Toksyczny wstyd. Jak uzdrowić wstyd, który cię zniewala

Okładka książki Toksyczny wstyd. Jak uzdrowić wstyd, który cię zniewala John Bradshaw
Okładka książki Toksyczny wstyd. Jak uzdrowić wstyd, który cię zniewala
John Bradshaw Wydawnictwo: Akuracik nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Healing the Shame That Binds You
Akuracik
1997-01-01
1997-01-01
83-905084-9-4
Helena Grzegołowska-Klarkowska
psychologia wstyd John Bradshaw

Bardzo wartościowa książka, chciałabym kiedyś do niej wrócić

Bardzo wartościowa książka, chciałabym kiedyś do niej wrócić

Bardzo dobra książka. Mówi o tym, czego się wstydzimy i obawiamy, a co nierzadko wynika z trudnego dzieciństwa. Spokojnie można ją dorzucić do klasyków psychologii, powinna znaleźć się na półce każdego, kto jest zainteresowany zgłębianiem tajemnic ludzkiej psychiki.

Książkę napisano w 1997, jest rok młodsza ode mnie. A jednak jest tak bardzo życiowa i ponadczasowa, że nie odczułam tego ani razu. Język, przykłady… wszystko pasuje do dzisiejszych czasów.

A treść okazała się być bardzo eye-opening. Toksyczny wstyd to książka wskazująca cechy naszej osobowości oraz zachowania, które okazują się być skutkami toksycznego wstydu, który często nieświadomie od lat dziecięcych kreuje naszą osobowość. Wiele przykładów, dokładnych opisów sprawiają, że osoba zagubiona, w depresji może poczuć, że ktoś w końcu opisał to co czuje, że takich osób jest dużo więcej.

Wydaje mi się, że ta książka dla wielu może być bardzo dobrą podstawą do tego by zrobić pierwszy porządny krok w terapii.

Autor nie ukrywa swojej wiary i do niej często nawiązuje. Dlatego uważam, że do slow autora należy podchodzić z dystansem.

Książka dobra, ale nie doskonała. Napisana stylem językowym charakterystycznym wg mnie dla amerykańskich psychologów z poprzedniej epoki. Obfituje w ćwiczenia wizualizacyjne czy np. interpretację marzeń sennych - charakterystycznych - jeśli się nie mylę - dla psychoterapii psychoanalitycznej - co jest pewne, nie kojarzy mi się z psychoterapią cbt. Myślę, że tego typu ćwiczeń nie jest łatwo wykonać samemu, ale książka ogólnie może wpłynąć na lepszy wgląd.

Książka zawiera informacje teoretyczne o wstydzie, zawiłości wewnętrznego krytyka czy skrzywdzonego, porzuconego dziecka... Jako rozwiązanie problemu wstydu autor proponuje uzewnętrznianie go, odnalezienie wypartych części Ja, pokochanie siebie... Książka zawiera rozdział jak radzić sobie gdy inni nas zawstydzają. To tak pokrótce najważniejsze w moim odczuciu punkty programu. Książka ta na pewno nie zastąpi terapii czy innych poradników, gdzie jest więcej ćwiczeń do stosowania w codziennym życiu.

Bardzo przydatna dla osób w trakcie terapii lub dążących do poznania źródeł swoich zachowań. Trafnie opisane przykłady asertywności, techniki medytacji, widać doświadczenia z lat praktycznej pracy.
Drobny minus za bezwzględne przywiązanie do idei Boga, chrześcijańskiej. O ile do mnie przemawia, to wiele osób może zrazić.

Wartościowa pozycja, bardzo odkrywcza i nieoczywista. Polecam każdemu - zmusza do refleksji, a pochłania się nią jednym tchem. To jedna z tych pozycji do których wraca się w chwilach zwątpienie :-)

Toksyczny wstyd to chyba jedna z największych naszych codziennych udręk. Ciągle poczucie winy, nawet kiedy nie ma do tego jakiegokolwiek powodu. Tworzenie fałszywego JA, które jest często zupełnie niezrozumiałe - a jednak się dzieje. To wszystko powoduje, że żyje nam się coraz trudniej. Stajemy się coraz bardziej obcy dla innych, ale i przede wszystkim dla siebie. Staramy się szukać rozwiązania swoich problemów i oto na naszej drodze natrafiamy na tę książkę.

Jest to bardzo wybitna praca autora, który sam zmagał się z toksycznym wstydem. Książka podzielona jest na dwie części: problem i rozwiązanie. W pierwszej części J. Bradshaw wskazuje nam skąd się bierze nasz toksyczny wstyd, co robimy, gdy on się pojawi oraz czym różni się zdrowy wstyd od tytułowego. Druga część to naprawdę bardzo dużo ćwiczeń, afirmacji i medytacji do wykonania w parach bądź osobiście, które mają za zadanie pomóc nam w codziennym życiu.
Autor naprawdę postarał się o to, by pomóc jak największej liczbie osób pisząc tę książkę. Jest ona czymś naprawdę wartościowym i kompletnym.

Książka, która musiała się wiele odczekać zanim została przeczytana. Mimo, że minęło wiele miesięcy odkąd pierwszy raz się na nią natknąłem, to ciągle pozostawała w mojej pamięci - myślę, że nieprzypadkowo.
Bardzo dobrze jest mieć tę książkę fizycznie w swojej bibliotece, gdyż jest tam wiele bardzo ważnych treści nie tylko praktycznych, a mając ją gdzieś blisko możemy szybko znaleźć pewne rozwiązania, które nie zawsze przychodzą od razu.

Takiej książki bardzo długo szukałam. Przeczytać raz to za mało.
Wiedza zawarta w tej książce bardzo zmieniła moje życie, bardzo mi pomogła.
Gorąco polecam

Takiej książki bardzo długo szukałam. Przeczytać raz to za mało.
Wiedza zawarta w tej książce bardzo zmieniła moje życie, bardzo mi pomogła.
Gorąco polecam

Książka jest niewątpliwie bardzo mocno naładowana wiedzą odnośnie wstydu w ogóle. Jeśli ktoś interesuje się tematem lub sam boryka się z tym problemem, to ta książka jest dla niego, bo być może znajdzie tam siebie i pomoc dla siebie. A i tacy przekonani, że w ich życiu wstydu nie ma, być może odnajdą na kartach tej pozycji cząstkę siebie. Na pewno poszerzy kąt postrzegania siebie i innych ludzi.

Dobra książka. Pokazuje inne spojrzenie na terapię - inaczej tłumaczy mechanizm działania naszych lęków i ograniczeń. Autor próbuje wiele różnych problemów i zburzeń wytłumaczyć za pomocą koncepcji toksycznego wstydu i w większości trzyma się to kupy.
Książka może być dość trudna dla osób, które nie zetknęły się wcześniej z psychologią i psychoterapią. Jest napisana językiem na granicy branżowego. Jest w niej też trochę nawiązań do duchowości i NLP, dlatego przebrnięcie przez nią może zająć trochę czasu. Na pewno zachęca do głębokiej refleksji nad sobą. W sumie tylko wtedy warto ją czytać - kiedy ma się zamiar porządnie przemyśleć swoje mechanizmy działania i ich źródła.

• Psychologia
  • Psychologia/Poradniki
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Toksyczny wstyd. Jak uzdrowić wstyd, który cię zniewala