Żałobne opaski

Okładka książki Żałobne opaski Brandon Sanderson
Okładka książki Żałobne opaski
Brandon Sanderson Wydawnictwo: Mag Cykl: Z Mgły Zrodzony (tom 6) Seria: Cosmere fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2016-04-27
Data 1. wydania:
2016-01-26
Anna Studniarek-Więch
mistborn ostatnie imperium cosmere sanderson

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Nareszcie! Kunszt Brandona pokazany w pełni -> bohaterowie, akcja, tajemnice ludzi & cosmere, zaginione artefakty & świątynia, nowe ludy, nowe wynalazki... całość pięknie się spięła i odzyskała magię serii

Na półkach: , , , ,

Moja nadzieja nie okazała się płonna i ta część podobała mi się znacznie bardziej niż dwie poprzednie (chociaż wciąż nie aż tak jak pierwsza era).
Widać tutaj szczególnie, że autor ogarnia umysłem to co stworzył. Świat jest znacznie bardziej skomplikowany niż się wydaje, a kolejne informacje dostajemy w sposób, który pogłębia chęć na więcej.
Bohaterów lubię od początku, a tutaj nawet jeszcze bardziej niż wcześniej. Bodobają mi się ich relacje, a także to że poszczególne osoby rozwijają się w nieprzesadzonym w żadną stronę tempie.
Akcja jest ciekawa, wciąga i w tej części czułam bardziej fantasy niż kryminał.

Bohaterów lubię od początku, a...

Po lekko rozczarowującym starcie drugiej ery i dużo lepszej od niego części drugiej, Żałobne Opaski odblokowały we mnie pełnię mocy alomantycznych (brandonsandersonium, stop dający moc uwielbiania prozy Sandersona). Wciągające, zaskakujące, pełne złożonych, ale nie przekombinowanych intryg, z pewnym dystansem do siebie, ale niegłupie, szybkie i pełne. Wszystko na swoim miejscu. Nieprzerwanie porywającym jest oglądanie dojrzewania bohaterów i otaczającego ich świata. Naprawdę świetna część bardzo dobrej serii.

No i w koncu pozycja w drugiej erze ‘Zrodzonego z mgły’ godna zachwytu. W porównaniu z poprzednimi dwoma tomami, autor w końcu skupił sie mocnych stronach bohaterow, które charakteryzujący te postacie. Łatwiej sie z tymi bohaterami w pewien sposób utożsamić, o wiele łatwiej ich polubić. Poznajemy nowe postacie, znowu spotykamy się ze starymi - kazdy ma jakąś rolę do odegrania a to sprawia, ze jeszcze latwiej i przyjemniej jest sie z tymi bohaterami zżyć - a tego właśnie, w drugiej erze Zrodzonego, mi najbardziej brakowało.
Tak jak wcześniej ogólnego wątku detektywistycznego nie lubilem, tak w tej książce jest przedstawiony po prostu w o wiele ciekawszy sposob, nawet caly format przygody bohaterów jest bardziej trzymający w napieciu przez swoją tajemniczość.
Jak to Sanderson ma w zwyczaju - nagradza fanów kilkoma odpowiedziami na pytania nurtujące caly system Cosmere, ale za tym idzie kolejne pięćdziesiąt nowych pytań - i to jest cudowne, wręcz uzależniające.

Jedną z cech charakterystycznych książek Sandersona jest podnoszenie stawki wydarzeń. Z czasem okazuje się, że lokalne problemy i zadania stojące przed bohaterami ewoluują w znacznie większe zagrożenie, a wszystko jakoś wpisuje się w losy szerszego Cosmere.

Nie inaczej jest z "The Bands of Mourning" - prośba o pomoc zmienia się w wyścig o starożytny artefakt, (który dla czytelnika od początku jakoś nie zgadza się ze znaną historią Scadrial),by ostatecznie pokazać bohaterom, że świat jest znacznie większy niż to, co znają.

Rozwój bohaterów nie jest może na poziomie "Stormlight", ale zmiany, jake w nich zachodzą wciąż są zauważalne i rozwiązane bardzo dobrze.

Jak zawsze, Sanderson rozbudowuje też system magii, stopniowo ukazując kolejne nowe i kreatywne zastosowania. Co ciekawe, im dalej w las, tym bardziej zaczyna się to spinać z innymi systemami obecnymi w Cosmere.

Co do audiobooka - Michael Kramer nie zawodzi, dowożąc kolejną fantastyczną narrację.

Podsumowując: świetna część i już nie mogę się doczekać sięgnięcia po "The Lost Metal.

Wspaniała. Rozkręca się powoli ale finał wgniata w fotel i aż chce się od razu sięgnąć po "Zaginiony Metal". Sanderson w wysokiej formie!

Zwykle trzecia książka z serii Cosmere jest tą najlepszą (przynajmniej dla mnie) i ta tutaj od reguły nie odstaje. Można powiedzieć, że wraca Brandonoska nieprzewidywalność okraszona tym gigantycznym rozmachem. Seria zdecydowanie warta polecenia, nie tylko dla samej fascynującej opowieści, ale również, ze względu na to, że wzbogaca pierwszą trylogię o nieznane wcześniej tajemnice oraz daje dużo do myślenia w odniesieniu do całego uniwersum.

Z drugiej połowy cyklu zdecydowanie najlepsza jak do tej pory część. Dużo akcji, nowe wątki się pojawiają, relacje bohaterów ewoluują - super się to czyta. Mam nadzieję, że finał będzie satysfakcjonujący na równi z zakończeniem historii VIn.

Moja słabość do książek Brandona Sandersona w sumie nie jest żadną tajemnicą. A Druga Era Ostatniego Imperium jak na razie najbardziej skradła moje serce i jest to jedna z najszybciej czytanych przeze mnie serii. Doprawdy nie wiem co ja ze sobą zrobię zanim doczekam się książek z Trzeciej Ery... Jednakże mniejsza o to. Dzisiaj chciałabym Wam wspomnieć o "Żałobnych Opaskach", które są już szóstym z kolei tomem serii o Ostatnim Imperium.

"Żałobne Opaski" to ciąg dalszy historii znanej ze "Stopu prawa" i "Cieni tożsamości", która osadzona jest w fantastycznym odpowiedniku dziewiętnastowiecznej Ameryki.

Żałobne Opaski to mityczne metalmyśli, które należały do Ostatniego Imperatora i według opowieści obdarzają ich posiadacza wszelakimi mocami, jakie miał do dyspozycji władca sprzed stuleci. Jednak mało kto wierzy w ich istnienie.

Pewnego dnia do Elendel przybywa badacz kandra z rysunkami, które przedstawiają Opaski orazz zapiskami w nieznanym języku. Waxillium Ladrian wraz z przyjaciółmi wyrusza na południe, do miasta Nowy Seran, by zbadać sprawę.Okazuje się, że podrodze napotyka wskazówki, dzięki którym zaczyna rozumieć prawdziwe cele wuja Edwarna oraz tajnej organizacji zwanej Kręgiem.

~*~

Doprawdy nie wiem co ja ze sobą zrobię i jak uda mi się zająć głowę w oczekiwaniu na książki z Trzeciej Ery Ostatniego Imperium. To jak zmienia się świat wymyślony przez Sandersona niesamowicie mnie intryguje i ogromnie jestem ciekawa, w którym kierunku będzie to wszystko szło.

W "Żałobnych Opaskach" nie tylko bliżej przyjrzałam się Kręgowi, ale również dostałam odpowiedź na pytanie o to, co kryje się za Dziczą. Do tej pory miejsce, w którym rozgrywa się akcja wydawało się praktycznie osadzone w próżni. Oprócz Ostatniego Imperium nie było nic - tak jakby poza jego terenami była tylko Dzicz lub inne pustkowia. Dlatego cieszę się, że autor w końcu zdecydował się nieco bardziej rozbudować świat, w którym żyją jedni z moich ulubionych postaci. Zatem oczywiste jest, że mam nadzieję, że ostatni tom Drugiej Ery jeszcze bardziej rozwinie wątki związane z sąsiadami Ostatniego Imperium. Jeżeli chodzi o intrygę usnutą przez Sandersona w tymże tomie to również była wciągająca i chętnie do niej wracałam. Jednakże coś co nie potoczyło się po mojej myśli to, to jak rozwinęły się relacje pomiędzy głównymi bohaterami. Otóż bardzo kibicowałam temu, że dwójka z moich ulubionych postaci się zejdzie, bo moim zdaniem świetnie do siebie pasują - zresztą do tej pory miałam wrażenie, że mają się ku sobie. Jednakże autor dość szybko rozwiał moje nadzieje i pokierował relacjami swoich postaci w nieco innym kierunku. Szkoda, ale jakoś trzeba żyć z tym faktem dalej.

W każdym razie zapewne jeszcze na wakacjach sięgnę po kolejną i ostatnią część z tej serii, by nie trzymać się zbyt długo w niepewności. Tymczasem w najbliższym czasie będę m. in. czytać "Zabójcze maszyny", "Caraval" i "Morza Wszeteczne" - a przynajmniej taki mam plan.

Trzecia część serii dziejącej się podczas drugiej ery na Scadrial nie zawodzi - świat wreszcie zrobił się nieco większy. Pierwsze dwie części dzieją się w jednym mieście, w dość krótkim przedziale czasowym (w kontraście do pierwszej trylogii). Protagoniści się rozwijają, każde z nich przechodzi swoją drogę, a co najważniejsze na tym etapie historia zaczyna nieśmiało wyglądać poza układ Scadrial łącząc się z innymi historiami z Cosmere. Jeżeli lubisz prozę Sandersona - to na prawdę dobry kawałek jego pisarstwa

3 005
    2 352