Moje życie polarnika

2015-05-06
2015-05-06
Polarnik biegun Północny Biegun Południowy Arktyka Antarktyda

Polarnik z duszą filozofa

Kiedy byłem dzieckiem uwielbiałem czytać książki Centkiewiczów opowiadające o ich polarnych wyprawach. Sięgnąłem więc z radością po tę książkę i rozczarowałem sie niechybnie. Niestety ale spodziewałem się czegoś innego. Myślałem że poczytam o drobiazgowych szczegółach polarnych wypraw, kwestiach technicznych z tym związanych, trudnych przygotowaniach i pokonywaniu lodowych pustkowi ze szczegółową charakterystyką takich wypraw. I trochę tego faktycznie jest ale w stosunku do całej ksiazki jest tego relatywnie mało. Bardzo dużo zdjęć, niestety bez komentarzy to moim zdaniem kolejny minus. Plus za działalność charytatywną i recenzję pozostałych mniej znanych wypraw.

Ocena mocno subiektywna-po pierwsze średnio kręci mnie łażenie po śnieżnym pustkowiu, a po drugie czytanie autobiografii jako pierwszej książki danej osoby to słaby pomysł ;)
Jednak książka sama w sobie warta przeczytania, mimo, że mnie nie wciągnęła.

Jednak książka sama w sobie warta przeczytania, mimo, że mnie nie wciągnęła.

Co nas w życiu kształtuje? Jak wydarzenia, podjęte decyzje, wychowanie wpływają na nasze życie? A tak naprawdę, kim jesteśmy od początku, jakie są nasze mocne i słabe strony, czy na drodze życia będziemy w stanie to odkryć?
Marek Kamiński opisuje w swojej książce wydarzenia, które go ukształtowały, sytuacje, które wymagały od niego nie jeden raz elastyczności, determinacji. Przedstawia nam swoją drogę do tego, kim się stał, co nim powodowało by wyruszyć na dwa bieguny i jeszcze zabrać na tę wyprawę Jaśka Melę - niepełnosprawnego chłopca.
Czytając tę książkę wyruszymy nie tylko w podróż fizycznie z jednego miejsca do drugiego, ale przede wszystkim przez meandry psychiki i wielu niewyjaśnionych pytań. Dlaczego?
„Człowiek wyrusza w podróż tak naprawdę nie w tym celu by odkryć świat, tylko by w świecie odnaleźć siebie.”

Normalnie uwielbiam Wydawnictwo National Geographic jeszcze ani razu się nie zawiodłam na ich książkach. Są pięknie wydane. Uwierzcie mi ilustracje w tej książce wykonane przez Mariusza Stawarskiego są przepiękne. Wklejka cudowna bo minimalistyczna. Teraz do tej książki Pan Marek jest cudownym facetem. Dane mi było porozmawiać z num parę minut, ale ta książka nastraja tak pozytywnie, że ja jestem ogromnie zachwycona. Odkrywamy samego siebie poprzez tą książkę. Ile cudownych książek przeczytał Marek Kamiński m.in. Centkiewiczów, Amundsena. "Energii dodawały mi czytane książki, które w ogóle wydają mi się kluczem do mojego dzieciństwa". Może nie był związany z rodziną, ale jednak najbardziej z dziadkiem. Zawsze mam wrażenie, że w naszym dzieciństwie jeśli tylko jest nam dane to babcia i dziadek odgrywają w nim największą rolę. W moim przypadku też tak było. Kochał wyprawy na obydwa bieguny <3 potem z Jaśkiem Melą gdzie odkrył, że wyprawy które są po coś, dają więcej satysfakcji. Nauczyłam się nowego słowa TOROSY wielkie, spiętrzone bryły lodu! Przez cały czas pokazuje nam autor, że pisał listy i je otrzymywał co było dla niego bardzo ważne i niekiedy trzymały przy życiu w trudnych chwilach. Książka cała nastraja człowieka tak pozytywnie, że żałujemy, że ją odłożyliśmy na bok.
"No worries, mate" jego motto życiowe - nie martw się !!! <3

"Wszystkie te pasje stopniowo oserzały mój świat, ale jeśli czułem że coś mnie już nie rozwija, zostawiałem to. Kiedy się czymś nasyciłem, kiedy coś stawało się schematem, zamierało, znajdowałem nowe zainteresowanie".
Sięgając po książkę Marka Kamińskiego spodziewałem się relacji z jego podróży. Dowiadujemy się jak wygląda cały proces przygotowania takiej wyprawy. Podczas czytania bardzo miło zaskoczyło mnie to że jest tutaj bardzo dużo mowy o motywacji i sensie życia. Autor bardzo ciekawie i interesująco przedstawił swoja drogę do tego kim jest i tak to osiągnął. Polecam książke wszytkim, którzy zastanawiają się co chca robić w życiu oraz gdy poszukują motywacji.
Autor podkreśla że warto coś robić, warto podejmować różne próby aby osiągnąć to o czym marzymy - "Radość że coś się zrobiło albo wzieęło się w czymś udził, jest zawsze lepsza niż stanie z boku. Nie nalezy bać się śmieszności i porażki, tego, ze okażę się słabszy, że przegram w szachy. Jeśli wygram - to swietnie, jak przegram - trudno, nic się nie stał, przynajmniej czas minął ciekawie."
Silną stroną książki sa równiez piękne zdjęcia, Które świetnie uzupeniają opowieść o ścieżce życiowej Marka Kamińskiego.

Bardzo inspirująca i mądra biografia. Jak wspaniale jest marzyć, ale jak te marzenia zrealizować? Jest to opowieść o chłopcu, który miał marzenia i krok po kroku próbował je realizować. O młodym człowieku, któremu studia filozoficzne pomagały spełniać marzenia o podróżach. Co jest ważniejsze osiągnięcie celu, czy droga, która do tego celu prowadzi? Wszyscy znamy dokonania autora, ale tutaj dowiadujemy się o drodze, która doprowadziła go do tych wyczynów. Jest to opowieść o wędrówce przez życie.
Świetnie napisana biografia, gdzie osiągnięcia są jakby na drugim planie. Na pierwszym palnie jest Kamiński jako człowiek i w jaki sposób stał się takim człowiekiem,. Bardzo ładnie wydana, z dużą ilością zdjęć, a także z ciekawymi rysunkami Mariusza Stawarskiego.
Gorąco polecam.

Wypożyczone na ślepo, co okazało się być niezupełnie trafionym wyborem.

O co mi chodziło: o relacje z wypraw [przypuszczam, że w takim razie lepiej byłoby jednak celować w choćby zbiór dzienników „Moje bieguny” Kamińskiego].
Co jest w książce: skrótowa biografia, niewiele tekstu na stronach, podróż wgłąb siebie i powyróżniane cytaty. Coś w rodzaju lektury motywacyjnej [?].

Zostawiam bez oceny, bo książka okazała się skupiać na kompletnie innych rzeczach, niż na tych, o które mi chodziło. Znajdzie swoich odbiorców, ja akurat szukam czegoś innego. Mimo mojego nieutrafienia ma swój duży plus – sporo wyprawowych, kolorowych zdjęć.

Wypożyczone na ślepo, co okazało się być niezupełnie trafionym wyborem.

Książka quasi-autobiograficzna z filozoficznym i intrygującym przesłaniem, które można zawrzeć w słowach: "W naszych podróżach i wędrówkach najważniejsza jest droga, nie cel".

1970

Ogromnie się cieszę, że przeczytałam tą biograficzno-filozoficzną powieść Pana Marka i już wiem, komu ja podaruję. Ciekawa opowieść o niełatwej drodze życia (bez patosu, zgorzknienia, narzekania),o marzeniach, wytrwałości i pokorze. Przemyślenia, które inspirują do spotkania z samym sobą. Szczere, mądre spojrzenie na rolę innych ludzi napotkanych na życiowej drodze.

Wspaniała opowieść o drodze do spełnienia swoich marzeń. Drodze często trudnej, naznaczonej wieloma przeciwnościami, ale do przejścia, jeśli znajdzie się tylko wewnętrzną siłę, która jest w każdym i każdej z nas.

• Biografia