Historia pszczół

Okładka książki Historia pszczół Maja Lunde Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Historia pszczół
Maja Lunde Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Kwartet klimatyczny (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Kwartet klimatyczny (tom 1)
Bienes Historie, roman
Wydawnictwo Literackie
2016-04-14
2016-04-14
Data 1. wydania:
2016-05-23
Anna Marciniakówna
Anna Marciniakówna literatura norweska pszczoły zagłada
Inne

Okładka książki Strażniczka Słońca Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,4
Strażniczka Sł... Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Śnieżna siostra Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,8
Śnieżna siostra Lisa Aisato, Maja L...

Oficjalne recenzje i

Łyżka dziegciu

Link do recenzji

932 55 94

Chyba nie jestem docelowym odbiorcą tej książki. Jako całość niestety mnie nie porwała, ale bywały ciekawe momenty. Ocenę podwyższam ze względu na bardzo ważną tematykę książki.

dobra książka, ale wciągnęła mnie tylko historia Tao. myślałam, że wypadnie lepiej. czytałam na pewno lepsze książki.

Na półkach: , , , ,

Przepiękna opowieść, choć okoliczności opisane w książce niekoniecznie są piękne.
"Historia pszczół" to w zasadzie 3 osobne historie, 3 różne czasy, 3 różnych bohaterów, których losy są ze sobą powiązane. Łączą je bowiem pszczoły.

Historia Williama dzieję się w roku około 1857, Georga w latach nam współczesnych, oraz Tao w roku 2098.

To dytopijna opowieść, która niestety może się ziścić, o tym co będzie gdy na ziemi zabraknie nie tylko pszczół, ale w ogóle owadów zapylających. Jak sobie z tym poradzimy, czy raczej nie poradzimy. Dlaczego już w czasach nam obecnych owadów odpowiedzialnych za zapylanie ubywa. Czy ciągle powiększająca się ilość ludzi na ziemi nie sprawi, że w końcu wyginą zupełnie. Oraz co możemy jako ludzie zrobić aby temu zapobiec.

Myślę, że pozycja warta przeczytania, zwłaszcza, że książka jest dobrze napisana, świetnie się ją czyta. Porusza też bardzo ważny temat.

To dytopijna opowieść, która...

Warto zapoznać się z otwierającą oczy, uwrażliwiającą "Historią pszczół".

Warto zapoznać się z otwierającą oczy, uwrażliwiającą "Historią pszczół".

Pokaż mimo to video - opinia

Po „Historii pszczół” Mai Lunde spodziewałam się ciekawej i wciągającej opowieści a dostałam historię, którą po tygodniu od przeczytania, mało pamiętam.

Powieść przedstawiona jest przez trzech bohaterów żyjących w trzech różnych liniach czasowych. Książka miała uświadomić czytelnikowi jak ważną rolę w środowisku odgrywają pszczoły i co się stanie ze światem gdy ich zabraknie, niestety sposób ukazania tego, w ogóle do mnie nie trafił.

Według mnie historia była opowiedziana zupełnie bez polotu, w ogóle mnie nie zaangażowała i nie wpłynęła na moje postrzeganie świata. Ale historia to jedno, najgorsi byli bohaterowie książki. Cała trójka czyli Theo, William i George, byli okropni, irytujący i antypatyczni. Właśnie przez nich kilka razy miałam wielką ochotę odłożyć książkę i jej nie kończyć.

Zresztą do samej książki zabierałam się kilka razy. Na półce miałam ją od jakiś dwóch lat ale zawsze po przeczytaniu kilkudziesięciu stronach rezygnowałam. Teraz było podobnie ale ostatecznie przerzuciłam się na audiobooka i tylko dzięki tej formie udało mi się jakoś przez nią przebrnąć.

Jestem naprawdę rozczarowana i zawiedziona „Historią pszczół”. Czytałam o niej dużo dobrych opinii i naprawdę myślałam, że dostanę historię od, której nie będę mogła się oderwać i która zostanie ze mną na długi czas.

Bardzo poruszająca historia, z którą zdecydowanie warto się zapoznać. Myślę, że u niejednej osoby wywoła refleksje, które zostają z czytelnikami na długo. Forma książki, jak i fabuła są bardzo ciekawe, być może właśnie to czyni ją w pewnym sensie wyjątkową.

Bardzo dobrze napisana, wciągająca historia. Trzy wątki umieszczone w zupełnie innych liniach czasowych, subtelnie się przenikają i składają na spójny morał. Polecam!

Jest to książka, którą ciężko mi ocenić. Sam pomysł - bardzo dobry, użycie trzech różnych perspektyw - świetne, natomiast odczuwam duży niedosyt po przeczytaniu.

Piękna, ale nie zapadnie u mnie na długo w pamięci. Pomysł z trzema historiami toczącymi się w różnych latach naprawdę dobry (przypomina mi "Atlas chmur"). Jednak część rzeczy była przewidywalna, innym razem wątek się rozwlekał by pod koniec przyśpieszyć i zostać zamkniętym w finalnych rozdziałach.
Mimo to polecam tym, którzy nie zetknęli się jeszcze z tematyką pszczelarską i katastrofę ekologiczną.

Mimo to polecam tym, którzy nie zetknęli się jeszcze z tematyką...

Czytało się lekko i przyjemnie. Jedne historie bardziej ciekawe, inne mniej. Całość przyzwoita, ale bez fajerwerków.