Niesamowite i dziwne opowieści

Okładka książki Niesamowite i dziwne opowieści Zbigniew Badowski
Okładka książki Niesamowite i dziwne opowieści
Zbigniew Badowski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza fantasy, science fiction
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
2013-01-01
2013-01-01
9788320555165
tall tale mity przesądy kosmici nadprzyrodzone zdarzenia złudzenia wrażenia z podróży taternictwo góralszczyzna koty

Zbiór krótkich historyjek - niektóre są napisane nawet poprawną i gładką polszczyzną, z pewną kulturą, ale generalnie - płaskich, banalnych, krótkich, kliszowatych do bólu zębów, ot, takie tam reminiscencje z wojaży zagranicznych - a to timeslip we śnie podczas wycieczki do Grecji, a to w świątyni Izydy Egipcjanka, która wpadła autorowi w oko, okazuje się Izydą oczywiście, a to timeslip we śnie do czasu powstania warszawskiego (miał miejsce faktycznie, bo w puencie narrator oczywiście spotkał na ulicy przechodniów, którzy w rozmowie ze sobą nawiązywali do tajemniczego zdarzenia sprzed lat),a to ileś tam "tall tales" (opowiastki niesamowite i dziwne z drugiej ręki),a to jakieś przeczucia dotyczące katastrofy (ot, jedna kumoszka drugiej kumoszce),a to spotkanie z jakimś dziwnym osobnikiem (grecki bóg ? bożek Pan?),a to jakiś głos "z zaświatów", a do tego mamy jeszcze kilka okropnych historyjek nie-f (jak np. pamiętnik ze służby wojskowej za Stalina, zakończony zastrzeleniem podłego zwierzchnika).

Obrazek "egipski" budzi niejakie skojarzenia z "Obliczem boga Ptah" Zegalskiego czy "Egipskim kotem" Zajdla, ale kudy Badowskiemu do takich nowelek ze zręcznym pomysłem i zgrabną puentą - jego historyjki są na to zbyt prościutkie i anegdotyczne.

I na domiar złego dochodzi ileś tam (za dużo!) "sabałowych" historyjek i tanich anegdot opowiadanych męczącą góralszczyzną (ze sporym słowniczkiem oczywiście) - tradycyjnie potwornie płaskich i już wcześniej zasłyszanych czy przeczytanych (no takie dowcipy "z brodą"). Oczywiście Badowski jest z tych, co mają obsesję na punkcie gór i wspinania się.

Generalnie zaplatało się tutaj kilka w miarę sympatycznych (choć zupełnie nieoryginalnych historyjek),kilka z jakąś śladową sensowną filozofijką, do tego miły i banalny początkowy tryptyk z kotkiem, panią i pechowym samochodem (motyw zmiennokształtnej... kosmitki!) - i ogólne odczucie mielenia niestrawionych resztek z wcześniejszych posiłków.

Raczej dla początkujących (nieoczytanych) albo na doła lub na czekanie w kolejce do lekarza na nieprzyjemny zabieg.

Dodaj cytat z książki Niesamowite i dziwne opowieści