Kto mnie przytuli? Mój mały kotek

Okładka książki Kto mnie przytuli? Mój mały kotek Agnieszka Stelmaszyk
2016-05-18
2016-05-18
9788328031951

Okładka książki Sekret białej damy Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Sekret białej ... Anna Oparkowska, Ag...
Okładka książki Szpon Gryfa Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Szpon Gryfa Anna Oparkowska, Ag...

#Wyzwanie LC czerwiec

Idealna dla małych fanów kotów. Książka pokaźnych rozmiarów -448 stron - starczy więc na wiele wieczorów. Zbiór zawiera trzy opowiadania i motywem je łączącym jest schronisko Przytulisko. Drugie z opowiadań z świątecznym bożonarodzeniowym wątkiem przypadło mi do gustu najbardziej
W trzecim znalazłam jako dorosły czytelnik trochę niespójności - 8 latki w polskim systemie edukacji nie mają odrębnego nauczyciela matematyki plus kilka uwag do dużej samodzielności 8 letniej bohaterki, ale może się czepiam i w sumie to niuans. Czytałam razem z córką i był to miło spędzony czas. Duże litery i rysunki ułatwiają i umilają czytanie. Twarda oprawa sprawi że książka posłuży na dłużej
Polecam

#Wyzwanie LC czerwiec

W trzecim znalazłam jako dorosły czytelnik trochę niespójności - 8...

Trzy opowieści o kotach łączy chwilowy pobyt w Przytulisku Marty Zakrzewskiej, której pomaga nastoletnia Aneta. Pełne ciepła miejsce dla zwierząt daje im nadzieję na spokojną teraźniejszość, odpowiednią opiekę lekarską, troskę ludzi i nadzieję na prawdziwy dom. Pierwsza opowieść pokazuje nam koteczkę trafiającą w ręce bogatego, rozkapryszonego chłopca, którego rodzice zajęci swoimi sprawami nie mają ani siły, ani czasu, ani ochoty na zajęcie się własnym dzieckiem, a tym bardziej zwierzakiem. Kiedy mała, puchata pupilka nudzi się chłopcu zapomina ją nakarmić, sprzątać po niej, a przed wyjazdem na wakacje porzuca ją. Koteczka poznaje przedstawicielkę swojego gatunku i jej niezwykły dom: antykwariat. Niestety miłość do chłopca sprawia, że opuszcza Safonę i wędruje w poszukiwaniu swojego właściciela i przypadkowo trafia do prowadzonego przez małżeństwo emerytów domowego schroniska, które ma pomóc przepełnionemu schronisku. Wakacje są czasem, kiedy wiele zwierzaków traci domy, dlatego kotów bardzo szybko przybywa i tu. Na szczęście znajdują się dobrzy ludzie marzący i potrzebujący kociaki. Drobinka staje się kotka terapeutką dla innego kota i sprawia, że w domu znowu jest radośnie. Przypadek sprawia, że ma ona okazję jeszcze raz spotkać Safonę mieszkającą w antykwariacie i opowiedzieć jej swoje losy.
Grafit jest bohaterem kolejnej opowieści. Przeprowadzka jego rodziny kończy się dla niego niechcianym rozstaniem i to wcale nie dlatego, że zostaje porzucony, ale przez swój popłoch wywołany zamieszaniem. Długa wędrówka zimą sprawia, że trafia do fabryki bombek skąd wyrusza ciężarówką do miasta, co którego przeprowadziła się rodzina, tam włóczy się po ulicach, trafia pod opiekę rudego kocura i przez przypadek do schroniska, dzięki czemu może stać się najwspanialszym prezentem Gwiazdkowym dla… swojego ukochanego właściciela. Rudy, dziki bohater też zyskuje nowy dom i rodzinę.
Historia Bezy jest nieco odmienna. Kotka nigdy nie miała ludzkiej rodziny. Mama urodziła ją w piwnicy i dobrze chowała się przed ludźmi Wędrując po mieście gubi swoją kocią rodzinę i trafia do schroniska. Przypadek sprawia, że schorowana kotka zostaje wybrana przez dziewczynkę marzącą o swoim kotku. Niestety muszą czekać na wspólne zamieszkanie, ponieważ zwierzak jest chory. Po zamieszkaniu ze swoją panią Beza czasami ucieka. Pewnego dnia znika na dłużej. Poszukiwania dziewczynki są długie i wytrwałe, a do tego kończą się nie tylko znalezieniem kota, ale i nowej przyjaciółki jeżdżącej na wózku.
Proste, piękne opowieści pełne serca, dobroci, sprawiają, że mali czytelnicy stają się wrażliwsi na otoczenie. Pokazane wzorce współpracy, empatii sprawiają, że dzieci otrzymują wielką lekcję, z której mogą wyciągnąć wnioski sprawiające, że będą lepsi nie tylko dla zwierząt. Konieczność pomagania słabszym uczy, że nie wolno nikogo traktować przedmiotowo, że każdy jest interesujący taki jaki jest, z bagażem wad i zalet. Kolejny ważny wniosek to podbudowanie wiary w siebie i swoje możliwości. Dzieci odkryją, że wcale nie są tak słabe i mogą pomagać innych, a przez to uczyć się samodzielności i otwartości.
Całość oprawiono w grubą okładkę, wzbogacono interesującymi szkicami. Niedługie rozdziały wydrukowano dużymi literami, dzięki czemu czytanie staje się przyjemniejsze. Pozornie bardzo gruba książka dzięki połączeniu trzech opowieści staje się doskonałym ćwiczeniem pamięci małych czytelników. Wielkim plusem jest prosty język i strona czynna zdań, przez co czytanie sprawia przyjemność.
„Kto mnie przytuli?” to świetna lektura do słuchania dla przedszkolaków oraz bardzo interesująca książka dla dzieci w wieku szkolnym.

Na tę obszerną publikację składają się trzy zupełnie oddzielne opowieści. W pierwszej z nich pt. "Drobinka ma wielkie serce" młody czytelnik poznaje historię małej kotki. Drobinka była mniejsza od swojego rodzeństwa i jej właścicielka nie wiedziała nawet czy przeżyje. Musiała ją dokarmiać i obdarzyć wyjątkową opieką. Kotka rosła i choć była nieśmiała okazała się uroczym kociakiem. Teraz trzeba było znaleźć jej dom. Właśnie wtedy po kociaka zgłosiła się nowa rodzina. Niestety mimo iż zapewniali oni, że kotkiem zajmą się najlepiej jak tylko można traktowali go jak zabawkę. Co gorsza zabawką tą szybko się znudzili, zapominali karmić Drobinkę i traktowali jak intruza. Gdy szykowali się do wyjazdu na wakacje po prostu wyrzucili kociaka skazując go na okrutny los. Czy Drobinka znajdzie kochający dom? Jak poradzi sobie na ulicy, w obcym i niebezpiecznym dla małego kociaka miejscu?

W drugiej historii pt. "Grafit ma kłopoty" to historia nieco inna od poprzedniej. Grafit ma kochający dom. Rodzina z którą mieszka szykuje się do wyprowadzki. Kociak jest troszkę zdezorientowany i nie bardzo wie co dzieje się wokół niego. Wystraszony hałasem ucieka przez otwarte oko i gna przed siebie. Gdy w końcu się zatrzymuje pojmuje, że się zgubił. Zaczyna tęsknić za przytulnym domem i i Danielem. Chłopiec również orientuje się, że kociak zniknął. Zaczyna go szukać ale bez rezultatu. Następnego dnia musi wyjechać. Nowi lokatorzy obiecują, że rozejrzą się za kotkiem i gdy tylko się pojawi poinformują o tym rodziców Daniela. Grafitowi udaje się nawet wrócić do starego domu ale widząc w nim obcych ludzi ponownie ucieka. Czy kociak odnajdzie swojego właściciela i ciepły kochający dom?

Trzecim, ostatnim opowiadaniem jakie maluchy znajdą w tej publikacji jest historia pt. "Beza szuka domu". Beza jest śliczną maleńką białą kotką. Mieszka z mamą i rodzeństwem w piwnicy jednak jak każdy zwierzak chciałaby mieć dom i kochającą rodzinę. Gdy odważa się po raz pierwszy na samodzielny spacer, spłoszona gwarem ulicznym ledwo unika potrącenia przez samochód. Widzący całe zdarzenie taksówkarz zanosi kociaka do przytuliska. Beza po ostatnich przeżyciach nie czuje się najlepiej i musi zająć się nią weterynarz. Tymczasem zbliżają się ósme urodziny małej Tosi. Rodzice po długich prośbach i namowach decydują się aby podarować jej kociaka. Razem postanawiają udać się do schroniska i wybrać odpowiedniego kota. Tosia jest bardzo podekscytowana a jej uwagę przykuwa mała Beza. Kotka jest jednak chora i Tosia na razie nie może jej zabrać. Czy dziewczynka będzie chciała czekać na Bezę czy może zdecyduje się jednak na innego kociaka? Jak potoczą się dalej losy białej kotki dowiecie się sięgając po tę wzruszającą lekturę.

Każda z historii to zupełnie inna przygoda maleńkich kociaków, które bardzo pragną mieć dom i rodzinę, która będzie je kochać. Ich losy są bardzo różne, kociaki trafiają jednak do schroniska gdzie mogą liczyć na opiekę. Na szczęście zawsze pojawia się tam ktoś, kto daje im szansę i nadzieję na lepsze jutro. Ich przygody są wzruszające a zarazem ciepłe i pełne nadziei. Wszystkie zwierzaki pragną domu, w którym będą kochane, szanowane i bezpieczne. Instynktownie wyczuwają ludzi mających wobec nich złe zamiary...

Lekturę czytało się naprawdę przyjemnie a tematyka jak najbardziej przypadła do gustu mojej ośmiolatce, która kocha zwierzaki i lubi poznawać ich przygody. Język i styl są bardzo zrozumiałe dla młodego czytelnika. Duża czcionka sprawia zaś, że całość czyta się ekspresem. W książce dzieci znajdą kilka czarno-białych ilustracji, które przybliżą maluchom sylwetki bohaterów a na okładce słodkiego kociaka zachęcającego do poznania trzech niezwykłych historii, które mogłoby przecież napisać życie. Dzięki temu właśnie, że są tak realne i przyziemne maluchy dostrzegą jak ważne jest to aby traktować zwierzaki należycie, zrozumieją, że każdy potrzebuje miłości i domu oraz, że to nie zabawki które można oddać gdy się znudzą. Posiadanie kotka to ogromna odpowiedzialność ale i wielkie szczęście.

Oczywiście polecam publikację wszystkim maluchom ;)

• Przeczytane 2022
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa