Chaber, mały wilczek. Przyjaciele zwierząt

Okładka książki Chaber, mały wilczek. Przyjaciele zwierząt Aniela Cholewińska-Szkolik
Okładka książki Chaber, mały wilczek. Przyjaciele zwierząt
Aniela Cholewińska-Szkolik Wydawnictwo: Zielona Sowa opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Zielona Sowa
2016-01-01
2016-01-01

Uwielbiam wilki!

Uwielbiam wilki!

Realistyczna opowieść o wilczku, który stracił mamę. Znajduje go leśniczy i razem z rodziną opiekują się dzikim zwierzęciem. Książka napisana dobrze, dzikie zwierzęta są dzikie i jest powiedziane jak z nimi postępować. Występuje w niej 2 dzieci: starszy chłopiec Wojtek i jego sporo młodsza siostra.
Tom 1. Książkę czyta się jako samodzielną. Z kolejnymi tomami łączą ją postacie ludzkie i pies.

Tom 1. Książkę czyta się jako samodzielną. Z kolejnymi tomami łączą ją...

Książki z tej serii są cudowne, zwłaszcza dla starszych dzieci, moja czterolatka szybko straciła zainteresowanie, za to sześciolatka słuchała bardzo uważnie. ''Chaber, mały wilczek'' to książka, która uczy dzieci nie tylko o zwyczajach wilków, ale także pokazuje różnice w zachowaniach ludzi. Niestety nie wszyscy szanują zwierzaki i ich prawa, często przemawia przez nich brak wiedzy i strach. Jednak na okrucieństwo nie ma usprawiedliwienia. Na przykładzie rodziny leśniczego, autorka pokazała, jak powinny wyglądać relacje ludzi ze zwierzętami. Aniela Cholewińska- Szkolik swoją książeczką uczy, jak ważna jest odpowiedzialność i pomoc potrzebującym zwierzętom oraz pokazuje, że miejsce dzikich zwierząt jest na wolności. Pięknie wydana, mądra książka dla dzieci.

Pojawienie się wilków w okolicy sprawia leśniczemu i jego rodzinie wiele radości. Wiosenne wyprawy i podglądanie zwierząt z ambony sprawia im dużo frajdy. Dzieciom nie przeszkadza wiosenny deszcz i chłód. Przez wiele godzin cierpliwie oglądają okolicę. W tym roku mają się czym cieszyć: wilki mają młode. Radość jednak nie trwa długo. W pobliskiej wsi (jak w każdej społeczności) żyje mężczyzna, który musi postawić na swoim. Tym razem przeszkadzają mu nowi mieszkańcy lasu i jest gotowy zrobić wszystko, aby się ich pozbyć. Jest przekonany o tym, że wilki to bardzo niebezpieczne zwierzęta, które narażą go na straty, a ludzi na niebezpieczeństwo. Sławomir Zysk grozi, że jeśli leśniczy sam nie pozbędzie się wilków to on zrobi to sam. Długo nie trzeba było czekać. W pierwszego bardzo deszczowego dnia mieszkańcy leśniczówki i nory słyszą strzały. Małe drapieżniki zostają same.
Pan Adam z synem Wojtkiem wyruszają do lasu sprawdzić, co się stało. Okazuje się, że nowi mieszkańcy lasu zostali postrzelani, a ich młode pozostały bez opieki i powędrowały szukać innego bezpiecznego miejsca. Został tylko jeden mały, przestraszony i zziębnięty wilczek. Mężczyźni zabierają go do domu, gdzie może się ogrzać, najeść. Niestety tęsknota i brak przychylności psa sprawiają, że maluch nic nie je. To się jednak bardzo szybko zmienia. Ich domowa suczka bardzo szybko wciela się w rolę opiekunki wilczej sieroty. Kiedy wydaje nam się, że sielanka będzie trwała do akcji znowu wkracza Sławomir Zysk.
Ciągłe interwencje gospodarza zmuszają znajomego pana Adama z nadleśnictwa do odwiedzin i rozmowy. Po niej leśniczy postanawia wypuścić zwierzę na wolność, aby miał szanse nauczyć się samodzielności i przygotować do zimy. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ i Chaber jest przywiązany do swojej ludzkiej rodziny. Jednak spotkanie stara wilków, zobaczenie swojego dawnego domu sprawiają, że zwierzę idzie za głosem swego serca. Dzięki temu po kilku tygodniach cała pan Adam z dziećmi może obserwować go w lesie.
„Chaber, mały wilczek” to piękna opowieść o oswajaniu, opiece, nauce samodzielności i dojrzewaniu do wypuszczenia dzikiego zwierzęcia na wolność. Specyficzna więź łącząca dzieci, dorosłych psa i wilka pomaga małemu czworonogowi przetrwać najtrudniejszy okres. Ponad to pokazanie negatywnej postaci oraz sposobu postępowania w takich wypadkach sprawia, że mali czytelnicy otrzymują właściwe wzorce, w których asertywność, profesjonalizm są ważnymi elementami.
Książka Anieli Cholewińskiej -Szkolik wzbogacono pięknymi szkicami Anety Kryszki, zabierającymi dzieci w świat nowej rodziny wilka. Duża czcionka, proste słownictwo i fabuła pozwalają uczniom nauczania początkowego na samodzielne czytanie. Niedługie rozdziały sprawią, że lektura nie będzie dla dzieci męcząca.
Poza opowiadaniem w książce znajdziemy rozdział o wilkach oraz gdzie można znaleźć ich więcej w Internecie. Autorka zachęca dzieci do samodzielnego wyszukiwania interesujących ją informacji. Całość stanowi przemyślaną, spójną strukturę, w której dziecięce przygody wiążą się ze zdobywaniem wiedzy.
Książkę polecam przedszkolakom do słuchania oraz uczniom nauczania początkowego do samodzielnego czytania.

"Chaber, mały wilczek" to, jak wskazuje zresztą sam tytuł, opowieść o wilczku. Zwierzak przyszedł na świat w okolicy leśniczówki w Chabrówce. Niestety okoliczni mieszkańcy wiedząc iż w lesie pojawiły się wilki nie kryli obaw i krytyki w stosunku do nich. Pewnego razu leśniczy usłyszał w lesie niepokojące strzały. Postanowił sprawdzić co się stało i po długich poszukiwaniach wraz z synem odnalazł osamotnionego, zmarzniętego i głodnego małego wilczka. Leśniczy zabrał zwierzaka do swojej leśniczówki i wraz z rodziną otoczył opieką. Maluch szybko zaufał nowym opiekunom, zaprzyjaźnił z dziećmi leśniczego - małą Amelka i jej starszym bratem Wojtkiem. Również ich pies, duży owczarek zaprzyjaźnił się z wilczkiem. Dzieci nie wyobrażały sobie, że ta sytuacja mogłaby się zmienić. Wilczek, który otrzymał imię Chaber był jednak dzikim zwierzęciem i najlepiej byłoby gdyby mieszkał w lesie, na wolności wśród swoich...

Sięgając po lekturę dzieci nie tylko przeczytają ciekawą opowieść o dzikim wilczku ale również poznają wiele ciekawostek związanych z życiem tych niezwykłych zwierząt objętych w Polsce ochroną od 1995 roku. Informacje te wplecione są w tekst ale również zawarte dodatkowo na kilku ostatnich stronach publikacji. Poza tym wiele scen autorka zaprezentowała z perspektywy zwierząt. Pisała o ich uczuciach, strachu o tym jak przywiązują się do tych, którzy otaczają je opieką, karmią...

Jeżeli chodzi o historię wilczka to zdecydowanie czytało się ją bardzo przyjemnie, jest wciągająca i pouczająca. Fabuła jest naprawdę ciekawa, są też różnorodni bohaterowie. Poznamy zarówno tych dobrych, którzy znają wilki, ich zwyczaje i życie tych zwierząt w okolicznych lasach bardzo ich cieszy, ale są też ci źli, którzy poprzez swą niewiedzę i brak szacunku do przyrody, do życia, zrobią wszystko aby je z tego lasu usunąć.

Dzieci zapewne ucieszy fakt iż lektura opatrzona jest czarno - białymi naszkicowanymi ilustracjami, które goszczą na co drugiej rozkładówce. Co równie ważne czytanie ułatwia też dużych rozmiarów czcionka, która z pewnością zachęci dzieci do sięgnięcia po książkę.

Myślę, że lekturę mogę polecić wszystkim maluchom, które lubią czytać o przygodach zwierząt nie koniecznie tych udomowionych jak koty i psy. Nauczy ich ona, że zwierzak to nie rzecz ale żywa istota odczuwająca strach czy ból tak samo jak człowiek. Z pewnością historia małego wilczka warta jest uwagi i poświęcenia jej wolnej chwili, których w wakacje żadnemu maluchowi nie zabraknie ;)

jest ok

jest ok