Heaven. Miasto elfów

Okładka książki Heaven. Miasto elfów Christoph Marzi Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Heaven. Miasto elfów
Christoph Marzi Wydawnictwo: Muza literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Heaven
Muza
2016-06-08
2016-06-08

Lot komety

Zacznę od tego, że okładka jest po prostu przepiękna i wprost cudna, no musiałam o tym napisać. Co do tytułu, to mam wrażenie, że nie jest on do końca trafny, bo żadne typowe, znane nam elfy tam nie występują i cała akcja dzieje się w Londynie, a nie w żadnym magicznym Heavenie, więc moim zdaniem tytuł jest dość mylący.

Co do treści to książka jest naprawdę bardzo fajna, wciągająca i interesująca. Czytelnika ciekawi jaki będzie ciąg dalszy, akcja jest nieprzewidywalna i zaskakująca. Bardzo dobrze się czyta i świetnie napisana. Jest bardzo sympatyczna w odbiorze, a czytelnik się przy niej nie nudzi. Dobrze został wyważony punkt akcji, bo nie dzieje się ani za dużo, ani za mało, przez co są fajne momenty spokojniejsze, jak i momenty napięcia i niepewności, co ma bardzo fajny całokształt. Tylko jeden z momentów pod koniec był dla mnie dość niejasny (spojler!) bo nie wiem jakim cudem dziewczyna na końcu książki żyje bez żadnego serca, no ale to pytanie musiałabym już chyba kierować do samej autorki.

Co do treści to książka jest naprawdę bardzo fajna,...

2078

W tej historii spotyka się dwoje postaci - osiemnastoletni David, który większość czasu spędza pomiędzy dachami Londynu, bo tylko tam czuje się sobą i Heaven, tajemniczą dziewczynę, której ukradli serce i prosi Davida o pomoc. Początek jest nietypowy i intrygujący! Tylko trochę nam nie pykło...

Moim największym zarzutem dla tej książki jest brak tytułowych elfów. Widząc tytuł, spodziewałabym się większej ich ilości, może nawet tytułowego miasta, a tak naprawdę na kartach historii spotykamy... dwa. Tak, DWA. Co jak co, ale poczułam się oszukana i zawiedziona, bo ja naprawdę lubię elfy i uwielbiam historie o nich!

Sam motyw Heaven, która traci serce na rzecz zbirów zajmujących się tym zawodowo i poszukujących młodych serc dla swoich panów (to nie spoiler, dzieje się w prologu),to coś, co naprawdę miało ogromny potencjał! Ale mam wrażenie, że po drodze coś poszło nie tak i ostatecznie wyszło tak średnio i z dobrego fantasy, na które się zapowiadało, dostaliśmy trochę mdły romans, który totalnie mnie nie interesował. Strasznie szkoda, bo to mogła być naprawdę dobra książka!

Moim największym zarzutem dla tej książki jest brak tytułowych elfów. Widząc...

Niestety nie wystarczy poczytać Gaimana żeby nim być :P Przyjemna choć naiwna bajka, świat fantastyczny rodem z dobranocki, czytelnikom powyżej czternastego roku życia raczej nie polecam.

Ciekawy interpretacja historii powstawania elfów, jednak realizacja całej opowieści zawiodła mnie. Temat elfów, czy ich tytułowego miasta jest potraktowany bardzo po macoszemu. Na szczęście przynajmniej bohaterów mamy okazje lepiej poznać i polubić. Przeciętna, ale przyjemna opowieść, która miała spory potencjał. Jeśli jednak oczekujecie porywającej, bogatej historii, w której opisany zostanie świat elfów, to nie polecam.

Książkę wygrzebałam w bibliotece. Nie będę ukrywać, że zwiodła mnie ładna okładka. Czytało się dobrze, ale bez fajerwerków.

1997

Przeczytałam 250stron książka liczy ich 331 bodajże i nie mogłam to chyba dla młodszych czytelników

Sam pomysł na tą książkę jest całkiem dobry. Szkoda tylko, że przy realizacji nie został w pełni wykorzystany. Przede wszystkim główni bohaterowie są… nudni, typowi, schematowi – nie ma w nich nic oryginalnego czy nowego. Postacie drugoplanowe po prostu są i tyle. Dialogi również momentami są nudne. Nie wnoszą tak naprawdę nic do fabuły. Ale chyba najgorsze były dla mnie opisy miasta i reszty otoczenia. Ja rozumiem, że autor chciał abyśmy poczuli klimat londyńskiego miasta, ale żeby same opisy zajmowały jedną trzecią książki to przesada (zwłaszcza ciągłe wspominanie o pogodzie).
Jeśli chodzi o czarne charaktery to nie było tak źle. Przynajmniej na początku małomówny wycinacz serc i jego pomocnik wydawali mi się intrygujący. Byli ‘mordercami’ na zlecenie – super. Szkoda tylko, że ich zleceniodawca to zwykły ciota (nie da się tego inaczej określić),a nie żaden zły gościu. Naprawdę liczyłam na coś więcej od tego gościa. Wystarczyłabym jakaś obsesja, agresja – cokolwiek, co sprawiłoby, że nie byłby taki nijaki.
Książka zapowiadała się ciekawie, jednak znalazło się w niej wiele wad i niedociągnięć. Myślę, że gdyby autor trochę bardziej nad nią popracował to mogłaby wyjść o wiele lepiej. Nie będę ukrywać – namęczyłam się czytając ją.

Bardzo żałuję, że jest to jedyna książka tego autora przetłumaczona na język polski, a jednocześnie ogromnie się cieszę , że trafiłam na tę pozycję, ponieważ mnie zwyczajnie zachwyciła. Zdecydowanie trafia do grona moich ulubionych! Miała wszystko czego w książce trzeba: genialne opisy, trafne spostrzeżenia, piękny wątek romantyczny, zagadkę, tajemnicę, napięcie, cudownych bohaterów! Krótko mówiąc zakochałam się w tej pozycji.
Nietuzinkowy pomysł zrodzony z piosenki, o czym dowiedziałam się od autora, zdecydowanie wypalił, ale pisanie a idea to dwie różne rzeczy. No, cóż nie mogę Christophowi nic zarzucić. Wspaniale zbudował ten świat! Jak ja się cieszę, że kupiłam tę książkę będąc na Targach Książki!!!
Heaven od dziś jest jedną z moich ulubionych bohaterek. Ma w sobie tajemnicę, jest ogromnie sympatyczna, ale jednocześnie niezależna i posiada temperament.
David także może poczuć się wyróżniony, choć nie wydaje mi się tak genialnie stworzony jak Heaven. Ma w sobie , jednak to coś, co kazało mi go polubić.
Kolejna sprawa to opisy i język. Książkę czytało mi się zdecydowanie dobrze i przyjemnie. Opisy są świetne, co (oczywiście nie jedyna cecha, dzięki której powieść mi się podobała) czyni tę pozycję właśnie jedną z mych ulubionych.
Mam nadzieję, że przetłumaczonych zostanie przetłumaczonych więcej książek tego autora, bo inaczej zostanę zmuszona nauczyć się niemieckiego, aby poznać jego inne historie. ;)

Można powiedzieć, że książkę przeczytałam ze względu na moją siostrę, która bardzo miała ochotę na tę pozycję od dłuższego czasu. Tytuł brzmi całkiem intrygująco, a okładka przykuwa naszą uwagę. Po przeczytaniu mam tylko jedno ważne pytania. Gdzie są te elfy z tego tytułu? Liczyłam, że pojawi ich się sporo na kartach powieści, a tak się nie stało. Zawiodłam się trochę w tej kwestii. Chociaż te tu ukazane nie przypominają tych, o których byśmy pomyśleli. Autor postanowił je w jakiś sposób powiązać z niebem.

Dowiadujemy się, że nasza główna bohaterka nie ma serca i to dosłownie, gdyż zostało jej odebrane przez złych ludzi. Można by pomyśleć, że Heaven oszalała, gdyż to jest po prostu niemożliwe, nie można tak żyć. David spotyka ją na dachu i trudno mu uwierzyć w tę historię, która nie ma sensu. Jednakże dotyka miejsca, gdzie powinno znajdować się serce, ale nic nie czuje. W szpitalu to potwierdzają. I teraz zaczyna się ucieczka przed ludźmi, którzy nie zamierzają sobie odpuścić Heaven. Chcą dokończyć to, co zaczęli. Pojawia się coraz więcej pytań, na które nie znamy odpowiedzi. Od początku zainteresowała mnie ta historia, ale im dalej, tym gorzej. Nie spodobało mi się, w jaki sposób to się wszystko zakończyło.

David znalazł się przypadkiem w tej kłopotliwej sytuacji. Heaven też nic z tego nie może zrozumieć. Razem chcą dotrzeć do prawdy. Bohaterowie okazali się być całkiem w porządku, ale nie sądzę, że za jakiś czas będę pamiętała o nich.

"Heaven. Miasto elfów" to książka nawet ciekawa, ale nie jest ona wyjątkowa. Nie wszystko mi się w niej podobało, a i tak miałam kłopot z oderwaniem się od niej. Może tym młodszym czytelnikom ta książka bardziej przypadnie do gustu. No i gdzie te tytułowe elfy?

♥ Julia

Długo myślałam co napisać o tej książce, szczerze powiem, że skusiła mnie śliczna okładka i jak na fankę fantastyki przystało- tytuł. Trudno znaleźć dobre książki o elfach, więc gdy tylko ujrzałam książkę kupiłam ją. Mamy główną bohaterkę - Heaven, tajemniczą dziewczynę, która cudem wywinęła się śmierci. Jest też David- na pozór zwykły chłopak. Pomysł na książkę ciekawy, jednak wykonanie pozostawia trochę do życzenia. Książka mnie nie zachwyciła, brakowało mi tu wszystkiego: elfów, rozwinięcia akcji, porządnego romansu. Odłożyłam książkę na półkę i już raczej do niej nie wrócę. W ogólnym rozrachunku daję jej 5/10.

• 2016