Życiu przywrócone

Okładka książki Życiu przywrócone
Elżbieta Binder Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych Seria: Biblioteka Błękitnych Tarcz literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Biblioteka Błękitnych Tarcz
Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych
1973-01-01
1973-01-01
48 min.
książka introligator konserwator książek bbt

Okładka książki Reprezentuję firmę. Jestem rzecznikiem prasowym RP, asystentem szefa. Bartłomiej Binder, Elżbieta Binder
Ocena 0,0
Reprezentuję f... Bartłomiej Binder,&...

Biblioteka Błękitnych Tarcz 7/62
Pretekstem do tej opowieści jest przykre zdarzenie, które przydarzyło się Kazikowi i Zbyszkowi - przypadkowe zniszczenie zabytkowego tomu encyklopedii z 1859 roku. Chłopcy postanawiają ją naprawić. Udają się do introligatora, ten jednak, widząc zabytkowy charakter woluminu, odsyła ich do Pracowni Konserwacji Starej Książki i Grafiki. Pani konserwator opowiada o metodach napraw i konserwacji zabytkowych książek. Jednocześnie dwaj bohaterowie zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, jakim bogactwem są książki.
Opowiadanie uczy przede wszystkim szacunku do książek. Aby ich nie niszczyć, dbać o nie, nie oddawać wszystkiego bezmyślnie na makulaturę.

Biblioteka Błękitnych Tarcz 7/62

Książeczka w socrealistycznym stylu, przybliża jednak w ciekawy sposób pracę konserwatora książek. Czytelnik poznaje poszczególne etapy "leczenia książek", narzędzia introligatorskie takie jak prasa czy gilotyna oraz nowe, być może dotąd nieznane, słowa, np.: inkunabuł. Dowiaduje się także, że proces przywrócenia książki uszkodzonej mechanicznie (np. rozdarcie) lub zniszczonej w wyniku warunków jej przechowywania (np. wilgoć) jest długotrwały i wymaga szczególnej precyzji.
Warunki pracy konserwatora zabytków piśmiennictwa z pewnością wyglądają dziś inaczej niż te opisane w tej wydanej niemal przed półwieczem niewielkiej książeczce, ale mimo to warto do niej sięgnąć, aby uświadomić młodym czytelnikom, że stare i zniszczone książki mogą być wartościowe i nie wolno ich wyrzucać na makulaturę bez wcześniejszej konsultacji z fachowcem.

Dodaj cytat z książki Życiu przywrócone