Pies na diecie BARF. Zdrowe i naturalne jedzenie dla Twojego pupila

Okładka książki Pies na diecie BARF. Zdrowe i naturalne jedzenie dla Twojego pupila Małgorzata Olejnik
Małgorzata Olejnik Wydawnictwo: Septem poradniki
poradniki
Septem
2016-01-01
2016-01-01
barf

Książka krótka, a ma wiele do zaoferowania.
Około 1/3 to szeroko omówione założenia diety BARF, przyczyny, dla których warto ją wdrożyć, wyjaśnienia najczęściej pojawiających się wątpliwości i kontrowersji. Dalsza część to zasady i wskazówki, jak komponować posiłki samodzielnie. Wszystko jest opisane rzeczowo, ale przystępnym językiem, jednak podstawowa, trochę bardziej pogłębiona niż codzienna, wiedza z dietetyki bardzo ułatwi zrozumienie jak i dlaczego.
Pozycja na pewno nie jest wystarczająca, by osoba początkująca samodzielnie ułożyła dobrą dietę dla psa, ale sądzę, że stanowi świetną podstawę do dalszego doszkalania się.

Książka krótka, a ma wiele do zaoferowania.

Mam trochę mieszane odczucia, ale myślę, że dla osób początkujących będzie ostatecznie pomocna.

Przybliża temat żywienia, podaje informacje co dokładnie i w większości w jakich ilościach podawać psu. Tłumaczy jak wyliczać odpowiednie proporcje i ilości oraz podaje na końcu takowe przykładowe wyliczenia. Znalazło się również miejsce dla kilku informacji o anatomii psa.

Z drugiej strony 60% książki, to informacje "dlaczego - według autorki - karma przemysłowa to zło". Na każdym kroku stara się przypomnieć, że producenci karm nas omamiają, że są źli, okropni, że dajemy się im nabierać itd. Książka nosi tytuł "Pies na diecie BARF" i wydaje mi się, że o tym powinna głównie zawierać informacje. W końcu po to ją kupiłem - już podjąłem decyzje, że chcę spróbować dla swoich psów diety BARF i nie potrzebuję być zasypany opinią autorki o zwykłej diecie (opinia ta jest zwykłym, blogowym wywodem, gdzie brakuje poparcia odpowiednimi źródłami naukowymi).

Autorka próbuje też tłumaczyć na jakiej zasadzie działają mikro i makroskładniki i widać, że chyba ma na ten temat jakąś wiedzę, ale szczerze mówiąc robi to chaotycznie i mało strawnie dla osób, które z dietetyką za dużo wspólnego nie mają i bardziej im to podczas czytania przeszkadza, niż pomaga (rozumie się z tego małą część, reszta jest zapominana zaraz po przeczytaniu).

Podsumowując - książka mogła by być dużo krótsza, zachowując wszystkie informacje, które czytelnik chce zdobyć poprzez jej przeczytanie. Krzywdy jednak nikomu nie zrobi, a powinna pomóc wystartować. Przydało by się więcej tabelek i przykładów, ale jak ktoś chce, to znajdzie je i samemu.

Z...

BARF -czyli w naszym języku powiedzielibyśmy: biologicznie odpowiednie surowe jedzenie.

Autorka książki „Pies na diecie” dzieli się z czytelnikiem pozyskiwaną latami wiedzą. Sama jest specjalistą dietetykiem, i doradcą żywieniowym z wykształceniem medycznym. Sama posiada pięć psów. W swojej książce zebrała najważniejsze informacje na temat zdrowego i naturalnego jedzenia dla psa.

Przeznaczyła tę książkę głównie dla tych czytelników, którzy wciąż żywią swoje psy karmami przemysłowymi i wahają się, czy przejść na dietę BARF, lub dla tych, którzy dopiero rozpoczynają drogę z BARF-em .

Niektórzy opiekunowie psów dostrzegają, że suche granule to jednak żywność wysoko przetworzona. W głowach wielu hodowców rodzi się pytanie: czy na pewno sucha karma jest najlepszym pożywieniem, jakie można dać psu?

Coraz częściej właściciele psów sięgają po surowe mięso, postrzegając je jako zwrot ku naturze. Wielu podjęło decyzję, że chce karmić swoje zwierzęta naturalnie, czyli zgodnie z ich ewolucyjnym przystosowaniem.

Psy karmione naturalnym jedzeniem nie są otyłe, nie cierpią z powodu alergii, nie mają łupieżu, niestrawności, wzdęć ani gazów.
Zdrowe są ich nerki, wątroba i trzustka.

Suche karmy należą do najbardziej przetworzonych produktów spożywczych na świecie. W ich produkcji wykorzystuje się wszystkie procesy technologiczne: rozdrabnianie, mielenie, gotowanie, nawet do 300 stopni C, barwienie, konserwowanie, natryskiwanie, sterylizacja.

W diecie BARF autorka przedstawia piramidę żywieniową dla zwierząt (bo dieta ta nie obejmuje jedynie psów lecz również inne zwierzęta),tabelki zawierające zawartość białka i tłuszczów oraz kaloryczność mięs, oraz wzory na wyliczenie dziennej dawki żywieniowej.

Książka w miękkiej oprawie, zawiera jedynie 150 stron i 12 rozdziałów.

Jeśli pragniesz, aby twój pupil był szczęśliwy, a tym samym zdrowo się odżywiał skorzystaj z tej książki, która zawiera wiele dobrych myśli i spostrzeżeń wzbogaconych o doświadczenia fachowca i przyjaciela czworonogów.

Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Bardzo przystępnie napisana książka o żywieniu psa mięsem, kośćmi i warzywami. Dużo wiedzy z zakresu psiej dietetyki, przekonujące argumenty, lekkie pióro. Przeczytałam w jeden wieczór i mój pies na pewno na tym skorzysta:)

Bardzo ciekawa pozycja nie tylko dla osób interesujących się dietą Barf;)

Bardzo ciekawa pozycja nie tylko dla osób interesujących się dietą Barf;)

• Psy
  • Poradniki itp.
  • W kolejce - PSY

Dodaj cytat z książki Pies na diecie BARF. Zdrowe i naturalne jedzenie dla Twojego pupila