Sekta

Okładka książki Sekta Michael Katz Krefeld
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Sekta
Michael Katz Krefeld Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Ravn (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Ravn (tom 3)
Sekten
Wydawnictwo Literackie
2016-11-03
2016-11-03
Elżbieta Frątczak-Nowotny
Elżbieta Frątczak-Nowotny

Trująca moc sekty

Od skończenia tej książki zadaję sobie pytanie czy była dobra i nie mam jednej odpowiedzi. Na pewno nie była zła, ale korzystała z tak wielu ogranych schematów, że do najlepszych nie mogę jej zaliczyć. Poprzednie dwie części serii podobały mi się bardziej.
Krefeld obiecuje nam rozwiązanie zagadki, która jest spoiwem całej historii, ale rozwiązania nie dostajemy. Dostajemy kolejne pytanie, którego się spodziewałam i które nadal nic nie wnosi.
Ravn otrzymuje od bogatego przedsiębiorcy zlecenie odnalezienie jego syna, który jest guru stworzonej przez siebie sekty. Syn jest mu potrzebny do zamknięcia pewnych nie dokończonych spraw w firmie, a kontakt z nim jest utrudniony przez zasady, jakie sekta wyznaje. Dość powiedzieć, że jeden człowiek już próbował wejść w struktury grupy, ale bezskutecznie. Temat w gruncie rzeczy ciekawy, myślałam, że to będzie najlepszy tom przygód, biorąc pod uwagę moje zainteresowanie sektami, ale chyba to właśnie było główną przeszkodą. Widać, że autor oparł historię na losach Jonestown i sekcie Jima Jonesa, a ja dość dużo wiem o tej sprawie i fabuła stała się dla mnie ekstremalnie czytelna. Krefeld nie buduje w tej książce bohaterów, bazuje na wykreowanych wcześniej postaciach, nowe osoby są zbudowane na istniejących w historii Jonestown, co nie dodaje wartości powieści.
Jedno, co mogę powiedzieć dobrego, to to, że powieść czyta się szybko. To jednak skandynawski kryminał, który rządzi się swoimi prawami i dla fana tej literatury będzie zawsze zdawał egzamin. Książka jest podzielona na krótkie rozdziały, co przyspiesza czytanie. Oczywiście jest sporo dialogów zadziornych i cynicznych, co również uatrakcyjnia powieść. Natomiast nie ma w niej żadnego, absolutnie żadnego elementu zaskoczenia. Tutaj wszystko od początku do końca widać jak na dłoni i żadna przemiana bohatera nie jest dla nas niespodzianką.
Bardzo lubię Ravna, bo to bohater typowy dla kryminału, tym bardziej skandynawskiego i w tym przypadku nie przeszkadza mi jego sztampowość, ale jak każdy bohater ma swoje zadanie w opowieści – ten ma do rozwiązania zagadkę śmierci swojej żony, a tymczasem ta zagadka traci swój sens w momencie, kiedy Ravn nie znajduje sposobu na dotarcie do odpowiedzi. Po skończeniu trylogii zastanawiałam się po co Krefeld opowiada o zbrodni na Ewie, skoro donikąd nas nie prowadzi.
Generalnie powieść technicznie dobra, fabularnie słaba. Niby wszystkie elementy na swoim miejscu ale z taką dokładnością, że przechodzi ochota na dowiadywanie się co jest pod podszewką, bo znajdujemy niewiele. Dla początkujących fanów gatunku do okrzepnięcia z powieścią schematyczną, ale nie naiwną. Na pewno nie dla starych wyjadaczy szukających czegoś więcej.

"Sekta" to trzecia część serii o byłym policjancie, ostatnia, jaka została wydana w Polsce. Pierwsza miała niepowtarzalny klimat, niestety każda kolejna spadała o poziom niżej. Co nie zmienia faktu, że gdyby były wydane kolejne-też bym je przeczytała. Polubiłam głównego bohatera i jego znajomych. Lubiłam sprawy, które rozwiązywał. Jestem ciekawa jednego z wątków, który wciąż nie został wyjaśniony. Niestety czuję ogromny niedosyt. Szkoda.

Thomas nadal pije i się obwinia o śmierć Evy.
Właśnie rzucił pracę, w której ganiał za ludźmi wyłudzającymi ubezpieczenie. Kiedy nie zdążył jeszcze dobrze zagrzać miejsca jako bezrobotny pojawia się nowa propozycja pracy. Pewien bogaty przedsiębiorca chce, aby Kruk odnalazł jego syna - przywódcę sekty "Wybrańcy Boga".
Pojawia się, więc tutaj motyw manipulacji ludźmi, izolacji od społeczeństwa, a nawet całkowitego upodlenia.

Rozdziały są krótkie, opisy oszczędne.
Co jakiś czas dowiadujemy się czegoś nowego o sprawie Evy. Pisarz nadal tworzy gęstą atmosferę. Jednak czegoś tej części brakuje. Nie wiem czy będzie nam dane dowiedzieć się więcej o narzeczonej Ravn-a... Czekam na kolejne części po polsku :)

Thomas nadal pije i się obwinia o śmierć Evy.
Pojawia się, więc tutaj motyw manipulacji ludźmi,...

Główny bohater Ravn (Kruk) to były policjant, który wraz ze swoim psem (buldogiem angielskim) mieszka na łódce w portowej dzielnicy Kopenhagi. 3 lata temu jego życie zostało złamane - zamordowano jego ukochaną Evę. Od tego czasu albo się upija w knajpie swojego kumpla, albo pracuje jako nieformalny prywatny detektyw i rozwiązuje nudne sprawy. Pewnego dnia trafia mu się intrygujące zlecenie: bogaty biznesmen prosi go, aby odnalazł jego zaginionego syna. Sęk w tym, że syn jest dorosły, "zaginął" wiele lat temu i najprawdopodobniej nic złego mu się nie dzieje. Ravn niechętnie przyjmuje zlecenie, które sprowadzi na niego wiele niebezpieczeństwa i doprowadzi go do tajemniczej religijnej grupy...
"Sektę" dobrze mi się czytało, do głównego bohatera nie mam zastrzeżeń (nie irytuje mnie jak np. czynił to Harry Hole),może trochę zabrakło mi tego "chłodnego" skandynawskiego klimatu i zawiłości intrygi, ale ogólnie na plus. Chętnie przeczytam poprzednie dwie części cyklu.
6,5/10

Fascynuje mnie podejście tłumacza do kwestii ksywy głównego bohatera. Bo szczerze nie wyobrażam sobie w oryginale takiego rozróżnienia.

Ogólnie niezła, ale szczerze mówiąc momentami nudnawa, a główny bohater mimo, że ma wszystko co generalnie pozwalałoby mi go lubić, nie powoduje że chcę go lubić. W przeciwieństwie do Harry'ego Hole. Szkoda.

Mając świadomość że to 3 tom i tak nie sięgnę po poprzednie książki autora.Skończyłam ją czytać jeszcze w grudniu i prawdę mówiąc nic nie pamiętam więc książka nie była godna uwagi.Osobiscie nie polecam.

"Sekta" trzeci tom cyklu, którego głównym bohaterem jest były glina, Thomas Ravnsholdt zwany Krukiem.
Mija 3 lata od tajemniczej śmierci Ewy, dziewczyny Ravna. Czy sprawa śmierci Ewy zostanie wyjaśniona? Czy szef rosyjskiej mafii stoi za śmiercią Ewy? Czy Ravn odnajdzie Jakoba, syna Ferdinanda Mesmera? Jak działa sekta Wybrańcy Boga i co ma z nią wspólnego Jakob? Dużo pytań ale odpowiedzi w książce.
Dobra narracja, nietuzinkowi bohaterowie, zaskakujące zakończenie ... po prostu dobry kryminał.

Niezła, ale bez rewelacji. Długo trzeba czekać na,rozwój wypadków. Pierwsze połowa przypomina bardziej książkę obyczajową, druga ma w sobie już więcej z kryminału. Tematyka bardzo ciekawa, ale mam wrażenie, że autor nie wykorzystał jej potencjału.

Główny bohater powieści jest dość sztampowy - w gruncie rzeczy nieszczęśliwy, rzucił pracę w policji, prowadzi nieustabilizowany tryb życia, mieszka na łodzi, dużo pije, zarabia na picie i życie pracami dorywczymi w charakterze detektywa. Tę wolność – bo trzeba to, chcąc nie chcąc, nazwać wolnością – spowodowała śmierć jego narzeczonej, którą ciągle na nowo przeżywa. Ravn chce odnaleźć zabójcę ukochanej i się zemścić, a zemsta ta ma przynieść mu ukojenie, którego zaznać ciągle nie może. Takie są ramy powieści. Natomiast śledztwo, jakiego się podejmuje Ravn w tej części, dotyczy sekty. Motyw sekt jest nieco wyeksploatowany i dla mnie niezbyt ciekawy. Chyba najsłabsza część cyklu.

Sekta to 3. tom serii, której bohaterem jest poplątany życiowo i ciężko doświadczony (jak to w skandynawskich kryminałach bywa) eks policjant Thomas Ravnsholdt, zwany Krukiem.
Głównym celem od jakiegoś czasu jest odnalezienie zabójców jego dziewczyny Evy. W międzyczasie (żeby mieć z czego żyć i naprawić zdezelowaną łódź, na której mieszka) Kruk podejmuje się mniej lub bardziej intratnych śledztw dla osób prywatnych.
Tym razem o pomoc prosi go zamożny biznesmen Ferdinand Mesmer, któremu jakiś czas temu zaginął dorosły syn. Mesmer prosi Ravna o odnalezienie syna. Wg. biznesmena jego syn przyłączył się do grupy zielonoświątkowców i po jakimś czasie ślad po nim zaginął.
Ravn szybko odkrywa, że sprawa ma drugie dno, a zleceniodawca nie tylko nie mówi mu wszystkiego, ale nawet nie zamierza niczego ułatwiać.
Dlaczego? Co się kryje za takim postępowaniem? Co skrywa rodzina Masmerów?
Lubię sposób pisania Krefelda, Jednak pisarz tworzy na zasadzie sinusoidy. Jego książki z serii o Kruku są bardzo nierówne. Wykolejony był umiarkowanie kryminalny, Zaginiony wręcz przeciwnie, klasyczny kryminał, do tego doskonale napisany. Co do Sekty, to już chyba sami (przyjmując zasadę sinusoidy) możecie sobie odpowiedzieć, jaka jest.
Ostrzegam - nie jest to klasyczny kryminał. To typowa, momentami aż do bólu, literatura skandynawska, której fabuła skupia się wokół zagubienia wewnętrznego Kruka, jego wspomnień dot. ukochanej Evy, walki z samym sobą i poszukiwania sprawców morderstwa ukochanej. Niestety, ale Kruk ponownie jest postacią pierwszoplanową.
Napisałam niestety. Tak. Co prawda książkę czyta się nienajgorzej, szybko, ale równie szybko o niej zapomina. Poza tym skoro ma to być kryminał, to niech wiodącym będzie motyw kryminalny, a nie zbieranie się w sobie rozwalcowanego przez życie eks policjanta. Było kilka takich momentów, w których miałam wrażenie, iż pies Kruka, mały mops, jest bardziej ogarnięty niż jego właściciel.
Fabuła w wielu miejscach przewidywalna do bólu. I to chyba największa wada książki
Plusem książki jest ironiczny humor autora, którym okrasza co banalniejsze i bardziej przewidywalne fragmenty. Jednak to trochę za mało, żeby książkę (nawet taką, którą nieźle się czyta) uznać za udaną. Autora stać na więcej. Szkoda, że zaprzepaścił sporo możliwości na stworzenie dobrego, pełnokrwistego kryminału.
W kilku momentach miałam dosyć jego nieporadności, epatowania cierpieniem, złością. Dosyć zaczynają mieć także jego książkowi przyjaciele. jest wiec nadzieja, iż w kolejnym tomie Krefeld trochę potrząśnie swoim bohaterem, zrobi z niego faceta z za przeproszeniem...no wiecie czym, a nie takie lelum polelum (jak mawiała moja babcia) . Oby.

• 2017
  • 2017