Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?

- Tytuł oryginału:
- Mistakes Were Made (But Not by Me): Why We Justify Foolish Beliefs, Bad Decisions, and Hurtful Acts
- Data wydania:
- 2014-09-10
- Data 1. wyd. pol.:
- 2008-10-01
- Liczba stron:
- 240
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362122943
- Tłumacz:
- Agnieszka Nowak
- Wydawnictwo:
- Smak Słowa
- Tagi:
- Agnieszka Nowak Mistrzowie Psychologii
- Tytuł oryginału:
- Mistakes Were Made (But Not by Me): Why We Justify Foolish Beliefs, Bad Decisions, and Hurtful Acts
- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Data wydania:
- 2014-09-10
- Liczba stron:
- 240
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362122943
- Tłumacz:
- Agnieszka Nowak
- Seria:
- Mistrzowie Psychologii
- Tagi:
- Agnieszka Nowak Mistrzowie Psychologii
OSTATNIA KSIĄŻKA NAUKOWA BESTSELLEROWEGO AUTORA I WYBITNEGO NAUKOWCA ELLIOTA ARONSONA.
„Tavris i Aronson połączyli swoje imponujące umiejętności, aby stworzyć wspaniały wzorzec przenikliwości społecznej i naukowego zaangażowania. Nie popełnij błędu, musisz przeczytać tę książkę”
– Robert B. Cialdini, autor książki Wywieranie wpływu na ludzi
Dlaczego ludzie uchylają się od odpowiedzialności, kiedy wszystko się wali? Skąd bierze się parada osób publicznych, które nie potrafią przyznać się do błędu? Jaka jest przyczyna niekończących się kłótni małżeńskich dotyczących tego, kto ma rację? Dlaczego widzimy obłudę u innych, ale nie u siebie? Czy wszyscy jesteśmy kłamcami? A może naprawdę wierzymy w historie, które opowiadamy?
W tej niezwykle wnikliwej i zajmującej książce znani psychologowie społeczni, Carol Tavris i Elliot Aronson, przyglądają się mechanizmom i obwodom mózgowym odpowiedzialnym za samousprawiedliwianie. Kiedy popełniamy błąd, musimy złagodzić dysonans poznawczy, który zagraża naszemu poczuciu własnej wartości. Dlatego tworzymy fikcje, które uwalniają nas od odpowiedzialności, przywracają nam przekonanie o własnej inteligencji, moralności i słuszności – przekonanie, które często każe nam brnąć coraz głębiej w działania głupie, niemoralne i błędne.
Odwołując się do wieloletnich badań, autorzy książki Wszyscy błądzą (ale nie ja) przedstawiają fascynujące wyjaśnienie zjawiska samooszukiwania – jego mechanizmów, szkodliwych skutków i sposobów, w jakie możemy się od niego uwolnić. Przewróć stronę, ale wiedz, że już nigdy nie uchylisz się od odpowiedzialności równie łatwo, jak dotąd.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
O powszechnej omylności
Niedawno ukazała się nowa książka Elliota Aronsona – psychologa, uznanego badacza i eksperymentatora, autorytetu w zakresie psychologii społecznej, autora klasycznych już prac z tej dziedziny („Człowiek istota społeczna”) i współautora podręczników („Psychologia społeczna. Serce i umysł”) – którą stworzył wspólnie z Carol Tavris. Napisana przystępnym językiem publikacja zainteresuje zarówno znawców tematu, jak i osoby stykające się z pracami obojga badaczy po raz pierwszy, a dla psychologów stanowić będzie cenne przypomnienie znanych juz mechanizmów. Wywód autorów jest tak ciekawy, że czytelnik prawie nie zauważa, że w trakcie lektury oswoił się z takimi pojęciami jak dysonans poznawczy, naiwny realizm czy totalitarne ego.
Tavris i Aronson napisali ważną i odważną książkę. Nie tylko dekonspirują w niej najpopularniejsze zabiegi wizerunkowe mające na celu ukrycie błędnych decyzji znanych polityków (w książce padają przykłady z życia politycznego USA), ułudę obiektywizmu badań naukowych, ale także pomyłki diagnostyczne psychologów i psychoterapeutów. Wychodząc od teorii dysonansu poznawczego i jego roli w skutecznym formułowaniu samousprawiedliwienia omawiają nasz upór w trwaniu przy wyjaśnieniach, które dla patrzących z boku są bezsensowne i kłamliwe. Nie oszczędzają nikogo – znanych polityków, sportowców, dziennikarzy, sędziów i terapeutów – przedstawiając interesujące i świetnie opisane przykłady i wyczerpująco omawiając mechanizm samousprawiedliwienia oraz uporczywego trwania przy najbardziej nawet wyśmianych przez opinię publiczną wyjaśnieniach decyzji i zachowań. Przy okazji dementują utrwalone społecznie przekonania: o uzdrawiającej mocy publicznego i fizycznego wyrzucania z siebie negatywnych emocji (zamiast spodziewanego katharsis osoby tuż po tych ekspresywnych zachowaniach odczuwają te emocje jeszcze silniej, a dyskomfort jest większy), o obiektywności badań naukowych (badania często są sponsorowane lub prowadzone przez badaczy, który poświęcili kilkanaście lub więcej lat życia na udowodnienie jakiejś tezy), zaleceniach lekarskich mających na celu jedynie dobrostan pacjenta (sponsorowane szkolenia i prezenty dla lekarzy od firm farmaceutycznych) czy sprawiedliwości i nieomylności organów ścigania i sądów (tendencyjne przesłuchania, niedozwolone metody wywierania wpływu itd.). Racjonaliści też nie będą zachwyceni, ponieważ badacze niedwuznacznie dają do zrozumienia, że istota ludzka – wyposażona w psychikę i rządzące nią mechanizmy – z definicji nie jest ani racjonalna, ani logiczna. Jednak byśmy, z satysfakcją czytając o błędach innych, nie poczuli się komfortowo, przyjąć musimy także przykłady powszechnych, zdarzających się każdemu człowiekowi, błędnych przekonań i decyzji, np. w sytuacjach takich, jak wybór szkoły, zawodu, zakupy czy kłótnie z bliską osobą. O klasie autorów świadczy szczerość, z jaką przyznają, że nawet samoświadomość i znajomość mechanizmów dysonansu poznawczego nie chroni przed samousprawiedliwianiem, podając przykłady z własnego życia.
Powszechność błędnych przekonań, decyzji czy działań, wynikających z fałszywych założeń, oraz ich waga ich konsekwencji jest przytłaczająca. Od nieracjonalnych decyzji osobistych , przez konflikty w relacjach, zniekształcenia (nie mylić z zaburzeniami) pamięci, stereotypy i wynikające z nich postawy, po szkodliwe diagnozy i terapie oraz krzywdzące osądy i wyroki aż do konfliktów międzynarodowych, wojen i zbrodni wojennych – w książce ujęto szeroką perspektywę ludzkich myśli i działań, wynikających z błędów i pokazano ich kolosalne, często tragiczne efekty dla konkretnych osób i całych narodów. Ciekawa jest teza, zawarta w publikacji, że o wielkości człowieka nie decyduje jego nieomylność czy trafność sądów i działań, ale świadomość własnych martwych punktów (psychiczny odpowiednik plamki ślepej w oku), stopień trudności podejmowanych prób wyjścia ze schematów oraz umiejętność przyznania się do błędu, zrozumienia jego mechanizmu, zniwelowania jego skutków i zmiana decyzji.
Jeśli jesteś ciekawy/a, skąd się biorą wspomnienia porwanych przez kosmitów, mijające się z historyczną prawdą wspomnieniowe książki ocalałych z Holocaustu, cudowne wspomnienia z dzieciństwa z udziałem ważnych dla nas osób, które już wtedy nie żyły lub z czego wynikają wieloletnie kary więzienia odbywane przez osoby niewinne czy sukces książki "Milion małych kawałków" J. Freya, z przyjemnością przeczytasz tę książkę. A jeżeli myślisz, że w sytuacjach konfliktowych z bliską osobą, to ty jesteś stroną bardziej świadomą i przestrzegającą zasad dobrej komunikacji – koniecznie przeczytaj tę publikację. Jej lektura powinna być zalecana wszystkim osobom pracującym z ludźmi, politykom, menadżerom a zwłaszcza osobom przekonanym o własnej nieomylności. Często bowiem z satysfakcją odnotowujemy potknięcia innych, nie zauważając własnych upadków. A któż z nas nie popełnia błędów?
Jowita Marzec
Popieram [ 6 ]
Oceny
Książka na półkach
- 1 296
- 340
- 91
- 40
- 31
- 18
- 16
- 7
- 7
- 7
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Każda udana rewolucja - zauważyła historyk Barbara Tuchman - z czasem wkłada szaty tyrana, którego obaliła.
Wątpliwości nie są wrogiem sprawiedliwości; nadmiar pewności siebie - owszem.
Opinie [50]
Bardzo dobra książka i niesamowicie ważny temat, ale sposób jej napisania, czyni ja bardzo ciężkostrawną (przydługawe przykłady, brak podsumowań). Szkoda, że nie było lepszego redaktora, bo na pewno treść bardzo warta uwagi.
Pokaż mimo toTę książkę przeczytałem dwa razy, pierwszym razem tuż po wydaniu w Polsce a drugim razem bardzo niedawno. Dobrze napisana i przetłumaczona pozycja. Ta książka zmieniła mój światopogląd i trochę bardziej otworzyła mnie na punkt widzenia tych, którzy „myślą inaczej”, czy niewłaściwie, bo przecież ja mam rację, a oni się mylą. Zdałem sobie sprawę, jak wiele moich poglądów i...
więcejŚwietna książka - jedna z tych, które wybijają ze standardowych torów myślenia i pokazują zupełnie nową perspektywę. Perspektywę, która nie zawsze jest najłatwiejsza i najprzyjemniejsza, ale zbliża nas do prawdy. Można dowiedzieć się wielu rzeczy o sobie i otaczającym świecie. Dlaczego trwamy w złych decyzjach? Dlaczego często dochodzi do konfliktów, które zdają się nie...
więcejPrzeczytałem dawno temu, ale do dzisiaj pamiętam. Rewelacyjna praca. Pozwala zrozumieć prawdę o nas, która wyzwala.
Pokaż mimo toCzytało się świetnie. Z punktu widzenia, powiedzmy, hmmm... radykalnie pragmatycznego, właściwie niezbyt treściwa, skoro w całości odpowiada na pytanie z tytułu, na które, chwilę się zastanowiwszy, większość z nas potrafi sobie przecież odpowiedzieć sama. A i tutaj odpowiedź pada na pierwszych stronach. Jednak świetnie dobrany zbiór przykładów i sytuacji, w których umysłowe...
więcejWiele hałasu o nic. Autorzy stawiają 3-4 tezy i przez całą książkę tłuką nam je do głów, niejednokrotnie się powtarzając. Ogólnie byłem raczej zniesmaczony, zwłaszcza, że przeczytałem ją za rekomendacją.
Pokaż mimo toNiezwykle interesująca, ciekawie i przystępnie napisana praca. Jedna z tych książek, które każdy powinien przeczytać. Gdyby choć części z tych osób dała do myślenia sporo mogłoby się zmienić.
Pokaż mimo toZmieniła moje życie. Jak na 20 letnią czytelniczkę uważam że jest za dużo przykładów z polityki i wojny, dużo niezrozumiałych rzeczy... Dlatego chcę do niej wrócić w przyszłości żeby zrozumieć w pełni :) Ale i tak bardzo pouczająca bez pouczania. Dziękuję
Pokaż mimo toKsiążka świetna, błyskotliwa i otwierająca oczy.
więcejUmożliwiająca zrozumienie mechanizmów naszych "upartych" wyborów w kontekście szeroko omówionego dysonansu poznawczego, błędu konfirmacji a także samousprawiedliwienia. Wszystko to podane jasnym językiem i okraszone mnóstwem przykładów z życia.
Lektura po której wszelkiego rodzaju wykręty, półprawdy i ćwierć kłamstwa,...
Trochę za dużo tu moim zdaniem jakichś pobocznych historii i przykładów z życia codziennego. Sam sens książki można by ująć na kilku stronach.
Pokaż mimo to