The Promise of Mediation. The Transformative Approach to Conflict

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Wydawnictwo:
- Jossey-Bass
- Data wydania:
- 2005-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2005-01-01
- Liczba stron:
- 287
- Czas czytania
- 4 godz. 47 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9780787974831
- Tagi:
- mediacja mediator mediacja transformatywna konflikt zmiana proces
More Praise for The Promise of Mediation
“In recent years, we have witnessed the erosion of the core values of
mediation in favor of service to the forces of professionalism and
legalism. The first edition of The Promise of Mediation served as a
stunning reminder of the potential of mediation to empower individuals and communities in conflict. I credit Bush and Folger with reminding the field of its core values. Since the first edition, they have worked tirelessly to support the development of a practice congruent with these values. I believe that their efforts have produced a new model of mediation, one that provides a unique role for the mediator—especially the community ‘citizen mediator.’ When we use the transformative model, we’re offering a form of help that no one
else in society is offering to our fellow citizens.”
—Thomas Wahlrab, member, board of directors,
National Association for Community Mediation,
and coordinator, Dayton (Ohio) Mediation Center
“Being human is what human beings do. Yet our approaches to conflict
analysis and resolution often dehumanize conflicts, by marginalizing
emotions and avoiding discussion of painful histories. In this book,
Bush and Folger help us re-imagine mediation within a relational
framework where emotions and painful histories are essential features
of the conflict transformation process. This framework not only focuses on the connection between people, but also favors reflection on the parties’ experiences, as human beings. And by implication, mediators,
as human beings, are encouraged to trust the parties in terms of their
ability to move through the problems. Conflict is thus reframed as a
contribution to the development of interaction, rather than a feature
of life that needs ‘management.’ While this book contributes to our
understanding of a model of mediation, it also humanizes conflict, and in the process, celebrates what it means to be a human being.”
—Sara Cobb, director, Institute for Conflict Analysis and
Resolution, George Mason University
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Podobne książki
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki The Promise of Mediation. The Transformative Approach to Conflict
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Często popadasz w konflikt?
Nie, nie chodzi mi o Twój obecny konflikt z prawem z powodu nieposiadania biletu autobusowego, chodzi mi o sytuacje w których Twoje relacje z innymi znajdują się w kryzysie. Konflikt kojarzy się najczęściej z czymś niemiłym, z agresywnymi zachowaniami, z trudnościami. Taki jest społeczny odbiór samego słowa "konflikt" i sytuacji przez nie opisywanych: górników z rządem, zbrojny za wschodnią granicą, czy rozwód rodziców, mobbing w biurze...
Konflikt zdaje się być wpisany permanentnie w nasze życie. Możemy go przeklinać jako ciążące nad ludźmi fatum, unikać, lub napawać się nim, dążąc wręcz do walki i udowodnienia swojej przewagi. Możemy też przyjrzeć mu się uważnie. Wniknąć w mechanizm i zrozumieć strukturę.
Poznanie przyczyn i zasad rządzących konfliktem prowadzi do odczarowania go i zdjęcia odium negatywnych skojarzeń. Kiedy przyjmiemy już, że jest on takim samym zjawiskiem jak deszcz, łatwiej nam będzie radzić sobie podczas życiowych burz. Aby z nim pracować warto znać też techniki - jak to robić. I tu z pomocą przychodzi ta publikacja.
Mediacja transformatywna - jako metoda pracy z konfliktem pozostaje wciąż mało znana w Polsce - jest szukaniem siły i otwarcia się stron na wymianę dialogiczną. Oferuje każdemu z uczestników możliwość odnalezienia w sobie najlepszych strategii rozwiązywania sporów, a dodatkowo wyczula na poszanowanie wartości drugiej strony. Oznacza to, ni mniej ni więcej, rozmowę.
Rozmowę w której następuje oddalenie się od jednostronnych i zamykających przekazów na rzecz bachtinowskiej dialogiczności - stylu i formy prowadzących do lepszego poznania i zrozumienia drugiej osoby bez konieczności zaprzeczania swoim wartościom i wyborom, bez konieczności zawierania kompromisów. Tak aby na granicy dwóch światów, gdzie ścierają się przeciwne sądy i opinie, mogły narodzić się twórcze i zupełnie nowe jakości. I aby każda ze stron wychodziła z sytuacji sporu bogatsza o nową wiedzę i bez zbytecznych ran.
Podręcznik jest dedykowany mediatorom, zajmującym się profesjonalnie tą pracą, poszukującym z błyskiem w oku piorunów i błyskawic, nie mniej stanowi cenne źródło wiedzy także dla wszystkich zainteresowanych sztuką pomocy sobie, bliskim i światu w kryzysie.
.:exile:.
---
Termin dialogiczność, zaczerpnięty od Bachtina, nie występuje na kartach tej publikacji, nie mniej jako najlepiej oddający w ogóle istotę twórczego dialogu, tak mi tu pasował, że pozwoliłem go sobie (nad)użyć. Michaile Michajłowiczu wybacz.
Często popadasz w konflikt?
więcej Pokaż mimo toNie, nie chodzi mi o Twój obecny konflikt z prawem z powodu nieposiadania biletu autobusowego, chodzi mi o sytuacje w których Twoje relacje z innymi znajdują się w kryzysie. Konflikt kojarzy się najczęściej z czymś niemiłym, z agresywnymi zachowaniami, z trudnościami. Taki jest społeczny odbiór samego słowa "konflikt" i sytuacji przez nie...