Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal

Okładka książki Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal Joanna Lipowczan, Bartosz Malinowski
Okładka książki Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal
Joanna LipowczanBartosz Malinowski Wydawnictwo: Bezdroża literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bezdroża
2017-05-24
2017-05-24
Himalaje Nepal podróże trekking

Okładka książki Długi marsz do wolności Filip Drożdż, Tomasz Grzywaczewski, Bartosz Malinowski
Długi marsz do... Filip Drożdż, Tomas...

Niesamowity trekking u podnóża górskich kolosów

Szału nie ma. Przeczytałam z ciekawości ale nie była to ani wciągająca ani porywająca lektura. Dla mnie dużą wartością były informacje praktyczne dotyczące tak wymagającej podróży.

Jeszcze nigdy nie czytałam tak źle napisanej i nudnej książki podróżniczej. Nie polecam.

Książka nie zrobiła na mnie pozytywnego wrażenia, mało wciągająca, napisana w formie dziennika, ale opis wydarzeń mało rozbudowany. Książka ma też swoje plusy, bardzo dokładnie opisane warunki panujące na szlaku. Podejrzewam, że przygoda była bardziej ekscytującą na żywo jak w książce.

Jesteśmy z żoną po trekkingu pod Annapurnę. Łatwiej teraz docenić i ocenić relacje autorów. Warto zobaczyć i zapamiętać bo po wrażeniach z Katmandu coś musi ulec zmianie w tym rejonie

Kiedy zobaczyłam ten tytuł w bibliotece wiedziałam, że muszę przeczytać tą książkę.
Trekking w Himalajach to moje marzenie przez wielkie "M" więc było do przewidzenia, że w pracy się nie będę przemęczać tylko schowam nos w książkę i tak się stało.
Rzeczowo napisana, uzupełniona mapkami i zdjęciami, jedyne co razi wręcz bezlitośnie to chaos w narracji który chwilami powodował, że czułam się jak schizofrenik który usilnie próbuje się doliczyć ile osób bierze udział w WSH.

opis trekkingu Wielkiego Szlaku Himalajskiego, opis trudności, własnych słabości, problemów, emocji.

Ciekawa, bogato ilustrowana zdjęciami relacja z wędrówki po Himalajach. Świetne napisana, wciągająca, bawiąca i wzruszająca. Polecam nie tylko podróżnikom! A autorów szczerze podziwiam i jednocześnie im zazdroszczę.

Mam mieszane uczucia co do tej pozycji. Niewątpliwie wielki wyczyn wymagający miesięcy przygotowań ale relacja tego wydarzenia mimo okraszenia pięknymi fotografiami pozostawia niedosyt. Początek jest całkiem obiecujący, pełny wrażeń, emocji. Natomiast dalej mamy tendencję spadkową. Jakby wraz z kilometrami uchodziło z autorów życie a szlak kontynuowali tylko siłą rozpędu. Notatki robią się króciutkie i przyjmują charakter telegraficznych skrótów 'wyszliśmy stąd, doszliśmy tam' Oczywiście rozumiem spadek motywacji, w końcu to kilka miesięcy wyczerpującego trekkingu. Ale brakuje mi ciekawostek z regionu, miejscowych zwyczajów i odczuć samych autorów a przede wszystkim Asi. Myślę, że niejedna kobieta zastanawia się jak ona radziła sobie z brakiem toalety, ciepłej wody i włosami niemytymi tygodniami. A może tylko dla mnie to ważne a dla nich największą niedolą były śmierdzące buty ;) Wybieram się na spotkanie z autorami z nadzieją, iż będzie doskonałym uzupełnieniem ksiazki.

Książkę pochłonęłam wręcz jednym tchem, zazdroszcząc autorom odwagi w spełnianiu marzeń, uporu i determinacji na w zasadzie jeszcze nieprzetartym szlaku. Czytając delektowałam się pięknymi fotografiami, których w publikacji niemało. Jedyne co przeszkadzało mi podczas czytania to irytujący styl narracji. Autorzy piszą o sobie w 1 os. l.mn. - "dotarliśmy, byliśmy,...", by za chwilę przejść na narrację trzecioosobową: "Asia... się potyka,...Bartosz przejmuje...", by po chwili znów wrócić do poprzedniego sposobu narracji. I tak w kółko... Mi dość mocno przeszkadzało to w lekturze, dlatego tylko 6 gwiazdek.

Niestety, nudna i bez polotu. Język kiepski, książka ma raczej formę luźnych sprawozdanio-notatek, dziwnie pisanych w trzeciej osobie. Na plus wyłącznie ładne zdjęcia, ale takich na pęczki jest w innych pozycjach górskiej literatury, które poza ładnymi ilustracjami mają też wciągająca treść.

• Podróżnicze
  • Góry
  • Górskie
  • Podróże
  • Moja biblioteka

Dodaj cytat z książki Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal