Orły i anioły

2004-01-01
2004-01-01
8389291916
Sława Lisiecka
powieść niemiecka literatura niemiecka proza współczesna

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Opowieść jak z sennego koszmaru. Bohatera- narratora poznajemy w chwili przeżywania traumy życia. To historia upadku człowieka, konkretnego z konkretną historią, która jest odkrywana powoli w relacjach Maksa. Clara, która teoretycznie skłania go do opowiedzenia wszystkiego, jest irytującą postacią, ale z czasem jest mi jej po prostu żal, gdy degeneracja Maksa sięga kolejnych poziomów dna (wydaje się, że już gorzej być nie może a tu "bum") i cały swój życiowy gniew wyładowuje na niej, traktuje ją jak przedmiot, środek do osiągnięcia celu.
Historia jako całość jest ciekawa, ale w pewnym momencie miałam przesyt tych delirycznych obrazów. Sposób prowadzenia akcji, opisywanie świata, ludzi, oczami człowieka, który jest na krawędzi szaleństwa, jest wciągający, jest inny i jest dużym plusem całej powieści.
No i ten upał, który towarzyszy bohaterom w ciągu całej akcji, tak zobrazowany,że aż miałam go dosyć, uff.
Najsympatyczniejszą postacią z całej książki jest Jacques Chirac i to nie jest TEN Chirac;))

Chciałam przeczytać "Corpus delicti". Nie było. Wzięłam więc to, co mieli.
Kiedy spojrzałam na opis na okładce, na komentarz: "Furia godna podziwu", ręce mi opadły i w zasadzie byłam pewna, że odniosę to do biblioteki nie czytane.

Okropna jest ta książka. Leży tylko, nikomu nie przeszkadza, a jednak biorę ją do ręki, przerzucam kartę tytułową, spoglądam - niechętnie - na kilka pierwszych zdań.
I tak - niechętnie - idę aż do końca, ignorując ulubioną w porze wieczorowej Rodziewiczównę, ignorując serial, który zdążył mnie wciągnąć, machnięciem ręki zbywając koleżanki w porze lunchu.

Furia godna podziwu? Nie wiem, czy akurat to, ale nie potrafiłam się oderwać od lektury, mimo że nie znoszę tak napisanych książek (marudne wyznania naćpanego nieudacznika),nie pociąga mnie temat szlaków narkotykowych i problemów na Bałkanach.

Okropna jest ta książka. Polecam.

Chciałam przeczytać "Corpus delicti". Nie było. Wzięłam więc to, co mieli.

Bardzo dobra. Historia sklada sie w calosc do ostatniej strony. Obraz powiazan i zaleznosci wydobywa sie jak przeblyski spod epizodow troche porwanych, troche brutalnych, troche wstrzasajacych. Skonczylam wczoraj ( a wlasciwie to juz dzis bylo ) i wciaz o niej mysle. O tej historii. Do tego swietnie napisanej.

Książka trudna, niektóre sytuacje straszne,ale na pewno warto ją przeczytać. Końcówkę najlepiej się czytało,najszybciej.
Bardzo przyjemnie,gdy niektóre sytuacje z książek odzwierciedlają nasze własne życie i nasze przemyślenia.
Polecam,ale tylko dla ludzi o mocnych nerwach...
Dużo psychopatycznych aktów.

Polecam,ale tylko dla ludzi o mocnych nerwach...
Dużo psychopatycznych aktów.

• Literatura niemiecka