Memento mori

Okładka książki Memento mori Ian Rankin
Okładka książki Memento mori
Ian Rankin Wydawnictwo: Albatros Cykl: Inspektor Rebus (tom 16) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Rebus (tom 16)
The Naming of the Dead
Albatros
2008-01-01
2008-01-01
Andrzej Szulc

Okładka książki Pocztówkowi zabójcy Liza Marklund, James Patterson
Pocztówkowi za... Liza Marklund, Jame...
Okładka książki Krzyżowiec Andrew Gross, James Patterson
Krzyżowiec Andrew Gross, James...
Okładka książki Szósty cel Maxine Paetro, James Patterson
Szósty cel Maxine Paetro, Jame...

Uwielbiam inspektora Rebusa. Cyniczny do granic możliwości, działający wbrew wszystkim standardom, alkoholik i pracoholik - jednym słowem świetny glina ;) Od innych autorów Rankina wyróżnia to, że zawsze porusza kwestie społeczne i polityczne. Wplata je w sobie znany sposób w wiodący wątek i tworzy spójną całość. Powieści zawsze są mroczne jak zadymione dymem papierosowym bary Edynburga. I zawsze smakują jak 10 letnia whisky ...

Ciekawie wplecione do fabuły autentyczne wydarzenia ze szczytu G8, jednak sama fabuła mimo wątków pobocznych nie zachwyciła.

Od tej książki zaczęłam przygodę z tym autorem i już wiem, że na pewno będę czytać kolejne części tej serii.

Statyczny kryminał w pachnącej whisky atmosferze Edynburga, ale na szczęście nie tak obrzydliwy, jak moje ulubione kryminały o Aberdeen ;)

Bardzo klasyczny, 'gliniarski' - bohater to starzejący się glina, z problemem alkoholowym, rozsypaną rodziną, bez życia prywatnego ale nieustępliwy. Nie podda się dopóki nie dotrze do prawdy, jaka by nie była. Brzmi znajomo? Tak, to archetypowy bohater kryminałów, ale bardzo dobrze napisany i przełamany interesującymi postaciami drugoplanowymi.

Polecam fanom takich pisarzy jak: Stuart MacBride, Simon Beckett czy Henning Mankel.

Może nie tak doskonała jak wcześniejsze powieści Rankina - ale trzyma poziom. Zawiła intryga w połączeniu z mglistymi szkockimi klimatami. Dobre czytadło!

Bardzo zgrabny kryminał, w którym wątki sensacyjne udanie splecione są z prawdziwymi wydarzeniami: szkockim szczytem G8 w 2005 r., manifestacjami antyglobalistów w Edynburgu oraz zamachami w londyńskim metrze. Do tego niebanalna, należycie zawikłana fabuła i sylwetki bohaterów, nadużywającego alkoholu, cynicznego inspektora Rebusa i jego marzącej o zrobieniu kariery podwładnej Siobhan Clarke - wszystko to sprawia, że opowieść daje złudzenie prawdziwości i czyta się ją z zainteresowaniem. Godne polecenia dla wielbicieli kryminałów.

kiepski krymial.szkoda czasu

kiepski krymial.szkoda czasu

niestety, nie zmęczyłam do końca. może wpływ miało to, że czytałam głownie w metrze. Czyli dorywczo.

Oczekiwałam po kryminale zabójstw, wartkiej akcji w poszukiwaniu morderców. A tu niestety jej brak. Dużo wątków pobocznych. Nie zachwyciła mnie ta książka.

• Kryminał
  • Kryminały
  • Kryminał, sensacja, thriller
  • Ian Rankin
  • Do wypożyczenia

Dodaj cytat z książki Memento mori