Dopóki życie trwa. Nowy sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 85

Okładka książki Dopóki życie trwa. Nowy sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 85 Hendrik Groen Patronat LC
Hendrik Groen Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
literatura piękna
Zolang er leven is het nieuwe geheime dagboek van Hendrik Groen, 85 jaar
Albatros
2016-11-09
2016-11-09
Ryszard Turczyn
literatura holenderska pamiętnik humor literatura niderlandzka mężczyzna odmiana losu starość uczucie życie codzienne

Oficjalne recenzje i

Życie to nie trójkołowy rowerek

Link do recenzji

123 7 19

Starość w holenderskim domu opieki wygląda pewnie zupełnie inaczej niż w polskim. Dlatego warto przeczytać. Dalej podziwiam poczucie humoru autora. Drugi tom Sekretnego dziennika Hendrika Groena jest bardziej smutny niż pierwszy, ale też polecam.

W razie gdyby kogoś interesowały moje wrażenia po lekturze książki, podaję linka: https://youtu.be/j979NKmslU8

Strach przed przemijaniem jest z pewnością powszechny, boimy się starości, utraty sprawności, niedołęstwa, samotności. Czytając dziennik Hendrika boimy się trochę mniej. Co więcej, wstępuje w nas nadzieja, że poczucie humoru nie jest zarezerwowane dla młodych, że w bardzo dojrzałym wieku jest szansa na przyjaźń, zabawę, miłość...Że staruszek również ma prawo być zgryźliwy,...

Odrobinę gorsza niż część pierwsza, mniej się śmiałam, ale nie musiałam się zmuszać, żeby doczytać do końca. Taki przeciętniaczek.

Czy wesołe jest życie staruszka? Czy życie emeryta w domu spokojnej starości w bogatej Holandii może być spełnieniem marzeń o godnej i wygodnej jesieni życia? Zapis pamiętnikowy przedstawia świat domu starców, którego my wciąż młodzi jeszcze ludzie nie znamy zbyt dokładnie, którego nawet nie bardzo możemy sobie wyobrazić. Bo w zasadzie po co? Nas ten świat jeszcze nie...

"Dalej z tym koksem, dopóki życie trwa." Obie części Dziennika Hendrika Groena opisujące klub StaŻy ( czyli Starzy ale wciąż jeszcze żywi) są rewelacyjne. Mogłabym przeczytać nawet dziesięć takich. Tak jak część pierwsza, tak i ta jest słodko- gorzka. Można się pośmiać, wzruszyć ale także zastanowić nad sobą. I jeszcze trochę pośmiać.

Powtórzę się i napiszę mniej więcej to samo co przy pierwszej części - jest to książka, która równie mocno bawi, co smuci. Nie sposób nie doceniać na nowo małych rzeczy, o których często zapominamy, np. tego, że jesteśmy zdrowi, samowystarczalni i nigdy nie jest za późno żeby dokonywać zmian i próbować nowych rzeczy. Bardzo cieszę się, że ta książka powstała i została...

Ciąg dalszy Małych eksperymentów ze szczęściem i jest tak samo wciągająca. Wrzuciłabym te książki do lektur szkolnych, żeby ta nasza kochana młodzież trochę siadła na tyłku. Od zawsze miałam specjalny szacunek dla ludzi starszych, ale po tej lekturze czułam się odrętwiała. Ale jak to napisała Magda Witkiewicz w jednej ze swoich książek - cyt. "Jak ktoś nie chce być stary,...

Pełna optymizmu , mimo przeciwności losu - książka dla każdego!

Druga część losów nietypowego staruszka. Pomimo dość przygnębiającej tematyki krążącej wokół chorób i umierania, można w niej znaleźć ciepło i pogodę ducha. Bez nagłych zwrotów akcji, ale za to z ironicznym poczuciem humoru. Pięknie pokazuje, że prawdziwa przyjaźń nie zna żadnych granic, nawet tych ostatecznych.

• 2018
  • 2019
  • 2017
  • E-book
  • 2020

Hendrik Groen Dopóki życie trwa. Nowy sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 85 Zobacz więcej