Elliot AronsonCarol Tavris Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Mistrzowie Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mistakes Were Made (But Not by Me): Why We Justify Foolish Beliefs, Bad Decisions, and Hurtful Acts
2014-09-10
2008-10-01
Agnieszka Nowak
Smak Słowa
Agnieszka Nowak Mistrzowie Psychologii
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2014-09-10
Agnieszka Nowak
Mistrzowie Psychologii
Agnieszka Nowak Mistrzowie Psychologii

Oficjalne recenzje i

O powszechnej omylności

[ 6 ] Link do recenzji

Tę książkę przeczytałem dwa razy, pierwszym razem tuż po wydaniu w Polsce a drugim razem bardzo niedawno. Dobrze napisana i przetłumaczona pozycja. Ta książka zmieniła mój światopogląd i trochę bardziej otworzyła mnie na punkt widzenia tych, którzy „myślą inaczej”, czy niewłaściwie, bo przecież ja mam rację, a oni się mylą. Zdałem sobie sprawę, jak wiele moich poglądów i...

Świetna książka - jedna z tych, które wybijają ze standardowych torów myślenia i pokazują zupełnie nową perspektywę. Perspektywę, która nie zawsze jest najłatwiejsza i najprzyjemniejsza, ale zbliża nas do prawdy. Można dowiedzieć się wielu rzeczy o sobie i otaczającym świecie. Dlaczego trwamy w złych decyzjach? Dlaczego często dochodzi do konfliktów, które zdają się nie...

Przeczytałem dawno temu, ale do dzisiaj pamiętam. Rewelacyjna praca. Pozwala zrozumieć prawdę o nas, która wyzwala.

Czytało się świetnie. Z punktu widzenia, powiedzmy, hmmm... radykalnie pragmatycznego, właściwie niezbyt treściwa, skoro w całości odpowiada na pytanie z tytułu, na które, chwilę się zastanowiwszy, większość z nas potrafi sobie przecież odpowiedzieć sama. A i tutaj odpowiedź pada na pierwszych stronach. Jednak świetnie dobrany zbiór przykładów i sytuacji, w których umysłowe...

Wiele hałasu o nic. Autorzy stawiają 3-4 tezy i przez całą książkę tłuką nam je do głów, niejednokrotnie się powtarzając. Ogólnie byłem raczej zniesmaczony, zwłaszcza, że przeczytałem ją za rekomendacją.

Na półkach: , , , ,

Niezwykle interesująca, ciekawie i przystępnie napisana praca. Jedna z tych książek, które każdy powinien przeczytać. Gdyby choć części z tych osób dała do myślenia sporo mogłoby się zmienić.

Zmieniła moje życie. Jak na 20 letnią czytelniczkę uważam że jest za dużo przykładów z polityki i wojny, dużo niezrozumiałych rzeczy... Dlatego chcę do niej wrócić w przyszłości żeby zrozumieć w pełni :) Ale i tak bardzo pouczająca bez pouczania. Dziękuję

Książka świetna, błyskotliwa i otwierająca oczy.
Umożliwiająca zrozumienie mechanizmów naszych "upartych" wyborów w kontekście szeroko omówionego dysonansu poznawczego, błędu konfirmacji a także samousprawiedliwienia. Wszystko to podane jasnym językiem i okraszone mnóstwem przykładów z życia.
Lektura po której wszelkiego rodzaju wykręty, półprawdy i ćwierć kłamstwa,...

Trochę za dużo tu moim zdaniem jakichś pobocznych historii i przykładów z życia codziennego. Sam sens książki można by ująć na kilku stronach.

Książka „Błądzą wszyscy [ale nie ja]” którą napisał Elliot Aronson, Carol Tavris, porusza temat samousprawiedliwienia. Mechanizmy i skutki ulegania samousprawiedliwieniu dotyczyły poprzednich pokoleń i dotyczą nas. Odpowiedź, dlaczego i po co tak często stosujemy ten mechanizm, została w tej książce dokładnie wyjaśniona. Podano wiele przykładów z życia wziętych, w których...

1 177
  • Psychologia
  • Chcę w prezencie
  • 2018
  • 2019
  • Popularnonaukowe
więcej mniej

Elliot Aronson Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania? Zobacz więcej