Szpiedzy na moście

Zysk i S-ka
2015-01-01
2015-01-01
Zbigniew A. Królicki
śledztwo szpiedzy zimna wojna tajemnice polityka władza

Drobiazgowo opisana historia batalii sądowej o prawa zatrzymanego przez Amerykanów rosyjskiego szpiega. Będący jego adwokatem autor przedstawił zarówno prawne, jak i własne, moralne rozterki, które towarzyszyły mu podczas procesu.

Ciekawy wątek przyjaźni z klientem, do pewnego stopnia interesujące przedstawienie amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, a na koniec fascynująca historia negocjacji z Sowietami i NRD.

Uwaga! Książka jednak nie jest tym, na co wygląda. Lwia część historii to opowieść prawnika o tym, co działo się w sądzie i podczas przygotowań do procesu. Autor skorzystał ze swoich notatek, które sporządzał, reprezentując pułkownika Abla i odniosłem wrażenie, że opis tej części historii przyszedł mu po prostu najłatwiej. Ze względu na wykonywany zawód, James Donovan nie umiał (albo nie chciał) pozbyć się nawet mało istotnych elementów, które być może dobrze naświetlają tło argumentów, jakimi posługiwała się obrona, ale jednocześnie sprawiają, że opowieść jest przeciągnięta i nużąca. Historia wymiany szpiegów i negocjacji między mocarstwami pojawia się dopiero pod koniec, a czytelnik może poczuć rozczarowanie tym, jako mało uwagi jej poświęcono. Zwłaszcza ci, którzy najpierw obejrzeli film z Tomem Hanksem zauważą, że niewiele tu szczegółów, które uzupełniają opowieść Spielberga.

Wszystko to razem sprawia, że ciężko jest ocenić tę książkę jako wybitną, zwłaszcza jeśli ktoś liczył na trzymającą w napięciu historię szpiegowską. Być może, problem tkwi w tym, że Donovan napisał ją sam, skromnie unikając stawiania samego siebie w centrum. Film poszedł inną drogą i wydaje mi się, że słusznie. Z drugiej strony, ta książka właśnie taka miała być. To solidny, dobrze udokumentowany reportaż, który wydaje się dobrze oddawać charakter autora. A historia sama w sobie jest wybitnie interesująca, więc ani trochę nie żałuję, że ją przeczytałem.

Lepsze od filmu bo napisane przez prawdziwego bohatera. Lepsze od powieści bo prawdziwe. Trzyma w napięciu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdaje się w ubiegłym roku miałam przyjemność obejrzenia filmu Most szpiegów z genialnym Tomem Hanksem w roli głównej. Film oparto na podstawie wskazanego wyżej tytułu. Autorem jest jeden z głównych baheterów całej tej historii, prawnik J.B.Donovan, obrońca radzieckiego szpiega Rudolfa Abla. Książka w sposób niezwykle szczegółowy opisuje nam przebieg procesu Abla, jak też pokrótce proces wymiany na złapanego kilka lat później w Związku Radzieckim szpiega amerykańskiego. Na podstawie jednej z najsłynniejszych spraw szpiegowskich mamy okazję zapoznać się z amerykańskim systemem sprawiedliwości, podejściem Amerykanów do kwestii naginania przepisów prawa przez FBI i życia w latach 50-tych nie tylko w USA, ale i w podzielonych Niemczech. Książka zawiera zdecydowanie więcej konkretów niż film, drobiazgowo analizowane są możliwości obrony Abla opartej na ewidentnym naruszeniu prawa do czwartej poprawki. Rozpatrywany jest problem, który zdaje się być aktualny również w czasach obecnych, tj. czy dla jakiegoś teoretycznie większego dobra można naruszać prawa w zakresie zatrzymania i przesłuchania obywateli oraz innych osób znajdujących się na terenie danego państwa.
Mnie książka bardzo się podobała i zdecydowanie ją polecam, zwłaszcza tym, którym podobał się film i chcieliby dowiedzieć się nieco więcej o Albu i Donovanie.

Ksiazka pisana jak przygodowa lub thriller, totez wchodzi blyskawicznie. Ciekawa, w szczegolnosci obraz Abla.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka w arcyciekawy sposób opowiada historię procesu oskarżonego o szpiegostwo oficera sowieckiego wywiadu Rudolfa Abla.
Narratorem jest James B. Donovan, który w trakcie trwania II wojny światowej był głównym doradcą prawnym amerykańskiego wywiadu.
Abel był uznawany za najbardziej zdolnego i skutecznego szpiega swoich czasów. Był on wręcz wzorcem agenta wywiadu. Biegle posługiwał się kilkoma językami, znał się na wielu najróżniejszych dziedzinach życia i nauki, był doskonałym sportsmenem i radiotelegrafista. Dodatkowo był z wyglądu niezwykle pospolity. Ot taki Pan Nikt, twarz, o której natychmiast się zapomina. Wielki atut w pracy szpiega.
Abel założył w USA sowiecką siatkę szpiegowską, która bardzo prężnie działała. Śledztwo FBI trwało długo. W końcu Abel został aresztowany przez FBI w brooklyńskim hotelu, w 1957 roku. Nastąpiło to po obciążających go zeznaniach byłego współpracownika.
Jego proces, który rozpoczął się przed brooklyńskim Sądem Okręgowym, a zakończył w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych.
Autor, który był obrońcą Abla, wspaniale opisuje, ze wszelkimi detalami linię obrony, jaką przyjął, jak udało się Ablowi uniknąć kary śmierci, opowiada przebieg całego procesu, w którym, jak w żadnym innym o zwycięstwie decydował drobiazg, oraz ujawnia wiele szczegółów dot. wielce zagadkowej osoby swojego klienta, który do samego końca pozostał dla niego bardzo tajemniczą osobą.Dzięki wyjątkowo dokładnej narracji poznajemy także osobę samego prawnika i autora książki. Jawi nam się o, jako niezwykle inteligentny, sumienny, perfekcyjnie wykonujący swoją pracę człowiek. Ale nie tylko...
Proces sowieckiego szpiega miał miejsce w okresie zimnej wojny, był jednym z najpilniej śledzonych, komentowanych na świecie. W USA także wzbudzał wielkie zainteresowanie, tym bardziej, iż w jego toku ujawniono zaskakujące metody działania i sukcesy sowieckich szpiegów.
Książka jest niezwykle ciekawa. Przybliża nie tylko meandry sądownictwa, prawodawstwa amerykańskiego, ale także realia z okresu zimnej wojny i sylwetki autentycznych bohaterów.
Mimo, iż gro historii rozgrywa się w sądzie, autor opowiada o tym tak fascynująco, iż całość czyta się jednym tchem. Czasami życie pisze lepsze scenariusze niż najlepszy autor thrillerów.
Zachęcam do lektury, niezależnie do tego, czy oglądaliście film Spielberga opartego na tej książce. Ja widziałem film, czytałem książkę i muszę przyznać, iż książka jest dużo lepsza od ekranizacji, a samo wczytywanie się w detale procesu, w rys bohaterów, w klimat lat 50. XX wieku, w niuanse sądownicze, obyczajowe jest wielka przyjemnością, której nie odda żaden, nawet najlepiej nakręcony film.
Zachęcam do lektury.

Historia Jamesa B. Donovana i Rudolfa Iwanowicza Abla pozostałaby kolejną zapomnianą opowieścią z czasów Zimnej Wojny, gdyby nie Steven Spielberg. Amerykański reżyser wziął na warsztat wspomnienia adwokata broniącego sowieckiego szpiega tworząc w zeszłym roku film „Most szpiegów”. Dzięki temu ukazało się także w Polsce wznowienie zapisków mecenasa Donovana, które po raz pierwszy zostały wydane w 1964 roku (czyli już w dwa lata po wydarzeniach, które rozegrały się na moście Glienicke). Niezwykle skrupulatna relacja z przebiegu procesu oraz wnikliwe sporządzone notatki adwokata to pozycja, którą czyta się jak prawniczy thriller.

(...)

Szpiedzy, napięcia międzynarodowe, obrońca strzegący litery prawa.
Potocznie postrzega się język prawniczy za niezrozumiały, ale James B. Donovan dał nam pasjonująca historię procesu sowieckiego szpiega, ale też odmalował obraz swoich czasów.

Autor jest postacią niezwykłą - w czasie IIWŚ oficer OSS, oskarżyciel pomocniczy w procesach norymberskich, ceniony w amerykańskiej palestrze obrońca. Donovan musi przerwać swój urlop, gdy dostaje propozycję obrony oskarżonego o szpiegostwo Rudolfa Iwanowicza Abla, którego tytułują pułkownikiem.
Nieczęsto możemy poznać motywacje "adwokata diabła", a tu wyjaśnienie jest jasne i kryształowo uczciwe - klient zasługuje na uczciwą obronę, co gwarantuje mu konstytucja, oraz ochronę praw osobistych wynikających z Karty Praw. Proces ten nie był procesem nad komunizmem, a nad jednostkowym przypadkiem szpiegostwa. Linia obrony jest równie ciekawa, oparta na nieprawidłowościach podczas zatrzymania i pogwałceniu Czwartej Poprawki. Teoretycznie znamy wynik sprawy i jej zakończenie (wymianę na moście Glienicke),ale w toku lektury mimo tej wiedzy towarzyszy nam napięcie i ciekawość. Niuanse prawnicze przedstawione w przystępny i zrozumiały sposób są głęboko umotywowane. Poznajemy sposób wyboru przysięgłych i wszelkie implikacje, które mogą powodować ich usunięcie. Szczegóły działalności szpiegów brzmią zarówno nieprawdopodobnie, niczym w filmie sensacyjnym, jak i absurdalnie - jak w przypadku błędów i niedopatrzeń Hayhaynena.
Poznajemy osobowość Abla, skrytego i cichego intelektualisty, który poza bieżącymi detalami swojego procesu omawia z adwokatem kwestie matematyczne, kulturalne, rozmawia o malarstwie i tysiącu innych tematów.
Podczas procesu Abel jest nazwany człowiekiem, który był szkolony, by zawodowo kłamać. Uczył się również czegoś, czym wykazuje się i autor - obserwacji. Spostrzeżenia Donovana są wnikliwe nie tylko na płaszczyźnie prawnej, ale i w prozaicznych detalach codzienności. Wszystkie one składają się na bogaty obraz - od ogółów, atmosfery po makkartyzmie i napięć międzynarodowych, po szczegóły tradycyjnej restauracji obok sądu, spotkań towarzyskich socjety, niejawnych kontaktów i znajomości, warunków w więzieniach, działalności prasy. Dziennik adwokata jest prowadzony dość drobiazgowo i nie skupia się tylko na kwestiach prawnych.
Batalia w kolejnych sądach jest najbardziej emocjonującą częścią książki. Pobyt w Niemczech Zachodnich i nieoficjalne negocjacje w celu uwolnienia obywateli amerykańskich w zamian za Abla wydaje się nieco bardziej stonowany, choć w treści sam w sobie stanowi materiał na thriller. Przedostawanie się przez Żelazną Kurtynę, nerwowe rozmowy z przedstawicielami ZSRS i adwokatem Voglem oraz "rodziną" Abla, ponury klimat zrujnowanej sowieckiej części Berlina - którego czasy świetności autor pamięta jeszcze sprzed wojny. Spadek napięcia może tu być powodowany oparciem tej części na raportach przesyłanych władzom USA.
Niesamowite jest zderzenie dwóch światów w oczach człowieka, który wiele przeżył i głęboko wierzy w odbudowę rzeczywistości powojennej w oparciu o fundamenty demokracji i praw człowieka, które funkcjonowały w Stanach Zjednoczonych od lat i wydawać by się mogło, że powinny być zrozumiałe i piękne dla wszystkich ludzi. Konfrontacja opresji komunizmu i tytanowych filarów praw w wolnym świecie, za którymi z obu stron wybrzmiewa groźba konfliktu zbrojnego.
Bardzo ciekawa lektura, o której zrobiło się głośno za sprawą ekranizacji.
Na uwagę zasługuje fantastyczna okładka, kojarząca się z filmami z Jamesem Bondem, przykuwając wzrok świetnym zderzeniem czerwieni i czerni.

Szpiedzy, napięcia międzynarodowe, obrońca strzegący litery prawa.

Kiedy myślę o szpiegach to czuję dreszcz niepewności, zawirowania przygód i moralne rozkojarzenie. Jako zagorzała fanka agento-szpiega 007, nie mam wielkiego złudzenia, że to zajęcie przypomina pławienie się w luksusie, zabawy z bronią oraz romanse z kordonem pięknych kobiet. Poza filmem (czy książką) większość historii szpiegowskich kończy się zupełnie prozaicznie: śmiercią, zapomnieniem, potępieniem, więzieniem. Zero efektów specjalnych. Całe życie szpiega to tak naprawdę żmudna, dość nudna praca, pełna podchodów i powtarzalności.

CAŁOŚĆ: http://ksiazkisaniebezpieczne.blogspot.com/2016/01/kazdy-czowiek-ma-prawo-do-obrony-i.html

• Przeczytane w 2022
  • Historia służb specjalnych

Dodaj cytat z książki Szpiedzy na moście