Żołnierze Wyklęci. Przecież to dziecko bandyty!

Okładka książki Żołnierze Wyklęci. Przecież to dziecko bandyty! Marek A. Koprowski
Okładka książki Żołnierze Wyklęci. Przecież to dziecko bandyty!
Marek A. Koprowski Wydawnictwo: Replika powieść historyczna
powieść historyczna
Replika
2014-09-01
2014-09-01

Cześć i chwała Bohaterom

Cześć i chwała Bohaterom

Jeden z bohaterów tej książki-dokumentu, opowiadając swoją bolesną historię, powiedział mniej więcej takie słowa: gdyby komuniści nie stosowali przemocy i prześladowań wobec przeciwników powstającej władzy, nigdy nie doszłoby do powstania podziemia antykomunistycznego. Czy tak byłoby w rzeczywistości, czy Polacy po latach okupacji hitlerowskiej, byli gotowi na poddanie się władzy sowieckiej, na ponowną utratę wolności, prawa do samostanowienia, podporządkowanie się kolejnemu okupantowi?

Ta książka to wspomnienia piętnastu "Żołnierzy Wyklętych" różnych ugrupowań i oddziałów konspiracyjnych, jak ugrupowanie Antoniego Żubryda ps. "Zuch", "Orłowski" - podoficera piechoty WP, oddziałów Konspiracyjnego Wojska Polskiego, utworzonych i dowodzonych przez kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. "Warszyc", czy oddziału porucznika Alfonsa Olejnika -"Babinicza", działających na terenie Wołynia, Podkarpacia, w szczególności w rejonie Sanoka, Lubelszczyzny, Częstochowy, Radomia czy Piotrkowa Tryb. Niemal wszyscy narratorzy z chwilą wybuchu wojny mieli po 12-13 lat, wywodzili się z rodzin o głęboko zakorzenionych tradycjach patriotyczno-narodowych, gdzie ojcowie, stryjowie, a niekiedy dziadkowie brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Opowiedziane historie są bolesne, dramatyczne, wprost niewiarygodne, dotykały zarówno samych opowiadających, jak i członków ich rodziny. Mamy możliwość zapisać w pamięci te historie, które są relacją bezpośrednich uczestników walki z aparatem represji komunistycznego państwa, prowadzonej poprzez tworzenie antykomunistycznego podziemia, zbrojnych akcji, propagandowych działań, agitacji antypaństwowej. Ale też mamy inną stronę tej walki, a mianowicie inwigilację, rewizje, zatrzymania, aresztowania, brutalne przesłuchania, okrutne tortury, wyroki śmierci, czy wreszcie poniżanie i poniewieranie podczas pobytu w więzieniach.

Tych, którzy przeżyli tamten czas pogardy i nieustającej inwigilacji, trwającej jeszcze w latach 70-tych, zostało już naprawdę niewielu, dlatego ta lektura jest tak ważna i potrzebna, bo pamięć tym ludziom się należy.

Wspomnienia osób walczących z komunizmem żołnierzy wyklętych

Wspomnienia osób walczących z komunizmem żołnierzy wyklętych

Powyższa książka powinna być lekturą szkolną, którą powinien przeczytać każdy młody Polak, ale nie tylko, powinna wkraść się do świadomości całego społeczeństwa. Relacje w niej opisane przedstawiają losy ludzi, który walczyli o prawdziwą wolną Polskę, którzy mieli światłe idee, które nie powinny umrzeć wraz z ich śmiercią. Powinny się rozpalić w każdym Polaku.

Też nie powinno być w naszym społeczeństwie konfidentów, takich, którzy potrafili zniszczyć, to do czego dążyli Żołnierze Wyklęci i przez dla czego zginęli. Nie można kwestionować tego czy było, bo zawsze jest warto stawiać opór, tym, którzy naprawdę uciskają prawdziwego ducha narodu.

Polecam każdemu!

Też nie...

Powinno się czytać, jak najwięcej o tych, dla których koniec wojny to nie maj 1945 roku.

Książka powinna być obowiązkowa dla każdego Polaka. To są bohaterzy o których nie można zapomnieć. Cześć i chwała Wam za wolną Polskę!
Co do samej książki, męczyły mnie szczegóły, wsie, miejsca, postronne imiona i nazwiska, które doprowadzały do częstego powtarzania przeczytanego już tekstu. Było ich tak dużo, że łatwo dało się zgubić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Warto przeczytać. Historyczne wydarzenia z pierwszej ręki. Wspomnienia ostatnich żyjących bohaterów walczącego podziemia. Honor, determinacja i odwaga z kłamstwem i zdradą w tle. Nie zapominajmy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka budząca cały wachlarz emocji. Od współczucia, smutku dla ludzi dla których wojna nie skończyła się w 1945, po wściekłość patrząc na losy większości UB-ców czy donosicieli. To relacja ludzi, którzy po piekle okupacji postanowili nie przerywać walki o wolna Polskę. Myślę, że to od nich zaczął się demontaż komunizmu, to oni są łącznikiem między naszymi czasami a II Rzeczpospolitą. Polecam.

Cieszę się, że zdecydowałam się przeczytać tę książkę, mimo że temat był mi zupełnie obcy. Dzięki niej poznałam historie niekiedy poruszające, niekiedy przerażające, ale na pewno godne poznania i zapamiętania. Postacie, takie jak Warszyc, Zapora czy Żelazny, pojawiają się tylko epizodycznie we wspomnieniach Żołnierzy Wyklętych, a i tak intrygują. Żałuję, że dopiero od jakiegoś czasu mówi się głośno o tych ludziach i wydarzeniach - za moich niedalekich szkolnych czasów niestety to pomijano.

To kolejna pozycja opowiadająca o żołnierzach AK po jaką sięgnąłem po przeczytaniu "Żołnierzy Wyklętych" Jerzego Ślaskiego. Książka napisana zupełnie inaczej, każdy rozdział to wspomnienia jednego żołnierza, spisane w sposób w jaki dana osoba zapamiętała tamte dni. Przedstawiono w niej losy bardzo różnych postaci, od dzieci działających w konspiracji zupełnie nieświadomie, po osoby mocno zaangażowane od pierwszego kontaktu z wrogiem. Jednak niemal wszystkich łączy to, że efektem ich działań były mniejsze czy większe prześladowania i tylko dzięki odrobinie szczęścia przeżyli tamte chwile.
Wspomnienia przedstawione w książce spisane zostały już jakiś czas temu i dziś coraz więcej z tych osób spoczywa w mogiłach, jednak nie w tych bezimiennych w nieznanych miejscach, gdzie wciąż czeka na odkrycie jeszcze wielu ich kolegów.

• Biblioteka
  • II wojna światowa

Marek A. Koprowski Żołnierze Wyklęci. Przecież to dziecko bandyty! Zobacz więcej