Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Seria:
- Mistrzowie Psychologii
- Tytuł oryginału:
- Mistakes Were Made (But Not by Me): Why We Justify Foolish Beliefs, Bad Decisions, and Hurtful Acts
- Wydawnictwo:
- Smak Słowa
- Data wydania:
- 2014-09-10
- Data 1. wyd. pol.:
- 2008-10-01
- Liczba stron:
- 240
- Czas czytania
- 4 godz. 0 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362122943
- Tłumacz:
- Agnieszka Nowak
- Tagi:
- Agnieszka Nowak Mistrzowie Psychologii
OSTATNIA KSIĄŻKA NAUKOWA BESTSELLEROWEGO AUTORA I WYBITNEGO NAUKOWCA ELLIOTA ARONSONA.
„Tavris i Aronson połączyli swoje imponujące umiejętności, aby stworzyć wspaniały wzorzec przenikliwości społecznej i naukowego zaangażowania. Nie popełnij błędu, musisz przeczytać tę książkę”
– Robert B. Cialdini, autor książki Wywieranie wpływu na ludzi
Dlaczego ludzie uchylają się od odpowiedzialności, kiedy wszystko się wali? Skąd bierze się parada osób publicznych, które nie potrafią przyznać się do błędu? Jaka jest przyczyna niekończących się kłótni małżeńskich dotyczących tego, kto ma rację? Dlaczego widzimy obłudę u innych, ale nie u siebie? Czy wszyscy jesteśmy kłamcami? A może naprawdę wierzymy w historie, które opowiadamy?
W tej niezwykle wnikliwej i zajmującej książce znani psychologowie społeczni, Carol Tavris i Elliot Aronson, przyglądają się mechanizmom i obwodom mózgowym odpowiedzialnym za samousprawiedliwianie. Kiedy popełniamy błąd, musimy złagodzić dysonans poznawczy, który zagraża naszemu poczuciu własnej wartości. Dlatego tworzymy fikcje, które uwalniają nas od odpowiedzialności, przywracają nam przekonanie o własnej inteligencji, moralności i słuszności – przekonanie, które często każe nam brnąć coraz głębiej w działania głupie, niemoralne i błędne.
Odwołując się do wieloletnich badań, autorzy książki Wszyscy błądzą (ale nie ja) przedstawiają fascynujące wyjaśnienie zjawiska samooszukiwania – jego mechanizmów, szkodliwych skutków i sposobów, w jakie możemy się od niego uwolnić. Przewróć stronę, ale wiedz, że już nigdy nie uchylisz się od odpowiedzialności równie łatwo, jak dotąd.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
O powszechnej omylności
Niedawno ukazała się nowa książka Elliota Aronsona – psychologa, uznanego badacza i eksperymentatora, autorytetu w zakresie psychologii społecznej, autora klasycznych już prac z tej dziedziny („Człowiek istota społeczna”) i współautora podręczników („Psychologia społeczna. Serce i umysł”) – którą stworzył wspólnie z Carol Tavris. Napisana przystępnym językiem publikacja zainteresuje zarówno znawców tematu, jak i osoby stykające się z pracami obojga badaczy po raz pierwszy, a dla psychologów stanowić będzie cenne przypomnienie znanych juz mechanizmów. Wywód autorów jest tak ciekawy, że czytelnik prawie nie zauważa, że w trakcie lektury oswoił się z takimi pojęciami jak dysonans poznawczy, naiwny realizm czy totalitarne ego.
Tavris i Aronson napisali ważną i odważną książkę. Nie tylko dekonspirują w niej najpopularniejsze zabiegi wizerunkowe mające na celu ukrycie błędnych decyzji znanych polityków (w książce padają przykłady z życia politycznego USA), ułudę obiektywizmu badań naukowych, ale także pomyłki diagnostyczne psychologów i psychoterapeutów. Wychodząc od teorii dysonansu poznawczego i jego roli w skutecznym formułowaniu samousprawiedliwienia omawiają nasz upór w trwaniu przy wyjaśnieniach, które dla patrzących z boku są bezsensowne i kłamliwe. Nie oszczędzają nikogo – znanych polityków, sportowców, dziennikarzy, sędziów i terapeutów – przedstawiając interesujące i świetnie opisane przykłady i wyczerpująco omawiając mechanizm samousprawiedliwienia oraz uporczywego trwania przy najbardziej nawet wyśmianych przez opinię publiczną wyjaśnieniach decyzji i zachowań. Przy okazji dementują utrwalone społecznie przekonania: o uzdrawiającej mocy publicznego i fizycznego wyrzucania z siebie negatywnych emocji (zamiast spodziewanego katharsis osoby tuż po tych ekspresywnych zachowaniach odczuwają te emocje jeszcze silniej, a dyskomfort jest większy), o obiektywności badań naukowych (badania często są sponsorowane lub prowadzone przez badaczy, który poświęcili kilkanaście lub więcej lat życia na udowodnienie jakiejś tezy), zaleceniach lekarskich mających na celu jedynie dobrostan pacjenta (sponsorowane szkolenia i prezenty dla lekarzy od firm farmaceutycznych) czy sprawiedliwości i nieomylności organów ścigania i sądów (tendencyjne przesłuchania, niedozwolone metody wywierania wpływu itd.). Racjonaliści też nie będą zachwyceni, ponieważ badacze niedwuznacznie dają do zrozumienia, że istota ludzka – wyposażona w psychikę i rządzące nią mechanizmy – z definicji nie jest ani racjonalna, ani logiczna. Jednak byśmy, z satysfakcją czytając o błędach innych, nie poczuli się komfortowo, przyjąć musimy także przykłady powszechnych, zdarzających się każdemu człowiekowi, błędnych przekonań i decyzji, np. w sytuacjach takich, jak wybór szkoły, zawodu, zakupy czy kłótnie z bliską osobą. O klasie autorów świadczy szczerość, z jaką przyznają, że nawet samoświadomość i znajomość mechanizmów dysonansu poznawczego nie chroni przed samousprawiedliwianiem, podając przykłady z własnego życia.
Powszechność błędnych przekonań, decyzji czy działań, wynikających z fałszywych założeń, oraz ich waga ich konsekwencji jest przytłaczająca. Od nieracjonalnych decyzji osobistych , przez konflikty w relacjach, zniekształcenia (nie mylić z zaburzeniami) pamięci, stereotypy i wynikające z nich postawy, po szkodliwe diagnozy i terapie oraz krzywdzące osądy i wyroki aż do konfliktów międzynarodowych, wojen i zbrodni wojennych – w książce ujęto szeroką perspektywę ludzkich myśli i działań, wynikających z błędów i pokazano ich kolosalne, często tragiczne efekty dla konkretnych osób i całych narodów. Ciekawa jest teza, zawarta w publikacji, że o wielkości człowieka nie decyduje jego nieomylność czy trafność sądów i działań, ale świadomość własnych martwych punktów (psychiczny odpowiednik plamki ślepej w oku), stopień trudności podejmowanych prób wyjścia ze schematów oraz umiejętność przyznania się do błędu, zrozumienia jego mechanizmu, zniwelowania jego skutków i zmiana decyzji.
Jeśli jesteś ciekawy/a, skąd się biorą wspomnienia porwanych przez kosmitów, mijające się z historyczną prawdą wspomnieniowe książki ocalałych z Holocaustu, cudowne wspomnienia z dzieciństwa z udziałem ważnych dla nas osób, które już wtedy nie żyły lub z czego wynikają wieloletnie kary więzienia odbywane przez osoby niewinne czy sukces książki "Milion małych kawałków" J. Freya, z przyjemnością przeczytasz tę książkę. A jeżeli myślisz, że w sytuacjach konfliktowych z bliską osobą, to ty jesteś stroną bardziej świadomą i przestrzegającą zasad dobrej komunikacji – koniecznie przeczytaj tę publikację. Jej lektura powinna być zalecana wszystkim osobom pracującym z ludźmi, politykom, menadżerom a zwłaszcza osobom przekonanym o własnej nieomylności. Często bowiem z satysfakcją odnotowujemy potknięcia innych, nie zauważając własnych upadków. A któż z nas nie popełnia błędów?
Jowita Marzec
Popieram [ 6 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo dobra książka pokazująca jak istotne jest zrozumienie własnego błędu oraz szczere przyznanie się do winy. Autorzy wskazują kilka zawodów w których jest to szczególnie ważne, a także przytaczają mnóstwo ludzkich historii i badań naukowych, na podstawie których formułują ciekawe wnioski. Polecam sie zapoznać.
Bardzo dobra książka pokazująca jak istotne jest zrozumienie własnego błędu oraz szczere przyznanie się do winy. Autorzy wskazują kilka zawodów w których jest to szczególnie ważne, a także przytaczają mnóstwo ludzkich historii i badań naukowych, na podstawie których formułują ciekawe wnioski. Polecam sie zapoznać.
Pokaż mimo toCarol Tavris, Elliot Aronson „Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?”
Seria: Mistrzowie Psychologii, Wydawnictwo: Smak Słowa, 2014
Pozycja z zakresu psychologii, autorstwa dwojga wybitnych psychologów społecznych Carol Travis i Elliota Aronsona, wielokrotnie nagradzanych za swoją szeroką wiedzę z tej dziedziny. Specjaliści, w swojej publikacji, zdecydowali się poruszyć dosyć powszechny temat mechanizmu usprawiedliwiania własnych, niemądrych stwierdzeń i nietrafnych sądów oraz rozkładania na czynniki pierwsze mechanizmy rządzące ludzkim zachowaniem w takich sytuacjach, które od dawna interesowały nie tylko naukowców.
Można powiedzieć, że każdemu z nas zdarza się wypowiadać niemądre tezy oraz je usprawiedliwiać, przekonując tym samym nasze otoczenie, że to my mamy rację. Czytelnik zapoznaje się ze zjawiskami takimi jak dysonans poznawczy, który, według autorów, odgrywa fundamentalną rolę w całym procesie samousprawiedliwiania się. Warto zaznaczyć, że przywoływanych jest również wiele podobnych terminów z zakresu psychologii, nie tylko społecznej, które są rzeczowo opisane, zrozumiale dla czytelnika. Autorzy przywołują przykłady osób mających wpływ na innych- osoby z najwyższych stanowisk amerykańskiej sceny politycznej, wybitnych wynalazców, czy specjalistów, aby podkreślić fakt, iż błądzenie jest rzeczą ludzką.
Publikacja napisana została przystępnym, zrozumiałym, łatwym do adaptacji językiem, gdzie wiedza naukowa miesza się z prozą, co pozwala zapoznać się z treścią książki nie tylko profesjonalistom, zajmującym się zawodową psychologią, ale również laikom, osobom hobbistycznie zainteresowanym tematem.
Psychologowie omawiają działanie ludzkiej pamięci i jej organizacje w sposób zrozumiały dla czytelnika. Sami podkreślają, że jest ona stronnicza i ma wpływ na to co i jak odbieramy z perspektywy czasu. Ponadto, Travis i Aronson zajmują się w swojej lekturze również tematem zła i krzywd, odwołują się głównie do amerykańskich realiów. Podają przykłady spraw trudnych ale także tych niemal absurdalnych, które zdarzyły się tylko przez niefortunny zbieg okoliczności, poszerzając perspektywę odbiorcy tych treści.
Uważam, że zapoznanie się z tą lekturą jest bardzo wartościowe. Przedstawionych jest wiele codziennych sytuacji, dokładnie omówionych, dzięki, którym łatwiej jest zrozumieć mechanizm samousprawiedliwiania się, powszechnie obecny w naszej codzienności. Książka zachęca do zgłębienia tematu i samorefleksji, poprzez podnoszenie naszej samoświadomości; osoby zainteresowane psychologią mogą czuć się zachęcone do sięgnięcia po pozostałe pozycje z serii Mistrzów Psychologii, w skład której wchodzi wyżej opisana lektura.
Paulina Sosnowska
Carol Tavris, Elliot Aronson „Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?”
więcej Pokaż mimo toSeria: Mistrzowie Psychologii, Wydawnictwo: Smak Słowa, 2014
Pozycja z zakresu psychologii, autorstwa dwojga wybitnych psychologów społecznych Carol Travis i Elliota Aronsona, wielokrotnie nagradzanych za swoją szeroką wiedzę z tej...
Interesująca książka o tym, o czym powszechnie wiadomo: wszyscy kłamią, samym sobie i innym. Pełna wnikliwych analiz przeróżnych słynnych historii. Mimo zapowiedzi zawartej we wprowadzeniu, że zrozumienie zjawiska dysonansu poznawczego i związanego z nim mechanizmu samousprawiedliwiania pozwoli nad tym ostatnim zapanować, niemal wszystkie przykłady z książki przeczą temu stwierdzeniu. Tym samym książka trafia na półkę dzieł z wiedzą ważną, choć w praktyce bezużyteczną.
Interesująca książka o tym, o czym powszechnie wiadomo: wszyscy kłamią, samym sobie i innym. Pełna wnikliwych analiz przeróżnych słynnych historii. Mimo zapowiedzi zawartej we wprowadzeniu, że zrozumienie zjawiska dysonansu poznawczego i związanego z nim mechanizmu samousprawiedliwiania pozwoli nad tym ostatnim zapanować, niemal wszystkie przykłady z książki przeczą temu...
więcej Pokaż mimo toNie wiem w ramach jakiego przedmiotu, ale książka ta powinna być obowiązkową lekturą szkolną!
Nie wiem w ramach jakiego przedmiotu, ale książka ta powinna być obowiązkową lekturą szkolną!
Pokaż mimo toPolecam każdemu, aby zobaczyć jak działają mechanizmy samo-usprawiedliwiające, które są gorsze od "świadomego kłamstwa".
Polecam każdemu, aby zobaczyć jak działają mechanizmy samo-usprawiedliwiające, które są gorsze od "świadomego kłamstwa".
Pokaż mimo toBłyskotliwa i wytrącająca nas z samozadowolenia, że przecież jesteśmy dobrymi ludźmi i nawet jeśli popełniliśmy błąd, to w gruncie rzeczy to nie może być błąd.
Błyskotliwa i wytrącająca nas z samozadowolenia, że przecież jesteśmy dobrymi ludźmi i nawet jeśli popełniliśmy błąd, to w gruncie rzeczy to nie może być błąd.
Pokaż mimo toSkłania do przemyślenia swoich działań i decyzji.
Skłania do przemyślenia swoich działań i decyzji.
Pokaż mimo toCałkiem ciekawa książka opisująca działanie bardzo silnego mechanizmu psychologicznego, jakim jest redukowanie dysonansu poznawczego. O co w tym chodzi? Mówiąc krótko, autorzy odpowiadają nam na pytanie jak to się dzieje że zbrodniarze wojenni, tyrani i... nasz wujek, z którym jesteśmy od w konflikcie mogą rano patrzeć w lustrze na swoją facjatę bez obrzydzenia, a nawet być z siebie dumnymi.
W kolejnych rozdziałach autorzy pochylają się nad skutkami działania mechanizmów redukcji dysonansu poznawczego w polityce, na wojnie, tym jak funkcjonuje nasza pamięć, w działaniu wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, w związkach.
Ciekawa, i dobrze napisana książka.
Całkiem ciekawa książka opisująca działanie bardzo silnego mechanizmu psychologicznego, jakim jest redukowanie dysonansu poznawczego. O co w tym chodzi? Mówiąc krótko, autorzy odpowiadają nam na pytanie jak to się dzieje że zbrodniarze wojenni, tyrani i... nasz wujek, z którym jesteśmy od w konflikcie mogą rano patrzeć w lustrze na swoją facjatę bez obrzydzenia, a nawet być...
więcej Pokaż mimo toBardzo dobra książka i niesamowicie ważny temat, ale sposób jej napisania, czyni ja bardzo ciężkostrawną (przydługawe przykłady, brak podsumowań). Szkoda, że nie było lepszego redaktora, bo na pewno treść bardzo warta uwagi.
Bardzo dobra książka i niesamowicie ważny temat, ale sposób jej napisania, czyni ja bardzo ciężkostrawną (przydługawe przykłady, brak podsumowań). Szkoda, że nie było lepszego redaktora, bo na pewno treść bardzo warta uwagi.
Pokaż mimo toTę książkę przeczytałem dwa razy, pierwszym razem tuż po wydaniu w Polsce a drugim razem bardzo niedawno. Dobrze napisana i przetłumaczona pozycja. Ta książka zmieniła mój światopogląd i trochę bardziej otworzyła mnie na punkt widzenia tych, którzy „myślą inaczej”, czy niewłaściwie, bo przecież ja mam rację, a oni się mylą. Zdałem sobie sprawę, jak wiele moich poglądów i nawyków wynika z nie do końca sensownego „autopilota” (por. opowieść o sudańskich plemionach, które od zawsze usuwają dzieciom osiem stałych zębów - sześć dolnych i dwa górne). Najbardziej spektakularny dla mnie jest przykład eksperymentu polegającego na ocenie postulatów, który moim zdaniem dobrze oddaje istotę tej książki. Przecież zawsze sądzimy, że to nasi przeciwnicy są stronniczy, a my jesteśmy wcieleniem obiektywizmu. W skrócie: w jednym z eksperymentów psycholog Lee Ross „podmienił” propozycje pokojowe. Badanym Izraelczykom i Palestyńczykom przedstawił niektóre propozycje palestyńskie jako propozycje Izraela, a niektóre propozycje izraelskie jako propozycje Palestyńczyków. Następnie poprosił badanych, aby je ocenili. Propozycje palestyńskie przypisane negocjatorom izraelskim podobały się Izraelczykom bardziej, niż rzeczywiste propozycje izraelskie, które zostały przedstawione jako propozycje Palestyńczyków - i vice versa. To samo dzieje się na całym świecie - np. w USA udowodniono, że Demokraci są w stanie poprzeć kompletnie niedemokratyczną propozycję opieki społecznej, jeśli sądzą, że została przedstawiona przez Partię Demokratyczną. Sympatycy republikanów są gotowi podpisać się za hojnym wsparciem socjalnym, jeśli są przekonani, że ta propozycja została przygotowana przez Partię Republikańską. W każdym z tych przypadków WSZYSCY badani twierdzili, że ich przekonania wynikają z logiki i starannej analizy, a nie z sympatii politycznych. Samo życie!
Pewnym paradoksem jest to, że w różnych momentach książki jednak widać, że autor przejawia dość konkretny model myślenia, bliski postawie liberalno-demokratycznej. Na przykład Aronson pisze, że „Ostatnim amerykańskim prezydentem, który powiedział narodowi, że popełnił fatalny błąd, był John F. Kennedy w 1961 roku”. Dlatego przypuszczam, że ta książka bardziej spodoba się osobom o podobnym światopoglądzie, natomiast dla czytelnika konserwatywnego raczej będzie irytująca.
Tę książkę przeczytałem dwa razy, pierwszym razem tuż po wydaniu w Polsce a drugim razem bardzo niedawno. Dobrze napisana i przetłumaczona pozycja. Ta książka zmieniła mój światopogląd i trochę bardziej otworzyła mnie na punkt widzenia tych, którzy „myślą inaczej”, czy niewłaściwie, bo przecież ja mam rację, a oni się mylą. Zdałem sobie sprawę, jak wiele moich poglądów i...
więcej Pokaż mimo to