Okładka książki Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?
Elliot AronsonCarol Tavris Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Mistrzowie Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mistrzowie Psychologii
Mistakes Were Made (But Not by Me): Why We Justify Foolish Beliefs, Bad Decisions, and Hurtful Acts
Smak Słowa
2014-09-10
2008-10-01
Agnieszka Nowak
Agnieszka Nowak Mistrzowie Psychologii

Okładka książki Człowiek istota społeczna. Wydanie nowe Elliot Aronson, Joshua Aronson
Ocena 8,2
Człowiek istot... Elliot Aronson, Jos...
Okładka książki Psychologia społeczna Robin M. Akert, Elliot Aronson, Timothy D. Wilson
Ocena 7,5
Psychologia sp... Robin M. Akert, Ell...
Okładka książki Przygody Rózi i chłopca o imieniu Dziadek Elliot Aronson, Ruth Aronson, Edyta Chachulska
Ocena 7,5
Przygody Rózi ... Elliot Aronson, Rut...

Oficjalne recenzje i

O powszechnej omylności

Link do recenzji

7521 409 181

Bardzo dobra książka pokazująca jak istotne jest zrozumienie własnego błędu oraz szczere przyznanie się do winy. Autorzy wskazują kilka zawodów w których jest to szczególnie ważne, a także przytaczają mnóstwo ludzkich historii i badań naukowych, na podstawie których formułują ciekawe wnioski. Polecam sie zapoznać.

Carol Tavris, Elliot Aronson „Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?”
Seria: Mistrzowie Psychologii, Wydawnictwo: Smak Słowa, 2014

Pozycja z zakresu psychologii, autorstwa dwojga wybitnych psychologów społecznych Carol Travis i Elliota Aronsona, wielokrotnie nagradzanych za swoją szeroką wiedzę z tej dziedziny. Specjaliści, w swojej publikacji, zdecydowali się poruszyć dosyć powszechny temat mechanizmu usprawiedliwiania własnych, niemądrych stwierdzeń i nietrafnych sądów oraz rozkładania na czynniki pierwsze mechanizmy rządzące ludzkim zachowaniem w takich sytuacjach, które od dawna interesowały nie tylko naukowców.

Można powiedzieć, że każdemu z nas zdarza się wypowiadać niemądre tezy oraz je usprawiedliwiać, przekonując tym samym nasze otoczenie, że to my mamy rację. Czytelnik zapoznaje się ze zjawiskami takimi jak dysonans poznawczy, który, według autorów, odgrywa fundamentalną rolę w całym procesie samousprawiedliwiania się. Warto zaznaczyć, że przywoływanych jest również wiele podobnych terminów z zakresu psychologii, nie tylko społecznej, które są rzeczowo opisane, zrozumiale dla czytelnika. Autorzy przywołują przykłady osób mających wpływ na innych- osoby z najwyższych stanowisk amerykańskiej sceny politycznej, wybitnych wynalazców, czy specjalistów, aby podkreślić fakt, iż błądzenie jest rzeczą ludzką.

Publikacja napisana została przystępnym, zrozumiałym, łatwym do adaptacji językiem, gdzie wiedza naukowa miesza się z prozą, co pozwala zapoznać się z treścią książki nie tylko profesjonalistom, zajmującym się zawodową psychologią, ale również laikom, osobom hobbistycznie zainteresowanym tematem.

Psychologowie omawiają działanie ludzkiej pamięci i jej organizacje w sposób zrozumiały dla czytelnika. Sami podkreślają, że jest ona stronnicza i ma wpływ na to co i jak odbieramy z perspektywy czasu. Ponadto, Travis i Aronson zajmują się w swojej lekturze również tematem zła i krzywd, odwołują się głównie do amerykańskich realiów. Podają przykłady spraw trudnych ale także tych niemal absurdalnych, które zdarzyły się tylko przez niefortunny zbieg okoliczności, poszerzając perspektywę odbiorcy tych treści.

Uważam, że zapoznanie się z tą lekturą jest bardzo wartościowe. Przedstawionych jest wiele codziennych sytuacji, dokładnie omówionych, dzięki, którym łatwiej jest zrozumieć mechanizm samousprawiedliwiania się, powszechnie obecny w naszej codzienności. Książka zachęca do zgłębienia tematu i samorefleksji, poprzez podnoszenie naszej samoświadomości; osoby zainteresowane psychologią mogą czuć się zachęcone do sięgnięcia po pozostałe pozycje z serii Mistrzów Psychologii, w skład której wchodzi wyżej opisana lektura.

Paulina Sosnowska

Seria: Mistrzowie Psychologii, Wydawnictwo: Smak Słowa, 2014

Interesująca książka o tym, o czym powszechnie wiadomo: wszyscy kłamią, samym sobie i innym. Pełna wnikliwych analiz przeróżnych słynnych historii. Mimo zapowiedzi zawartej we wprowadzeniu, że zrozumienie zjawiska dysonansu poznawczego i związanego z nim mechanizmu samousprawiedliwiania pozwoli nad tym ostatnim zapanować, niemal wszystkie przykłady z książki przeczą temu stwierdzeniu. Tym samym książka trafia na półkę dzieł z wiedzą ważną, choć w praktyce bezużyteczną.

Nie wiem w ramach jakiego przedmiotu, ale książka ta powinna być obowiązkową lekturą szkolną!

Polecam każdemu, aby zobaczyć jak działają mechanizmy samo-usprawiedliwiające, które są gorsze od "świadomego kłamstwa".

Błyskotliwa i wytrącająca nas z samozadowolenia, że przecież jesteśmy dobrymi ludźmi i nawet jeśli popełniliśmy błąd, to w gruncie rzeczy to nie może być błąd.

Na półkach: , , , ,

Skłania do przemyślenia swoich działań i decyzji.

Skłania do przemyślenia swoich działań i decyzji.

Całkiem ciekawa książka opisująca działanie bardzo silnego mechanizmu psychologicznego, jakim jest redukowanie dysonansu poznawczego. O co w tym chodzi? Mówiąc krótko, autorzy odpowiadają nam na pytanie jak to się dzieje że zbrodniarze wojenni, tyrani i... nasz wujek, z którym jesteśmy od w konflikcie mogą rano patrzeć w lustrze na swoją facjatę bez obrzydzenia, a nawet być z siebie dumnymi.
W kolejnych rozdziałach autorzy pochylają się nad skutkami działania mechanizmów redukcji dysonansu poznawczego w polityce, na wojnie, tym jak funkcjonuje nasza pamięć, w działaniu wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, w związkach.
Ciekawa, i dobrze napisana książka.

Bardzo dobra książka i niesamowicie ważny temat, ale sposób jej napisania, czyni ja bardzo ciężkostrawną (przydługawe przykłady, brak podsumowań). Szkoda, że nie było lepszego redaktora, bo na pewno treść bardzo warta uwagi.

Tę książkę przeczytałem dwa razy, pierwszym razem tuż po wydaniu w Polsce a drugim razem bardzo niedawno. Dobrze napisana i przetłumaczona pozycja. Ta książka zmieniła mój światopogląd i trochę bardziej otworzyła mnie na punkt widzenia tych, którzy „myślą inaczej”, czy niewłaściwie, bo przecież ja mam rację, a oni się mylą. Zdałem sobie sprawę, jak wiele moich poglądów i nawyków wynika z nie do końca sensownego „autopilota” (por. opowieść o sudańskich plemionach, które od zawsze usuwają dzieciom osiem stałych zębów - sześć dolnych i dwa górne). Najbardziej spektakularny dla mnie jest przykład eksperymentu polegającego na ocenie postulatów, który moim zdaniem dobrze oddaje istotę tej książki. Przecież zawsze sądzimy, że to nasi przeciwnicy są stronniczy, a my jesteśmy wcieleniem obiektywizmu. W skrócie: w jednym z eksperymentów psycholog Lee Ross „podmienił” propozycje pokojowe. Badanym Izraelczykom i Palestyńczykom przedstawił niektóre propozycje palestyńskie jako propozycje Izraela, a niektóre propozycje izraelskie jako propozycje Palestyńczyków. Następnie poprosił badanych, aby je ocenili. Propozycje palestyńskie przypisane negocjatorom izraelskim podobały się Izraelczykom bardziej, niż rzeczywiste propozycje izraelskie, które zostały przedstawione jako propozycje Palestyńczyków - i vice versa. To samo dzieje się na całym świecie - np. w USA udowodniono, że Demokraci są w stanie poprzeć kompletnie niedemokratyczną propozycję opieki społecznej, jeśli sądzą, że została przedstawiona przez Partię Demokratyczną. Sympatycy republikanów są gotowi podpisać się za hojnym wsparciem socjalnym, jeśli są przekonani, że ta propozycja została przygotowana przez Partię Republikańską. W każdym z tych przypadków WSZYSCY badani twierdzili, że ich przekonania wynikają z logiki i starannej analizy, a nie z sympatii politycznych. Samo życie!
Pewnym paradoksem jest to, że w różnych momentach książki jednak widać, że autor przejawia dość konkretny model myślenia, bliski postawie liberalno-demokratycznej. Na przykład Aronson pisze, że „Ostatnim amerykańskim prezydentem, który powiedział narodowi, że popełnił fatalny błąd, był John F. Kennedy w 1961 roku”. Dlatego przypuszczam, że ta książka bardziej spodoba się osobom o podobnym światopoglądzie, natomiast dla czytelnika konserwatywnego raczej będzie irytująca.

Elliot Aronson Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania? Zobacz więcej