Smak gór

Okładka książki Smak gór Ryszard Pawłowski
Okładka książki Smak gór
Ryszard Pawłowski Wydawnictwo: Stapis Seria: Literatura górska na świecie literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Literatura górska na świecie
Stapis
2010-01-01
2010-01-01
alpiniści alpinistyka literatura górska góry

Bardzo dobra książka, która współcześnie by nie powstała. Dobór zdjęc, opisy, niecenzuralne anegdoty- to wszystko wyglądałoby zupełnie inaczej gdyby nad ksiązka pracowali obecni redaktorzy i osoby odpowiedzialne za kreowanie wizerunku w mediach. Poprzez tę ksiązke nastapiło jakieś odbrązowienie wspinaczy, sa tam przedstawione szczegóły o których nikt obecnie nie mówi.
Góry i ich próba zdobycia, to jednak nie tylko heroiczna wyidealizowana postawa, ale także egoizm, dyskryminacja wobec kobiec, prywata, a lodowi zdobywcy to nie bohaterowie, ale często prymitywy które zazdroszczą kolegom sukcesów lub kosztem innych chcą go osiągnąc za wszelką cenę. W tym wszystkim postać Ryszarda Pawłowskiego sie wymyka, ale z penoscią jest to człowiek nietuzinkowy, którego chce się poznać.

Góry...

Lubię wracać do tej książki. Nie jest idealna, ale w ciekawy sposób przybliża świat himalaistów i postać jednego z nich- Ryszarda Pawłowskiego. Lektura ma mieszaną formę- są i opowiadania, i wywiady- zarówno z głównym bohaterem, jak i jego bratem, znajomymi i klientami- uczestnikami komercyjnych wypraw górskich. Nie ucieka od kontrowersji- wokół samego Pawłowskiego oraz wokół zjawiska zdobywania najwyższych szczytów świata przez turystów w kosztownych wyprawach komercyjnych. Ciekawe.

Bardzo dobra książka, chociaż nie typowa. Trochę wywiad. Trochę wspomnienia. Trochę charakterystyka Ryszarda Pawłowskiego opisana przez znsjomych, klientów, przyjaciół. Wyłania się postać człowieka z charakterem, i to trudnym. Człowieka pasjonata, miłośnika przygody, skrajnych przeżyć, adrenaliny. Fajny gość. Jakiś, bardzo intrygujący. Na pewno przeczytam wywiad-rzekę "40 lat w górach", ale tą też polecam.

Ryszard Pawłowski - wybitny himalaista, pięciokrotny zdobywca Mt Everest, przewodnik wysokogórski. Ostatni, który widział Kukuczkę żywego. Człowiek nie do zdarcia, a przy tym apodyktyczny introwertyk mający niezbyt popularne poglądy na wiele tematów.
Po prostu twardy skubaniec, który jednocześnie zawsze jest gotów ci pomóc i uratować życie, jeżeli jest za ciebie odpowiedzialny. Prowadząc działalność zarobkową polegającą na organizowaniu wypraw dla amatorów w najbardziej niedostępne góry świata, dzieli się swoją pasją, pomagając innym realizować marzenia. W tej kwestii jest do tego niebywale skuteczny.
Taki oto, mocno autopromocyjny obraz "Napała" wyłania się z tej książki.

"Smak gór" składa się z trzech części. Trzon stanowi dość oschły wywiad, poruszający sportowe osiągnięcia, wątki osobiste i działalność komercyjną. Nie udało się tu wygrać z introwertycznym charakterem bohatera, dodano więc krótkie opowiadania górskie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami oraz rozmowy z członkami wypraw prowadzonych przez Pawłowskiego. Całość okraszona klimatycznymi zdjęciami składa się na przyzwoitą górską lekturę.

Lektura szybka, łatwa i przyjemna. Sympatyczny wywiad z Pawłowskim, który opowiada o górach wysokich, kobietach, swojej rodzinie i wyprawach komercyjnych. Opowiada ciekawie chociaż z wielu wypowiedzi wylewa się jego skrajny egocentryzm. I choć to brzmi jak zarzut to nim nie jest. To chyba cecha każdej kreatywnej osoby, która poświęca życie na to co kocha najbardziej. Koniec książki to kilka krótkich, ciekawych opowiadań o wspinaniu z Pawłowskim oraz wywiady z klientami jego "biura podrózy". Pozycja dla wszystkich tych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś na temat wspinania lub udać się na wyprawę w góry wysokie.

Pozycja dzięki której można wyrobić sobie zdanie o Panu Ryszardzie i jednocześnie zaspokoić ciekawość samą jego osobą. Mnie wystarczyło kilka stronic książki aby wiedzieć z kim mam do "czynienia". Wywiad miejscami trochę chaotyczny - miałam wrażenie że pisany "na siłę" :)

Książka ma dość nietypową formę - wywiadu rzeki, wspomnień, opowieści, wywiadów z rodziną i klientami, przez co może być trudniejsza w odbiorze. Wyłaniający się ze stron książki obraz Ryszarda Pawłowskiego sprawia, że trudno go polubić. Jest oschły i niewylewny, przez co książka jest pozbawiona emocji (najwięcej wnoszą ich jego klienci). Jednocześnie nie można odmówić mu profesjonalizmu w organizowaniu wypraw komercyjnych - i ich opis jest mocnym punktem książki, wnosi znaczący głos do dyskusji na temat takich wypraw. R. Pawłowski nie wydaje się być najbardziej sympatyczną osobą, ale jego upór i wytrwałość potrafią zainspirować oraz zmotywować do działań.

Pisana w formie wywiadu książka polskiego alpinisty.
Sam tekst (wywiad?) i opowieści o życiu i wyprawach (często komercyjnych) alpinistów jest sam w sobie wielka komercja.
Pawłowski nie popisał się pokazując swój psychologiczny portret niezależnego alpinisty.

Pisana w formie wywiadu książka polskiego alpinisty.

Trochę chaotyczny wybór, ale. czyta się dobrze!

Trochę chaotyczny wybór, ale. czyta się dobrze!

• Góry
  • Literatura górska
  • Podróżnicze
  • Polskie
  • Pożyczone
  • Góry

Dodaj cytat z książki Smak gór