Co z tym szczęściem? Psychologia pozytywna w praktyce

Okładka książki Co z tym szczęściem? Psychologia pozytywna w praktyce Iwona Kucharewicz
Okładka książki Co z tym szczęściem? Psychologia pozytywna w praktyce
Iwona Kucharewicz Wydawnictwo: Samo Sedno nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Samo Sedno
2015-01-01
2015-01-01

Nie przepadam za poradnikami, bo zwykle wypełnione są oczywistościami. W tym przypadku też nie jest inaczej.
W skrócie, wnioskiem płynącym z książki jest to, że samorozwój doprowadza do większego odczuwania szczęścia.
A jeśli ktoś nie ma pomysłu w jakiej sferze przydałby mu się rozwój, albo jak się do własnego rozwoju zabrać, to książka może się przydać.

1970

To nie jest zbiór frazesów ani tanich receptur na... szczęście. To raczej poradnik, zbiór myśli, doniesień z badań, ćwiczeń pozwalających nam na pracę z samym sobą. Pokazujących, że istota szczęścia leży w naszym pojmowaniu go. Zachęcający do stawiania sobie celów, poszukiwania strategii osiągania ich i uczenia się w ten sposób... Nie jest to książka na jeden wieczór czy na dwa... To publikacja, którą wart studiować i dzięki temu lepiej poznawać samego siebie.

Czy są coś warte? Czy warto je kupić? I czy pomogły mi coś zmienić w życiu? Na tych pytaniach się skupię pisząc o danej książce. No nic, to przejdźmy do dzisiejszego dzieła, czyli książki "Co z tym szczęściem?"

Poradnik ten wygrałam w konkursie. Bardzo chciałam go wygrać i dlatego też się ucieszyłam, że mi się udało. Poza nim mam w domu jeszcze 3 poradniki oraz pozytywnik, o którym już pisałam.

Aby napisać coś mądrego i prawdziwego o tej książce, postanowiłam czytając, robić też ćwiczenia, które w niej są. Później też są zadania, które pomogą rozwinąć pewne cechy charakteru, które również zaczęłam robić, ale jednak pisząc dzisiejszy post, nie wszystkie jeszcze zrobiłam. Niektóre z nich robić w ogóle nie będę, bo na przykład dana cecha nie jest dla mnie interesująca.

Książka składa się z sześciu rozdziałów.
Na samym początku dowiemy się czym różni się psychologia pozytywna od pozytywnego myślenia. Poradnik dotyczy psychologii pozytywnej. I już w pierwszym rozdziale znajdziemy ćwiczenia, które możemy zrobić w domu.
W tym rozdziale bardzo spodobał mi się podrozdział z różnymi mitami (np. "wszystko jest możliwe") i przykładami, które świetnie obrazowały to, co autorka chciała powiedzieć. Przykład o Nicku ("Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń") był idealnie dobrany.

Warto przeczytać i zastosować rady zawarte w książce, otwiera oczy

Warto przeczytać i zastosować rady zawarte w książce, otwiera oczy

(...)

Czy polecam? Jasne, dlaczego nie. Jeżeli wiecie, że macie problem z pozytywnym podejściem do życia, albo wprost przeciwnie, jesteście optymistami, ale z tego optymizmu nic szczególnego nie wynika poza ogólnym „będzie dobrze”, to jakieś wnioski z „Co z tym szczęściem?” będziecie w stanie wyciągnąć. Zwłaszcza, jeżeli naprawdę czujecie się gotowi na zmiany. Jeżeli jednak, jak ja, nie jesteście przekonani do typowej formy poradnikowej i szukacie czegoś nowatorskiego, innego i nieszablonowego, to… szukajcie dalej.

(...)

Książka „Co z tym szczęściem?…” Iwony Kucharewicz – konsultantki, trenerki biznesu i właścicielki firmy szkoleniowej została poświęcona „szczęściu”. Szczęście owo zostało tu zaprezentowane z pozycji psychologii pozytywnej, którą to nauką pasjonuje się autorka...

Cała recenzja na:

Cała recenzja...

Nie należę do ślepych wyznawców poradników, często podchodzę do nich ze sceptycyzmem, ale po lekturze Co z tym szczęściem? nabrałam mnóstwa pozytywnej energii i poczułam się zmobilizowana do działania. Wróciłam do aktywności, które porzuciłam, zniechęcona. Przestałam przejmować się tym, co nieistotne - szczególnie ludźmi, którzy swoim pesymizmem zatruwają mi życie. Odkryłam wiele sposobów na poprawienie swoich relacji z otoczeniem i z samą sobą. To wiele cennych lekcji, które rzadko wynoszę z poradników.

Cieszy mnie to, że Iwona Kucharewicz nie sprzedaje złotych rad i nie obiecuje gruszek na wierzbie. Jej celem jest wskazanie drogi, która wymaga od czytelnika obserwacji, pracy i dużej dozy samozaparcia. Swoją książkę oparła na rozwojowych ćwiczeniach, interesujących przykładach z życia i ciekawych teoriach dotyczących psychologii pozytywnej (nie tylko w życiu, ale i biznesie).

Można śmiać się z poradników i ich czytelników i nie mieć z tego nic, poza sekundą satysfakcji. Można też spróbować dać szansę specjalistom i skorzystać z ich wiedzy i doświadczeń. Co z tym szczęściem? to na rynku poradników propozycja bardzo wartościowa. Nie zmieni tych, którzy tego nie chcą, ale otwartym umysłom podpowie, jak nabrać pewności siebie i optymizmu, jak poprawić swoje życie i zbudować dobre relacje z otoczeniem - w domu, w pracy, na ulicy.

psychologia pozytywna w pozytywnym wydaniu.
dzięki Autorce mamy kolejną szansę, z Jej pomocą, pomóc sobie samym i stanąć po dobrej stronie Mocy.
książka niesie ze sobą dużo energii i dzięki niej chce się chcieć!
swój egzemplarz mam nawet z dedykacją. dziękuję, Iwona!

psychologia pozytywna w pozytywnym wydaniu.
książka niesie ze sobą dużo energii i dzięki niej chce się chcieć!
swój egzemplarz mam nawet z dedykacją. dziękuję, Iwona!

Szczęście – wartość pożądana, ale czy możliwa do zdobycia?

Na podstawie badań przeprowadzanych przez Gallup International, 63% polskich respondentów zadeklarowało zadowolenie z życia. Jak więc pokazują to przeprowadzane analizy, wielu Polaków jest szczęśliwych. Oni oraz ci, którzy szczęścia ciągle poszukują, powinni przeczytać „Co z tym szczęściem? Psychologia pozytywna w praktyce” Iwony Kucharewicz, żeby nauczyć się, jak lepiej funkcjonować i radzić sobie z trudnymi sytuacjami, kiedy tylko pojawią się w ich życiu.

Iwona Kucharewicz jest przede wszystkim trenerką biznesu, ale też konsultantką i właścicielką firmy szkoleniowej Randori. W swojej książce „Co z tym szczęściem?” przybliżyła czytelnikom główne założenia psychologii pozytywnej, pokazując jednocześnie, jak osiągnięcia z przestrzeni tego nurtu naukowego można wykorzystać w codziennym życiu. Autorka przekonuje, że psychologię pozytywną trzeba traktować zwłaszcza jako profilaktykę dotyczącą samopoczucia człowieka i wzmacniania jego sił psychicznych. Wszystko to ma służyć temu, by pomóc mu w lepszym funkcjonowaniu i radzeniu sobie z przeciwnościami losu, które mogą pojawić się na jego życiowej drodze.

Magdalena Żerek www.czytamto.pl

Szczęście – wartość pożądana, ale czy możliwa do zdobycia?

Szczęście… Temat odwieczny i dość mocno (prze)eksploatowany. Dawniej – głównie przez filozofów, a dziś szczególnie w literaturze dotyczącej rozwoju osobistego. Bowiem odkąd tylko człowiek istnieje, istnieje też pytanie: jak żyć, aby być szczęśliwym? I trudno się temu dziwić – ostatecznie, któż z nas nie poszukuje drogi do szczęścia? (Zapewne ci, którzy już je odnaleźli, ale oni prawdopodobnie nie sięgają po tego typu publikacje).
Publikacja „Co z tym szczęściem?…” Iwony Kucharewicz – konsultantki, trenerki biznesu i właścicielki firmy szkoleniowej – poświęcona została szczęściu w ujęciu psychologii pozytywnej, którą pasjonuje się autorka. Psychologia pozytywna to bardzo ciekawy i względnie nowy nurt w psychologii. Za jego ojca uważany jest Martin Seligman (m.in. „Optymizmu można się nauczyć”, „Prawdziwe szczęście”). W centrum zainteresowania p. pozytywnej znajduje się człowiek zdrowy i szczęśliwy. W przeciwieństwie do psychologii zorientowanej na patologię – nurt pozytywny bada czynniki sprzyjające zachowaniu dobrostanu psychofizycznego oraz wzrostowi ludzkiego potencjału. Do naukowej weryfikacji odwiecznych prawd o życiu zaprzęga naukowy paradygmat.
Recenzowana publikacja zwraca na siebie uwagę prostą, ale efektowną okładką oraz dopracowaną szatą graficzną. Wstępne zapoznanie się ze spisem treści pozwala zauważyć, że jej układ został starannie przemyślany (gdybyście chcieli na podstawie tej książki zrobić mapę myśli, to stanowi ona materiał wręcz idealny do takiego celu). Za jasną, przejrzystą, uporządkowaną i logiczną strukturę książka otrzymuje ode mnie duży plus. Bardzo pomocne są wypunktowane zapowiedzi treści danego rozdziału oraz syntetyczne podsumowania. Komfortowi czytelnika sprzyjają także atrybuty czcionki (dość duży rozmiar oraz interlinia),wyróżnienia ważniejszych pojęć i treści oraz oszczędne dodanie akcentów tła. Podsumowując – pod względem komfortu czytania – ta książka zasługuje na „6” z plusem! (Jest to zresztą zaleta całej serii „Samo Sedno” wydawnictwa Edgard).
Książka Kucharewicz „Co z tym szczęściem?…” stanowi połączenie krótkiego kursu z psychologii pozytywnej (czyli teorii) z poradnikiem psychologicznym (zawiera sporo ćwiczeń). Niestety, osoby zaznajomione z publikacjami pionierów i czołowych przedstawicieli tego nurtu: M. Seligmana, Ch. Petersona, Dienerów i in., a w Polsce – z podręcznikiem „Psychologia pozytywna” E. Trzebińskiej czy książkami J. Czapińskiego, znajdą tutaj raczej powtórzenie znanych już treści. „Dobrostan”, „optymizm” (Seligman),„flow” (Csikszentmihalyi),„sens życia” (Frankl) „wyuczona bezradność” (Seligman),„perfekcjonizm”, „prokrastynacja” – to zjawiska, którym poświęcono już całe, osobne publikacje. Ci, którzy je przeczytali, mogą się rozczarować bardzo pobieżnym potraktowaniem tych zagadnień przez Kucharewicz. Niestety, czytelnicy mający poważniejsze problemy, np. z wyuczoną bezradnością, perfekcjonizmem czy prokrastynacją, raczej nie odnajdą tu skutecznego rozwiązania swojego problemu. Mogą natomiast przeczytać rady w stylu: „Jeśli po przeczytaniu powyższego opisu masz wrażenie, że syndrom wyuczonej bezradności dotyczy również ciebie, spróbuj przemyśleć sprawę i zmienić podejście” (s. 20).
Pełna recenzja na:

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Przeczytane w 2016
  • Kupić brak w bibliotekach
  • Psychologia i rozwój osobisty ;)

Dodaj cytat z książki Co z tym szczęściem? Psychologia pozytywna w praktyce