Katar

Okładka książki Katar
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Lem
Wydawnictwo Literackie
2016-08-08
1976-01-01
Data 1. wydania:
1977-01-01
literatura polska los przypadek doświadczenia klasyka fantastyki

Okładka książki Świat na krawędzi. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski Tomasz Fiałkowski, Stanisław Lem
Ocena 7,1
Świat na krawę... Tomasz Fiałkowski,&...
Okładka książki Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Stanisław Bereś, Stanisław Lem
Ocena 8,0
Tako rzecze Le... Stanisław Bereś, St...

Oficjalne recenzje i

Prawo naprawdę wielkich liczb

Link do recenzji

795 279 50

Przez pierwsze osiemdziesiąt stron książka wynudziła mnie niesamowicie, jednak kiedy rozpoczął się główny wątek dotyczący serii tajemniczych zgonów książka wciągnęła mnie niesamowicie, a z pozoru nudny początek okazał się być ważnym fragmentem snutych rozważań.

Opowieść zaciekawia bardzo niestandardowym podejściem do "powieści kryminalnej", ponieważ przez zdecydowaną większość książki poznajemy teorie i dywagacje bohaterów na temat afery, zamiast być świadkami schematycznego śledztwa.

Mimo tego, że finał książki od pewnego momentu zaczyna wydawać się oczywisty, choć finalnie wciąż jest w pewien sposób zaskakujący i pozwala czytelnikowi postawić sobie kilka ciekawych pytań, takich jak "czy przypadki w ogóle istnieją?".

Ja stawiam książce nieprzypadkowe siedem, mimo tego myślę o niej z dużą dozą sympatii i dużą zachętą do dalszego wgłębiania się w światy wykreowane przez Lema.

Pierwsze kilkadziesiąt stron zmęczyło mnie niemiłosiernie, głównie ze względu na formę, a konkretnie brak dialogów i niemal ciągły (z bardzo rzadkim podziałem na akapity) blok tekstu opisowego. Czytelnik czyta myśli głównego bohatera, które opisane są niczym strumień świadomości - mówi on co widzi i myśli, czasem ni z tego, ni z owego wspominając o majtkach swojej babci (bo skojarzył mu się kolor).

Gdy jeździ on z miasta do miasta nie bardzo wiadomo o co chodzi, intryga nie zostaje od razu wyłuszczona, trudno złapać wątek, gdyż opis podróży jest praktycznie pozbawiony konkretów (tak jak byśmy weszli w sam środek jakiejś opowieści i próbowali połapać się w sytuacji). Tymczasem gdy astronauta zatrzymuje się w Paryżu, wtedy z rozmów można się wreszcie co nieco dowiedzieć. Otóż chodzi o serię tajemniczych wypadków grupy obcych sobie, pozornie niczego nie mających ze sobą wspólnego ludzi, zazwyczaj zakończonych zgonem.

Historia zaczęła mi się wydawać interesująca w momencie, gdy zostały przedstawione relacje poszczególnych wypadków. Każda z nich obfitowała w naprawdę momentami fascynujące szczegóły, które nadawały im wrażenia wybitnie realistycznych. Później fabuła jakby znowu wyhamowała, ale tylko pozornie. Ostatnie 70 stron pochłonąłem na raz, nie mogąc się oderwać. Tak niesamowicie przestawiony moment, gdy astronaucie zaczyna się przydarzać dokładnie to samo, co pozostałym to jedno z największych przeżyć w literaturze, jakich dane mi było doświadczyć. Zaczynałem podejrzewać, że coś jest nie tak na kilkanaście stron przed faktycznym "wybuchem". Świadczyły o tym subtelne szczegóły, których bohater początkowo wydawał się nie zauważać, a przynajmniej je ignorował, rozmyślając o czymś innym. Faktyczna kulminacja psychozy przywodziła mi na myśl fragmenty Las Vegas Parano, gdy Johnny Depp i Benicio del Toro przeżywają potężne, narkotyczne halucynacje. Natomiast sam moment wyjaśnienia zagadki następujący na ostatnich już stronach wzbudził mnie do wielu refleksji i przemyśleń na temat własnego życia. Czy wszystko jest wolą przypadku? Czy to, jak wygląda nasze życie i co nas spotyka w każdej minucie jest wynikiem losowych zdarzeń następujących bez przerwy w chaosie znanego nam wszechświata? Czy tak naprawdę mamy cokolwiek do powiedzenia i czy decydujemy o czymkolwiek?

Zupełnie nie spodziewałem się na początku takich myśli po zakończeniu, dlatego chyba jestem nadal tak zauroczony Katarem. Bez wątpienia jest to wielka powieść, chociaż nie było łatwo, a przejście od A do Z wymaga cierpliwości, samozaparcia i sporego zaufania do Autora, ale finał i następujący po nim natłok przemyśleń zdecydowanie wynagradza trudy.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna, jedna z tych mniej typowych książek Lema. Historia, nazwijmy to detektywistyczno-naukowo- chemiczno- statystyczno-losowa. Z bardzo ciekawym podejściem do tajemnicy. Bardzo satysfakcjonująca i posiadająca zadziwiająco dużą dawkę klimatu momentami bardziej charakterystycznego dla powieści Dicka. Oczywiście jest też rewelacyjnie napisana i zapewniająca masę intelektualnej przyjemności przy zgłębianiu zagadki. Do tego króciutka.

Warto koniecznie przeczytać, zwłaszcza jeśli ktoś oprócz słabości do twórczości Lema posiada jeszcze pewien soft-spot wobec klasycznych literackich zagadek oraz takiego przyjemnego, retro-europejskiego klimatu.

Mistrz kropi nad i, tak przy okazji , mimo chodem.

Mistrz kropi nad i, tak przy okazji , mimo chodem.

Nie porwała mnie jakoś niesamowicie- zdecydowanie wolę klasyczną fantastykę Lema.

Na półkach: , , , ,

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema.
Książka 20 z 20.
Druga po „Śledztwie” książka Lema o tematyce kryminalnej którą przeczytałem. Bardziej przypadła mi do gustu niż poprzedniczka.
Plusy:
- książka się nie zestarzała, poruszane zagadnienia, są ciągle aktualne;
- nietuzinkowy pomysł na fabułę, co łączy śmiertelne przypadki samobójstw (morderstw), czy wpływ na to miał katar sienny;
- ciekawy miszmasz kryminału z rozważaniami filozoficznymi;
- bardzo trafna analiza ludzkiej natury, charakterystyka postaci;
- czy życiem człowieka rządzi czysty przypadek, prawdopodobieństwo, statystyka oraz ślepy los;
- jak mało znaczące zdarzenie może całkowicie zmienić bieg wydarzeń;
- prawo liczb, gdy grają miliony, ktoś musi wygrać;
- porządny detektyw musi dobrze kojarzyć fakty i na ich podstawie wyciągać właściwe wnioski;
- wątek nadchodzącej nieubłaganie totalnej globalizacji;
- zaskakujące i intrygujące zakończenie.
Minusy:
- w kilku miejscach według mnie niepotrzebna dłużyzny, brak emocji;
- zwolennikiem równouprawnienia kobiet, to Lem zdecydowanie nie był.
Ogółem książka dobra.

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema.
Książka 20 z 20.
Plusy:
- książka się nie zestarzała, poruszane zagadnienia, są ciągle aktualne;

Jako, że bardzo lubię detektywistyczne rozwiązywanie zagadek ta książka Lema trafiła w mój gust. oczywiście to nie jest tylko kryminał, dlatego po jakimś czasie pojawiają się typowe dla autora pytania o naturę rzeczywistości, jej odbiór i rozumienie. Konkluzja dotycząca statystyki, chaosu , roli ciekawości poznawczej i przypadkowości choć przeze mnie nie podzielana , jest bardzo inspirująca i zmuszająca do własnych przemyśleń. I ciekawe pytanie: czy zawsze kiedy dzieją się uporządkowane logicznie rzeczy KTOŚ za tym stoi?

Zakończenie zaiste rewelacyjne, mistrzowskie w każdym detalu, na miarę Lema. Ale większość książki przynudnawa.

Pomysł był umiarkowanie przekonujący i trzeba było naprawdę dobrego wykonania, żeby to udźwignąć - ale wykonanie średnio wyszło, a rozwiązanie wątków kryminalnych nie dało mi spodziewanej satysfakcji. Jasne, że Lem to specjalista od fantastyki, ale w tym kontekście "fantastyczny" to nie jest komplement.

To moja pierwsza styczność z Lemem i szczerze mówiąc gdyby nie Wielki Maraton Czytelniczy pewnie bym po niego nie sięgnęła, nie jestem fanką kryminałów a to było dosyć ciekawe, świetne pomysły na śmierć wielu postaci, chociaż końcówka nie powala to mocne 6/6,5 na 10