Okładka książki Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania? Elliot Aronson, Carol Tavris
Elliot AronsonCarol Tavris Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Mistrzowie Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mistrzowie Psychologii
Mistakes Were Made (But Not by Me): Why We Justify Foolish Beliefs, Bad Decisions, and Hurtful Acts
Smak Słowa

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Człowiek istota społeczna Elliot Aronson, Joshua Aronson
Ocena 7,2
Człowiek istot... Elliot Aronson, Jos...
Okładka książki Psychologia społeczna Robin M. Akert, Elliot Aronson, Timothy D. Wilson
Ocena 7,5
Psychologia sp... Robin M. Akert, Ell...
Okładka książki Przygody Rózi i chłopca o imieniu Dziadek Elliot Aronson, Ruth Aronson, Edyta Chachulska
Ocena 7,5
Przygody Rózi ... Elliot Aronson, Rut...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

O powszechnej omylności

8330 450 183

Najbardziej wstrząsający dla mnie to rozdział „Prawo i porządek” na temat działania sądów i policji. Nie jestem w stanie uwierzyć, że podejrzani są tak strasznie traktowani, a takie praktyki jak torturowanie, czy oszukiwanie są nadal aktualne. Coś strasznego. Książka napisana bardzo przystępnym językiem, z wieloma przykładami ilustrującymi przedstawiane koncepty.

To powinna być lektura obowiązkowa. Wszystkim żyło by się lepiej

To powinna być lektura obowiązkowa. Wszystkim żyło by się lepiej

Naprawdę znakomita książka, która prócz solidnej dawki dobrej rozrywki (mnóstwo smakowitych anegdot, swobodny i gawędziarski styl) dostarcza też sporo refleksji. Skłania do samokrytycyzmu, do spojrzenia na własne wybory i poglądy bez mgiełki fałszywej pewności. Podczas gdy większość poppsychologii wrzeszczy do nas „uwierz w siebie” czy „odkryj prawdziwe ja”, Tavris i Aronson przestrzegają przed pochopnym zaufaniem własnym wyobrażeniom, a nawet wspomnieniom. Dużo tu się mówi o dysonansie poznawczym, „efekcie piramidy” (czyli sytuacji, gdy podejmujemy decyzję i ta kieruje nas ku coraz bardziej skrajnym działaniom i poglądom, choć równie dobrze moglibyśmy podjąć inną decyzję i zostać skierowanym ku innym poglądom),efekcie potwierdzenia, tworzeniu się fałszywych wspomnień. Autorzy podejmują próbę wyjaśnienia, dlaczego ludzie zasadniczo rozsądni i uczciwi wierzą w najbardziej absurdalne głupoty, bronią okrucieństw, jeśli tylko zostały one popełnione przez ich zwolenników i zachowują się dla postronnych zupełnie nierozumnie i ohydnie. Poszczególne obszary są być może omówione nieco powierzchownie (a jest ich wiele – terapie, sądownictwo, związki),ale nie daje się zauważyć podciągania pod tezę czy stronniczego doboru faktów.

Samousprawiedliwianie - słowo, które po tej lekturze zagości w moim słowniku na dłużej. Z kolei "dysonans" - nabierze dodatkowego wymiaru. W zasadzie tytuł książki doskonale oddaje jej treść. Błądzą wszyscy (ale nie ja). O ile pełniejsze byłyby relacje we wszystkich obszarach życia, gdyby tłoczono nam do głowy zamiast społecznej propagandy, podstawy psychologii społecznej... Do znudzenia będę powtarzał, że podstawy psychologii społecznej powinny być jednym z podstawowych przedmiotów nauczania od najmłodszych lat...

mądra, ciekawie napisana książka o dysonansie poznawczym. Wprawdzie nie daje rozwiązań, ale przynajmniej zwraca uwagę na to, jak się na co dzień zachowujemy i dlaczego samousprawiedliwianie jest groźne nie tylko w wymiarze sprawiedliwości, ale również w medycynie, czy w związkach. Naprawdę warto przeczytać (tym bardziej, że książka napisana w taki sposób, że czyta się jak dobrą powieść).

Wyjaśnienia z pozoru nieracjonalnych działań ludzi. Mnóstwo badań i teorii z pogranicza socjologii, neuropsychologii.

Bardzo dobra książka. Autorzy, znani psychologowie społeczni, pokazują w niej bardzo ciekawe przykłady dysonansu poznawczego i błędu konfirmacji i to, jak duży wpływ te błędy mają np. na skuteczność psychoterapii czy działanie wymiaru sprawiedliwości. Autorzy nie stronią od niewygodnego i kontrowersyjnego tematu, jakim są fałszywe wspomnienia dotyczące traumatycznych wydarzeń z dzieciństwa. Dużym plusem jest ostatni rozdział, w którym są podane przykłady ludzi, którzy przyznali się do błędu i korona im z głowy nie spadła - dzięki niemu widać, że jednak jest jakieś światełko w tym tunelu pełnym błędów i wypaczeń.

Bardzo dobra książka pokazująca jak istotne jest zrozumienie własnego błędu oraz szczere przyznanie się do winy. Autorzy wskazują kilka zawodów w których jest to szczególnie ważne, a także przytaczają mnóstwo ludzkich historii i badań naukowych, na podstawie których formułują ciekawe wnioski. Polecam sie zapoznać.

Carol Tavris, Elliot Aronson „Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?”
Seria: Mistrzowie Psychologii, Wydawnictwo: Smak Słowa, 2014

Pozycja z zakresu psychologii, autorstwa dwojga wybitnych psychologów społecznych Carol Travis i Elliota Aronsona, wielokrotnie nagradzanych za swoją szeroką wiedzę z tej dziedziny. Specjaliści, w swojej publikacji, zdecydowali się poruszyć dosyć powszechny temat mechanizmu usprawiedliwiania własnych, niemądrych stwierdzeń i nietrafnych sądów oraz rozkładania na czynniki pierwsze mechanizmy rządzące ludzkim zachowaniem w takich sytuacjach, które od dawna interesowały nie tylko naukowców.

Można powiedzieć, że każdemu z nas zdarza się wypowiadać niemądre tezy oraz je usprawiedliwiać, przekonując tym samym nasze otoczenie, że to my mamy rację. Czytelnik zapoznaje się ze zjawiskami takimi jak dysonans poznawczy, który, według autorów, odgrywa fundamentalną rolę w całym procesie samousprawiedliwiania się. Warto zaznaczyć, że przywoływanych jest również wiele podobnych terminów z zakresu psychologii, nie tylko społecznej, które są rzeczowo opisane, zrozumiale dla czytelnika. Autorzy przywołują przykłady osób mających wpływ na innych- osoby z najwyższych stanowisk amerykańskiej sceny politycznej, wybitnych wynalazców, czy specjalistów, aby podkreślić fakt, iż błądzenie jest rzeczą ludzką.

Publikacja napisana została przystępnym, zrozumiałym, łatwym do adaptacji językiem, gdzie wiedza naukowa miesza się z prozą, co pozwala zapoznać się z treścią książki nie tylko profesjonalistom, zajmującym się zawodową psychologią, ale również laikom, osobom hobbistycznie zainteresowanym tematem.

Psychologowie omawiają działanie ludzkiej pamięci i jej organizacje w sposób zrozumiały dla czytelnika. Sami podkreślają, że jest ona stronnicza i ma wpływ na to co i jak odbieramy z perspektywy czasu. Ponadto, Travis i Aronson zajmują się w swojej lekturze również tematem zła i krzywd, odwołują się głównie do amerykańskich realiów. Podają przykłady spraw trudnych ale także tych niemal absurdalnych, które zdarzyły się tylko przez niefortunny zbieg okoliczności, poszerzając perspektywę odbiorcy tych treści.

Uważam, że zapoznanie się z tą lekturą jest bardzo wartościowe. Przedstawionych jest wiele codziennych sytuacji, dokładnie omówionych, dzięki, którym łatwiej jest zrozumieć mechanizm samousprawiedliwiania się, powszechnie obecny w naszej codzienności. Książka zachęca do zgłębienia tematu i samorefleksji, poprzez podnoszenie naszej samoświadomości; osoby zainteresowane psychologią mogą czuć się zachęcone do sięgnięcia po pozostałe pozycje z serii Mistrzów Psychologii, w skład której wchodzi wyżej opisana lektura.

Paulina Sosnowska

Seria: Mistrzowie Psychologii, Wydawnictwo: Smak Słowa, 2014

Niesamowite, jak samousprawiedliwianie wpływa na wszystko co robimy, w skali mikro i makro. Ważna książka, pozwalająca zrozumieć siebie i innych.

1 795
  • Psychologia
  • Chcę w prezencie
  • Popularnonaukowe
  • 2021
  • Nauka

Elliot Aronson Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania? Zobacz więcej