TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu

Okładka książki TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu Mateusz Waligóra
Okładka książki TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu
Mateusz Waligóra Wydawnictwo: Agora literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Agora
2017-07-06
2017-07-06
trek trekking przygoda literatura podróżnicza

Okładka książki Tatrzańskie opowieści Dariusz Jaroń, Mateusz Waligóra
Tatrzańskie op... Dariusz Jaroń, Mate...
Okładka książki Piąta strona świata Michał Olszański, Mateusz Waligóra
Piąta strona ś... Michał Olszański,&n...
Okładka książki Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody Dominik Szczepański, Mateusz Waligóra
Szlak Wisły. ... Dominik Szczepański...
Okładka książki Wrocław i okolice. Wycieczki rowerowe. Wydanie 2 Michał Franaszek, Agnieszka Waligóra, Mateusz Waligóra
Wrocław i okol... Michał Franaszek, A...

Idzie wiosna a wraz z nią w planach mam min. wędrowanie w tym z naszym Młodym więc pora na lekkie przygotowanie teoretyczne ;)
TREK to super kompendium wiedzy na temat trekkingu, dużo aspektów zwłaszcza sprzętowych jest podanych w bardzo przystępny sposób, również graficzny.
Treść uzupełniają fenomenalne zdjęcia autora oraz tego czego mi było zdecydowanie za mało w książce to opowieści autora z jego trekingów.
Bardzo wartościowa pozycja!

wiele ciekawych porad i super zdjęcia. Używam często i polecam!

wiele ciekawych porad i super zdjęcia. Używam często i polecam!

Rewelacyjny poradnik - no ale z rąk TAKIEGO podróżnika nie spodziewałabym się niczego innego. Polecam!

Trochę poradnik. Trochę przewodnik. Trochę elementarz. Mateusz Waligóra w fajny, bezpretensjonalny sposób dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dla fanów pieszych wędrówek.

Mateusz Waligóra „Trek. Od marzenia do przygody”. Książka, która przykuła moją uwagę od pierwszego spotkania. Natrafiłam na nią gdzieś w internecie, dokładnie nie pamiętam gdzie, ale nie jest to istotne. Jest to nowa publikacja tego autora, można powiedzieć, że świeżynka. Zacznę może od samego autora, który jest bardzo ciekawą postacią. Mateusz Waligóra to człowiek, który jest specjalistą od wyczynowych wypraw na całym świecie.
Zajmuje się długodystansowymi trekkingami, od mroźnych krain, pod gorące pustynie. Fotografuje swoje podróże. Współpracuje z National Geographic i organizuje wyprawy trekkingowe na różnych kontynentach.

Książka jest stricto poradnikiem przeplatanym czasem z historiami autora. Przesłaniami, motywacyjnymi słowami, działaniami w stronę dążenia do własnych celów, spełniania marzeń. Znajdziecie w niej wszystko, co dotyczy organizacji trekkingu na jeden, dwa lub trzy dni. Jest bardzo ciekawie podzielona. Od definicji trekkingu i prezentacji szlaków długodystansowych na wszystkich kontynentach, razem z krótkim opisem. Następnie dział Przed trekkingiem, w którym znajdziemy informacje na temat rzeczy, które trzeba przygotować w zależności gdzie, kiedy i na ile wyjeżdżamy. Poczynając od map, ubezpieczenia, biletów, kończąc na zdrowiu i szczepieniach. Najbardziej obszernym działem jest dział Na trekkingu, który zawiera informacje o działaniach już na samej trasie. I znów, znajdziemy instrukcje, jak planować trasę z podziałem na czas, jak spakować plecak, budowa kompasu, rozpoznawanie chmur, nawigowanie i orientacja w terenie, zapobieganie, wzywanie pomocy, przygotowywanie posiłków (propozycje jadłospisu),higiena. I ostatnim działem, jaki znajdziemy jest Ekwipunek, czyli co zabrać, co kiedy nosić, praktyczne zastosowania. Jest też opis różnych membran, materiałów, polecane sklepy internetowe ze sprzętem i odzieżą. Od czubka głowy, aż po same stopy. Wszystko o odzieży.
Książka ta jest świetną opcją dla osób, które tonęły w setkach stron internetowych w poszukiwaniu praktycznych informacji o trekkingu i jak się do niego przygotować, a tu? Tu mamy wszystko w jednym miejscu, ładnie opakowane i przede wszystkim czytelne. Ważne informacje wyróżnione. Jest też ciekawym wariantem dla osób, które planują w przyszłości zacząć wędrować gdzieś dalej i szukają inspiracji, jak ja. Jestem żywym przykładem. Bardzo mnie to zainspirowało. Historie człowieka, który pisze o czymś z własnego doświadczenia. On już to przeżył i dzieli się z tymi, co dopiero będą przeżywać. Polecam więc tą pozycję, bo nawet na jednodniową wyprawę w Beskidy czy w Tatry, znajdziemy w niej mnóstwo wskazówek i praktycznych informacji.

Zaczęłam w papierze, skończyłam na czytniku.
Często wyjeżdżamy gdzieś pod namiot, z dorobkiem życia na plecach. Dzięki tej książce nasze plecaki będą lepiej spakowane, namioty bardziej pojemne a śpiwory zadbane :) @mateusz_waligora_wyprawy opowiada na początku książki o różnych trasach trekkingowych na świecie (ten rozdział mnie akurat nie zainteresował, bo my po Polsce jeździmy). W dalszych częściach opowiada o rozganizowaniu wyprawy, o tym jak się zabezpieczyć i ubezpieczyć, na co zwracać uwagę podczas marszu. Dokładnie opisuje jak się przygotować do wymarszu, kiedy zaplanować trasę, co może nam się przydać na szlaku a czego lepiej unikać. Opowiada jak się zachować podczas nagłych przygód niekoniecznie pożądanych (burza, mgłazienka, zwierzęta) a także jak sobie radzić w momentach gdy nasz organizm mówi "dość" lub sprzęt nas zawiedzie.
Wg mnie jest to kompendium wiedzy dla tych którzy chcieliby spróbować czegoś innego niż pobyt na plaży czy w hotelu. Dzięki tym poradzi nie zmarzniecie, dobrze i wartościowo się najecie, zobaczycie piękne miejsca i wrócicie cali i zdrowi do domu ;)

Zaczęłam w papierze, skończyłam na czytniku.

Spodziewałam się opowiedzianych wrażeń i historii autora o wędrowaniu właśnie od marzeń po przygody a okazało się to poradnikiem z wypunktowanymi tematami i sprawami. Ale jeśli patrząc od tej strony jako poradnika jest wiele ciekawych informacji. Nie mogę powiedzieć, że wszystko, bo zresztą każdy z nas ma swoje doświadczenia, na różnym poziomie a jak przysłowie głosi, "wszystkim się przecież nie dogodzi", tak też uważam, że każdy znajdzie coś dla siebie.

W moim odczuciu bardzo fajna pozycja dla początkujących jak i zaawansowanych trekkerów. Rozsądnie opisany sprzęt jaki warto ze sobą brać na treking, co najważniejsze z aktualnymi informacjami na temat trendów, nowinek technologicznych itd. Pozostałe rozdziały i porady również zgrabnie opisane, do tego sporo rewelacyjnych zdjęć z wyjazdów Mateusza.
To czego nieco zabrakło to np pisania również o tańszym sprzęcie, w trzech przykładowych polecanych markach na ogół pojawiają się topowe, najdroższe firmy.
Być może niektórych zdziwi także brak jakiekolwiek wzmianki o trekingu w polskich górach -szczególnie przy dość sporym rozdziale na temat tras trekingowych z całego świata. Nie oceniam tego negatywne, choć było to pewnym zaskoczeniem. Może warto byłoby wspomnieć że przygodę z długodystansowym trekingiem można zacząć taniej i łatwiej u nas w kraju chociażby robiąc Główny Szlak Beskidzki :)
Jako osoba dobrze obeznana ze sprzętem turystycznym i trekkingiem zarówno w Polsce jak i poza nią mnie osobiście to nie przeszkadzało, zdaję sobie jednak sprawę, że osoby całkowicie zielone mogłyby się nieco zniechęcić lub przerazić widząc propozycje sprzętowe za miliony monet i propozycje tras w Patagonii lub w Himalajach przy użyciu tragarzy :) Momentami może się więc wydawać że to książka od trekkera dla trekkera, a nie dla każdego ;)

To czego nieco zabrakło to...

Chyba największy mankament to zdjęcia bez podpisów. Szkoda, bo zdjęcia piękne.

Chyba największy mankament to zdjęcia bez podpisów. Szkoda, bo zdjęcia piękne.

Książkę pochłonąłem w 2 dni. Czyta się ją bardzo przyjemnie i szybko. W większości jest bardzo interesująca, choć znajdziemy w niej dużo informacji, które są skierowane do osoby, która nigdy nie była w górach. Fragment o najwyższej górze Wietnamu - Fansipan, przeczytałem tydzień po jej zdobyciu. W książce znajdziemy informację, że na szczyt prowadzi 5 dniowa droga, w rzeczywistości szczyt zdobyłem w jeden dzień.

• Góry
  • Podróże
  • Podróżnicze
  • Literatura górska

Mateusz Waligóra TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu Zobacz więcej