Kotlet na wynos, czyli autostopem za równik

Okładka książki Kotlet na wynos, czyli autostopem za równik
Mateusz Kotlarski Wydawnictwo: Bezdroża literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bezdroża
2016-05-20
2016-05-20
Równik autostop podróż

Trochę infantylny tytuł zniechęcał mnie do wypożyczenia z biblioteki, ale Kotlarski- Kotlet ok, dałam szansę tej książce i wcale nie żałuję. Z polotem i zabawnie napisana wciągnęła mnie od samego początku, chociaż podróż autostopem nie należy do moich wymarzonych form podróży. Trzeba dużo odwagi, żeby pokonać 30 000 km mając tylko namiot, niewielki plecak i duużo nadziei na ludzką życzliwość. Mateusz Kotlarski tym sposobem przebył Rosję, Mongolię, Tybet, Laos, Kambodżę, Birmę, Tajlandię i Indonezję. Szacunek za to!

Moim zdaniem najlepsza książka podróżnicza jaką czytałam! Wciągająca, ciekawa i realistyczna. Na tyle mi się spodobała, że postanowiłam napisać opinie bo emocje wciąż mnie roznoszą po tej lekturze. Na pewno wrócę do tej książki w przyszłości żeby jeszcze raz przeżyć te przygody razem z Kotletem.

Fajna, lekka i przyjemna opowieść o niesamowitej podróży jednego człowieka prawie na koniec świata. Polubiłam Kotleta za to, że jest taki przeciętny w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Zwykły chłopak, człowiek spotykany na co dzień w sklepie czy pracy, rzuca wszystko i wyjeżdża. Przecież każdy by tak chciał! Jego opis przygody jest zachęcający i interesujący, jakbyś siedział obok niego i przeżywał wszystko razem z nim.

bardzo słaba pozycja, dużo pisania o niczym, o pęcherzach na stopach, wyjątkowo kiepski rozdział o Chinach, widać, że autor nie przygotował się do wizyty w tym kraju. Tak dużo subiektywnych opinii, że rozmija się to z rzeczywistością. Próbowałem czytać ze względu na zestaw krajów, ale naprawdę, cokolwiek innego wybierzecie, będzie lepiej napisane, a na pewno więcej się dowiecie.

Bardzo ciekawa, wciągająca książka, napisana prostym i przystępnym językiem. Autor podróżuje autostopem przez Azję. Cóż, jedna z wielu takich samych opowieści. A jednak inna, bowiem umiejętność zaciekawienia czytelnika nie jest rzeczą prostą, szczególnie gdy czyta którąś już książkę podróżniczą i co istotne o tym samym zakątku ziemi. Po przeczytaniu tej pozycja żałowałem, że podróż się już skończyła. Czas poświęcony na tą książkę nie był stracony, dlatego też mogę szczerze ją polecić

Rewelacyjne opisy i zdjęcia. Książkę czyta się jednym tchem. Opis przygód i krajów jest tak realny, że czytelnik przenosi się w dane miejsce razem z autorem. Czuje zapachy streetfoodu, powszechny gwar i czuje jakby patrzył na to wszystko właśnie w tej chwili.

Myślę, że ta książka jest inna od reszty książek podróżniczych, ponieważ autor (Kotlet) oprócz relacji podróżniczych, dzieli się również z czytelnikiem głębszymi przemyśleniami 'filozoficznymi i egzystencjalnymi' - jest to rzecz, która ujmuje i którą bardzo sobie cenię w książkach.

Autor podkreśla, że do tak odległej i długiej podróży zachęciło go czytanie książek i blogów podróżniczych oraz chodzenie na spotkania autorskie z podróżnikami. Podkreśla, że każdy z nas jest w stanie odbyć taką podróż, trzeba mieć po prostu szalone marzenie, które powoli zmieni się w cel, a później stanie się rzeczywistością. Udowadnia, że każdy może udać się w podróż swojego życia. Wystarczy tylko trochę odwagi, wiary w ludzi i odrobina szaleństwa.

Opinia na moim blogu. Zapraszam. http://idayvuelta-jula.blogspot.com/2017/03/zapach-pergaminu-17-sodko-ostry-kotlet.html

Swietnie sie czyta, napusana lekko, przyjemnie, bez zbednego "filozofowania". Mateusz Kotlarski przezyl przygode jakiej mu zazdroszcze, dzieki ksiazce moge choc troche sie czuc jakbym byla w tych miejscach. Minusem ksiazki jest wydanie na papierze kredowym, przez co jest ciezka i niepraktyczna w podrozy.

Moja jedyna uwaga co do książki to może czasami zbyt długie opisy i czasem błędy stylistyczne :) Sama treść i historia bardzo inspirująca

Fascynująca podróż, często na granicy zdrowego rozsądku, bogato udokumentowana fotograficznie i z przesłaniem. Ja dałem się porwać.

Mateusz Kotlarski Kotlet na wynos, czyli autostopem za równik Zobacz więcej