Beduinki na Instagramie. Moje życie w Emiratach

Okładka książki Beduinki na Instagramie. Moje życie w Emiratach Aleksandra Chrobak
Okładka książki Beduinki na Instagramie. Moje życie w Emiratach
Aleksandra Chrobak Wydawnictwo: Znak Literanova literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Znak Literanova
2016-07-25
2016-07-25
Zjednoczone Emiraty Arabskie Emiraty Beduinki Polka obyczaje podróże świat arabski

Zjednoczone Emiraty Arabskie od kuchni. I to dosłownie. Dowiemy się zarówno o tym co jedzą mieszkańcy Emiratów, jak i o tym, kto im gotuje. Autorka pisze o tym, jak traktowane są gosposie, kierowcy, pracownicy fizyczni. Nie da się pominąć faktu, że prawie osiemdziesiąt procent populacji to przyjezdni. Nie da się nie zauważyć, że żyją w znacznie gorszych warunkach niż rodowici mieszkańcy Emiratów Arabskich. Reporterka uczestniczy w życiu prywatnym Emiratczyków. Spotyka się z nimi. Dzięki temu może przybliżyć nam zwyczaje Beduinów, ich tradycje. Jest nawet gościem weselnym. Nie da się zaprzeczyć, że książce przydałaby się porządna redakcja - dzięki temu nie byłoby tyłu powtórzeń, te same tematy nie byłyby opisane po kilkakroć. Niemniej jednak warto poświęcić chwilę na spotkanie z tą książką. Polecam.

Książka stylizowana na reportaż, jednak w środku nie ma prawie wcale faktów, jakiejkolwiek bibliografii czy danych statystycznych. Większość to przemyślenia i ogólnienia autorki, niby to obalające stereotypy, a jednak je utrwalające. Wtrącanie nawiązań kulturowych tak nachalnie, żeby wywołać w czytelniku poczucie, że autorka jest osobą inteligentną i obytą, a jednak nazywa drag queens transwestytami czy traktuje tematy nieheteronormatywne tak, że lepiej by było, gdyby nie pisała o nich wcale.

Lekka książka opisująca Zjednoczone Emiraty Arabskie oczami Europejki, nie muzułmanki.

Autorka porusza w niej wiele kwestii, z wiadomych względów dotyczących głównie kobiet, ukazując nam tym samym "obce" Emiraty. W książce można zauważyć potężne kontrasty między "zawsze naj-", liberalnym Dubajem oraz wciąż skrajnie zacofanymi, radykalnymi wioskami niedaleko Abu Zabi, między muzułmankami "zeuropeizowanymi" w Dubaju a tradycyjnymi przedstawicielkami ludów pustynnych. Autorka załączyła także sporo zdjęć, co dodatkowo umila lekturę.

Nie jest to pozycja naukowa, encyklopedyczna, więc jeśli ktoś takiej szuka - będzie zawiedziony. Jeśli natomiast ktoś chce w sposób przystępny, lekki, czasami wręcz zabawny, poczytać o odległych Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest to lektura dla niego!

Przyjemna, lekka lektura podróżnicza zapoznająca z mentalnością i kulturą rdzennych mieszkańców ZEA.
Odsłaniająca nie tylko bogactwo Dubaju ale i biedę tamtejszych robotników, jak i ich niewolnictwo i służących - pomocy domowych. Przepaście kulturowe, o których powinny pamiętać zwłaszcza europejskie kobiety zamieszkujące ZEA.

Duża dawka wiedzy, bardzo ciekawy reportaż o ZEA.

Duża dawka wiedzy, bardzo ciekawy reportaż o ZEA.

Bardzo ciekawy opis zwyczajów ludności ZEA. Tytuł może nie zachęca, ale książka warta przeczytania. Szczególnie jeśli ktoś lubi poznawać jak wygląda życie w krajach egzotycznych 😍 gorąco polecam 👍

Dla kogoś, kto wybiera się do Emiratów - na dłużej czy w celach turystycznych - jest to pozycja obowiązkowa, która wiele tłumaczy. Ale nie musisz chcieć zwiedzać świata, by móc poznać inne kultury. I do tego ta książka też się świetnie nadaje. W bardzo przystępny sposób przedstawia zawiłości arabskiego świata. Duży plus za otwartość i zrozumienie, które mogą nie być łatwe dla Europejki czy Europejczyka.

Książkę Aleksandry Chrobak kupiłam pod wpływem impulsu wywołanego zapewne przez chwytliwy tytuł oraz przepiękna okładkę. Oczywiście natychmiast odłożyłam lekturę na później i tak minęło kilka lat. Wreszcie zmobilizowałam się do przeczytania i muszę przyznać, że jest to publikacja, którą określam jako „sympatyczną”. To znaczy, że jest całkiem zgrabnie napisana, bogata w anegdoty i ciekawostki dotyczące kraju odległego od Europy pod niemal każdym względem, zawierająca dodatkowo fotografie z prywatnego archiwum autorki. Jednak nie jest to książka wymagająca, zapadająca mocno w pamięć czy poruszająca niewygodne tematy. Nie poczytuję tego za wadę Beduinek na Instagramie, ale sądzę, że warto o tym wspomnieć, żeby potencjalni czytelnicy nie wyrobili sobie mylnego zdania o treści tej lektury.

Autorka jakiś czas spędziła w Abu Zabi, ale kulturą Bliskiego Wschodu zainteresowała się jeszcze będąc w Polsce. Widać, że fascynacja regionem oraz ludźmi go zamieszkującymi jest ogromna i autentyczna, dzięki czemu Chrobak ze swadą opowiada o swoich spostrzeżeniach oraz doświadczeniach z pobytu w ZEA. Każdy rozdział został poświęcony innemu tematowi, więc można przeczytać książkę od deski do deski albo wybiórczo, sięgając tylko po interesujące nas zagadnienia. Na niecałych trzystu stronach pisarka wspomina o galeriach handlowych jako w zasadzie jedynym miejscu publicznym, w którym nieznajomi przeciwnych płci mogą się spotkać. Pisze też o tytułowym Instagramie pełniącym rolę okna na świat oraz przestrzeni, w której kobiety mogą wyrazić siebie w dużo większym stopniu niż w rzeczywistości, a także o emirackich zaręczynach, ślubach, luksusach w jakie opływają Emiratczycy oraz oczywiście o różnicach kulturowych, które czasami są zabawne i urocze, a czasami pokazują, że nie odnalazłabym się w tym kraju.

Wiedziałam, że ZEA to sztucznie powstałe państwo, ale nie miałam pojęcia, że wielkie bogactwo jakie spotkało mieszkańców tego regionu tak diametralnie odmieniło ich życie. Starsze osoby pamiętają jak jeszcze kilka dekad temu żyli w niedostatku, mieszkając w namiotach na pustyni i zmagając się z bardzo surowymi warunkami. Teraz natomiast kraj składa się z pięknych wieżowców, ogromnych galerii handlowych pełnych luksusowych sklepów, imponujących rezydencji z obowiązkową klimatyzacją oraz idealnych, sześciopasmowych autostrad, po których mkną z szaloną prędkością limuzyny wysadzane kryształkami Swarovskiego. Może się wydawać, że to raj na ziemi, prawda? Ale moim zdaniem nic bardziej mylnego, ponieważ pod powierzchnią tego dobrobytu kryje się brutalna prawda. Dostatek i szacunek należą się tylko obywatelom ZEA oraz ludziom napływowym z Europy i Stanów Zjednoczonych. Inne nacje są dla Emiratczyków niewidzialne. W kraju mieszka mnóstwo imigrantów z państw takich jak Filipiny, Jemen czy Oman, ale oni nie mogą liczyć na dobre traktowanie. Są postrzegani jako tania siła robocza; ludzie bez prawa do odpoczynku, opieki zdrowotnej oraz godziwej zapłaty. W tym ultra bogatym kraju, którego obywatele w zasadzie nie muszą pracować jeśli nie mają ochoty, cały sektor usług zapełniają imigranci dbający o to, żeby Emiratczycy żyli wygodnie. W zamian czeka na nich barak do zamieszkania oraz praca przypominająca współczesne niewolnictwo.

W książce te wątki są zasygnalizowane, ale raczej marginalnie. Oczywiście autorka wspomina, że nie popiera takiego traktowania ludzi i zmuszania ich do życia w tragicznych warunkach, ale nie jest to temat, który wybrzmiewa na pierwszym planie. Uważam, że Chrobak ma do tego prawo i nie będę się czepiać, bo "Beduinki na Instagramie" to nie jest społecznie zaangażowany reportaż, a książka podróżnicza napisana przez osobę zafascynowaną ZEA. Niemniej trochę zgrzyta odmalowany w książce obraz grzecznego, uprzejmego Emiratczyka, który absolutnie nie będzie się narzucał i uszanuje odmowę ze strony niezainteresowanej nim kobiety z informacjami o podejściu do przedstawicieli innych nacji. Autorka przekonuje również, że kobiety w Emiratach cieszą się pewnymi swobodami, a większość teoretycznie zakazanych rzeczy, jak np. randkowanie, może się odbywać dzięki odpowiednim fortelom oraz zasobnemu portfelowi. Przedziwna i smutna to rzeczywistość, w której kolorowe szpilki lub mocny makijaż oczu mają świadczyć o wyzwoleniu z konserwatywnej mentalności. Zwłaszcza jeśli jednocześnie Emiratka nie może sama opuszczać domu, a jeśli zdarzy jej się prowadzić samochód to koniecznie musi mieć on przyciemniane szyby.

Aleksandra Chrobak dużo miejsca poświęca na opis emirackiej mody, zabiegów pielęgnacyjnych i roli jaką centra handlowe odgrywają w tym osobliwym społeczeństwie. Moim zdaniem ten wątek jest nieco za długi, a na dodatek autorka czasami powtarza te same informacje, więc nie wszystkie rozdziały czytałam z jednakowym zaciekawieniem. Niemniej "Beduinki na Instagramie" to ciekawa publikacja, dzięki której dowiedziałam się kilku faktów i urządziłam sobie literacką podróż do kraju, którego w rzeczywistości zapewne nigdy nie odwiedzę. I nie chodzi tylko o kwestie kulturowe, ale również klimat. Nie wyobrażam sobie życia w miejscu, gdzie jedynym zjawiskiem atmosferycznym jest palące słońce, a latem temperatura dobija do 50 stopni Celsjusza! Polecam tę książkę jako zbiór ciekawostek i krótki zarys historii powstania Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Recenzja ukazała się również na blogu http://dosiakksiazkowo.blogspot.com/2023/01/beduinki-na-instagramie-moje-zycie-w.html

Emiraty, Dubaj - fenomen na skalę światową, miejsce unikatowe, powstałe całkiem niedawno od zera w sercu pustyni. Oprócz niewiarygodnych budowli i infrastruktury, to państwo pełne niespotykanych zjawisk oraz nabytych zachowań i zwyczajów obywateli, co wynika z ich pozyskanego nieoczekiwanie niezmiernego bogactwa lub co najmniej wysokiej zamożności. Tam nie ma ludzi ubogich lub średniozamożnych, jeśli jest się rdzennym emiratczykiem. I o tym wszystkim opowiada autorka, znakomicie wyłuskując z mnóstwa faktów te, które najbardziej różnią się od europejskiego stylu życia i te, które najbardziej zaskakują.

Lektura obowiązkowa dla wszystkich wybierających się do ZEA. Do przestudiowania przed wyjazdem, a nie po powrocie, żeby przygotować się na to, co nas tam spotka i nie przegapić szokujących drobiazgów, na które zwraca uwagę autorka.

Książka oczywiście nie wyczerpuje tematu, w dużej części koncentruje się na kobietach, ale na szczęście nie tylko. Autorka rozbudziła mój apetyt na Emiraty, w których nie istnieje słowo “niemożliwe”. Starałam się zaspokoić go pozycją “Dubaj. Prawdziwe oblicze”, choć dla mnie jest to kontrowersyjna lektura.

Czytało mi się ją o wiele lepiej i łatwiej niż "Fashionistki zrzucają czadory".

Czytało mi się ją o wiele lepiej i łatwiej niż "Fashionistki zrzucają czadory".

• 2017
  • 2016
  • 2017

Aleksandra Chrobak Beduinki na Instagramie. Moje życie w Emiratach Zobacz więcej