Barcelona. Stolica Polski

Marginesy
2016-05-18
2016-05-18
Polska Barcelona Katalonia Hiszpania podróże literatura podróżnicza

Książka ciekawa, choć zawarte w niej tematy jedynie wspomina, nie zgłębia ich. Fragmenty z piłką nożną pominąłem, kompletnie mnie to nie interesuje. Lektura zbiegła się z moja wizytą w Barcelonie. Ze wszystkich zwiedzanych lokalizacji to było najbardziej brudne, hałaśliwe i przeciążone....

sympatyczna, z biglem napisana książka o relacjach polsko-katalońskich. Na szczęście bez specjalnego zelotyzmu politycznego, czy to w stronę catalanismo czy też espanolismo. Również na szczęście bez większych ambicji historiograficznych. Niestety tam gdzie autorka nie wie co i jak (słynne polacos) zmyśla, zamiast napisać od razu że ani ona nie ma pojęcia, ani chyba nikt inny.

1970

Najpierw zaintrygował mnie tytuł. Później wzrok przyciągnęła szata graficzna (zdjęcia, zdobienia). A gdy zaczęłam czytać, utwierdziłam się w przekonaniu, że wybór był trafny. Tyle postaci, związanych z nimi faktów, tyle ciekawostek. Wszystko to sprawiło, że jeszcze bardziej chcę wrócić do Barcelony, miasta Katalończyków, którzy nazywają siebie Polakami.

Autorka dość ciekawie opisuje polskie wątki i postaci związane z Katalonią na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Od polityków i artystów, przez piłkarzy, po zwykłych ludzi którzy próbują układać sobie życie w nowym miejscu. Po większości historii autorka w zasadzie prześlizguje się na przestrzeni 2-3 stron, więc dostajemy je raczej w pigułce. Szkoda że nie pokusiła się o głębszą analizę przynajmniej tych najciekawszych. Całość wzbogacona o sporą ilość zdjęć, w tym historycznych. Ogólnie warto przeczytać.

Książka będąca naturalnym mostem między Polską i Katalonią. Wiele ludzkich historii ze świata literatury, polityki i kultury, które łączą nasz kraj z tym dość specyficznym i bardzo wyrazistym regionem Hiszpanii. W sumie to bardzo ciekawa książka choć ja odbieram ją jak zlepek różnych historii z jedynym polsko-katalońskim mianownikiem.
Przeczytałem bo za tydzień wybieram się na urlop do Hiszpanii :j

Przeczytałem bo za tydzień wybieram...

Sporo ciekawych informacji dla osób interesujących się Katalonią, niestety książka napisana (zwłaszcza na początku) trochę w stylu wikipedii, mniej więcej od połowy czytało się lepiej. Niektóre rozdziały ciekawe inne mniej, dla mnie osobiście zbyt dużo o kościele i piłce, rozdział dotyczący wizyty JP2 pominęłam.

Dla miłośników Barcelony. Ciekawie napisana, "okraszona" zdjęciami. Historia poparta faktami. Przekrój postaci, które przewinęły się przez Barcelonę, od polityków,artystów i pisarzy poprzez sportowców (pierwszy Polak grający w Barce!) i papieża Jana Pawła II. Wzajemna pomoc i wsparcie w trudnych czasach (wojna, reżim gen. Franco, czasy komuny). Nie wiedziałam, że tak wiele łączy Polaków i Katalończyków. Polecam.

Autorka wyjaśnia dość ciekawe kwestie, doszukuje się związków i połączeń Polski i stolicą Katalonii.

Niektóre tematy (rozdziały) bardzo ciekawe, inne dużo mniej, a fragmenty o piłeczce zupełnie pominąłem. Ogólnie średnio.

Klimacik polskiej Katalonii zachęca do poznawania Barcelony!

Klimacik polskiej Katalonii zachęca do poznawania Barcelony!

• Hiszpania
  • Podróże