Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku

Czarna Owca
2016-02-17
2016-02-17
Meksyk życie prawda XX wiek

Jestem absolutnie zachwycony tą książką: doborem tematów, językiem, klimatem opowieści! Na początku czytało mi się może trochę ciężko, ale im dalej w las, tym byłem coraz bardziej zachwycony. Czytałem całość dwa dni, niedużo jak na moje standardy. Po przeczytaniu całości uważam ją za małe arcydzieło reportażu. Może po trosze dlatego, że fascynuje mnie wszystko, co związane jest z Ameryką Południową i Środkową. Opisywane historie wywołały u mnie całą gamę uczuć: rozbawienie, zachwyt, smutek, współczucie, gniew... Szkoda, że nie umiem ich ładnie opisać. Ale jedno uczucie towarzyszyło mi przez wszystkie niemal strony książki: bardzo dużo sympatii dla opisywanych przez autora ludzi: prostolinijnych, uczciwych i sympatycznych Meksykan. Zazdroszczę autorowi (w takim pozytywnym sensie) tego, że miał okazję doświadczyć tego, co opisywał. Mam wrażenie, że takie lokalne, rdzenne "mikroświaty" będą powoli spychane w niebyt przez naszą "żarłocznie konsumpcyjną" cywilizację. Wielka szkoda...

Jeśli przypadkiem przeczyta to kiedyś Autor: Panie Piotrze, chylę czoła przed talentem narracyjnym i proszę o choćby jeszcze jedną książkę w podobnym stylu.

Miałam wrażenie, że tematy były zupełnie przypadkowe i jakoś radośnie przeskakując z jednej myśli do drugiej. Dowiedziałam się trochę ciekawych rzeczy o Indianach z Meksyku, kilka ironicznych anegdot, ale czy zostanie ze mną na dłużej? wątpię. A szkoda, bo widać, ze autor ma smykałkę do opowiadania. tylko za dużo tu bloga z podroży a za mało reportażu o czymś.

Na półkach: , , , ,

Książka porusza wiele ciekawych tematów, wiele z nich zupełnie dla mnie nowych. Jednak wszystko to podane w takiej mało strawnej formie, stąd w ocenie połowa gwiazdek.

Dawno nie miałem takiego dylematu z wystawieniem oceny przeczytanej książce.

Zacznę od tego, że dotychczas Meksyk, jako destynacja podróży jest na jednym z ostatnich miejsc na mojej liście (wyżej, czyli bardziej odwlekanym przeze mnie kierunkiem podróży będą Indie i nie wiem, czy coś ponadto).

Liczyłem, że po przeczytaniu książki zmienię swoje nastawienie do Meksyku.

Jednak mam kilka poważnych zastrzeżeń. Na przykład:

-Książka jest podzielona na ledwie kilka rozdziałów, spośród których każda tematyka jest opisywana bardzo szczegółowo. Ma to swoje plusy i minusy, jednak jeśli opisywane są tematy, które mnie zupełnie nie interesują, to zaczynam się takim rozwleczonym opisem irytować.

Rozdziałami, które zupełnie nie przypadły mi do gustu i przez które przebrnąłem z wielkim żalem (bo mogłem je ominąć) były: ten o Santa Muerte, o transwestytach oraz o pielgrzymkach wielbicieli grzybków.

-brak mapek opisywanych miejsc

-brak opisu pod zdjęciami

Żeby nie było, że niczego nie doceniam. Po przemęczeniu większej części książki dotarłem do dwóch ostatnich rozdziałów, których tematyka podobała mi się w znacznie większym stopniu niż wszystkich poprzednich.

Podsumowując, z 8 rozdziałów poświęconych 8 różnym tematom w moim odczuciu 2 były bardzo dobre, 3 bardzo kiepskie, a 3 nijakie - stąd ocena 4 (wg opisu LC - może być).

Wątpię, żeby kiedykolwiek udało się komuś nakłonić mnie do podróży do Meksyku kosztem jakiegokolwiek innego kierunku. Oczywiście autorowi to również się nie udało, ale to akurat nie jego wina.

Aha, na koniec, bardzo podobało mi się z jakim dystansem autor, który jest antropologiem opisywał działalność antropologów w Meksyku i odczucia lokalnych mieszkańców wobec tej grupy ludzi.

Dlatego jeśli komuś miałbym tę książkę polecić, to raczej tylko antropologom, szczególnie tym wybierającym się do Ameryki Łacińskiej.

Dawno nie miałem takiego dylematu z wystawieniem oceny przeczytanej książce.

Liczyłem, że po przeczytaniu książki zmienię swoje nastawienie do...

Zanim przejdę do problemu podkreślę, że "Podmiejskim do Indian" czyta się bardzo przyjemnie i lekko. Książka nie jest na szczęście napisana naukowym językiem. Wszystkie reportaże są bardzo przejrzyste. Największy problem z tą pozycją jest jednak taki, że tak naprawdę są tą "mini-reportaże". Michalik zawiera w nich mnóstwo ciekawych ciekawostek, historii, opowieści. W 90% przypadków czuje się jednak po nich głód. Chciałoby się przeczytać o tym, czy innym zagadnieniu więcej...niestety jesteśmy już wtedy w następnym rozdziale.

I dlatego ocena to zaledwie 6/10. Ponieważ choć danie jest smaczne i lekkie, to nie da się nim najeść.

Bardziej praca naukowa niż reportaże. Niestety.

Bardziej praca naukowa niż reportaże. Niestety.

Jak dla mnie słabo, liczyłam na więcej.

Jak dla mnie słabo, liczyłam na więcej.

"Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku" to, jak podpowiada sam tytuł, zbiór reportaży z i na temat Meksyku, którego autorem jest Piotr Grzegorz Michalik. W jego książce poznajemy Meksyk z trochę innej strony. To nie kraj z problemem emigracyjnym, ogromną przestępczością czy pięknymi plażami. Raczej miejsce, gdzie tradycja splata się z nowoczesnością, gdzie prekolumbijscy bogowie i pogańskie rytuały ustępują Santa Muerte i Najświętszej Panience z Gwadelupy, gdzie Indianie to silna i niezależna mniejszość kulturowa, mieszkająca obok Meksykanów.
Książkę "Podmiejskim do Indian" czyta się bardzo szybko i lekko. Historie w niej opisane są niezwykle zajmujące i interesujące (pod warunkiem, że kogoś naprawdę ciekawią).

Cała recenzja na: http://kingagajatravels.pl/31-ksiazka-do-kawy-podmiejskim-do-indian-reportaze-z-meksyku/

Relacja z Meksyku, przyznam, że takiego Meksyku nie znałam. Wojny karteli narkotykowych, czczenie Świętej Śmierci, kultowe muxe i inne tematy pokazane z innej strony. Ciekawa pozycja, warta przeczytania.

Jeżeli ktoś posiada już podstawową wiedzę na temat Meksyku, to ta książka będzie ciekawym i wartościowym jej pogłębieniem. Pozwala zanurzyć się w świat Indian i zobaczyć wycinek ich codzienności, zbliżyć się nieco do ich sposobu myślenia - dla mnie była to fascynując podróż, choć mam świadomość że jedynie otarłam się o temat. Autor opisuje również takie zagadnienia jak np. Santa Muerte i świat karteli narkotykowych - i widać, że zadał sobie trud zgłębienia tematu w nieco większym stopniu niż wielu publicystów. Bardzo polecam, choć jeżeli ktoś dopiero rozpoczyna swoją podróż z Meksykiem - warto zacząć od książek nieco bardziej ogólnych.

Piotr Grzegorz Michalik Podmiejskim do Indian. Reportaże z Meksyku Zobacz więcej