Zwierzęta, ludzie, bogowie

powieść historyczna
ŁUK
1991-01-01
1991-01-01

„Jestem synem wolnego i walecznego narodu i nie mam zwyczaju drżeć przed kimkolwiek”.

Najgłośniejsza powieść Ossendowskiego i zasadniczo trudno się temu dziwić, gdyż po pierwsze – napisana po angielsku, po drugie – wydana w Nowym Jorku tuż po brawurowej ucieczce autora z ogarniętej bolszewicką pożogą Rosji, po trzecie – porusza tematykę, która budziła ciekawość i emocje ludzi na całym świecie, o czym najlepiej świadczy liczba dziewiętnastu tłumaczeń powieści na języki obce.

Znany szwedzki podróżnik po Azji i geograf, Sven Hedin, zarzucił Ossendowskiemu konfabulację i podobno udowodnił w publikacji „Ossendowski i prawda”, że duża część opowieści o jego obfitującej w przygody ucieczce z Syberii, była po prostu wyssaną z palca, pełną fantazji narracją (eufemizm). Oznacza to ni mniej, ni więcej, że polski pisarz miał bardzo kreatywny stosunek do własnej biografii.

„Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było” – zwykł mawiać w podobnych przypadkach dobry wojak Szwejk. Dość że książkę czyta się dobrze. A że roi się w niej od polityki, intryg, walki o władzę, krew leje się strumieniami, a trup ściele się gęsto - można ją potraktować jako powieść sensacyjno-awanturniczo-przygodową. Taki literacki odpowiednik sfilmowanych przygód znanego archeologa rodem z Hollywood, nieustraszonego Indiany Jonesa, który również żadnych wyzwań się nie lękał.

O Ferdynandzie Ossendowskim mawiano, że jest „polskim Karolem Mayem”, czyli – podobnie jak ów znany Niemiec - autorem niezwykle poczytnym, lubianym i popularnym. Różnica między obu pisarzami jest natomiast taka, że Karol May wszystkie swoje książki o Dzikim Zachodzie napisał ZANIM pojechał do USA, a Ossendowski najpierw wrócił z Azji, a dopiero POTEM napisał „Zwierzęta…”.

Tytuł niniejszej powieści wydanej przez Wolne Lektury, jest dokładną transkrypcją angielskiego oryginału ("Beasts, Men and Gods"). Polskim czytelnikom książka znana jest także pod tytułem „Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów”.

Niesamowite przygody, ale jednak ciężko się czyta. Nie skończyłem

Niesamowite przygody, ale jednak ciężko się czyta. Nie skończyłem

Super się czyta.

Super się czyta.

Super powieść!

Super powieść!

Niezwykła książka niezwykłego pisarza aż szkoda, że o Ferdynandzie Ossendowskim Polacy zapomnieli.
"Zwierzęta, ludzie, bogowie" to opis podróży autora, a właściwie jego ucieczki z ogarniętej rewolucją Rosji poprzez Mongolię do Chin. Opisuje przyrodę i ludzi spotkanych w czasie podróży. Opisuje stroje tubylców i ich zwyczaje, opisuje świat, którego nikt z nas nie będzie mógł zobaczyć.
Ta książka, to relacja z prawdziwego życia. Autor nie oszczędza czytelnikowi drastycznych opisów. Przytacza również wiele informacji dotyczących Buddyzmu.
Uważam, że Ossendowskiego powinniśmy ponownie "przywrócić do życia", przecież opisuje kawałek naszej historii.

Tuż po pierwszej wojnie światowej. Daleki wschód. Syberia, Mongolia. Tradycja, natura, plemienna struktura władzy - gdyby odwiedzić te ziemie dziś myślę, że na tych terenach wicher zmian zawiał tu wyjątkowo słabo.

Własnie tutaj rozgrywa się akcja powieści czy też jak kto woli reportażu. Książki, która zdaje się po ocenach (i dużym oddźwięku na całym świecie) obiektywnie słaba nie jest, jednak mi wybitnie do gustu nie przypadkła. Nudne, jednostajne, nijakie - ciągłe historie spotkań i układania się z wodzami, potyczek, ucieczek przed bolszewikami. Liniowa akcja, brak jakiegoś suspensu, tajemnicy, zaskoczenia... Nie wciąnęło mnie w ogóle.

Może fascynat tych ziem coś w tym dla siebie znajdzie

Świetna powieść Ossendowskiego. Początek skojarzył mi się ze "Wzgórzem Błękitnego Snu" Igora Newerlego.

Książka opowiada o ucieczce przed bolszewikami przez Azję centralną, spotkaniu z baronem Ungernem wrogiem bolszewików. Ossendowski był doradcą w sztabie białogwardzisty Admirała Kołczka który wrzucał bolszewików do paleniska kotła żywcem! Pierwsze wydanie w z 1923 roku w USA stało się bestsellerem na skalę światową, ta pozycja przyniosła mu rozgłos. Sven Hadin ( i nie tylko ) ostro krytykował profesora, ale pod kątem niezgodności natury geograficznej a nie merytorycznej. Polecam miłośnikom podróży i historii.

Męczyły mnie te elementy fantastyczne

Męczyły mnie te elementy fantastyczne

Rewelacja. Od początku wiedziałam, ze to powieść autobiograficzna. Ale im dalej czytałam to miałam coraz większe wątpliwości czy to możliwe? Polak , mało znany i tak niesamowite historie. Syberia, Mongolia Chiny , biali czerwoni i niejasna rola autora w tym wszystkim. Prawdopodobnie misja szpiegowska Ossendowskiego, ale dla kogo? Na szczęście na końcu powieści jest poslowie aultorstwa K. Tura, które upewnia czytelnika, że to wszystko dokładnie tak miało miejsce. Porównanie z Sienkiewiczem nie do końca jest uzasadnione. Sienkiewicz to powieść osnuta na faktach, tu czyste fakty .Polecam

• Wolne Lektury
  • Do kupienia
  • Czytnik
  • Azja

Dodaj cytat z książki Zwierzęta, ludzie, bogowie