Pulpecja

Okładka książki Pulpecja Małgorzata Musierowicz
Okładka książki Pulpecja
Małgorzata Musierowicz Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Jeżycjada (tom 8) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Jeżycjada (tom 8)
Akapit Press
2007-11-16
1993-12-31
9788362199662
Pulpecja Musierowicz Patrycja Borejko

Okładka książki Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! ... Emilia Kiereś, Małg...
Okładka książki Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Elżbieta Szeptyńska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...

Jedna z moich ulubionych części. Pulpecja i Baltona to świetny duet.

Jedna z moich ulubionych części. Pulpecja i Baltona to świetny duet.

No i tutaj drogie czytelniczki i drodzy czytelnicy oceniam ,,Pulpecję" jako arcydzieło. Wczoraj wieczorem, gdy skończyłem ją czytać, to od samego rana pierwsze, co chciałem zrobić, to otworzyć tą książkę i zacząć czytać od nowa. Niby się da, ale jest tyle książek do przeczytania...Co mnie najbardziej w niej urzekło? To, że sam pamiętam jak miało się 18-19 lat i jak bardzo mocno czuje się zapach nadchodzącej wiosny. Jak w sposób unikatowy świeci słońce w czasie wakacji maturalnych. Niby świeci dla wszystkim tak samo, ale dla maturzystów inaczej.
Korzystając ze sposobności, chciałbym pozdrowić Panią Małgorzatę oraz podziękować Pani Małgorzacie za napisanie takiego cuda.

Jedna z moich ulubionych części Jeżycjady. Pulpecja – zadowolona z życia i z siebie maturzystka zderza się z życiem w sposób spektakularny. Stąpająco twardo po ziemi, łamiąca serca nieudacznych adoratorów, nie zdaje sobie sprawy z tego, że sama powoli i wbrew chęciom zakochuje się z koledze – drapieżnym i niebezpiecznym Baltonie, zwanym przez najbliższych Bobciem (tak, to ten od pisanek z dyktatorem),a przez nikogo Florianem…

Relacja Patrycji i Baltony jest po prostu wyśmienita. Te wzajemne uniki, pomyłki, kłamstewka, nieporozumienia… Magiczne chwile nad sekretnym jeziorkiem… Przyziemne rozmowy o jedzeniu, kiedy natura wręcz krzyczy, że ma być romantycznie. No, za każdym razem czyta się to z uśmiechem na ustach. I za każdym razem mam ciary w momentach kluczowych.

A w tle wesele z przygodami, nieokiełznane pociechy Gabrysi, kryzys w przyjaźni, nachalny adorator i oczywiście matura… Matura, której wynik zaskoczył wszystkich… 😉

Bardzo przyjemna lektura,
napisana lekkim stylem. Miło było znów spotkać Romę i Tomcia oraz dowiedzieć się co u Elki

Bardzo przyjemna lektura,

Akurat ta część mniej mi przypadła do gustu, choć rodzina Borejków bawi i wzrusza. Trudno w tej części polubić Pulpecję i jej dylematy. Może za dużo czasu już upłynęło i mało pamiętam jak to jest, gdy ma się dziewiętnaście lat :).

Zdecydowanie jedna z lepszych książek Jeżycjady, zwłaszcza tej "średniej", dziejącej się już po przełomie '89 a jeszcze przed XXI w.
Już zaczynają się w niej pojawiać pewne niepokojące treści: rozdźwięk pomiędzy komentarzem odautorskim a tym, co widzi czytelnik (np. kompletne ignorowanie problemów Patrycji przez rodzinę, zwłaszcza matkę - nikt jej nawet nie zapytał o wyniki matury, dopiero pod koniec dnia Ida, i to złośliwie, albo wątek bardzo nieładnie rozpadającej się przyjaźni z Romą).
Ale przeważa w tej książce ten piękny nastrój rodzącej się, prawdziwej miłości.
Jeden z lepiej opisanych wątków uczuciowych w całej Jeżycjadzie.
Nie jest też do końca prawdą, że to pierwszy tom, w którym bohaterka nie przeszła żadnej odmiany wewnętrznej. Pulpa przeszła, bo od adorowanej przez rzeszę chłopaków, prześlicznej dziewczyny (btw, nigdy nie umiałam kupić tej jej atrakcyjności - wolę piękności w typie Angeliny Jolie, niż Marylin Monroe),przyjmującej należne jej hołdy, musiała przejść w tryb kobiety zabiegającej o bliskość i w tym nie poznającej samej siebie. Postarać się o obiekt uczuć i trochę w tym zaznać wstydu.

Cudowna, otulająca ciepłem książka. Jedna z lepszych części Jezycjady.

Cudowna, otulająca ciepłem książka. Jedna z lepszych części Jezycjady.

"Pulpecja" jest dla mnie szczególnym tomem serii, bo to od niej w młodości rozpoczęłam przygodę z Musierowiczką. Była to pierwsza książka z tej serii, jaka mi się napatoczyła pod rękę w bibliotece i najwyraźniej tak mi się spodobała, że zachęciła mnie do sięgania po pozostałe tomy, w kolejności swobodnej.
Dopiero teraz, kiedy zaczęłam ją czytać, to sobie zdałam sprawę, jak kiepski był to traf - o ile większość tomów to historie oddzielone od siebie wyraźnie, a fabuły sąsiednich tomów zazwyczaj dzieją się w odstępie paru lat, to akurat tutaj jest wyjątek - fabuła Pulpecji rozpoczyna się dokładnie następnego dnia po wydarzeniach z "Noelki" i jest bezpośrednią kontynuacją - mamy tu więc ślub Idy, do którego przygotowania były opisane w "Noelce" i tak dalej. Na pewno więc pod tym względem lepiej czytało mi się to teraz, kiedy dokładnie wiedziałam, kto jest kim i co się ostatnio wydarzyło, niż za młodu, kiedy nie wiedziałam kompletnie nic 😃
Tak poza tym, "Pulpecja" to takie typowe nastolatkowe czytadło, w którym główny wątek romansowy kręci się wokół problemów typu "on nie może się zorientować, że za nim latam" i takie tam, ale w sumie dość urocze i nawet nieźle się ogólnie czytało.
Ale. To tu, w tym właśnie tomie, natrafiłam na to zdanie, które niegdyś utkwiło mi mocno w głowie, chociaż zapomniałam jego źródła zaraz potem i nie mogłam sobie dotąd przypomnieć, skąd pochodziło! Chodzi o taki cytat dotyczący dnia 8 marca: "Wręczyli Gabrieli kwiatek i oznajmili, że Dzień Kobiet został wprowadzony, co prawda, przez komunistów, po to, by przykutym do traktorów i obrabiarek niewolnicom dać złudzenie, że ktoś jednak dostrzega ich płeć - [...]" , reszta nieistotna. Z jakiegoś powodu to zdanie na temat Dnia Kobiet wywarło na mnie (w wieku ok. 12 lat, tak mi się wydaje) ogromne wrażenie i wpłynęło dość mocno na moje myślenie. Dziś wiem, że był to wpływ zgubny, a wychodzenie z tych toksycznych treści zajęło mi połowę dorosłości. Wiele lat później dotarło do mnie faktyczne znaczenie i historia Międzynarodowego Dnia Kobiet, ale w młodości ten lekceważący i ubliżający tekst, który pozoruje się na super mądrość życiową, był jednym z wielu czynników, robiących mi za młodu wodę z mózgu.

************************
"2023: Powroty do młodości na 40. " - książki z tym oznaczeniem w moim profilu to książki, które czytałam w czasach szkoły podstawowej, średniej i w czasie studiów. W roku 2023, w którym kończę 40 lat, postanowiłam wrócić do lektur z tamtych lat i skonfrontować się z nimi na nowo :)

Dopiero teraz, kiedy zaczęłam ją czytać, to sobie zdałam sprawę, jak...

Niesamowite, ale ta książka jednocześnie jest bardzo nudna i arcyciekawa. Dużo w niej nudy, więc nigdy nie przeczytałam jej całej tylko po kawałkach. Czytałam jedynie fragmenty sercowe- czyli Patrycja kontra chłopaki. Wątek z nią i Baltoną był ciekawy, ale najbardziej spodobała mi się randka z Jacusiem a jeszcze bardziej sytuacje z Marcelkiem, zwłaszcza Sylwester. Ślub Idy mnie wynudził. Szczerze? Książka fajna, tylko nudna. Mnie tam zachowanie Pulpecji nie denerwuje. Dzięki temu książkę można przeczytać.

Nie przypadła mi do gustu. Może przez chaos. Ale w głównej mierze przez zachowanie głównej bohaterki.

• Jeżycjada
  • Dzieciństwo