Fryzjer Stalina

2014-04-25
2014-04-25
Grażyna Waluga
Stalin

"Fryzjer Stalina" to książka, którą czyta się jednym tchem.
Podczas lektury jest i śmieszno, i straszno, gdyż autor pokazał czas wielkich czystek w sposób groteskowy, nie stroniąc od czarnego humoru i absurdu.
Drugie dno tej powieści odsłania jednak przerażający obraz stalinowskiego terroru. W państwie bezprawia nikt nie może czuć się bezpiecznym, o czym przekonują się na własnej skórze i historyczni, i fikcyjni bohaterowie.

Tytułowy fryzjer to postać od początku budząca sympatię czytelnika. Jego burzliwe i zawiłe losy śledzi się niezmiennie z zapartym tchem. Przy okazji tych perypetii poznajemy mechanizmy sprawowania władzy przez Stalina, jego czerwony dwór oraz życie przeciętnych ludzi, skazanych na ciągły strach, poniżenie i skrajną biedę.

Autorowi udało się połączyć tragizm z poczuciem humoru, co nie jest łatwe, zwłaszcza, gdy pisze się o tak przerażających wydarzeniach jak Wielki Głód na Ukrainie. To zderzenie potworności z komizmem robi ogromne, niezapomniane wrażenie.

Całość napisana jest gawędziarskim, barwnym stylem, co również podnosi wartość książki, podobnie jak literackie konteksty (np. nawiązania do prozy Bułhakowa czy Czechowa).

"Fryzjer Stalina" to książka, którą czyta się jednym tchem.

Odrobinę mnie ta pozycja zawiodła. Tytuł sugerował mi, że będę świadkiem wielu spotkań Stalina z jego fryzjerem. Liczyłam na dużą liczbę opisów przywódcy w chwilach prywatności, jego zachowania i sprawowania przez niego władzy. Tymczasem owych spotkań w książce zostało przedstawione niewiele. Nie znaczy to, że Stalina tu nie ma. Stalin – duch jest nieobecny ciałem, ale patrzy. Szuka szpiegów, podsłuchuje, wierzy kapusiom, podgląda i wszystko ma pod kontrolą. Ta książka to przede wszystkim opis życia zwykłych ludzi uwięzionych w państwie, które władza nazywa rajem. Jest to opis przesiąknięty strachem. Wspólnie z fryzjerem i jego rodziną zostajemy uwikłani w śmiertelnie niebezpieczna grę, której stawką jest życie. Wystarczy jedno źle dobrane słowo, jeden niewłaściwy znajomy, jedna zła decyzja, by zniknąć.

Książka wciągnęła mnie dopiero od połowy, ale całkiem dobra końcówka, wszechobecny w opowieści strach oraz niepewność zrekompensowały początkowe trudności. Jeśli ktoś chce poznać osobę Stalina, może się zawieść. Jeśli chce poznać stalinowską Rosję, jej cienie, absurdy oraz terror, będzie usatysfakcjonowany.

Powieść, która intryguje, zaskakuje i pozostaje w pamięci prowokując do refleksji. Pisarz przybliża obraz życia w sowieckiej Rosji, a także postać dyktatora Józefa Stalina w sposób z jednej strony łatwy w odbiorze, z drugiej poruszający i wzbudzający wiele skrajnych emocji.

Zapraszam do przeczytania całej opinii:

Zapraszam do przeczytania całej...

Rosja to ostatnio kraj będący na językach całego świata. Matuszka otulająca swoimi ramionami każdy kawałek ziemi, jaki znajdzie się w zasiągu Putina, nie raz pokazała, do czego zdolne są jej dzieci.

Przenieśmy się, więc do czasów, gdy jej najznamienitszą pociechą był pewien Gruzin o nazwisku Josif Wissarionowicz Dżugaszwili, który dla potomnych przetrwał, jako Józef Stalin…

Po za okrucieństwem, paranoją na punkcie bezpieczeństwa, mistrzostwem w oszukiwaniu, niewybrednymi metodami przesłuchiwania świadków, twarzy pełnej dziobów po ospie, kojarzono go z jeszcze jedną ważną rzeczą. Wąsami. Czczone przez wiernych wyznawców, będące wyznacznikiem nastroju Wożda, budujące nowe trendy w modzie rosyjskiej – słowem skarb narodu.

To właśnie one są przyczyną przywilejów i obaw Awrahama Bahara, fryzjera, który ze sztuką strzyżenia zapoznał się już w latach dziecięcych, obserwując ojca, prawdziwego mistrza tegoż fachu.

Awraham od osiemnastego roku życia jest mieszkańcem Tirany. Odkąd pamięta Albania zawsze była życzliwa cudzoziemcom. Zawód fryzjera pozwalał na dostanie życie, dom z ogródkiem i święty spokój. Niestety rzeka mlekiem i miodem płynąca, musiała kiedyś wyschnąć. Zła sytuacja ekonomiczna, czystki etniczne, zbrodnicze napady w biały dzień, głód i ubóstwo popychają Awrahama do drastycznych środków. Nasz główny bohater postanawia, iż powróci do ziemi ojców, Rosji. Wybór jest łatwiejszy dzięki donosom z gazet, z których wynika, że kraj ten to raj na ziemi, który ugości każdego przybysza. Wszyscy są tam szczęśliwi, pracy jest od groma, pieniądze spadają z nieba niczym manna – nic tylko wyjeżdżać!

Awraham pakuje najpotrzebniejsze rzeczy, zmienia imię i nazwisko na Razan Sztube i wyrusza w świat. W malowniczej wiosce poznaje piękną Annę, matkę trójki dzieci, która zostaje jego żoną. Dzięki jej synowi Dymitrowi, dostaje niepowtarzalną okazję zostania golibrodą Stalina.

Czy przyjęcie posady okaże się dobrym wyborem? Jak Razan poradzi sobie na salonach? Czy uda mu się zniwelować podejrzenia Stalina? Czy wytrzyma w sieci kłamstw i donosów?

„Fryzjer Stalina” Paula M. Levitta to świetna gratka dla każdego czytelnika. Już sam tytuł kusi do sięgnięcia po tę powieść. Fryzjer – Czy to żart? Komedia? Nic z tych rzeczy, choć wisielczego humoru tu nie brakuje.

To, na co od razu zwrócicie uwagę to bardzo drobiazgowo przedstawieni bohaterzy. Mamy, więc Razana z masą przemyśleń na głowie, Annę, która wykorzysta każdą okazję, aby zadbać o dobrobyt rodziny, płytką, jak kałuża po mżawce Nataszę, przebiegłego Dymitra, utalentowaną Jelenę, mistrza w rzucie podkową Pawła czy ukochanego przez naród, zmiennego, jak pogoda Stalina. Nie bójcie się, że zginiecie w natłoku nazwisk. Książka jest tak skonstruowana, abyśmy zdążyli dokładnie poznać każdą postać, przyjrzeli się jej wewnątrz i na zewnątrz, pokochali lub znienawidzili. Dzięki temu autor zdanie po zdaniu zdobywa naszą uwagę, w problemy bohaterów wplatając horror lat trzydziestych ubiegłego wieku.

To właśnie tło historyczne jest kolejnym konikiem tej powieści. Levitt po stokroć daje nam odczuć bezprawie stalinowskiej Rosji. Z pozoru kwitnący kraj, pełen szczęśliwych ludzi, zalewa plaga donosicieli pragnących złupić nasz majątek, szpiegów, kolejnych zsyłek do obozów pracy, strachu, trzymania języka za zębami, podejrzliwości i szaleństwa. Bo jak przeżyć i nie zwariować, gdy za żart można dostać ładnych parę lat w łagrze? W szczególności, gdy znajdujemy się najbliżej głównej władzy? W tym wypadku powiedzenie pod latarnią zawsze najciemniej traci na znaczeniu.

Autor mistrzowsko gra na naszych emocjach. Nie raz i nie dwa czułam wielkie napięcie, wręcz bałam się odwrócić kolejną stronę, na której mógł zginąć jeden z ulubionych bohaterów. Dogłębnie odczuwałam huśtawki nastrojów, podejrzliwe spojrzenie sąsiada, czy stumilowy ogon szpiegów, chcący wrobić mnie w zdradę. Wraz z bohaterami analizowałam każdy krok, sprawdzałam podsłuchy, czy uciekałam pierwszym lepszym pociągiem na lewych papierach. Ryzyko i wielka niewiadoma jutra – o to, dlaczego warto sięgnąć po „Fryzjera Stalina”.

Jednakże ta książka to nie tylko walka z systemem. Jest tu również miejsce dla miłości, przywiązania, szatańskiego humoru, który miesza się z każdą niepewną sytuacją. Bo czy taki donos, choć smutny, (bo jak można takie rzeczy wypisywać do samej głowy państwa?) nie przypomina wam dziecięcych skarg, które często śmieszą dorosłych?

„Drogi Towarzyszu Stalinie” – zaczynał się typowy donos. – „Mieszkam w bloku razem z Galiną Sobol. Za każdym razem, gdy pada wasze nazwisko, ona pokazuje znak figi, jak zabobonny włoski wieśniak, aby oddalić zły urok. Powinna zostać osadzona w łagrze, a jej mieszkanie powinienem dostać ja, bo jest dużo większe od mojego i z widokiem na ogród.”(1)

Wielki rosyjski melanż, powieść, o jaką dzisiaj trudno. Praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie: kryminał, nutkę romansu, wspaniałe tło historyczne, akcję, humor. Nie pozostaje mi nic innego, jak odesłać was na fotel Razana, tak abyście przekonali się na własnej skórze, jak to jest, gdy w rubryce zawód, możecie wpisać „Fryzjer Stalina”.

Książka zainteresowała mnie ponieważ jej tło to czasy stalinizmu. Interesuje mnie ten temat i w chwilach kiedy mam już dosyć czytania książek historycznych, biografii czy pamiętników chętnie czytam utwory obyczajowe, sensacyjne osadzone w czasach panowania J. Stalina.

Książka jest interesująca jednak ma parę wad. Jedną z nich jest powielanie przez autora mitów. Co mnie jako interesującej się ZSRR trochę denerwuje. Mianowicie jest to używanie cytatów jak "Śmierć jednego człowieka to tragedia, a milionów statystyka" co jest tylko przypisywane Stalinowi nie są zaś to faktyczne potwierdzone słowa J. St. Co prawda jest wolność twórcza w takich książkach, ale powielanie błędnego myślenia powoduje, że czytelnicy automatycznie przypisują je w pamięci. Widać tutaj, że autor niewiele wie na temat ZSRR, nie czuć tego klimatu jaki mamy np: w "Saszeńce" (autor: Simon Montefiore),który jakby nie patrzeć jest historykiem i interesuje się tematyką ZSRR.

Drugą wadą jest bardzo mała ilość dialogów. Większość książki to opis zdarzeń. Mamy wówczas wrażenie, że czytamy streszczenie.

Jednak mimo tych wad odbiór książki jako całości jest raczej pozytywny. Czujemy więź z bohaterami, interesujemy się ich losami. "Fryzjer Stalina" ma też mocne momenty przepełnione akcją i dynamicznością.

Żydowski golibroda, Albańczyk Awraham Bahar w swoim kraju czuje się zaszczuty i prześladowany. Słusznie obawiając się o swoje życie na wieść o tym, że w ZSRR narodziła się kraina mlekiem płynąca postanawia tam emigrować. Gdy już tam trafia dostaje propozycję nie do odrzucenia.

W ZSRR w 1931 roku za sprawą Stalina następują wielkie przemiany. Media światowe donoszą o tym, że już niedługo będzie to kraina szczęśliwości, równości i demokracji. W tym czasie w Albanii Awraham Bahar, z pochodzenia żyd z powodzeniem prowadzi zakład fryzjerski. Jest utalentowanym golibrodą. Jednak w jego kraju ludzie z jego pochodzeniem mają się z dnia na dzień coraz gorzej. Gdy z prasy dowiaduję się o tym, jak żyje się w komunizmie podejmuje on decyzję o sprzedaży swojego zakładu i migracji do ZSRR celem polepszenia swojego bytu.

Po drodze przeżywa wiele przygód. Ceniony za swój fach albański golibroda bardzo szybko przekonuję się, że podróż nie poszła na marne. Nie jest on osobą zbyt wymagającą, potrafi cieszyć się z każdej dobrej chwili, która go spotyka. Klepie czasem biedę, ale nie uskarża się na swój los, który płata mu różne figle, z reguły okazując się dla niego łaskawym.

Za sprawą dziwnego zrządzenia losu trafia przed oblicze samego Stalina i dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom zostaje jego fryzjerem. Cieszy się splendorem i profitami ludzi związanymi blisko ze środowiskiem władców Kremla. Jednak kulisy jego zawodu doprowadzają go do konkluzji, że osoba podająca się za Stalina to za każdym razem inny człowiek. Poniekąd strzyżenie i golenie jest to samo, ale nigdy nie przebiega tak samo.

Awraham zastanawia się, który Stalin jest tym prawdziwym, które oblicze jest tym należącym do Wodza i ile jeszcze nastrojów Wierchuszki będzie musiał znieść zanim nie popadnie w obłęd. Stalin jest raz gadatliwy, raz mruk, raz sentymentalny a niekiedy okrutny i straszny. W końcu golibroda odkrywa prawdę, że stworzony przez komunistów raj na ziemi to sam środek piekła. Doprowadzony na skraj przepaści postanawia poderżnąć Stalinowi gardło. Tylko, jak odkryć, który z tych, których goli jest prawdziwy?

W tle powieści przewija się wierny tamtemu okresowi klimat Rosji stalinowskiej łącznie z jej paradoksami, mrocznym donosicielstwem, nasyłaniem służb specjalnych, inwigilacją, wywożeniem na Syberię i zesłaniem za każde słowo sprzeciwu lub w wyniku oszczerczego donosu. Tej ciekawej pozycji towarzyszy stale mroczny humor i chociaż czasem jest to śmiech przez łzy, to jednak czytelnik ma wrażenie, że jedynym, co zostało wtedy ludziom, aby mogli egzystować i nie popaść w paranoję był właśnie cichy śmiech. Za zbyt głośny można było trafić do radzieckiego łagru.

Surrealizm i absurd towarzyszy czytelnikowi od początku do końca. Rosja czystek, terroru, głodu, pokazowych procesów, zesłań, szpicli, donosicielstwa i agentów to smutny obraz tamtej stalinowskiej rzeczywistości zawartych na kartach książki. Autor świetnie oddał apatyczność społeczną i ukazał to, co znane jest dzisiaj z podręczników do historii. W tym ogromnym kraju szerzy się społeczna apatyczność a Paul T. Levitt z całości tego obrazu uczynił źródło filozofii i humoru.

Ta lektura skierowana jest do czytelników, którzy lubują się w oryginalnych, dających do myślenia dziełach, czym wzbudzają wiele emocji i dostarczają niezapomnianych wrażeń. To świat właściwy ludziom żyjącym na przestrzeni dziejów zdających sobie sprawę z zagrożeń wynikających z systemów totalitarnych. Warto po nią sięgnąć a każdy, kto tak uczyni nie będzie czuł się rozczarowany. Polecam.

Więcej: http://bachorski.wordpress.com/

Józef Stalin. Człowiek, którego pamiętają wszyscy. Znany jako despota i dożywotni dyktator Związku Radzieckiego, posiadający nieograniczoną władzę. Jako metodę rządzenia stosował masowy, państwowy wewnętrzny i zewnętrzny terror, który pochłonął od kilku do kilkudziesięciu milionów ofiar śmiertelnych. Nie ma chyba osoby, która mogłaby powiedzieć, że ten mężczyzna miał swoje dobre strony. A może znalazł się ktoś, kto dobrze go poznał?

Awraham Bahar jest Albańczykiem, utalentowanym żydowskim golibrodą. Żyje w czasach, kiedy w ZSRR buduje się raj na ziemi. Kiedy przybywa do Rosji, poznaje tam pewną wdowę, Annę. Oboje mają sie ku sobie, po kilku miesiącach znajomości pobierają się. Mężczyzna zmienia nawet dla niej imię na Razan. Wraz z żoną wyruszają w podróż ku lepszemu życiu. Dzięki synowi Anny dostaje ciekawą propozycję pracy. Ma być fryzjerem samego Wielkiego Wodza. Posłusznie strzyże na jeża i w kancik, namydla i goli, stara się by nie za bardzo przyciąć wąsów Stalina. Rzecz dziwna: Wódz raz jest gadatliwy, to znów sentymentalny, czasem wylewny, a niekiedy straszny. Jednak poznaje prawdę, o której wielu nie zdaje sobie sprawy. Raj na ziemi w istocie jest piekłem. A towarzysz Stalin może mieć wielu sobowtórów. Jak poderżnąć mu gardło, gdy nie wiesz czy golisz właściwego?

Książka wbrew tytułowi nie opiera się tylko na Razanie i jego pracy fryzjera. To powieść wielowątkowa, niosąca ze sobą kilkoro różnych bohaterów i ich własne poglądy życiowe. Nie ukrywam, że temat utwory jest według mnie bardzo interesujący. Stalin to człowiek, który wpisał się w historię. Wszyscy znają go z tej negatywnej strony, ukrywanego pod maską Wielkiego Człowieka Ludu zła. Jak się okazuje, ma też swoje ludzkie cechy. Przekonał się o tym Razan. Wożd raz miał dobry humor, a inny dzień zły. Bywał gadatliwy, rzucał nawet żarty o sobie samym. Następny raz wściekały krzyczał, swoich zachowaniem wzbudzał postrach w swojej służbie.

Autor w swoim utworze przybliża czytelnikowi codzienne życie w Rosji. Czyli: wszędzie podsłuchy, ludzie boją się rozmawiać na zakazane tematy, jeden obywatel składa skargę na drugiego, byleby tylko mieć z tego korzyść dla swojej osoby. Kiedy Razan i Anna chcieli szczerze porozmawiać na tematy polityczne, musieli wychodzić na ulicę, bowiem tylko tam nie było podsłuchów. Raj, który tworzył Stalin tak naprawdę był utopią. Nie możliwe, aby takie „idealne” państwo mogło równie idealnie funkcjonować. Wszędzie czaiła się korupcja, wykorzystywanie swojej wyższej pozycji w hierarchii dla własnych celów. Istny wyścig szczurów. Tak właśnie mogę nazwać ustrój komunistyczny i realia państwa Rosyjskiego w tamtych latach.

„Matka jednak nauczyła ją, że co łatwo przyszło, tego w życiu się nie ceni, a to, co uważane jest za rzadkie, najbardziej jest dla ludzi cenne. Niestety, nikt nie powiedział Nataszy, że największą życiową szansą jest nauka, która przychodziła jej z łatwością, ale z której z równą łatwością zrezygnowała.”

Paul M. Levitt bardzo często wspominał o córce Anny – Nataszy. Piękna, urzekająca dziewczyna. Niestety bez wykształcenia. Potrafiła wiele zyskać, oczywiście dzięki swojej urodzie. Zdobyła pracę w Moskwie, w bardzo ważnym urzędzie na wysokim stanowisku. Później pojawiało się dla niej o wiele więcej interesujących i dobrze płatnych prac. Oferty te były inicjowane przez mężczyzn, którzy podsuwając takie korzystne zajęcia, oczekiwali od dziewczyny „czegoś więcej”. To także jedno z realiów Rosji za czasów panowania Stalina. Ta forma zdobywania pracy nie jest obca w dzisiejszym świecie…

„-Pamiętam czasy, kiedy ludzie na swój widok uchylali czapkę na powitanie. A teraz żądają dokumentów… albo łapówki. – zauważył Awraham, kiwając smętnie głową i sięgając po dokumenty.
-Ty durniu – powiedział drugi żołnierz. – My tylko zbieramy na biednych.
-Zapobieganie ubóstwu za pomocą jałmużny – stwierdził Awraham – jest równie skuteczne, jak robienie pocisków z gówna.”

Najbardziej strasznym, a zarazem wzruszającym wątkiem jest codzienność życia Rosjan. Ci, którym w życiu się nie powiodło i nie zostali dopuszczeni do pracy w urzędzie byli pomiatani i manipulowani przez urzędników państwowych. W pewnym momencie miałam łzy w oczach. Autor opisywał wtedy śmierć małego chłopca, który skonał z głodu. Przedstawił wygląd jego matki i siostry. W tle leżały szczątki mężczyzny, który do połowy był obdarty z mięsa… Coś strasznego. Niestety, to prawda.

„Fryzjer Stalina” jest jak najbardziej prawdziwą książką. Przedstawia realia Rosji za czasów panowania Wielkiego Wodza. Niesie ze sobą wiele mądrych słów i prawd życiowych. Nie jest skąpa w opisy, one wręcz przeważają w tym utworze! Bohaterowie zostali dokładnie przedstawieni. Najciekawszą postacią jest sam Stalin, którego możemy poznać od niejednej strony.

Głównym bohaterem książki jest Awraham Bahar, albański golibroda, który czuje się zaszczuty i prześladowany w swoim kraju. Gdy tylko nadarza się okazja, postanawia sprzedać zakład i uciec do utopijnego królestwa, czyli wielkiej ZSRR. Ma on szczere nadzieje, że jego los się odmieni, że zdoła polepszyć warunki życia, że ucieknie od prześladowań, i że jego żydowskie pochodzenie nie będzie stanowiło problemu w „wolnym, przepełnionym równością” kraju. Nieprawdopodobnym zbiegiem okoliczności staje przed oblicze samego Józefa Stalina, i choć wiedzie mu się raz lepiej, raz gorzej, postanawia przyjąć stałą pracę prywatnego golibrody, a od tego momentu cała historia nabiera rozmachu.

Okazuje się jednak, że życie na salonach jest godne pozazdroszczenia. Na ulicach głodują i umierają ludzie, a on, albański żyd, który po poślubieniu Anny Lipnoski, zowie się Razanem Sztube, obraca się wśród najznakomitszych dostojników Kremla. Chwali się rodzinie spokojnym, bezpiecznym dachem nad głową i ani przez moment nie żałuje decyzji o ucieczce z Albanii. Z biegiem czasu jednak wszystko ulega zmianie… Bahar zdaje sobie sprawę, że Stalin, który korzysta z jego usług za każdym razem jest… inny. Ma swoje humory, czasem prowadzi długie dyskusje, czasem odburkuje półsłówkami pod nosem, a innym razem budzi grozę. Golibroda nie rozumie Wodza, walczy ze sobą, próbuje zrozumieć panujące zwyczaje, aż w końcu… odkrywa prawdę. Zdaje sobie sprawę, że bajkowy Związek Radziecki oparty jest na kłamstwach i obłudzie. To typowa utopia, w której nikt nie może czuć się bezpiecznie, a pewne fakty, które zostały obrażone mogą przynieść przykre konsekwencje…

3/4 książki to literacka fikcja. Mimo to czyta się ją z zapartym tchem. Dobrze jest znać trochę historię Rosji z okresu leninizmu i stalinizmu. Łatwiej wtedy oddzielić fakty od fikcji.

Spojrzenie na czasy stalinowskie z punktu widzenia przedstawiciela kultury anglosaskiej bądź amerykańskiej.
Książka mogłaby nosić tytuł "Przygody dobrego golibrody Wielkiego Stalina"

Książka mogłaby nosić tytuł "Przygody dobrego golibrody Wielkiego Stalina"

• Ebooki
  • Lista