Wyznania idioty

Okładka książki Wyznania idioty Jacek Sobota
Okładka książki Wyznania idioty
Jacek Sobota Wydawnictwo: Solaris Seria: Krytycy o Fantastyce publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Krytycy o Fantastyce
Wyznania idioty
Solaris
2016-01-01
2016-01-01

Okładka książki Epidemie Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Paweł Majka, Mikołaj Maria Manicki, Andrzej Miszczak, Tadeusz Oszubski, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Anna Sakowska, Marta Sobiecka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski
Epidemie Paweł Dybała, Agnie...
Okładka książki Nowa Fantastyka 485 (02/2023) Grace Chan, Patrick Ness, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jacek Sobota, John Wiswell, Przemysław Zańko-Gulczyński
Nowa Fantastyk... Grace Chan, Patrick...
Okładka książki Nowa Fantastyka 471 (12/2021) Sarah Avery, Bartłomiej Dzik, Arkady Martine, Sam J. Miller, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda
Nowa Fantastyk... Sarah Avery, Bartło...

Część I o filmach fantastycznych jest bardzo pouczająca i czytałem ją z rozrzewnieniem. Na przykład: chociaż bardzo lubię reżysera Blomkampa, to z takiego Dystryktu 9 nie został kamień na kamieniu, po masakrze jakiej dokonał w nim Sobota*. Dlaczego tacy Autorzy marnują się w jakiejś niszy, zamiast świecić tryumfy w panteonie recenzentów filmwebu czy NF - w tym wypadku działa chyba prawo Kopernika-Greshama. Część II o książkach, tak samo, chociaż liczyłem na nieco więcej fantastyki. Zakontraktowałem tu minus za nieuczciwe próby oderwania Orwella od jego mocno deklarowanej socjalistyczności, a nawet anarchistyczności. To, że ktoś gardzi stalinizmem (totalitaryzmem ogólnie) - jest właśnie doskonałym znakiem, że jest taki ktoś dobrym lewicowcem, a nie, że nie jest nim wcale. W obu częściach Autor szafuje bardzo niepopularnymi opiniami, które nawet mogłyby gdzieniegdzie wkurzać, ale do diabła - te odrębności są tak dobrze wysłowione i bronione, że pozostaje kapitulować i udawać, że akurat patrzyło się w inną stronę. Prawdziwe ruchome schody zaczynają się w części III, gdzie odkrywa się sam Autor, pisząc o sprawach ogólnych, często o sobie - bywa tam miejscami bardzo grząsko. Na zmianę mnie drażniło jeżukolczasty to płytkie ględzenie o feminizmie, oraz inne historyjki w których młodzież jest zepsuta, świat zatruty a dorośli co do zasady głupi. Tylko autor-idiota patrzy na to z góry (z dołu?) i zanosi się śmiechem. Na ogół tego nie znoszę, ale tutaj przeżyłem, a jak ktoś lubi, albo akurat ma ochotę na takie połajanki - polecam tym bardziej! Jak dla mnie, to Oramus chyba dobrze radził Autorowi - odciąć brzytwą takie dygresje! Jaskrawe ostrzeżenie zawarte w tytule jest jednak trochę na wyrost - użyłbym innego epitetu.

*chociaż chyba nawet Jacek Sobota się zgodzi, że jedyny sensowny sequel Obcego, mógł zrobić właśnie Blomkamp, co się wbrew zapowiedziom nie stanie, bo za kamerą znów stanie ten nieszczęsny od dawien Scott.

• Papierowe
  • Książki
  • Solaris
  • SF
  • O fantastyce

Dodaj cytat z książki Wyznania idioty