Pirania na kolację. 1405 dni w podróży dookoła świata
- Kategoria:
- literatura faktu
- Data wydania:
- 2016-06-15
- Liczba stron:
- 432
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328704527
- Tagi:
- podróż dookoła świata kontynenty reportaż
Magda i Tomek Bogusz przemierzyli prawie cały świat. Ich podróż trwała dokładnie 1405 dni, a zaczęła się 14 lipca 2010 roku na lotnisku w Warszawie, gdzie z biletem w jedną stronę polecieli do Stanów Zjednoczonych. Byli na 4 kontynentach, w 27 krajach. Przebyli 700 mil autostopem, 8 000 mil samochodem, 14 000 kilometrów autobusem, 21 163 kilometry motorem, 8200 mil morskich żaglówką i 5 324 kilometry rowerami.
Zardzewiałym samochodem i trochę stopem przejechali Stany Zjednoczone.
„Mieliśmy wrażenie, jakbyśmy byli w jakimś Kingsajzie, jakby ktoś jednym pstryknięciem powiększył świat dookoła. Duzi ludzie jeżdżący dużymi samochodami do dużych supermarketów, żeby kupić ogromne paczki chipsów. Małe były chyba tam tylko ceny paliwa”.
W Meksyku stali się gringos i zrozumieli, że nie wszyscy na świecie mówią po angielsku, w Gwatemali uczyli się więc hiszpańskiego. W Kolumbii kupili motor, którym jechali przez Ekwador, Peru, Boliwię i Chile, w ten sposób dotarli aż do Patagonii. Przez następne kilka miesięcy żeglowali jachtostopem po Pacyfiku. Odwiedzili Indian Kuna na archipelagu San Blas, później Galapagos, Tahiti, Bora-Bora, Fidżi, Vanuatu. W Australii pracowali, aby zarobi na podróż po Azji. W Tajlandii kulili rowery i przez Kambodżę, Laos i Chiny, aż do Hong Kongu przejechali na dwóch kółkach. Ostatecznie dotarli do Nepalu, trzy miesiące spędzili w Himalajach. Pod Everestem poczuli, że czas wracać do kraju, i po blisko 4 latach wrócili do Polski.Magda pisze lekko i dowcipnie o spotkaniach z ludźmi, o ich zwyczajach, o kulturze odwiedzanych krajów.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Oficjalne recenzje
A gdyby tak rzucić to wszystko
Rzucić to wszystko i wyjechać w podróż dookoła świata – ta myśl przewinęła się zapewne przez głowę większości dorosłych, pracujących w korporacjach, odpowiedzialnych i stłamszonych codziennością młodych ludzi (i tych starszych pewnie też). Lazurowe zatoki, zamglone górskie szczyty, bezkresne pustynie, bezdroża i drogi całego świata – któż nie chciałby przeżyć takiej przygody?
Magda i Tomek chcieli. Spieniężyli więc cały swój dobytek i ruszyli w podróż, aby zobaczyć nieznany świat oczami podróżnika, a nie turysty – tanio i z plecakiem, a nie w pięciogwiazdkowych hotelach. Zaczęli od Stanów Zjednoczonych, przez które przejechali używanym samochodem, służącym im za mieszkanie, kraje Ameryki Północnej przemierzyli na motorze, Chiny na rowerze a ocean na jachcie (a nawet dwóch). Zmagali się z przeciwnościami, z własnymi słabościami i z niedogodnościami życia w drodze za małe pieniądze. Drżeli z zimna na szczytach gór, topili się w upale wielkich i niebezpiecznych miast, ale też pływali z rekinami, oglądali najpiękniejsze wschody słońca w Himalajach i poznawali po drodze mnóstwo ludzi, którzy użyczali im miejsca do spania, pokazywali im swoją kulturę i częstowali ich swoim jedzeniem, które – bądźmy szczerzy – czasami bywało niezjadliwe dla Europejczyka…
Jak wytrzymać niemal 4 lata takiej podróży, która z perspektywy ciepłego fotela w domowej bibliotece wydaje się być bezkresną i trudną tułaczką? Jak pokonać ograniczenia swojego własnego ciała w niesprzyjających warunkach biwaków i błotnistych przepraw przez bezdroża świata? Jak oprzeć się myślom „po co mi to było”? Jak pisze autorka – wystarczy dać się ponieść przypadkowi, losowi i przeznaczeniu a na pewno wynagrodzi on wszystkie trudy. Trzeba się nauczyć dawać przeznaczeniu przestrzeń aby mogły wydarzać się rzeczy niezwykłe i nie planować swoich podróży w sztywnych ramach czasu i przestrzeni – dziś robimy to tak a jutro tamto inaczej. Trzeba dać się ponieść drodze, przygodzie, przyjaźni ze światem. I obserwować ten świat otwartymi oczyma, jak najbliżej, poznać lokalsów i spróbować zobaczyć to o czym nie wspominają przewodniki. Tylko wtedy mogą się wydarzyć rzeczy niezwykłe i zaskakujące, dając po tysiąckroć zwrot z doświadczonych trudów podróży.
Czy warto więc rzucać wszystko i zwiedzać świat? Czy jest potem możliwy powrót do normalnego życia? Autorka książki twierdzi, że tak! I to powrót do życia lepszej jakości, bo docenia się po takich doświadczeniach każdy mały luksus codziennego życia – bieżącą wodę w kranie, wygodne łóżko, centralne ogrzewanie, ciepły posiłek. Bo przestaje się narzekać. Bo człowiek, który zobaczył cały świat jest bardziej otwarty na ludzi i to, co przynosi życie. Bo ma doświadczenie w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Bo nauczył się wytrwałości. Bo jest spełniony i szczęśliwy. Nie bój się zatem czytelniku podążać śladami Magdy i Tomka – ich przygody mogą być Twoimi – a po powrocie na pewno będziesz bardziej zadowolony z życia. Zapytasz – co z mieszkaniem, pracą? Spokojnie – z takimi doświadczeniami na koncie na pewno podejmiesz jeszcze fajniejszą pracę i każdy dzień życia będzie dla Ciebie kolejną przygodą a nie tylko szarym zbiorem godzin w niekończącej się pogoni za pieniędzmi i rzeczami, których nie potrzebujesz (czego dowiesz się z pewnością podczas swojej podróży).
Gorąco polecam „Piranie na kolację” tym, którzy dopiero nieśmiało marzą o podróżach i tym, którzy już ją planują – Magda i Tomek zdradzają bowiem wiele tajników bycia obieżyświatem. W szczególności polecam jednak tym, którzy myślą, że takie wojaże nie są dla nich, że brak im odwagi, że na pewno nie dadzą rady i w ogóle to co z całym życiem, jak to rzucić wszystko i wyjechać... Z tej książki jasno wynika – to się da zrobić, to jest możliwe! I co więcej – to przygoda zmieniająca wszystko na lepsze!
Joanna Jurzyk
Popieram [ 8 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Dużo nauczyła nas ta podróż... dzięki niej doceniliśmy, jakie mieliśmy szczęście, rodząc się na naszym kawałku globu. Bo prawda jest taka, ż...
RozwińDużo nauczyła nas ta podróż... dzięki niej doceniliśmy, jakie mieliśmy szczęście, rodząc się na naszym kawałku globu. Bo prawda jest taka, ż...
Rozwiń
Opinie [24]
Całkiem przyjemna książka o 4-letniej podróży dwójki ludzi dookoła świata. Na początku czytało mi się ją kiepsko, gdyż wszystkie wiadomości dotyczące kultury, jedzenia oraz miejsc i krajów Ameryki Południowej znałam już z innych tego typu książek, reportaży i programów tv.
więcejWciągnęła mnie dopiero od momentu rozpoczęcia podróży jachtostopem, czyli mniej więcej od jej...
Książkę kupiłem buszując po wyprzedażach w księgarni internetowej i zaskoczyła mnie pozytywnie. Autorka zamknęła 4-letnia podróż w nieco ponad 400 stronach. Wiadomo - można było pisać i 1000 stron, ale zachowała równowagę pomiędzy objętością a tym co chciała przekazać.
Pokaż mimo toCzyta się lekko, przyjemnie, ciekawie. Nie ma dłużyzn, jest też trochę humoru. Polecam.
Książek o podróży dookoła świata powstało już wiele, ale niewiele z nich jest napisane tak fajnym językiem i z takim świetnym wyborem najciekawszych historii - przekrój przez 4 lata to trudne zadanie, a tu udane w 100%. Gratulacje dla autorki - za samą podróż i tak trafne jej opisanie!
Pokaż mimo to(...)
więcej"A gdyby tak zmienić coś w swoim życiu? A gdyby tak zmienić wszystko, przewrócić poukładany świat do góry nogami? Nie iść na żadne kompromisy. Rzucić pracę, sprzedać, co tylko da się sprzedać i nie przejmować się zbytnio tym, co będzie za rok czy dwa. Uwolnić się od tej rutyny i przewidywalności, od tego schematu, kredytów, kariery, rachunków. Doskonale wiedziałam,...
Dobrze jest mieć marzenia. Jeszcze lepiej jest je spełniać.
więcejTo właśnie taka miła, lekka książka o młodych ludziach, którzy postanowili swoje marzenia spełnić. Wymyślili coś szalonego i z godną podziwu konsekwencją to zrealizowali.
Nie silą się na bycie wielkimi podróżnikami i odkrywcami, otwarcie przyznają się do porażek i trudności, nikogo nie udają. I to jest chyba...
Zdecydowanie polecam. Nie mogłam się oderwać od przygód Autorki.
Pokaż mimo toBardzo ciekawa ta książka, chociaż nie zawsze wszystko przebiegało tak, jak chcieli autorzy książki. Ja osobiście chyba bałabym się takiej podróży ;)
Pokaż mimo toOpowieści z drogi po bezdrożach polubiłem za sprawą Romualda Koperskiego i chyba na nim skończyłem, bo ilekroć sięgałem po następną tego rodzaju opowieść, zwykle kończyłem już po kilkunastu stronach. Jednak książka Pani Magdy Bogusz była inna. Może za sprawą swojej wielkiej wrażliwości, umiała pokazać jak pięknie potrafimy się różnić i jak wiele wspaniałych cech nas...
więcejCzłowiek bez pasji nudzi swoją duszę.
więcejPisząc ten komentarz zastanawiam się co mam właściwie do stracenia aby też ruszyć w świat. Na rzeczach materialnych nigdy mi nie zależało, więc chyba nic. Mam wspaniałą żonę i wspaniałego synka. Gdybym zabrał ich w świat nic bym nie stracił a tylko zyskał. Nie ma nic wspanialszego od czasu spędzonego razem, który można podarować...
Zazdroszczę Magdzie Bogusz, naprawdę zazdroszczę (proszę nie mylić z zawiścią) tego, że miała odwagę zostawić wszystko i wybrać niepewną przyszłość, zakrzyknąć „ahoj przygodo” i zrobić pierwszy krok. I nie zamartwiać się o to co potem.
więcejTeż bym tak chciała, spakować plecak i wyruszyć przed siebie, pomieszkiwać to tu, to tam, trochę popracować, trochę się pobyczyć,...