Nie omijaj szczęścia

Okładka książki Nie omijaj szczęścia Ewa Podsiadły-Natorska
Okładka książki Nie omijaj szczęścia
Ewa Podsiadły-Natorska Wydawnictwo: Akurat Cykl: Błękitne dziewczyny (tom 2) literatura piękna
Błękitne dziewczyny (tom 2)
Akurat
2016-06-08
2016-06-08

Po "Błękitnych dziewczynach" przyszła pora na część drugą. Ktoś może pomyśleć, że to odgrzewany kotlet i autorka nie miała pomysłu, jak to rozwinąć, a może nawet zrobiła to na siłę. Nic bardziej mylnego! W części drugiej główna bohaterka, Kaja Redo, wchodzi w poważną relację z partnerem Michałem. Dowiaduje się o jego rodzinie czegoś zaskakującego, wcześniej Michał słowem o tym czymś nie wspomniał. Poza tym bohaterka kontynuuje swoje zmagania na portalu internetowym- zakłada tym razem PAMIĘTNIK POZYTYWÓW. Chce, aby czytelniczki wypisały codziennie swoje duże i małe sukcesy. W ten sposób pragnie wesprzeć kobiety i udowodnić im, że nawet drobny sukces też ma swoją wartość.
Tym razem mamy także do czynienia z tematyką stalkingu. Zmaga się z nim przyjaciółka Milenia, zwana pieszczotliwie Mini. Poznajemy też coś bardzo łzawego- jedna z tak zwanym Błękitnych Dziewczyn z części pierwszej doznaje wypadku samochodowego i zapada w śpiączkę...
Książka zmusza nas do refleksji, a czyta się ją niemal ekspresowo. Cieszę się, że powstają takie powieści, ponieważ wielu zdołowanych ludzi nie widzi w sobie choćby odrobiny talentu, radości. A szkoda, nie takie powinno być nasze życie. Można też zastanowić się, co sami napisalibyśmy na swojej kartce - masz szczęśliwą rodzinę? Wspierają Cię bliscy? Nie chorujesz? To już bardzo wiele:)
Gorąco zachęcam do lektury obu części!

Książka o kobietach dla kobiet o losach trzech przyjaciółek. Główna bohaterka, Kaja zmienia pracę, prowadzi projekt Szczęśliwe Polki- dąży do tego, aby pokazać Polkom, że szczęście jest blisko, tylko trzeba umieć je dostrzec.
Powieść, którą czyta się jednym tchem a ma ona ponad 500 stron.
Najbardziej podobał mi się pomysł z pamiętnikiem pozytywów- może sama zacznę taki prowadzić. Polecam!

Powieść, którą czyta się jednym tchem a ma ona ponad 500 stron.

Moi drodzy, dziś razem z Ewą Podsiadły-Natorską po razu drugi zabieram Was na wycieczkę do cudownie pozytywnego Radomia. Tylko czy Radom w dalszym ciągu jest tak szczęśliwym, pełnym Błękitnych Dziewczyn miejscem? Czy projekt zapoczątkowany przez Kaję Redo przetrwał czy też okazał się tylko sezonowym trendem? Tego wszystkiego dowiecie się czytając drugą część „Błękitnych Dziewczyn” tj. „Nie omijaj szczęścia”

Po Kongresie Szczęśliwych Polek życie Kai Redo nabiera tempa. Dziewczyna postanawia związać się z Michałem i podjąć pracę w jego zakładzie fotograficznym, dostaje też propozycje współpracy z popularnym magazynem. Jednak jak wiadomo, kiedy życie zaczyna mienić się wszystkimi odcieniami różu należy uważać, bo kłopoty czają się tuż za rogiem i tylko czekają na odpowiedni moment, żeby nieproszone namieszać w naszym życiu. Tak też dzieje się w przypadku Kai i jej najbliższych: Jej związek zaczyna zbaczać z obranego kursu a w głowie Kai pojawiają się wątpliwości co do uczuć jej partnera, dodatkowo musi stawić czoła swojemu byłemu narzeczonemu, który chce odzyskać dziewczynę. Również najlepsze przyjaciółki Kai borykają się z problemami: Mini jest nękana przez stalkera, a Madzia spodziewa się potomstwa. Czy w natłoku wydarzeń i kłopotów Kaja nadal będzie optymistycznie patrzącą na świat Błękitną Dziewczyną?

W Pierwszej części serii Kaja dała się poznać jako pozytywna, nieco zwariowana młoda kobieta z tysiącem pomysłów na minutę i jedną misją- nauczyć Polki być szczęśliwe i niewątpliwie osiągnęła w tym temacie sukces a założona przez nią strona z dnia na dzień przyciągała nowych czytelników. Jednak zastanawiałam się, jak wyewoluuje jej postać w chwili, gdy pewne sprawy przestaną układać się po jej myśli i napotka pierwsze problemy. W „Nie omijaj szczęścia” dostałam odpowiedź na swoje pytania. Cóż, pojawiające się problemy na ogół przytłaczają każdego jednak najważniejsze jest to, jak sobie z nimi radzimy gdy minie już początkowa frustracja i Kaja jest najlepszym wzorem tego, jak powinniśmy radzić sobie z problemami, gdyż jak to mówią „Kiedy życie daje Ci cytryny, zrób z nich lemoniadę” i mam wrażenie, że właśnie tą złotą zasadą kieruje się nasza bohaterka, która każdy problem potrafi przekuć w sukces. Kiedy większość ludzi załamałaby się pod ciężarem piętrzących się problemów Kaja postanawia zainicjować nową akcję w ramach "Szczęśliwych Polek" a mianowicie "Pamiętnik Pozytywów", w którym zachęca Polki do zapisywania, co miłego przytrafiło im się każdego dnia. Cóż, nic tylko brać z niej przykład.

„Nie omijaj szczęścia” to niezwykle optymistyczna powieść o przyjaźni, miłości, ale przede wszystkim o szukaniu szczęścia we wszystkich aspektach życia, o sprawianiu sobie drobnych przyjemności i przede wszystkim o tym jak ważne jest życie w zgodzie z samym sobą. Mam wrażenie, że ta lektura jest skuteczniejsza niż niejeden poradnik motywacyjny: zaraża pozytywnym nastawieniem i pozwala spojrzeć na własne życie nieco łaskawszym okiem. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy potrzebują zastrzyku pozytywnej energii.

" Ty doceń to, co masz
ciesz się każdą chwilą
swego szczęścia nie omijaj "
/K.Bednarek - Nie chcę wyjeżdżać stad /

Ktoś z czytelników na LC ładnie napisał, że nie ma książek złych tylko trafiają do niewłaściwego czytelnika lub to co stwierdził Oskar Wide - książki są lustrem widzisz w nich to , co już masz w sobie.
Widocznie tak jest w moim przypadku, gdyż większa część czytelników jest zachwycona prozą Pani Ewy Podsiadły - Natorskiej a do mnie niestety nie bardzo trafiła ani humorem ani komizmem sytuacyjnym, być może wiarygodna ale miejscami bardzo banalna. Moim zdaniem jestem chyba już zbyt dojrzała i obciążona bagażem życiowych doświadczeń i odmiennych poglądów, bym dała się porwać literaturze napisanej przez trzydziestolatkę dla trzydziestolatek. Fabuła przypomina mi lekko scenariusz filmu " Przyjaciółki " ale głównie jest zdominowana przez Kaję Redo, reszta jest tylko tłem pomimo, że autorka podkreśla więzy łączące dziewczyny. Nie przekonuje mnie szukanie szczęścia jakby po omacku. Lekkość tematu została przytłoczona intensywnością słów i płytkich dialogów przystających do telenowel.
Pewnie ktoś powie po co czytała jak się nie podobało bo w ostatecznym podsumowaniu nie mogę stwierdzić, że nie znalazłam plusów tej powieści.
Wypożyczyłam ze względu na tytuł nic nie wiedząc o zawartości i nie czytając komentarzy na jej temat. Byłabym niesprawiedliwa gdybym napisała, że żałuję czasu na czytanie tej pozycji otóż nie, pomimo że czasy burzliwej młodości dawno mam już za sobą, warto było zapoznać się z czym obecnie zmagają się młode kobiety.
Ogólnie książka ma optymistyczny przekaz, realną fabułę, nieprzerysowane postaci. Czyta się szybko i przyjemnie ze względu na spostrzegawczość i błyskotliwość autorki i przesłanie jakie niesie ta książka.
Jeżeli w życiu popełnia się błędy , to trzeba umieć wyciągnąć wnioski i podjąć słuszne decyzje. Podchodzić do problemów z dystansem i poczuciem humoru. W dzisiejszych czasach stało się modne bycie szczęśliwym ale mam nadzieję, że szczęście to jednak stan umysłu a nie ilość laików na FB.
Zakończenie powieści pokazuje nam, że każdy pragnie prawdziwej miłości i dzielenia życia z kimś naprawdę bliskim i to jest prawdziwe szczęście jeżeli uda nam się kogoś takiego znaleźć. Nie należy szczęścia omijać bo często nie doceniamy, tego co mamy, ciągle szukamy , zmieniamy i chcemy więcej. Dopiero gdy coś tracimy doceniamy jego wartość.

" Ty doceń to, co masz
ciesz się każdą chwilą
swego szczęścia nie omijaj "
/K.Bednarek - Nie chcę wyjeżdżać stad /

Widocznie tak jest w moim przypadku, gdyż większa część...

"Zdecydowaną zaletą, która wyróżnia „Nie omijaj szczęścia” na tle innych reprezentacji gatunku, jest naturalność tej powieści. To nie kolejna historia z przerysowanymi, wyssanymi z palca banalnymi spotkaniami i rozstaniami, „przeromantycznymi” randkami w świetle księżyca czy w awionetce; to nie opowieść o gwałtownych kłótniach wieńczonych pojednawczym, namiętnym seksem, a fabuła, której schemat można by zastosować do życia każdej/każdego z nas. Taka, w której nie każde „kocham” otrzymuje odpowiedź zwrotną; w której strach jest faktycznym strachem, a nie tylko słowem zapisanym na kartce".

„Nie omijaj szczęścia” Ewy Podsiadły-Natorskiej to kontynuacja „Błękitnych Dziewczyn”. Bohaterki żyją pełną parą. Kaja Redo zaskakuje odrzuceniem propozycji pracy w „Trendach”. Wreszcie znalazła tego jedynego mężczyznę i nie zamierza ryzykować jego utraty przeprowadzką do Warszawy. Wiadomo jak kończą się związki na odległość. Dziewczyna jest zakochana i z niecierpliwością oczekuje deklaracji ze strony Michała. Czy się doczeka?
W życiu Madzi pojawi się niespodzianka, która zaskoczy nie tyko ją, ale i jej przyjaciółki. To jest mega niespodzianka. Oprócz fabuły obyczajowej pojawia się też wątek sensacyjny. Mini prześladuje stalker. Wprawdzie czytelnik szybciej niż ofiara i policja identyfikuje go, ale sam wątek czyni powieść jeszcze bardziej interesującą.

„Życie to jednak karuzela, wielka układanka, jajko niespodzianka. Pisało te swoje pokręcone scenariusze; można było tylko pokornie czekać, co się wydarzy.”

„Nie omijaj szczęścia” urzeka nie mniej niż „Błękitne dziewczyny”. W tej części Ewa Podsiadły-Natorska w dalszym ciągu oczarowuje czytelnika spostrzegawczością, mądrością i błyskotliwością dialogów. To dzięki nim książkę czyta się szybko i bardzo przyjemnie.

„Miłości nie planujesz jak wizyty u ortodonty. Nie kupujesz jej w sklepie jak białego sera na wagę. Ona zawsze jest o krok przed tobą. To wirus. Dopada cię nagle, rozkłada na łopatki. Infekuje każdą komórkę twojego ciała.”

Polubiłam bohaterki. Zżyłam się z nimi. Ciekawa jestem jak dalej potoczy się życie Kai, Madzi i Mini. Sądzę, że autorka już pisze dalszy ciąg. Koniecznie. Trzymam kciuki za wszystkie błękitne dziewczyny. W szczególności jednak za Kaję. Skończyłam czytać i nie wiem co mam myśleć o Michale. Nie rozumiem jego zachowania.
„Nie omijaj szczęścia” Ewy Podsiadły-Natorskiej to kolejna perełka powieści obyczajowej.

"Udane życie nie jest kawiorem – luksusowym towarem dostępnym tylko dla wybranych. Jest na wyciągnięcie ręki. Dla wszystkich".

Ewa Podsiadły-Natorska to dla mnie odkrycie wybitnej współczesnej pisarki. Do tego Radomianki. GORĄCO POLECAM!

Tak samo wciągająca jak pierwsza część. Polecam!

Tak samo wciągająca jak pierwsza część. Polecam!

Prosta książka, o życiu codziennym trzech przyjaciółek opowiedziana w sposób, który pochłania się w jeden wieczór. Momentami bardzo pozytywna, pokazuje, że warto cieszyć się drobnostkami, w końcu jej tytuł to "Nie omijaj szczęścia". Zakończenie troszeczkę mnie rozczarowało ale mam nadzieję, że było ono wstępem do kontynuacji powieści.

2090

Ciąg dalszy przygód znanej nam już z "Błękitnych dziewczyn" Kai i jej przyjaciółek Mini i Madzi.Kaja pracuje teraz w Migawce-zakładzie fotograficznym Michała-jej obecnego chłopaka,nadal prowadzi stronę Błękitnych Dziewczyn i wpada na co raz bardziej zwariowane pomysły.Mini zmaga się z prześladującym ją stalkerem,a Madzia odkrywa że zostanie mamusią.
Powieść wciąga od pierwszej strony,napisana jest przystępnym językiem,a każda czytelniczka w bohaterkach może odnaleźć siebie!!Jak najbardziej polecam!!

Powieść wciąga od...

Dwudziestodziewięcioletnia Kaja Redo w końcu uporządkowała swoje życie i rozpoczęła zupełnie nowy etap, w którym ma nadzieję odnaleźć upragnione szczęście oraz spokój. Kobieta znalazła wymarzoną pracę oraz mężczyznę, z którym pragnie spędzić resztę życia. W dodatku stworzony przez nią profil na Facebooku „Szczęśliwe Polki” zyskuje coraz większą popularność i zmienia życie wielu kobiet, które nazywane są Błękitnymi Dziewczynami. To właśnie tam Kaja pokazuje, jak ważne jest docenianie każdej chwili oraz jak wiele można osiągnąć dzięki pozytywnemu myśleniu. Jednak kobieta bardzo szybko się przekonuje, że to nie koniec jej problemów oraz trudnych wyborów…

„Widocznie, pomyślałam, tak musi wyglądać życie. Coś się zaczyna, a coś kończy. Ktoś się pojawia, a ktoś inny znika.”

Kaja zawsze może liczyć na wsparcie swoich dwóch najlepszych przyjaciółek – Mini oraz Madzi, które bez względu na wszystko zawsze okazują jej wsparcie oraz pomagają w trudnych chwilach. W nadchodzących dniach każda z nich znajdzie się w dość trudnej sytuacji, która będzie wymagała od nich ogromnej siły oraz odwagi. Mini staje się ofiarą tajemniczego stalkera, który nie daje jej spokoju i nieustannie wysyła jej dość niepokojące wiadomości. Z kolei życie Magdy wywróci się do góry nogami z powodu pewnej niespodziewanej wiadomości. Jak kobiety poradzą sobie w tak trudnych chwilach? Czy dzięki wsparciu najbliższych uda im się pokonać czekające na nie wyzwania?

„- Taki masz apetyt? – Zaśmiałam się.
- Kochana. Wpieprzam wszystko, jak leci. W dzień, w nocy…
- W nocy też?
- No… tak. Niestety. No ale zobacz! – Podniosła głos. – Gdyby ludzie mieli nie jeść w nocy, to w lodówce nie byłoby światełka.”

Kaja ma coraz więcej wątpliwości co do swojego związku z Michałem. Czy łączące ich uczucie wystarczy, by zbudować coś trwałego? Czy mężczyzna będzie potrafił zaufać Kai oraz wyjawić jej swoje tajemnice, które przed wszystkimi tak starannie ukrywa? Kobieta nadal nie potrafi zapomnieć o swoim ostatnim związku, który przyniósł jej tak wiele bólu oraz bólu oraz rozczarowania. Czy Kaja będzie potrafiła zostawić za sobą przeszłość oraz dać szansę nowemu uczuciu? Jak wiele kobieta będzie w stanie poświęcić, żeby w końcu zaznać szczęścia? Już wkrótce będzie musiała podjąć wiele trudnych decyzji, oraz zdecydować, co tak naprawdę jest dla niej najważniejsze…

„Uważałam, że kobieta powinna być przede wszystkim szczęśliwa. Z partnerem czy bez niego – to kwestia drugorzędna.”

„Nie omijaj szczęścia” to kontynuacja losów Kai Redo, którą mogliście poznać podczas lektury książki „Błękitne dziewczyny”. Sama niestety nie miałam jeszcze okazji przeczytać tej książki, ale jestem pewna, że prędzej czy później, postaram się zaopatrzyć we własny egzemplarz. Autorka ma niezwykle lekki styl pisania, dzięki czemu bardzo tę pozycję czyta się niezwykle szybko oraz przyjemnie. Najbardziej w całej tej historii urzekły mnie główne bohaterki, które są niezwykle oryginalnymi oraz bardzo dobrze nakreślonymi postaciami. W książce nie zabrakło również sporej dawki dobrego humoru, a perypetie bohaterek niejednokrotnie wywołały szeroki uśmiech na mojej twarzy.

Bardzo spodobało mi się przesłanie tej książki, które zmusza nas do zastanowienia się nad swoim życiem oraz zdecydowania, co tak naprawdę jest dla nas najważniejsze. Historia Kai jest niezwykle inspirująca i pokazuje, że jeśli czegoś naprawdę pragniemy, to dzięki sile oraz determinacji możemy to osiągnąć. W tej pozycji nie zabrakło również sporej dawki optymizmu, zabawnych sytuacji czy też trudnych decyzji życiowych. „Nie omijaj szczęścia” to idealna lektura na wakacje, która z całą pewnością uprzyjemni Wam kilka wieczorów. Jeśli macie ochotę na lekką oraz niezwykle zabawną historię, która zawładnie Waszym sercem, to koniecznie rozejrzyjcie się za tą książką!

• Domowa biblioteczka
  • Ewa Podsiadły-Natorska