Wołyń. Siła traumy

W.A.B.
wołyń rzeź wołyńska
literatura faktu
wołyń rzeź wołyńska

W tą piękną słoneczną niedzielę przychodzę do Was z recenzją książki „Wołyń. Siła traumy” Maria Fredro-Boniecka.
Miłość do ziemi, rachunek krzywd i demony nienawiści. Dwa narody, dwie ojczyzny, wspólna tragedia.
„Historyczna przeszłość nas kształtuje, jest częścią naszej zbiorowej tożsamości. Kolejne pokolenia niosą na swoich barkach zbiorową przeszłość.”
Książka oparta na...

Książka analizuje wydarzenia poprzedzające tragedię wołyńską. Nie próbuje usprawiedliwiać okrutnych czynów ale pokazuje jak nawarstwiające się problemy, dyskryminacja na tle narodowościowym i religijnym mogą doprowadzić do tak strasznych wydarzeń. Z mojej strony oczekiwałam na opis świadków wydarzeń jednakże nie uważam, by przeczytanie tej książki był czasem straconym.

Jednym z wniosków po tej książce było, że traumę trzeba przepracować - trzeba o niej pisać, kręcić filmy itp. I chyba z tego założenia wyszła autorka. Ja nic nowego się z niej nie dowiedziałem. Pozycja dobra na początek poznawania tamtych wydarzeń.

Bardzo szczegółowe opisy traumatycznych przeżyć. Momentami emocje ściskają gardło.

Książkę przeczytałam jednym tchem. Moi pradziadkowie pochodzą z Wołynia. Czytając miałam łzy w oczach. Książka bardzo emocjonalna pełna wspomnień ludzi którzy przeżyli rzeź Wołyńską. Polecam

Bardzo dobrze napisana książka. Autorka zebrała i napisała relacje naocznych świadków czy relacji z drugiej ręki na temat rzezi wołyńskiej.
Duża dawka historii i tragedii ludzkiej.
Książka koniecznie do przeczytania.

Daje do myślenia!

Książka jest ciekawa ale niektóre wspomnienia są chaotyczne i myślałam, że wątek przebaczenia będzie bardziej poruszony.

Bardzo emocjonalna przepiękna książka

Kolejna wstrząsająca książka, ujawniająca fakty na temat Wołynia. Warta przeczytania, dla każdego Polaka, by uświadomić, jaka ogromna to była tragedia.

Dyskusje

• 2018