rozwiń zwiń

Znak
2016-08-31
2016-08-31
simplicite minimalizm slowlife

Czytanie bloga Simplicite jest przyjemnością, niestety książka tej samej autorki mocno mnie rozczarowała. Mam wrażenie, że „Chcieć mniej” można streścić na 20 stronach, bo treść jest tak pusta. Dużo górnolotnych sformułowań i pustych zdań z których niewiele wynika. Potencjał był ogromny, może problemem okazało się jednoczesne utrzymanie tematyki bloga i napisaniem jednak czegoś, co nie będzie powieleniem? A tak sie cieszyłam, gdy tę pozycję udało mi się wyrwać w bibliotece! Jest wiele bardziej wartosciowych pozycji o tej tematyce.

Określiłabym tę książkę jako pewnego rodzaju zbiór podstawowych kroków, które należy poczynić, aby rozpocząć drogę do minimalizmu.

Autorka używa pojęcia minimalizmu nie tylko w kontekście materialnym, ale również duchowym. Wyraźnie podkreśla związek, jaki możemy zaobserwować pomiędzy stanem uporządkowania przestrzeni wokół nas, a stanem naszego umysłu. Warto zatem pozbyć się nie tylko nadmiaru rzeczy, ale także niepotrzebnych oczekiwań, obciążeń, zamartwiania się. W dzisiejszym świecie, gdzie dostęp do dóbr oraz informacji jest niezwykle łatwy, ciągle poddajemy się natłokowi wiadomości, bez przerwy szukamy czegoś jeszcze i jeszcze lepszego.

A może by się tak zatrzymać, spojrzeć na wszystko, co nas otacza, co przez lata nagromadziliśmy wokół siebie i dać sobie chwilę na zastanowienie. Ile z tych rzeczy rzeczywiście jest mi potrzebnych, z ilu korzystam na co dzień i czerpię radość z ich używania.

"Chcieć mniej" to nie jest książka, którą czyta się "od deski do deski". Na moim nocnym stoliku leżała długi czas, a ja ją sobie podczytywałam. W różnych sytuacjach sięgałam po konkretne rozdziały. Autorka stworzyła bowiem bardzo praktyczny schemat, który uwzględnia poszczególne etapy dążenia do oczyszczania swojej przestrzeni. Począwszy od uświadomienia sobie problemu, wyznaczenia celu, który będzie nam przyświecał, przez omówienie kolejnych wartości, jakie tracimy, żyjąc w nadmiarze, aż po praktyczne wskazówki, jak uporać się z konkretnymi miejscami w domu, które wymagają odgracenia.#fotowtorek

Książka może nie zawiera jakichś odkrywczych treści na temat minimalizmu i dążenia do niego, jednak jej lektura może stanowić ziarenko, z którego wykiełkuje myśl o wprowadzeniu zmian w swoim życiu. Znajdziemy tu pomocne wskazówki,  jak krok po kroku zabrać się za ogarnianie swojego dobytku. Jednocześnie odczuć można pełen szacunek dla czytelnika i dla jego potrzeb. Znajdziemy tu zrozumienie  że każdy z nas jest na innym etapie życia, ma inne potrzeby, kieruje się innymi wartościami i w związku z tym ma prawo robić wszystko w swoim tempie.

Jeżeli czujesz, że otaczające Cię przedmioty za bardzo zdominowały twoje życie, to lektura książki Katarzyny Kędzierskiej będzie dobrym wyborem. Z całą pewnością będzie ona pomocna w postawieniu pierwszego kroku do prostszego życia.

Piszę recenzję z perspektywy osoby która z minimalizmem nie miała wcześniej do czynienia. Książka bardzo przypadła mi do gustu i otworzyła oczy na to, w jaki sposób zagracam swoją przestrzeń. Bardzo spodobało mi się to, że mówi nie tylko o przedmiotach fizycznych, ale także o podejściu bardziej duchowym, o minimalizmie w pracy, w podejściu do życia i w internecie. Bardzo podoba mi się to, że autorka nie przedstawia nam wyidealizowanego świata, lecz liczy się z realiami i trudnościami jakie mogą napotkać osoby świeże w temacie. Polecam też bloga autorki, wciągnął mnie w takim samym stopniu. W książce zabrakło mi chyba tylko ogólnej listy miejsc, do których można byłoby oddać niepotrzebne przedmioty, ale jest to do znalezienia w internecie. Generalnie polecam, ja biorę się już do porządków i będę do książki na pewno wracać.

Najbardziej wyważona książka o minimalizmie, jaka czytałam.

Najbardziej wyważona książka o minimalizmie, jaka czytałam.

- temat jest obecnie mocno wyeksploatowany, więc wiele z poruszonych wątków jest już znanych, zero waste jest czymś znanym i powszechnym
- kilka fragmentów mówi o tym samym, co sprawia wrażenie, że autorka nie ma nic więcej do powiedzenia
- w trakcie czytania zabrakło mi większej ilości przykładów z życia, które...
+ są na końcu i to jest jedna z najlepszych części publikacji! bardzo motywująca i skłaniająca do działania; sama będę korzystała z tych wskazówek, bo wydają mi się fantastyczne
+ rozdział o minimalizmie w sieci - moim zdaniem najciekawszy! tym bardziej, że jesteśmy teraz zasypywani złymi informacjami

- w trakcie czytania zabrakło mi większej ilości przykładów z życia, które...
+ są na końcu i to jest jedna z najlepszych części...

Niestety książka nic nie wniosła w moje postrzeganie minimalizmu. Dla mnie autorką podaje za mało konkretnych działań i sposobów na odgracenie przestrzeni. Skupia się bardziej na aspekcie psychicznym, który nie jest bez znaczenia, ale ja nie tego oczekiwałam.

super książka! tyle lat leżała u mnie na półce, w końcu przeczytałam ją w całości. co się okazuje? że jestem osobą, która stosuje się do wszystkich zasad w książce opisanych. :) czasem mam problem z niezużywaniem żywności w terminie, ale wynika on z impulsywnych decyzji jedzeniowych w moim gospodarstwie domowym. niby siła wyższa, a może jednak mogę coś na to poradzić?

Przeczytałam tę książkę już kilka lat temu, jako jedna z pierwszych poświęconych tematyce minimalizmu. Może dzisiaj nie zrobiłaby już na mnie tak dużego wrażenia - ale te kilka lat temu uświadomienie sobie, ile czasu i wysiłku wpakowałam w bezsensowne zakupy, było dla mnie po prostu bezcenne. Nie zawsze pozytywne doświadczenia z próbami odsprzedaży niepotrzebnych przedmiotów, potwierdziły słuszną obserwację autorki, że kupić jest łatwo - ale odzyskać pieniądze, które wkładamy w niepotrzebne bibeloty, a nawet książki, które można przecież wypożyczyć w lokalnej bibliotece - to już czyste szaleństwo prowadzące jedynie do tego, że obrastamy w rzeczy. Jeszcze ciekawsze były obserwacje dotyczące utrzymywania mało wartościowych relacji "bo tak wypada" i bywania u ludzi, którym nie potrafimy odmówić. Mądra książka, z której skorzystać może każdy, niezależnie od tego czy tytułowy minimalizm zastosujemy do posiadanych przedmiotów czy całego systemu więzi z ludźmi i otoczeniem.

Bardzo fajna książka żeby zacząć przygodę z minimalizmem i bardziej świadomymi zakupami. Podoba mi się w niej holistyczne podejście do porządków, zmian w życiu i myśleniu. Dobrze się czyta i trafia w sedno.

Książka bardzo luźno napisana, bardzo szybko sie czyta. Bardzo podoba mi sie to że nie ma w niej suchych rad, tylko autorka namawia do testowania i odkrywaniu samemu własnych ścieżek. Myślę ze ta książka może być wstępem do minimalizmu jednak czuje duzy niedosyt. Sięgałam po te książkę z ciekawości, a z tym tematem stykam sie pierwszy raz. Jest to dla mnie ciekawe przeżycie. I rzeczywiście podczas czytania ksiazki spojrzałam na moja biblioteczke i sprzątnęłam sporo pozycji z niej, tak samo postapilam z szafą. Takie oczyszczanie z rzeczy nie potrzebnych jest uwalniające. Dlatego myślę ze wgłębie sie w ten temat i "oczyszcze mój pokój" z nadmiaru rzeczy. :)

Ogólnie książka spoko, taka luźna. Git