Byłam tu

Nina Wum
I Was Here młodzieżowe young adult Gayle Forman

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

„Z przykrością Was informuję, że musiałam odebrać sobie życie” – takimi słowami Meg Garcia rozpoczyna swój pożegnalny list. Decyzja dziewczyny szokuje wszystkich. Przecież Meg była najbardziej żywiołową, kreatywną i pomysłową nastolatką! Jak to się stało, że pełna życia, młoda dziewczyna nagle postanawia popełnić samobójstwo? Co musiało się wydarzyć, żeby myśl o zakończeniu  życia zmieniła się nie tylko w plany, ale również w faktyczne działania?

Osiemnastoletnia Cody Reynolds jest zdruzgotana śmiercią najbliższej przyjaciółki. Nie może sobie wybaczyć, że odsunęła się od Meg na kilka miesięcy przed jej samobójstwem.  Cody gromadzi w sobie mnóstwo bólu i goryczy. Wie, że wraz z odejściem przyjaciółki straciła nie tylko lepszą połowę siebie, ale również chęci do życia. Bez Meg nic już nie ma sensu. Przecież zawsze były Zestawem. One dwie przeciwko całemu światu. Nikt więcej się nie liczył. Tak było od wielu lat.

Cody decyduje się poprowadzić własne śledztwo. Odkrywa, że Meg skrywała wiele tajemnic. Informacje, które wychodzą na światło dzienne, mrożą krew w żyłach…

Nawet nie wiem, co sensownego mogę powiedzieć o tej książce. Autorka podjęła się poruszenia bardzo delikatnego tematu i zrobiła to w bardzo przekonywający i ujmujący sposób. Bardzo zaangażowałam się w całą historię. Czułam ból, rozgoryczenie i smutek Cody. „To nie ma nic wspólnego z wami” – tak Meg próbowała uspokoić zrozpaczonych najbliższych. Ale Cody jest przekonana, że częściowo ponosi winę za śmierć przyjaciółki. Wyrzuca sobie, że nie zauważyła żadnych sygnałów. Ciężar, który nastolatka nosi na swoich barkach, jest wręcz niemożliwy do udźwignięcia.

Jestem pełna podziwu, jak autorka zabrała się do tak  ważnego tematu. Jak pokazała, że najbliżsi zmarłej osoby borykają się ze stratą i palącym poczuciem winy. Co czują osoby, które decydują się na podjęcie tak radykalnej decyzji.

Świetna książka, którą błyskawicznie się pochłania. Choć sam temat wcale nie należy do najprzyjemniejszych.

Lekka książka dla nastolatek. Jako facet 30+ nie mogę dać więcej niż 7/10 😅 Czytając miałem dziwne skojarzenia z serialem 13 powodów netfilxa, podobny motyw.

Ostatnio postanowiłam przeczytać książkę autorstwa Gayle Forman pod tytułem „Byłam tu”. Głównymi bohaterami tej publikacji są: Cody Reynolds oraz Ben McCalliaster. Postacie te poznają się po samobójczej śmierci wspólnej przyjaciółki- Megan. Rodzina Meg oraz Cody z opóźnieniem otrzymują e-maile z pożegnaniem. Jednakże panna Reynolds nie może pogodzić się z tym, że nikt nie może dociec dlaczego jej przyjaciółka odebrała sobie życie. Postanawia więc pojechać do Cascades by zarówno zabrać rzeczy Meg oraz dowiedzieć się od kolegów z uczelni czy nie zauważyli jakiś znaków co miało się wydarzyć. Wtedy poznaje Bena. Chłopak jak tylko może stara się pomóc Cody. Jaką prawdę odkryje Cody? Czy Cody pogodzi się ze śmiercią Meg? Do jakich wniosków doprowadzi Cody brat zmarłej przyjaciółki? Czy Cody odkryje dlaczego Meg popełniła samobójstwo? Czy jak Cody zrozumie swoje uczucia to stawi im czoła? Czy Ben i Cody będą razem? Na te pytania odpowiedzcie sobie sami czytając książkę.
Gdy zaczynałam czytać powieść Gayle Forman pod tytułem „Byłam tu” nie spodziewałam się , że jej treść tak mną wstrząśnie. Temat samobójstwa jest teraz dość głośnym zagadnieniem. Bo coraz więcej ludzi dokonuje tego aktu by pozbawić sobie życia. Ale ciężko jest zrozumieć to co przeżywają rodziny tych osób, które odbiorą sobie życie nawet wtedy gdy nas samych ta sytuacja spotka. Jednakże i wtedy jedni ludzie inaczej przeżywają ten ból a inni jeszcze w inny sposób. Ale dzięki tej książce czytelnik ma możliwość wyobrażenia sobie co nasi najbliżsi mogą odczuwać stratę najbliższej osoby, która postanowiła odebrać sobie życie. Polecam przeczytać „Byłam tu” każdemu. Bo naprawdę warto.

Książka jest naprawdę smutna i przygnębiająca przez długi czas; ciężko się ją czyta.
Z początku nie podobał mi się wątek z kotami, bo można było znaleźć sensowniejszą wymówkę na pozostanie Cody w mieście. Jednak po czasie to właśnie te kotki zbliżają do siebie ją i Bena. Podoba mi się ta ich dziwna relacja.
Książka jest napisana w taki sposób, że czujemy ból głównej bohaterki, chcemy dowiedzieć się dlaczego Meg nie powiedziała co się u niej działo.
Poszukiwania osoby, która pomogła w samobójstwie nadały tempa książce i wprowadziły ciekawy wątek, skończyły się smutasy a zaczęła się akcja.
Sama Cody została wykreowana na naprawdę odważną postać. Koniec końców poznaje ona smutną prawdę, ale według mnie była to najlepsza prawda dla niej.
Epilog chwycił za serce.

Książka jest napisana w taki sposób, że czujemy ból głównej...

Książkę czyta się bardzo szybko. Porusza ważny temat, ale w łagodny sposób - określiłabym tą książkę, jako typową młodzieżówkę z morałem.

Cody i Meg razem chciały wyjechać z miasteczka, w którym się wychowały. Miały wielkie plany odnośnie wspólnego życia w Seattle, jednak wszystkie rozsypały się w pył, gdy Meg odebrała sobie życie. Cody nadal nie może poradzić sobie ze stratą najlepszej przyjaciółki, wciąż ma za dużo pytań i zbyt mało odpowiedzi. By odkryć prawdę, Cody wyrusza w podróż zabarwioną poczuciem winy, straty, wspomnieniami i tym, co zostało przed nią zatajone przez Meg.

Do tej pory przeczytałam kilka książek autorstwa Gayle Forman i choć nie było wśród nich takiej, która by mi się nie spodobała, to „Byłam tu” jakoś najbardziej do mnie trafiła. Książka ta jest niezwykle poruszająca, przez to, że opisano w niej parę na serio trudnych tematów jak samobójstwo, czy depresja. Mimo że historia ta ma przedstawić nam, czytelnikom kilka poważnych spraw, pochłonęłam ją w naprawdę krótkim czasie. Myślę, że to przez to, jak Gayle Forman poprowadziła fabułę. Książka to nie tylko opowieść o Cody, która straciła najlepszą przyjaciółkę, bo ta popełniła samobójstwo, to przede wszystkim droga do zrozumienia prawdy. Czytałam kolejne rozdziały i coraz bardziej angażowałam się w akcję, razem z Cody chciałam choć trochę zrozumieć, dlaczego Meg podjęła taką, a nie inną decyzję. Tak, jak i w innych książkach Gayle Forman postacie z „Byłam tu” byli niesamowicie ludzcy - z zaletami, ale również wadami. Dzięki Cody, Benowi, ich problemom o wiele łatwiej było mi pokochać tę książkę. Powieść zyskuje także na tym, że jak wspomina na końcu sama autorka, została ona zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Dzięki temu „Byłam tu” skłania do pewnej refleksji, pokazuje, że problemy ukazane w książce są czymś, co dotyka wielu ludzi. Najważniejszym motywem w całej opowieści jest samobójstwo i to, jak wpływa ono na rodzinę, przyjaciół, otoczenie. Choć temat jest dość ciężki, autorka bardzo dobrze sobie z nim poradziła, nie zbagatelizowała go, nie uczyniła go jedynie tłem dla fabuły. W efekcie „Byłam tu” to wzruszająca, wartościowa lektura, po którą na pewno polecam sięgnąć.

Książka bardzo dobra, o wiele lepsza, niż się spodziewałam. Pomimo trudnego tematu, popłynęłam przez fabułę, a książkę czytało mi się naprawdę przyjemnie. Jest kilka nie do końca podobających mi się rozwiązań, jednak rozumiem, że fabuła ma nas sprowadzać do pewnego momentu i na tym się to kończy. Krąży wokół samobójstwa Meg i ani na chwilę nie gubi toru. Czy to dobrze? Teoretycznie tak, właściwie tak. Mi chwilami przeszkadzało to, że zostawiamy niedomknięte i czasem niewyjaśnione wątki. Nie lubię otwartych zakończeń, a tutaj ociupinę takie wyczułam. Z dobrych rzeczy, fabuła jest świetnie prowadzona i sprawia, że chce się ją czytać. Pozytywnie się zaskoczyłam! Nie polubiłam głównej bohaterki, jednak nie przeszkadzało mi to za bardzo w tym, by wczytać się w historię o Meg. Naprawdę poruszająca historia, polecam każdemu!

Niesamowicie poruszająca książka, pokazuje jak bliscy radzą sobie po stracie najbliższej osoby. Główna bohaterka dąży do prawdy, która pozwoli jej uzyskać odpowiedzi na pytania jakie sobie zadaje. Wzruszyła mnie i sama chciałam poznać odpowiedź na pytania jakie zadawała sobie bohaterka powieści. Spodobało mi się, że autorka poruszyła temat depresji i wynikającej z niej konsekwencji.

W tej książce pokazywane są rzeczy, do których człowiek jest zdolny po śmierci kogoś bliskiego, co mi się spodobało. Daję 7 gwiazdek przez to właśnie, że jest tam dążenie do prawdy, mimo tego że wydawałoby się z początku, że tam nie ma nic do szukania. W każdym razie nawet dobra książka.

Doskonała książka! Strasznie wiele emocji wywołuje i nie łatwo o niej zapomnieć. Nie jest to lekka książka, więc czytanie w jeden wieczór odpada. Mówi o samobójstwie przyjaciółki, która skrywała wiele tajemnic. Bardzo emocjonalna książka. Nie dałam najlepszej oceny, ponieważ według mnie książka jest napisana mało zwięźle. Niektóre sytuacje były owijane w bawełnę, dopóki było napisane, o co dokładnie chodzi. Niektórym przypada taki styl pisania do gustu. Oczywiście bardzo lubię książki, gdzie sytuacja wywołuje lekki dreszczyk niepewności, ale kiedy sytuacja jest dość nudna, to ciężko mówić o jakimkolwiek dreszczyku. Cieszę się, że na nią trafiłam i nie żałuję przeczytania jej. Polecam!