Stalker

Okładka książki Stalker
Lars Kepler Wydawnictwo: Czarne Cykl: Joona Linna (tom 5) Seria: Ze Strachem kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Marta Rey-Radlińska literatura szwedzka

Oficjalne recenzje i

Kto czai się za oknem

841 1 260

Zakamarki ludzkiego umysłu mogą kryć przerażające tajemnice.

"Stalker" nie porwał mnie od samego początku, ale z biegiem stron coraz bardziej chciałam poznać rozwiązanie zagadki, z którą mierzyli się bohaterowie. Kto zabija?

W powieści towarzyszymy bohaterom w najgorszych chwilach ich życia. To historia uczuć, które bywają destrukcyjne. I obłędu.

Wciąga.

Książka to kolejna część cyklu z komisarzem Jooną Linną. Nieznajomość jego wcześniejszych losów nie wpłynęła dla mnie na odbiór powieści.

Zakamarki ludzkiego umysłu mogą kryć przerażające tajemnice.

Wciąga.

Książka to...

Polecam

Polecam

Może miałam wobec niej zbyt wielkie nadzieje, może podobałaby mi się bardziej, gdybym śledziła losy Joony od pierwszego tomu, a może o mojej ocenie przesądziła nieco onieśmielająca liczba stron, w każdym razie nie dołączam do zachwytów nad tą pozycją. Te wszystkie wątki poboczne i nazbyt rozbudowane opisy sprawiły tylko, że przebrnięcie przez nią momentami było prawdziwą męczarnią.

Jakoś specjalnie mnie nie urzekła ta historia. OK, ostatnie 70-80 stron wbija w fotel, ale czy warto męczyć się pozostałe kilkaset stron?
Nie kojarzę, żebym coś tego autorów czytał wcześniej, ale nie sięgnę chyba po nic więcej. Wolę innych skandynawów.
Poza świetnym zakończeniem nic szczególnego. Nie polecam.

Poza świetnym zakończeniem nic szczególnego. Nie polecam.

Kolejna część cyklu kryminalnego opowiadającego historię Joony Linny, Sagi Bauer i spółki. Tak jak poprzednie części, Stalker bardzo mi się podobał. Jest wszystko, co w kryminałach lubię, czyli ciąg zagadkowych zbrodni, cały czas zaskakujące czytelnika śledztwo, nieoczekiwane zaskoczenie. To wszystko sprawia, że ciężko jest się od książki oderwać i na długo ostaje ona w pamięci. W przeciwieństwie do większośći kryminałów, które wylatują z głowy po dwóch dniach od przeczytania
No i główny bohater - fiński gliniarz, który pracuje w Szwecji - genialny, bezkompromisowy, ale też mający swoje problemy i mroczną stronę. No i jest jeszcze piękna funkcjonariuszka SAPO Saga Bauer..
W Stalkerze nie ma za dużo Jurka Waltera, co dla mnie jest zaletą, bo poprzednie części zdominowała trochę ta demoniczna postać.
Polecam i daję mocarną ósemkę. I już nie mogę doczekać się kolejnych części

Piąty tom cyklu z Jooną Linną znów dostarczył niesamowitych emocji i zdecydowanie był jednym z najlepszych z dotychczasowych.
Tuż po przeczytaniu emocje ciągle buzują, ale muszę napisać, że tak dobrego thrillera kryminalnego dawno nie czytałem. Od początku było mocno, ale od połowy akcja rwała do przodu niczym stado bizonów na prerii. Trzeba przyznać, że duet autorów pod wspólnym nazwiskiem Lars Kepler to prawdziwi mistrzowie w budowaniu dramaturgii, mrocznego klimatu, zagrożenia i strachu. Zakończenia ich powieści zawsze są dramatyczne, ale w "Stalkerze" moje tętno wzrosło do niebezpiecznych wartości...
Czego tu nie było - brutalne rytualne morderstwa, ślimaczące się chaotyczne dochodzenie prowadzone przez ciężarną komisarz Margot Silverman z policji kryminalnej. Znów hipnotyczne popisy psychiatry Erika Marii Barka, wokół którego uknuta została cała intryga. Co on ma wspólnego z ofiarami? A może sam jest mordercą?...
No i Joona Linna, który od roku uważany jest za zmarłego, ale jego partnerka z Säpo Saga Bauer w to nie wierzy i odnajduje go, sprowadzając do Sztokholmu. Joona włącza się w prowadzone śledztwo. Jednak pozbawiony legitymacji i praw policjanta, na dodatek poważnie chory, musi działać na własną rękę, nie wahając się sięgać po drastyczne środki. Jednak jego wkład w rozwikłanie zagadki jest ogromny i jak zwykle TO ON MA RACJĘ! Tylko jak się to dla niego skończy...?
Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, ile trzeba determinacji, woli życia, by mimo tylu obrażeń i zadanych ciosów móc jeszcze funkcjonować i podjąć walkę z niezwykle obsesyjnym psychopatą. Zresztą jemu też ran i determinacji nie zabrakło. Ale to znak firmowy Larsa Keplera, by wydobyć z bohaterów aż takie pokłady witalności i determinacji...
Zaskakujący jest epilog "Stalkera", jestem niezmiernie ciekaw, co dalej z Jooną Linną...
Polecam gorąco!

Autorzy chyba za bardzo pojechali z wyobraźniąnia...Jak to możliwe, że wyczerpany ranny człowiek, który na co dzień chodzi odpierając się laską walczy z silnymi zbirami którzy dodatkowo go ranią a on z nimi wygrywa. Jakos nie potrafie sobie wyobrazić inwalidy pozwalającego kilku zbirów prawie jednoczesnie.
Na początku książka wydaje się statyczna. Nie ma jakichś wielkich zwrotów w śledztwie. Śledztwo toczy się swoim zagadkowym tempem. Jednak pod koniec książka nabiera tempa i wywołuje wiele emocji. Trudno wpaść na to kto jest mordercą.
Zabrakło mi w niej napięcia od początku śledztwa. Książka dobra, ale Hipnotyzer był dużo lepszy.

Na początku książka wydaje się statyczna. Nie ma jakichś wielkich...

Przeczytałam, bo to kolejna z serii ale wielkiego wrażenia na mnie nie zrobiła. Może dlatego, że czytałam ją równocześnie z Bezdrożami Dahla, gdzie fabuła była łudząco podobna? Nie wiem, coś w niej zgrzytało. Masa niepotrzebnych wątków, sztuczne relacje między bohaterami, czy Joonna Linna, który z kółeczka od kluczyków mógłby skonstruować bombę, to było na nie.
Ktoś wrzuca do sieci kilkusekundowe filmiki pokazujące kobiety w swoim mieszkaniu. Policja potem znajduje te kobiety martwe. Morderca jest agresywny w stosunku do swoich ofiar i sprytny - nie pozostawia po sobie śladów. Ale od czego w szwedzkiej policji mają fińskiego przyjaciela, dla którego nie ma rzeczy nie możliwych. Mam nadzieję, że to chwilowa zniżka autorów i następna będzie już na swoim normalnym poziomie.

Ktoś wrzuca...

W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy śledzeni na niemal każdym kroku przez oczy kamer, zmysły czujników i skanerów. A jednak bycie nieświadomie obserwowanym nadal budzi w nas wrodzony lęk.
Miłość bywa gorsza od nienawiści, zwłaszcza jednostronna. Oplata i dławi jak bluszcz, osacza lepką troską i trzyma na wyłączność, eliminując konkurencję.

Seria na poziomie. Autorzy całe szczęście mają pomysły na kontynuację serii. Tak trzymać.

Dodaj cytat z książki Stalker