Spektakl korupcji

Sonia Draga
2006-01-01
2006-01-01
Ewa Penksyk-Kluczkowska
Benjamin Weaver morderstwo śledztwo polityka Wielka Brytania XVIII w.

Okładka książki Zaułek potworów Kevin J. Anderson, Kelley Armstrong, Chelsea Cain, Heather Graham, Simon R. Green, David Liss, Jonathan Maberry, Sharyn McCrumb
Zaułek potworów Kevin J. Anderson, ...
Okładka książki Miedziana bransoleta Linda Barnes, Brett Battles, Lee Child, David Corbett, Jeffery Deaver, Joseph Finder, Jim Fusilli, John Gilstrap, David Hewson, Jon Land, David Liss, Gayle Lynds, P.J. Parrish, James Phelan, Lisa Scottoline, Jenny Siler
Miedziana bran... Linda Barnes, Brett...
Okładka książki Thriller. Antologia opowiadań sensacyjnych mistrzów gatunku Ted Bell, Steve Berry, Grant Blackwood, Lee Child, Lincoln Child, Michael Collins, David Dun, Heather Graham, James Grippando, Denise Hamilton, Raelynn Hillhouse, Gregg Hurwitz, Alex Kava, Joseph Andrew Konrath, John Lescroart, Robert Liparulo, David Liss, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Chris Mooney, David Morrell, Katherine Neville, Daniel Palmer, Michael Palmer, James Patterson, Douglas Preston, Christopher Reich, Christopher Rice, James Rollins, M. J. Rose, James Siegel, Brad Thor, M. Diane Vogt, F. Paul Wilson
Thriller. Anto... Ted Bell, Steve Ber...

Autor dysonuje rzetelną wiedzą na temat miejsca i epoki, w których osadził akcję powieści, nie sposób też odmówić mu talentów czysto literackich: umiejętności kreowania postaci, tworzenia barwnych opisów, żywych dialogów, specyficznego poczucia humoru. Dzięki temu otrzymujemy pyszny obraz Londynu z początków XVIII w., zarówno od strony blichtru bogactwa, jak i nędzy zaułków. Wypada to bardzo przekonująco i powieść czyta się z zainteresowaniem jako fresk historyczno-obyczajowy. Słabo przedstawia się natomiast wątek czysto sensacyjny, mający stanowić oś fabuły. D. Liss osnuł ją wokół rywalizacji wyborczej partii politycznych oraz poszczególnych kandydatów do parlamentu. W sieć towarzyszących temu intryg wplątany został główny bohater. Sam obraz kampanii wyborczej musi wzbudzić zainteresowanie oraz zamierzone przez Autora skojarzenia z czasami nam współczesnymi. Wszystko rozgrywa się dokładnie według tych samych reguł: korupcja, przekupywanie bądź zastraszanie wyborców, wystawianie głosów na sprzedaż, użycie siły w razie potrzeby, wszelkiego rodzaju kłamstwa i brudne zagrywki. Jedyna różnica polega na tym, iż odbywało się to w XVIII w. najzupełniej jawnie, bez prób tuszowania czy ukrywania brutalnej prawdy. I wszyscy uważali to za najzupełniej normalne. Może to nawet lepsze od dzisiejszej hipokryzji?
Niestety, na tym ciekawym tle sama intryga kryminalno-sensacyjna wypada blado, jest niekonsekwentna, nielogiczna, naciągana. Zakończenie też na kolana nie rzuca. D. Liss posiada olbrzymi potencjał, nie potrafi go jednak do końca wykorzystać.

Historyczny kryminał z silnie zarysowanym wątkiem politycznym. Akcja toczy się w 1722 roku, w czasie wyborów do angielskiego parlamentu. Benjamin Weaver, detektyw trudniący się ściganiem przestępców, zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo i skazany na powieszenie. Po brawurowej ucieczce z Newgate będzie się starał dowieść swej niewinności i odnaleźć sedno w gąszczu intryg snutych przez torysów, wigów i czyhających w cieniu jakobitów.
Wątek kryminalny niespecjalnie mnie porwał, bohaterowie nie wzbudzili we mnie jakichś większych emocji, ale tło historyczne na plus, można się dowiedzieć, jak prowadzono w XVIII-wiecznej Anglii kampanie wyborcze i jak przeprowadzano wybory parlamentarne - na porządku dziennym były korupcje, kupowanie głosów, zastraszanie pod lokalem wyborczym, cyrk na na kółkach po prostu.

Nieco się tą lekturą zawiodłem. Spodziewałem się porywającej akcji i barwnych bohaterów w żywo i soczyście opisanej scenerii XVIII wiecznego Londynu. A co otrzymałem?

Historyczną pogadankę o tym jak przebiegały wybory parlamentarne w Anglii, w którą autor - moim zdaniem na siłę - wplótł wątek spisku. Spisku - dodam - który od samego początku wydaje się być mocno wydumany i mało porywający.

Powieści brakuje polotu. Kończąc kolejne rozdziały nie oczekiwałem z zapartym tchem na to co będzie dalej. Fabuła rozwija się bardzo powoli i jest niezwykle schematyczna. Sprowadza się właściwie do następujących po sobie spotkań głównego bohatera z jego oponentami lub przyjaciółmi. Podczas nich rozgrywa się istny spektakl. Spektakl "gadających głów" - bohaterowie gadają i gadają, o polityce, o korupcji, o tym co myślą i czują. Czasem ktoś pogrozi komuś pistoletem lub szablą. Czasem nie. I tyle. W zasadzie wszystkiego w tej powieści dowiadujemy się z dialogów. A chyba nie tak powinno posuwać się akcję do przodu.

Większość bohaterów jakich tu spotkamy to w moim odczuciu jednowymiarowe, wycięte z papieru marionetki służące temu aby uosobić poszczególne postawy wobec polityki i korupcji. Brakuje im głębi, tożsamości. Dla mnie najbarwniejszą postacią tej powieści okazała się postać przyjaciela głównego bohatera - lekarza, którego zamiłowaniem jest literatura i aktorstwo. Natomiast sam Benjamin Weaver nie wzbudził we mnie żadnych emocji. Nie potrafiłem mu współczuć, utożsamić się z nim. Jego dążenie do odkrycia prawdy wydawało mi się nieszczere i mało naglące. Jego miłość do Miriam wydawała mi się sztuczna, niczym nie umotywowana, wyzuta z emocji.

Mógłbym narzekać jeszcze długo. Na styl, na powtarzalność i schematyczność opisów, i tak dalej... ale nie będę:)

Zwrócę uwagę tylko na jeden mankament, który mocno mnie irytował, a który absolutnie nie jest związany z samą treścią powieści. Polskie wydanie. A właściwie redakcja. Nagromadzenia tylu literówek i powtórzeń wyrazów dawno już w książce nie doświadczyłem. Redaktorzy, błagam, czytajcie uważnie to co puszczacie do druku...

2071

Dowcipna, z dużą wiedzą napisana powieść historyczno-kryminalna. Wspaniałe czytadełko na wakacje, przy okazji sączące w sposób łatwy i przyjemny wiedzę o XVIII-wiecznej Anglii

Kolejna część o nieustraszonym Benjaminie Weaverze, który będzie odkrywał kolejne tajemnice.

• Na mym regale
  • (h) Thriller/sensacja/kryminał
  • 2009

Dodaj cytat z książki Spektakl korupcji