The Genius of Dogs: How Dogs Are Smarter Than You Think

Okładka książki The Genius of Dogs: How Dogs Are Smarter Than You Think Brian Hare, Vanessa Woods
Okładka książki The Genius of Dogs: How Dogs Are Smarter Than You Think
Brian HareVanessa Woods Wydawnictwo: Plume popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Genius of Dogs: How Dogs Are Smarter Than You Think
Plume
2009-10-29
2009-10-29

Okładka książki Przetrwają najżyczliwsi. Jak ewolucja wyjaśnia istotę człowieczeństwa? Brian Hare, Vanessa Woods
Przetrwają naj... Brian Hare, Vanessa...
Okładka książki Survival of the Friendliest: Understanding Our Origins and Rediscovering Our Common Humanity Brian Hare, Vanessa Woods
Survival of th... Brian Hare, Vanessa...

Książka bardzo ciekawa, można by rzec że popularnonaukowa. Oceniłabym wyżej gdyby jednak była bardziej naukowa, a mnie popularna. Niemniej fajnie jest poczytać o geniuszu psów, do którego zapalonych psiarzy na pewno nie trzeba przekonywać.

W sumie w książce o psach jest mniej niż się spodziewałam. Niewątpliwą zasługą autora jest posłużenie się rzetelnymi badaniami - jest to najlepszy dowód na psią inteligencję. Czytałam inne książki o naszych czworonożnych przyjaciołach, które były po prostu znacznie ciekawiej napisane. Trochę się zawiodłam.

Popularnonaukowy przegląd badań nad inteligencją psów stał się bestselerem New York Timesa, no nieźle. To że książka obala wiele mitów oznacza, że warto wciąż przyglądać się psom, i obalać fałszywe i krzywdzące łatki jakie doczepiamy naszym milusińskim.

Pomieszanie z poplątaniem. Jedynie refleksja nad sensem przeprowadzania wielu abstrakcyjnych eksperymentów na zwierzętach.
I potwierdzam mój pies jest najinteligentniejszy i najfajniejszy pod słońcem ;)

I potwierdzam mój pies jest najinteligentniejszy i najfajniejszy pod słońcem ;)

Książkę przeczytałem w całości i mocno się zawiodłem. Tak naprawdę o psach jest niewiele. Nie za bardzo zainteresowały mnie wyniki badań i eksperymentów, które są raczej niewiele mówiącymi statystykami. Przecież każdy pies jest inny, nawet w obrębie jednej rasy. Miłośnicy psów i tak więcej wiedzą na temat swych pupili, niż można było to przeczytać w książce o "psim geniuszu". Ćwierć publikacji to podziękowania i przypisy. Jakoś trudno mi polecić.

Wbrew temu, co napisano w opisie książki, ma ona ponad 400, a nie 280 stron. Autor bardzo ciekawie opisuje sposób myślenia psów, ograniczenia psiego sposobu rozumowania oraz różnice między psami a ich kuzynami wilkami.
Opisane psie sposoby uczenia się oraz "braki" pomogą z pewnością każdemu właścicielowi psa w zrozumieniu własnego czworonoga. Mnie osobiście bardzo zainteresowały fragmenty dotyczące psiego szczekania i wycia oraz co z tym zrobić, a także, jak można psa uczyć/oduczyć niektórych zachowań w czasie burzy czy wystrzałów.
Warto też przeczytać krytykę czysto behawioralnego podejścia do szkolenia psów.
Jeśli komuś zabraknie opisów i szczegółów badań, to ma do samodzielnej pracy ok. 100 stron przypisów.
Jeśli chodzi o minusy, to niektóre rozdziały książki nie są poświęcone psom (ani nawet wilkom),a opisy wyjazdów do Rozji i Afryki odebrałem jako radosne "byłem tam"!
Poza tym w niektórych miejscach trudno odnaleźć główną myśl autora, a w innych natłok szczegółów jest taki, że zachęca niespecjalistę do przekartkowania.

Bardzo rzetelnie napisana, poparta badaniami autora i nie tylko, książka na temat inteligencji psów. Obala kilka mitów, które powielane są w wielu kolorowych czasopismach czy też w sieci. Już wiemy, dlaczego najbardziej inteligentne rasy są uznawane za takie i czemu tak naprawdę nie są. :)

Fascynująca pierwsza część książki. Później jest już tylko o psach :)

Fascynująca pierwsza część książki. Później jest już tylko o psach :)

Książka jest zachwycająca! Wnikliwie przedstawia wszystkie najświeższe informacje dotyczące poznania psiej psychiki i behawioru. Świetnie opisana została w niej historia psów i ich udomowienia. Najnowsza wiedza jest konfrontowana z dotychczasową. Każda informacja przekazana w tej książce opiera się na naukowych badaniach, które zostały przytoczone. Gorąco polecam tę profesjonalnie napisaną, pełną wartościowej wiedzy lekturę. Must have każdego szanującego się kynologa!

Książka ogólnie ciekawa. Zachowania psów wytłumaczone na podstawie badań zarówno autora jak i innych. Niestety, żeby dokopać się do tych ciekawostek, które znajdują się w części drugiej i trzeciej książki, trzeba przebrnąć przez pierwszą część, która jest bardzo nudna i niewiele ma wspólnego z psami.

• Popularnonaukowe
  • Psy