Historia Rzymu

Okładka książki Historia Rzymu Adam Ziółkowski
Okładka książki Historia Rzymu
Adam Ziółkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Seria: Wznowienia historia
historia
Wznowienia
Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk
2004-01-01
2004-01-01
historia Rzymu starożytność starożytny Rzym

Niesamowicie błyskotliwa i oryginalna analiza historii powstania i rozwoju państwa rzymskiego. Szczególny nacisk został położony na zmiany społeczno-ustrojowe (stąd liczne odniesienia do takich klasyków jak G. de Sanctis czy samego Th. Mommsena) i to właśnie przez pryzmat tych przemian opisywana jest historia Rzymu. Nacisk wyraźnie został postawiony na okres Rzymu republikańskiego, późne Cesarstwo zdaje się być potraktowane nieco pospiesznie. Na szczególną pochwałę zasługują bogaty język i staranne zlokalizowanie na polski włoskiego oryginału, dzięki czemu każde zdanie stanowi małe dzieło sztuki.
Pozycja zdecydowanie do polecenia, chociaż może nie jako pierwsze zetknięcie z Rzymem - miejscami przydatna jest znajomość faktografii politycznej, czy też podstawowej terminologii prawniczej.

Chyba najlepsza polska monografia przedstawiające historie starożytnego Rzymu.

Chyba najlepsza polska monografia przedstawiające historie starożytnego Rzymu.

Osobiście nie znam człowieka, który by umiał przez tę książkę przebrnąć. Trudny język jest dla wielu barierą i jeśli tematyka tej książki nie jest twoim konikiem to możesz się od niej odbić jak ja.

Bardzo trudno mi ocenić tę książkę. Nie jest to klasyczny podręcznik dziejów Rzymu, nie jest to jednak monografia. Autor skupia się nie na zagadnieniach polityczno-militarnych, ale na instytucjach, mechanizmach działania oraz ustroju państwa rzymskiego. Pod tym względem analiza niektórych przekazów historiograficznych czy epigraficznych jest bardzo szczegółowa. Ale jeśli idzie o wojny (zarówno zewnętrzne, jak domowe),czytelnik nie dowie się za wiele. Bardzo duża dysproporcja panuje między okresem republikańskim a cesarskim. Dzieje Cesarstwa są opisane bardzo pobieżnie w przeciwieństwie do bardzo dokładnej narracji o Republice. Rozumiem, że Autor bardziej interesuje się wczesnym Rzymem, ale w moim odczuciu układ treści powinien być bardziej zrównoważony. Co jeszcze zaliczyłbym do wad pracy? Nieeleganckie w moim odczuciu uwagi na temat błędnych (zdaniem A. Ziółkowskiego) opinii dawniejszych historyków przekraczają w kilku punktach granice dobrego smaku, a odbieram je tym bardziej negatywnie, że Autor w swych polemikach wytyka innym arbitralność poglądów, którą sam się niejednokrotnie cechuje. Niewątpliwie jednak książka jest jako całość dobrym zarysem dziejów wewnętrznych Rzymu. Mogę się zgodzić ze słowami, które zamieszczone są na okładce: nie tylko "co", ale i "dlaczego". Część dotyczącą Republiki oceniam bardzo wysoko, tę zaś dotyczącą Cesarstwa - średnio. Na pewno jednak warto przeczytać, rzuca ciekawe światło na pewne aspekty rzymskiej historii.

Tomasz Babnis

Trudna, nie do przebrnięcia dla nieznających tematu, a z pewnością fascynująca dla pasjonatów. Autor nie skupia się na faktografii, którą w jego założeniu czytelnik powinien znać, o wiele więcej miejsca poświęca porównaniu badań, interpretacji i poglądów na temat dziejów starożytnego Rzymu.

Po pierwsze i najważniejsze - parafrazując swobodnie tytuł jednego z filmów nieocenionych braci Coen: to nie jest książka dla niecierpliwych ludzi. Dla "historycznego laika", za jakiego się uważam, dzieło prof. Ziółkowskiego to nie lada wyzwanie - autor nie zabawia się w prowadzenie czytelnika za rączkę, nie próbuje ułatwić mu podróży przez tysiącletnią historię Cesarstwa. Już od pierwszy stron, obejmujących omówienie znalezisk archeologicznych z czasów archaicznych można srodze się przerazić - tekst pełen jest niezrozumiałych słów i pojęć, których profesor w żaden sposób nie próbuje nam przybliżyć. Kiedy jednak przebrniemy przez ten cokolwiek ciężki etap otrzymujemy sowitą nagrodę - wyśmienicie napisaną i arcyciekawą analizę historii Cesarstwa Rzymskiego od powstania zalążków mieściny Rzym po definitywny koniec Cesarstwa Zachodniego.

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko bić pokłony profesorowi pod względem literackiego kunsztu, z jakim ta monografia została napisana. Wiele bym dał za to, by w taki sposób formułować swe wypowiedzi, z nieukrywaną przyjemnością czyta się to, co prof. Ziółkowski konsekwentnie pisze. Nie ma tu mowy o stylistycznych słabościach, jakichkolwiek nierównościach - każdy fragment, wyrwany z dowolnego kontekstu prezentuje tę samą, doskonałą jakość.

Ta książka nie jest zmurszałym kompendium wiedzy na temat starożytnego Rzymu - to osobista analiza profesora, który nader często spiera się z różnymi autorytetami, wysnuwa swoje wnioski i sugeruje, jaki ma punkt widzenia. Dzięki temu dzieło to staje się czymś więcej niż podręcznikiem, to odwzorowanie prywatnego spojrzenia profesora na historię.

Jednym słowem - wspaniałe dokonanie, od którego nie mogłem się oderwać i pospiesznie wracałem do lektury, gdy tylko czas na to pozwalał. Oczywiście, nie mamy do czynienia z ideałem - pomijając wspomniane na początku bezlitosne zasypywanie czytelnika nigdzie nie wyjaśnionymi pojęciami (dobrze, że istnieje internet),za wadę - ale bardzo subiektywną - uznałbym pewien brak proporcji - o ile o samej republice przeczytać można bardzo wiele, to o dziejach Cesarstwa za cesarzy (większość z nich jest tylko wymieniana parokrotnie) już za mało. Ale profesor sam tłumaczy się z tego w pewnym miejscu (choć tam dotyczy to dziejów chrześcijaństwa w imperium): w jednotomowym, i to zaledwie 600-stronicowym dziele, trudno pisać o wszystkim.
Zaletą dla mnie natomiast był zupełny brak fragmentów dotyczących kultury (co dla wielu będzie wadą samą w sobie),nie ma niemal słowa o literaturze czy sztuce pojmowanej szerzej. Dla mnie to fragmenty i tak zazwyczaj męczące, które pomijam - interesuje mnie historia (czy to pod względem politycznym lub społecznym).

Podsumowując - wspaniałe dzieło, które polecam każdemu zainteresowanemu dziejami Rzymu w starożytności. Trzeba do tego tylko trochę samozaparcia - nagrodą będzie doskonała lektura.

Świetne ujęcie procesów i powiązań gospodarczych z którymi dopiero związane są konkretne decyzje. Wydarzenia bez kontekstu nie mają logiki zaś Adam Ziółkowski dość dobrze zakreśla świat splotu interesów, różnic kulturowych i etnicznych, powiązań mikro i makro ale i także wpływu na niższym poziomie czyli kręgów towarzyskich świata rzymskiego. To wszystko toczy się razem dzięki czemu syntetyczny obraz historii Rzymu staje się i bardziej zrozumiały, i bardziej ludzki.

Ciężka, dla znających temat. Skupia się na skutkach i przyczynach, a nie na datach.

• Starożytność
  • Starożytność