Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką

Okładka książki Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką Ewa Dyakowska-Berbeka, Beata Sabała-Zielińska
Nominacja w plebiscycie 2016
Ewa Dyakowska-BerbekaBeata Sabała-Zielińska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2016-03-02
2016-03-02
literatura polska wspomnienia rozmowa żona himalaista broad peak
Inne

Okładka książki Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Ocena 7,8
Kukuczka. Opow... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia Dominik Szczepański, Piotr Tomza
Ocena 6,5
Nanga Parbat. ... Dominik Szczepański...
Okładka książki magisterkowalski.blog HISTORIA PRZERWANEJ MIŁOŚCI Agnieszka Korpal, Tomek Kowalski
Ocena 7,3
magisterkowals... Agnieszka Korpal, T...

Opowieść o miłości i o dawaniu wolności. Wzruszająca i pełna ciepła.

Opowieść o miłości i o dawaniu wolności. Wzruszająca i pełna ciepła.

Jeżeli kogoś interesują góry lub wspinaczka lub reportaże o górach to warto przeczytać. Tyle, że trzeba wiedzieć wcześniej kim był Maciej Berbeka i co się wydarzyło na Broad Peak.

Wzruszająca historia o miłości i pasji. Czuć wielki smutek i żal pani Ewy, a przy tym nie obwinia ona nikogo o to co się wydarzyło. Silna kobieta, na ktorej barki spadło bardzo dużo, a mimo to nie użalała się nad sobą. Pani B. Sabała-Zielińska prowadzi rozmowy z wyczuciem i bez szukania sensacji, ale nie unika trudnych pytań. Warto sięgnąć po tę pozycję i mieć chusteczki pod ręką.

"Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak" to piękna opowieść o wielkiej miłości, przyjaźni, poświęceniu, akceptacji i wzajemnym wsparciu. Beata Sabała-Zielińska porozmawiała z Ewą Berbeką i z wielkim wyczuciem opisała uczucie, jakie łączyło artystkę z jednym z najsłynniejszych himalaistów w Polsce. Wzruszająca i poruszająca książka. Szczerze polecam!

Uwielbiam tę książkę i sięgałam po nią kilka razy. Płaczę razem ze śp. Ewą B., której miłość do męża mogłaby przenieść co najmniej Himalaje. Przepiękna opowieść o pasji i uczuciach.

Bardzo wzruszające świadectwo miłości silniejszej od śmierci.

Bardzo wzruszające świadectwo miłości silniejszej od śmierci.

Moje górskie doświadczenie jest takie, że mieszkam na 4 piętrze w bloku bez windy, więc codziennie mozolnie się po schodach wspinam. Góry lubię ale raczej z perspektywy tarasu. Ale w życiu nie ma przypadku. W sobotę na półce mego brata Krzysztofa zobaczyłam nową książkę - o Macieju Berbece, bo brat namiętnie o himalaistach czyta (a jak tę przeczyta, to mi pożyczy). W poniedziałek tu na FB obejrzałam świetny wywiad Weroniki Wawrzkowicz z Dariuszem Korotko, jej współautorem. A we wtorek Legimi, które psuje mi oczy ale oszczędza kieszeń i miejsce w domu podsunęło mi książkę Beaty Sabały- Zielińskiej o życiu z himalaistą - jego żony, nieżyjącej już pani Ewy Berbeki. Nie dyskutuję z losem - przeczytałam. I przypomniałam sobie medialny show z 2013 roku, w którym na oczach świata czczono euforycznie pierwsze zimowe wejście na Broad Peak czwórki Polaków, a zaraz potem ten horror utraty nadziei i tragedię, bo szczyt za zwycięstwo nad nim kazał sobie słono zapłacić życiem dwóch zdobywców - Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki właśnie, którzy nigdy już z Himalajów nie powrócą. Ale wywiad z panią Berbeką czytałam jak książkę o miłości i przeznaczeniu. O miłości trudnej, bo najczęściej samotnej i podszytej wiecznym strachem o męża i ojca a zagłuszanej każdego dnia chaosem i trudem codzienności, w której trzeba ogarnąć dom, czterech synów, pracę zawodową, pasję artystyczną i milion innych rzeczy. O miłości pełnej zrozumienia, że ramię męża i jego cała reszta dostępna jest rzadko i na chwilę, nawet gdy tu i teraz pali się i wali lub są Święta a puste miejsce przy stole nie jest nakryte dla nieznajomego ale właśnie dla tego bliskiego, który jest daleko i wysoko bardzo. O miłości pokornej, bo zdającej sobie świetnie sprawę, że w życiu męża najważniejsze są wysokie góry i ta pasja, która każe mu w nie iść. Taki los, gdy pokochało się Lodowego Wojownika, którego góry ukształtowały i który wart jest takiej miłości właśnie dzięki nim. Niezwykły mężczyzna ale jeszcze bardziej niezwykła kobieta, w której po tragedii, która zabrała jej męża i ojca jej dzieci, ba - nawet jego ciało- nie ma nienawiści do gór, zgorzknienia i złamania. Jest nadal miłość. I to ona każe jej zorganizować wyprawę pod morderczy szczyt dla siebie, synów i przyjaciół męża, by mogli się naprawdę pożegnać z NIM, który został tam na zawsze. W naszym świecie miałkich relacji, związków, spotkań i słów bez pokrycia piękna i prawdziwa historia prawdziwego życia. Dobra na Święta i od święta też.

Piékna, wzruszajáca opowiesc o milosci, przyjazni i pasjach. Pochlonélam té ksiázké, w zasadzie wszystko mi sie w tej opowiesci podobalo. Pani Ewa to wspaniala osoba, malzenstwo Berberków niby typowe, ale takie jakie kazdy by chcial miec: dwie duze osobowosci (bo przeciez Ewa byla artystká),które wzajemnie sie wspieraly, a wokol nich przyjaciele. Ten dom pelen ciepla wiecznie pelen ludzi i spérzetu do wspinaczki. Zdjecia w ksiazce jeszcze bardziej obrazuja ten klimat. Kiedy przeczytalam to mialam ogromna chéc wejsc na jaka góré (nie na 8000 m, jedynie na 350m) tak bardzo chcialam poczuc magie gór. Duzo interesujacych faktów. Ladnie autorka prowadzila akcjé, podobaly mi sie przeskoki w czasie jedne rozdzial sie konczyl bylam pewna ze doczekam sie kontynuacji, a tu przeskok do wspomnien...rozumiem ze bylo to zamierzone....swietny pomysl...Kolejna bardzo dobra lektura na ponure, jesienne dni, choc temat smutny bo alpinista zginál ale w tej pozycji jest duzo ciepla i milosci. Polecam.

Wspaniała, poruszająca, wzruszająca do łez. Zdecydowanie odpowiada na pytanie 'Jak wysoko sięga miłość?'
Świetne jest to, że w końcu mamy książkę, w której widzimy świat himalaisty z perspektywy jego żony. A jest to perspektywa trudna i pełna emocji, ale jednak pełna wdzięczności. Chyba jedna z lepszych książek o tematyce górskiej, które czytałam. A może dlatego, że to nie góry są głównym tematem tej książki a raczej po prostu człowiek i jego emocje? Tak, chyba tak.

Beata Sabała-Zielińska Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak. Rozmowa z Ewą Berbeką Zobacz więcej