Beowulf. Przekład i komentarz oraz Sellic Spell

J.R.R. TolkienChristopher John Reuel Tolkien klasyka 484 str.
Beowulf: A Translation and Commentary
Data 1. wydania:
2014-05-22
Katarzyna Staniewska, Agnieszka Sylwanowicz
Prószyński i S-ka
klasyka
Agnieszka Sylwanowicz Katarzyna Staniewska poemat heroiczny literatura staroangielska Skandynawia mitologia

Beowulf: A Translation and Commentary
Katarzyna Staniewska, Agnieszka Sylwanowicz
Prószyński i S-ka
klasyka

Kup książkę

Dla fanów Tolkiena jest to książka warta uwagi. Lepsza niż realizacje na ekranie.

Wydanie dobre, sam zaś "Beowulf" nie porywa. Ciężko mi znaleźć jakiekolwiek plusy; świetnie na tym przykładzie widać, iż nie wszystko co stare jest dobre.

Nieustraszeni wojownicy, potwory, przygody i średniowieczny klimat legend. Czego chcieć więcej?

„Beowulf” to średniowieczny poemat heroiczny, będący jednym z największych skarbów literatury staroangielskiej. Należy do najcenniejszych zabytków kultury wszelakiej – zwłaszcza, że pochodzi sprzed najazdu Wikingów – przypuszcza się, że w formie ustnej istniał już w VIII w.,...

Wej! Posłuchajcie mej opinii! Ja, czytelnik wytrwały, księgę tę przejrzał, nie całą, acz póki co wstęp i Beowulfa, który to na potrzeby testu został przez mię przeczytany. Dobra to opowieść o mężu walecznym, potwory gromiącym. Opowiada o potężnym, wiatr miłującym wojowniku Geatów, który wyrusza do królestwa Duńczyków co by z biesem zimnym i morderczym się zmierzyć. Warto...

Opowieść z zamierzchłych czasów

„Beowulf” to jedno z najstarszych i najbardziej znanych dzieł literatury angielskiej, o którym słyszał zapewne każdy z nas chociaż raz w życiu. Być może za sprawą obszernych publikacji i literatury. Rzeczą zrozumiałą jest, że J.R.R. Tolkien, profesor literatury angielskiej, pasjonat staroangielskich poematów musiał dodać swój wkład w...

książka dla bardzo zaangażowanych, ale pozwala nacieszyć się doskonałym językiem, wprawić się w angielskim, świetnie wydana, na długie zimowe wieczory

W wielkim skrócie, jeżeli ktoś jest zainteresowany średniowiecznymi poematami
i problemami związanymi z przekładami tekstów historycznych to na pewno jest
to godna polecenia pozycja.

Jeżeli jednak ktoś chce kupić tą pozycje bo dostał "Tolkienomanii" po obejrzeniu filmów to może się raczej zawieść.

Sam poemat - bardzo fajny, polecam :)
Reszta - bardziej dla zainteresowanych szczegółami tłumaczenia ze staroangielskiego albo dla tych, których interesuje językoznawstwo ;)
Tak czy inaczej, przeczytać warto :)

dla każdego fana tolkiena oraz dla tych, którzy chcą dowiedzieć jak wielkim był on naukowcem i badaczem
ten przekład różni się od filmowej adaptacji - jak dla mnie na korzyść

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Naprawdę dobre tłumaczenia Beowulfa: i na współczesny angielski (przez Tolkiena), i na polski (choć może niektórym sposób archaizacji języka nie odpowiada).
Ale jednak najlepsza część tej książki to... Sellic Spell - czyli dziełko samego Tolkiena na motywach Beowulfa (tylko bez smutnego końca), dla mnie na poziomie "Gospodarza Gilesa z Ham", czyli - na najwyższym...

Dyskusje

• Chcę w prezencie