Po Bajkale. Rowerem przez Syberię

2015-04-08
literatura polska Rosja Bajkał Syberia podróż rower reportaż

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Sama przygoda i pasja podróżowania to dopiero początek, tak naprawdę najbardziej liczy się dar opowiadania o tym wszystkim, którym Autor mógłby obdzielić spokojnie kilka osób! Nie ma popadania w patos, ani wywyższania swoich osiągnięć, nie ma koloryzowania, ani dramatyzowania. Dodatkowo wileki plus za umiejętność słuchania swych rozmówców i za niepostrzeżone wciąganie Czytelników w wir swoich przygód. Podczas czytania nieźle zmarzłem, a chwilami zaczynało mi doskwierać kolano! Smak tej wspaniałej książki popsuły mi niestety wydarzenia w świecie rzeczywistem. Kiedy moja (nasza) podróż rowerem przez Bajkał dobiegała końca, Rosja napadła i rozpoczęła wojnę na Ukrainie. Irkuck, Bajkał, Syberia stały się nie tylko odległymi nazwami geograficznymi na mapie, a i jakoś nagle mniej pociągającymi w obliczu tragicznych wydarzeń pod Kijowem, w Donbasie, Mariupolu.

„Po Bajkale. Rowerem przez Syberię” to reportarz napisany przez Jakuba Rybickiego. Autor umie pisać by zaciekawić kogoś, kogo taka wyprawa może nie do końca interesować. Podoba mi się też jego otwarty umysł - nikogo nie szufladkuje. Książka opisuje dwie jego wycieczki rowerowe: w 2008 roku w stronę Mongolii i 2013 roku gdy objechał cały Bajkał. W tej historii pojawia się natura, często dzika i nie do końca okiełznana przez człowieka. Są też ludzie. Życzliwi i gościnni. Niby z innej części świata ale tak naprawdę tacy sami jak my. Lektura lekka i w sam raz na urlop.

W moich oczach, zwlaszcza po lekturach Hugo-Badera, Syberia jawiła się jako kraina smutna i niebezpieczna. Dzieki książce Jakuba i jego podcastach, zaczynam przygladać sie temu kierunkowi z zaciekawieniem.
Swietna lektura, pełna młodzienczej brawury. Polecam!

Swietna lektura, pełna młodzienczej brawury. Polecam!

Lekka, przyjemna i bardzo ciekawie opisująca syberyjską rzeczywistość, tak aspekty społeczne jak i przyrodnicze.

Bardzo przyjemna relacja z podróży. Można się trochę pośmiać, dużo się można nauczyć i poczuć tę wyprawę na własnej skórze.

"Lodowa epopeja". Taki tytuł miał artykuł w Travellerze, w którym pierwszy raz przeczytałam o Kubie Rybickim - gościu, co przejechał Bajkał zimą na rowerze.
Co lepsze fragmenty czytałam na głos, średnio co drugie słowo wplatając: "wooow", "cooo?" i "no bez jaj...." Jego książkę, upstrzoną opisami spotkanych osób, przeżytych przygód i odwiedzonych miejsc, czyta się jak przewodnik po najlżejszej wyprawie świata. Do tego stopnia, że w pewnym momencie czytelnik czuje, że też by tak chciał, a co śmieszniejsze - że też tak może ;) Jak on to zrobił? Nie mam pojęcia. Zarówno jeśli chodzi o samą wyprawę, jak i napisanie tak dobrze czytającej się książki.

Czego by Jakub nie pokazywał, albo o czym nie opowiadał, to zawsze podziwiam z rozwartą gębą. No ma wspaniały dar opowiadania! I te pomysły na wyprawy...!

Jakub i Wicher to równi mużykowie są!

Jakub i Wicher to równi mużykowie są!

Rewelacyjna. Dużo faktów i ciekawostek, a nie tylko relacja z wyprawy.

Rewelacyjna. Dużo faktów i ciekawostek, a nie tylko relacja z wyprawy.