Martwy rewir

Okładka książki Martwy rewir Jim Butcher
Okładka książki Martwy rewir
Jim Butcher Wydawnictwo: Mag Cykl: Akta Harry'ego Dresdena (tom 7) fantasy, science fiction
Akta Harry'ego Dresdena (tom 7)
Dead beat
Mag
2016-01-01
2016-01-01
2005-01-01
Wojciech Szypuła
dresden urban fantasy fantasy butcher

Autor złapał od początku wiatr w żagle i do końca go utrzymał Nie dość , że akcja nie ustaje, to wszystko spina się logicznie, postaci są dobrze skonstruowane, pomysły udane a Dresden oprócz lekkiego,rozluźniającego poczucia humoru, ma sporo ciekawych spostrzeżeń i refleksji. Tym razem autor eksploruje różne możliwości przekraczania śmierci i sposobów pośmiertnego życia.Świetnie słucha się audio w wykonaniu Macieja Kowalika

Bardzo dobra część. Nowym sidekickiem Harry'ego stał się Butters i wyszło to świetnie. Zdecydowanie bardziej ciekawa i mniej irytująca postać do Murphy, której autor się pozbył w tej części i to również była świetna decyzja.

Tym razem przygoda się skupia na walce z nekromantami. Naturalnie każdy z nich bardziej potężny od Dresdena. I oczywiście choć poobijany i na skraju wytrzymałości - nasz ulubiony mag-detektyw ratuje po raz kolejny Chicago i resztę świata. I znowu działa to bardzo dobrze.

Dowiadujemy się też trochę więcej o Bobie. Ponownie czytelnik dostaje kolejne informacje o przedstawionym świecie. Wraz z kolejnymi odpowiedziami, pojawiają się kolejne pytania.

Na plus fakt, że dowiadujemy się, iż wcześniejsze akcje Harry'ego nie przeszły bez echa. Staje się znany w społeczności magów i awansuje w hierarchii społecznej. Może w kolejnej części będzie go nawet stać na czynsz - z pewnością sięgnę, by się dowiedzieć.

Znacie? to posłuchajcie. Nowe historie, ale ciągle bazujące na tym samym schemacie. Trochę mnie zaczyna drażnić tłumaczenie jak działa magia, kim jest Murphy i tak dalej, po raz siódmy. Wiem, że może liczą na czytelników, którzy sięgają po tom ze środka, ale bez jaj. Większość z nas już czytała to sześć razy...

Zjazd nekromantów w mieście, intryga wampirzycy "Czarnego dworu" w tle, szturm zombie, biegający po ulicach Tyranozaur... i na dokładkę Dresden - Strażnik Białej Rady. Wow.

Jak dotąd najsłabsza część cyklu. Trochę się męczyłem, ale ostatnie ~150 stron okazało się zdecydowanie najlepsze. Warto przemęczyć się przez środek, gdzie akcja trochę zamiera.

Klątwa nieparzystego tomu została złamana i to w spektakularny sposób!
Proszę Pastwa, oto przedstawiam swój aktualnie ukochany tom o Dresdenie. Z racji, że jest ukochany to uprzedzam, że w tej opinii będą spoilery.
Zacznijmy do tego, że dopiero w tym tomie naprawdę doceniłam to co Butcher robi z głównym bohaterem. Tak naprawdę do tej pory Harry raczej zgrywał twardego chłopa z mocnymi zasadami moralnymi, miał swoje wzloty i upadki, tak jak po odejściu Susan, ale jednak jakoś sobie radził. W tym tomie poznajemy spojrzenie innych osób na to co przeżył Harry. Jak zmienia się jego osobowość, jak boją się o niego bliscy… a także, że zaczynają się bać jego, tym bardziej, że demon w jego głowie wyraźnie się uaktywnia.
Fabularnie jest SUUUUPER! Halloween, mroczna aura i do tego nekromanci! Naprawdę uwielbiam ten tom, tym bardziej, że tutaj pierwszy raz mamy okazję widzieć jak Harry przez cały tom skupia się tylko na jednej misji.
W strefie prywatnej mamy ciekawe tworzenie relacji z bratem oraz pierwsze problemy dotyczące zazdrości o Murphy. Oba wątki super, a Myszek jak zwykle przecudny.
I nareszcie doczekałam się. Jedna z najsłynniejszych scen – ZMARTWYCHWSTAŁY DINOZAUR! POLKA NIGDY NIE ZGINIE! Uśmiałam się jak durna i zdecydowanie uwielbiam tę scenę.
Tom był prześwietny, mam nadzieję, że kolejne będą równie dobre.
~Idris

Klątwa nieparzystego tomu została złamana i to w spektakularny sposób!

Naprawdę polubiłam bohaterów i niesamowicie zaangażowałam się w ich losy. W tej części działo się dużo. Przeciwnicy byli nie tylko ciekawi, ale i bardzo potężni. Przeszkadza mi tylko syndrom "zabili go i uciekł", ale nie zmienia to faktu, że jest to bardzo przyjemna i ciekawa lektura.

Każdy tom taki sam. To już jest skrajnie nudne. Dodatkowo bezmyślność postaci poraża. Ogólnie książka niskiej jakości.

Kolejna część przygód pierwszego i jedynego chicagowskiego maga-detektywa. W obronie swojej przyjaciółki, Harry udaję się na cmentarz by spotkać się z wampirzycą Mavrą. I tak zaszantażowany mag musi zmierzyć się w wyścigu z czasem, nekromantami, a jakby tego było mało, zbliża się Halloween.

Czytając kolejne tomy, człowiek coraz bardziej uzależnia się od głównej postaci i śledzi jego poczynania, czasem się śmiejąc, czasem łapiąc za głowę, ale przede wszystkim kibicując. I tak mamy tym razem, Harry nas nie zawodzi i bierze sprawy w swoje ręce.

Piszę tą recenzję w gniewie i przed skończeniem czytania książki, wiec z pewnością jest przesadzona, ale nie mogę się powstrzymać. Dresden który na poważnie uznaje, że zlikwidowanie śmierci jako takiej jest pomysłem innym niż skrajnie idiotycznym i kompletnie niebezpiecznym, to obraza dla niego jako postaci, dla mnie jako czytelnika i dla każdego stworzenia sprytniejszego niż złota rybka. Jestem zażenowana. Gdyby to było rozumowanie pod wpływem emocji - ok. Ale to jest przedstawione jako rozumowanie na zimno. Co jest całkowicie kretyńskie, chyba ze off camera ktoś Harremu zrobił lobotomię. Fantasy soap opery miały go zagadnienia zabijania śmierci mniej obraźliwe dla inteligencji widza podejścia. To jest niedopuszczalne w książce skierowanej do kogokolwiek kto nie jest w ogóle niepiśmienny.

Jim Butcher Dead Beat Zobacz więcej
Jim Butcher Martwy rewir Zobacz więcej