Siddhartha

Państwowy Instytut Wydawniczy
Siddhartha, indian poem
klasyka
2007-01-01

Siddhartha to z pewnością książka uniwersalna. Płynie z niej taki jakiś spokój, łagodność, jeśli można tak napisać. Nie jest ona zbyt długa, tylko 12 rozdziałów, jednak autor przekazał wszystkie swoje rozmyślania w najlepszy możliwy sposób. Najbardziej poruszyła mnie końcówka, coś pięknego, miałam łzy w oczach. Książkę mogę z czystym sumieniem polecić każdemu, niezależnie...

Paulo Coelho chciałby tak pisać - prosto, mądrze, refleksyjnie w sam raz. I tutaj to się fantastycznie udaje. Siddhartha błądzi, szuka odpowiedzi i zaprzecza kolejnym naukom, aby zgłębić prawdę, znaleźć cel, swoją drogę.

I czytelnik szuka razem z nim, fabuła nie meandruje, ale nasz mózg może nieco parować, buchać energią myśli z okolic buddyzmu.

Niezwykle...

Książka - kraina spokoju i łagodności.

Szukając prawdy i szczęścia Siddhartha zgubił samego siebie... '"Siddhartha" to książka - pielgrzymka. Szukając samego siebie trzeba pielgrzymować, żyć drogą. To droga kręta i wyboista, często szeroka, innym razem jest wąską ścieżką ginącą we mgle. Czasami cel (cokolwiek nim jest: szczęście, spokój, wiedza lub miłość) ginie nam z oczu. Na tej drodze łatwo się zgubić, kręcić...

To obowiązkowa pozycja dla każdego, niezależnie od wieku, płci, poglądów czy wiary. Autor pisząc historię Siddharthy – syna bramina, zaprasza nas w podróż w głąb samego siebie. Zmusza nas do refleksji nad własnym życiem – dokąd dążymy i czego naprawdę pragniemy. Hesse konstruuje w utworze ciekawą narrację, dzięki czemu my czytelnicy możemy dobrze poznać myśli i odczucia...

"Siddhartha" to jedno z najbardziej znanych dzieł Hermana Hessego, noblisty w dziedzinie literatury. Ta książka ma moc i jest wyjątkowa, chociaż może nie dla wszystkich. Znajdziecie tu sporo filozofii życiowej, jednak najpisanej w bardzo harmonijny sposób. Ja zapadłam się w tą opowieść i uważam ją za jedną z najlepszych, które przeczytałam.

Hesse opowiada historię życia...

Książka-pielgrzymka.

Książka nie dla każdego.
Kto szuka takich głębi będzie urzeczony, ale znajdą się odbiorcy na maksimum 20 stron :-)

I znowu to samo. Tak samo było z "Demianem". Ten sam egocentryzm i nieumiejętność zakręcenia kurka z pytaniami, negacją i próbą odnalezienia głębszego sensu, którego być może w ogóle nie ma. Obraz człowieka, który, poszukując wiedzy i samego siebie, zagubił się na amen. Książka chyba jedynie dla wielbicieli teorii spirytualizmu.

Siddhartha poszukuje sensu życia i chce osiągnąć pełnię mądrości. Jego łaknienie wiedzy jest tak wielkie, że nie waha się przed diametralnymi zmianami w swoim życiu. Osiągnąwszy w młodym wieku wszystko jako kapłan, przystaje do pustelników, by po kilku latach nauki ruszyć w dalszą wędrówkę. Jego ostatecznym celem jest poznanie samego siebie.

Wiązałem wielkie nadzieje z tą...

2 632
    2 278