Anna In w grobowcach świata

Olga Tokarczuk
literatura piękna 196 str.
2015-11-19

Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
literatura polska mit nieśmiertelność poszukiwanie sensu życia śmierć uczucie

Kup książkę

Książka napisana oryginalnym językiem, który zaskakuje i wciąga czytelnika. Świat przedstawiony z elementami fantastyki, wykreowany z dbałością o szczegóły. Powieść stanowi reinterpretację starożytnego mitu sumeryjskiego. Czy polecam? Nie wiem. Ja osobiście nie nawiązałam z tym tekstem relacji emocjonalnej.

Można pić kawę w pobliskiej kawiarence, iść na lokalną potańcówkę albo poszukać mocniejszych wrażeń i zejść do podziemnych grobowców.

Anna In i Lara Croft posiadają wiele wspólnych cech, mają po kilka żyć, lubią pakować się w kłopoty, upodobały sobie katakumby i chociaż pochodzą z różnych "bajek" to są tak samo boskie. Jednak to nie Lara jest przyjaciółką In ...

203/2019 (E)

Zakochałam się w słowach, znaczeniach, podznaczeniach i nadznaczeniach. W wielorakości interpretacji, barwach, równaniach, stworzeniach. W zejściu do podziemia i wyjściu na światło.

Doskonałość, magia i ból w trzewiach. Czyste piękno.

Powiem krótko, ta książka stała się moją ulubioną książką Olgi Tokarczuk.

Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla, sprawnie adaptuje świat Sumerów do rzeczywistości.

Tokarczuk przedstawia nam na nowo tradycyjną wersję mitu o sumeryjskiej bogini Inanie czyli Isztar. Robi to jednak w sposób niebywale oryginalny. Postaci , które przecież pomimo, że są bogami, posiadają niezwykle ludzkie cechy, umieszcza w ludzkim świecie (nieco fantastycznym i jakby ze snu, ale ludzkim), podkreśla ich słabostki, snuje opowieść o nich niczym w telenoweli.
A...

Na półkach: , , , , ,

Olga Tokarczuk jest nazwiskiem, które rzadko pada w przypadku dyskusji na temat kultury spod znaku fantastyki, mimo faktu, że korzysta z jej motywów a omawiana tu Anna In w grobowcach świata jest bardzo przejrzystym przypadkiem przynależenia do gatunku fanta...

Książki Tokarczuk wciągają mnie zazwyczaj od pierwszej strony - i tak też było tym razem.

Może zacznę od tematu mitologii i wierzeń - tematy bardzo bliskie Tokarczuk i przewijające się przez jej wszystkie publikacje. Nie znałam, lub nie pamiętałam sumeryjskiego mitu, na którym oparła swoją powieść. I już tutaj widzę wartość dla mnie - od razu po zakończeniu lektury za...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dyskusje