Szwedzkie kalosze

Okładka książki Szwedzkie kalosze
Henning Mankell Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Fredrik Welin (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Pożegnanie

Link do recenzji

Konto usunięte
Konto usunięte

Przeciętność nad przeciętnościami. Takie książki w zasadzie nic nie wnoszą do mojego postrzegania świata.
Przebieg fabuły tak zwyczajny, tak przewidywalny, że aż nudny. Przerywany na dodatek wynurzeniami starego człowieka z czasów młodości.
Być może plusem jest to, że właśnie oddaje jakieś procesy myślowe i skojarzenia z czasami zamierzchłymi, ale męczące jest czytanie o kolejnych miłośnych podbojach, bo akurat bohaterowi się coś zamarzyło z młodą kobietą...

Ta książka raczej dla miłośników skandynawskich klimatów. Mnie ta lektura zmęczyła i zirytowała. Dopiero ostatnie 50 stron jest nieco ciekawsza. Mam wrażenie, że to jest napisane dla samego autora, który w tym czasie już był śmiertelnie chory a nie dla jego czytelników. Ja jestem bardzo rozczarowana. Nie polecam.

Jaka odmiana Mankella.

starszy
refleksyjny

polecam
dla odmiany

Mankell o starości, samotności i śmierci....a może o sobie?

Mankell o starości, samotności i śmierci....a może o sobie?

Piękna, nostalgiczna opowieść o przemijaniu. Starość i samotność często traktowane są jako synonimy pesymizmu i braku nadziei. Ta książka daje wskazówki jak można wykorzystać mądrze, to co los nam zsyła.

Niespieszna akcja, dużo przemyśleń i oczekiwań, mało burzliwych wydarzeń. Mnie jednak Mankell od początku urzekł sposobem opowiadania. Pozwala się wyciszyć i zastanowić. Zadać sobie pytania i niekoniecznie od razu dążyć do odpowiedzi.

Niewatpiwie to doskonałe podsumowanie twórczości i pożegnanie z czytelnikami. Dość późno dane mi było ją przeczytać, ale cieszę się, że w końcu się udało. Polecam.

Cudowny klimat, leniwe tempo i autentyczne wzruszenia. "Włoskie buty" i "Szwedzkie kalosze" to obowiązkowe pozycje dla każdego miłośnika literatury skandynawskiej.

Z książki można zaczerpnąć mądrych cytatów do refleksji, które pozostawiają w głowie kluczowe, życiowe pytania. Pomimo, iż za dużo było powtórzeń, w moim mniemaniu, z "Włoskich butów", a zakończenie zlekceważyło rozwiązanie pewnych kwestii, jakby pisane w pośpiechu, to warto przeczytać powieść dla przywrócenia spokoju ducha i doznania poczucia szczęścia z powodu swej sytuacji życiowej. Doceniajmy to, co mamy, nie pędźmy jak Struś i Kojot za tym, czego nie, a co mają inni. Zastanówmy się nad tym, co jest naprawdę ważne i wartościowe.

Siedzę nad klawiaturą i nie wiem co naisać... Smutno, nostalgicznie, zimno, ciemno... A jednak pięknie. :)

To ostatnia powieść Henninga Mankella i ostatnia książka, której brakowało mi do przeczytania jego całej twórczości. To było nasze swoiste literackie pożegnanie.
"Szwedzkie kalosze" to kontynuacja "Włoskich butów". Pewnego dnia ktoś podpala dom Fredrika Welina. Starszy mężczyzna z dnia na dzień pozostaje praktycznie bez dachu nad głową. Co prawda, szybko "urządza" się w przyczepie kempingowej, ale cały czas towarzyszy mu poczucie bezdomności.

To nie jest książka dla każdego. Mam wrażenie, że żeby dokładnie ją zrozumieć trzeba choć częściowo znać twórczość H. Mankella. Mnie osobiście bardzo się spodobała.

Czytając ją ma się wrażenie, że autor doskonale zdaje sobie sprawę, że to jego ostatnia książka. Momentami odczucia bohatera przypominały mi te, które towarzyszyły Kurtowi Wallanderowi w "Niespokojnym człowieku". Z jednej strony to historia człowieka, który pogodził się ze swoją starością, ale z drugiej strony oczekuje jeszcze czegoś dobrego od życia. Nie potrafi przejść obojętnie od zmian zachodzących we współczesnym świecie, mierzwi go np. sprzedaż ubrań wyprodukowanych wyłącznie w Chinach.

Interesujący jest również wątek kryminalny - kwestia podpaleń kolejnych domów. Rozwiązanie jest dość proste, ale zbudowane na silnym psychologicznym rysie postaci.

To była piękna sentymentalna, ale dająca do myślenia lektura.

emocje logiczne.blogspot.com
IG:@mamazaczytana

Bardzo mnie ta książka urzekła swoją Pozorną prostotą i pięknymi metaforami. Zastanawiam się tylko czym powodował się podpalacz?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Video

Video