Portret wisielca

- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Cykl:
- Komisarz Maciejewski (tom 8)
- Seria:
- Mroczna Seria
- Wydawnictwo:
- W.A.B.
- Data wydania:
- 2016-01-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-01-15
- Liczba stron:
- 320
- Czas czytania
- 5 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328026704
- Tagi:
- literatura polska zyga maciejewski retro
- Inne
W 2 poł. lat 30. lubelską jesziwą wstrząsa bunt młodzieży. Wysłany na miejsce komisarz Maciejewski znajduje w mykwie ciało studenta. Mimo dramatycznych okoliczności wszystko wskazuje na samobójstwo, zwłaszcza że młody człowiek miał osobiste powody do desperacji. Gdy jednak na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wiesza się polski student, sprawa staje się coraz bardziej niejasna. Obaj zmarli figurowali w aktach policyjnych – młody Żyd jako ofiara antysemickiej napaści, młody Polak jako jeden z chuliganów, którzy go pobili. Że władze obu uczelni starają się wyciszyć sprawę, to ani trochę nie dziwi Maciejewskiego, lecz co mają do ukrycia profesorowie, u których obaj studenci byli nieoficjalnymi asystentami?
Ósma powieść z cyklu o komisarzu Maciejewskim to kryminał retro z wątkiem uniwersyteckim. Śledztwo dociera do granicy wyznaczonej kodeksem, ale pod nią jest drugie dno prawdy i ludzkich ambicji.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 519
- 304
- 102
- 9
- 9
- 8
- 8
- 7
- 6
- 5
Cytaty
Są powinności ważniejsze niż śmierć.
(...) w przypadku chorób duszy czy ciężkich nałogów właśnie psyche wybiera, co dla niej, uproszczę to dla pana, bardziej wygodne. Katatonia,...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Kolejne spotkanie. tematyka jak to tematyka u Pana Marcina, Lublin, brukowana ulica Głęboka i ON Komisarz Maciejewski w wirze dochodzenia , tu zabójstwo, tam nie zrozumienie u mieszkańców każdej nacji i wyznania, KUL w rozkwicie, a kwiaty dla ukochanej po nocy szuka :):). O ludzie. !!!
Warto czytać, dla samego Lublina powojennego:):)
Kolejne spotkanie. tematyka jak to tematyka u Pana Marcina, Lublin, brukowana ulica Głęboka i ON Komisarz Maciejewski w wirze dochodzenia , tu zabójstwo, tam nie zrozumienie u mieszkańców każdej nacji i wyznania, KUL w rozkwicie, a kwiaty dla ukochanej po nocy szuka :):). O ludzie. !!!
Pokaż mimo toWarto czytać, dla samego Lublina powojennego:):)
Kolejna opowieść o komisarzu Zygmuncie Maciejewskim na dyszkę. Mimo że nie była przepełniona akcją, to autor zaoferował bardzo ciekawą tematykę. To zdecywanie było jedno z najdziwniejszych śledztw Zygi, niemniej bardzo ciekawe od początku do końca.
Kolejna opowieść o komisarzu Zygmuncie Maciejewskim na dyszkę. Mimo że nie była przepełniona akcją, to autor zaoferował bardzo ciekawą tematykę. To zdecywanie było jedno z najdziwniejszych śledztw Zygi, niemniej bardzo ciekawe od początku do końca.
Pokaż mimo toJestem po kolejnej lekturze opowieści o Podkomisarzu Maciejewskim i wydaje mi się, ze opisywanie tych książek jako kryminały jest niewłaściwe. U P Wrońskiego zagadka kryminalna okazuje się po raz kolejny tłem a bohaterem zdarzeń jest to co w innych książkach jest tłem czyli sytuacja kulturalno-religijno-polityczna. Pretekstem dla autora jest przedstawienie słabej widowiskowo operacji śledczej na rzecz pokazania barwnej rzeczywistości dwudziestolecia międzywojennego.
Jestem po kolejnej lekturze opowieści o Podkomisarzu Maciejewskim i wydaje mi się, ze opisywanie tych książek jako kryminały jest niewłaściwe. U P Wrońskiego zagadka kryminalna okazuje się po raz kolejny tłem a bohaterem zdarzeń jest to co w innych książkach jest tłem czyli sytuacja kulturalno-religijno-polityczna. Pretekstem dla autora jest przedstawienie słabej...
więcej Pokaż mimo toWszystkie kryminały z serii o Komisarzu Maciejewskim to naprawdę ciekawa lektura
Jak dla mnie oczywiście.
Tym razem to kolejna barwna opowieść o dawnym Lublinie z okresu międzywojennego
a gdzieś w tle nowa zagadka kryminalna.
Napisałam w tle bo tym razem zbrodnia jakby nie stanowi kwintesencji powieści.
Bardziej to taka podróż sentymentalna,do czasów które już przeminęły,
a w których ważnym punktem są stosunki między Polakami i Żydami.
Wielu czytelników zganiło „Portret Wisielca”, że inny,że bezkrwawy itp
Ja sama oceniam książkę wysoko i polecam do przeczytania
Wszystkie kryminały z serii o Komisarzu Maciejewskim to naprawdę ciekawa lektura
więcej Pokaż mimo toJak dla mnie oczywiście.
Tym razem to kolejna barwna opowieść o dawnym Lublinie z okresu międzywojennego
a gdzieś w tle nowa zagadka kryminalna.
Napisałam w tle bo tym razem zbrodnia jakby nie stanowi kwintesencji powieści.
Bardziej to taka podróż sentymentalna,do czasów które już...
Po powrocie z Zamościa do Lublina komisarz Zyga Maciejewski dostaje sprawę domniemanego samobójstwa żydowskiego studenta. Dzieje się tak dlatego, że Zyga mówi i rozumie po żydowsku. Jak zawsze autor świetnie odzwierciedlił ówczesne lubelskie środowisko, zarówno polskie jak i żydowskie oraz panujące między nimi stosunki, podziały i animozje. Czytając książkę Pana Marcina widziałam siebie na ulicach Lublina, nie miałam żadnego problemu z lokalizacją akcji. Sama fabuła dość ciekawa, sprawnie poprowadzona i wyjaśniona. Mimo, że Zyga Maciejewski nie jest dla mnie wzorcem do naśladowania ( arogancja, pijaństwo) to polubiłam jego sprawny umysł i jego samego. Z przyjemnością sięgnę po kolejną książkę z cyklu.
Po powrocie z Zamościa do Lublina komisarz Zyga Maciejewski dostaje sprawę domniemanego samobójstwa żydowskiego studenta. Dzieje się tak dlatego, że Zyga mówi i rozumie po żydowsku. Jak zawsze autor świetnie odzwierciedlił ówczesne lubelskie środowisko, zarówno polskie jak i żydowskie oraz panujące między nimi stosunki, podziały i animozje. Czytając książkę Pana Marcina...
więcej Pokaż mimo toKsiążka jest trochę nierówna. Są fragmenty proste oraz takie, gdzie trzeba bardzo się skupić na czytaniu. Dla jednym będzie to plusem, dla innych minusem. Mi trochę przeszkadzało. Dużą zaletą było dla mnie tło historyczne. Wadą, chociaż nie dużą, było to, że historia chwilami trochę się rozłaziła na boki, pojawiało się sporo pobocznych wątków, a ten główny jakby gdzieś znikał. To także może się niektórym spodobać, ale dla mnie było nieco uciążliwe, bo wydawało się, że fabuła robi się trochę naciągana. Mimo wszystko, uważam, że powieść jest bardzo dobra.
Książka jest trochę nierówna. Są fragmenty proste oraz takie, gdzie trzeba bardzo się skupić na czytaniu. Dla jednym będzie to plusem, dla innych minusem. Mi trochę przeszkadzało. Dużą zaletą było dla mnie tło historyczne. Wadą, chociaż nie dużą, było to, że historia chwilami trochę się rozłaziła na boki, pojawiało się sporo pobocznych wątków, a ten główny jakby gdzieś...
więcej Pokaż mimo toStary dobry komisarz Maciejewski. Tym razem bez konkretnych dat - co jest wyjaśnione na zakończenie książki. Jest i kilka zaskakująco współczesnych problemów, w które jakoś nie mogę uwierzyć by w ówczesnej Polsce miały miejsce. Książka duży nacisk kładzie na pokazanie stosunków polsko-żydowskich a kryminalna zagadka służy właśnie by owe stosunki pokazać. Książka dobra ale bez szaleństw.
Stary dobry komisarz Maciejewski. Tym razem bez konkretnych dat - co jest wyjaśnione na zakończenie książki. Jest i kilka zaskakująco współczesnych problemów, w które jakoś nie mogę uwierzyć by w ówczesnej Polsce miały miejsce. Książka duży nacisk kładzie na pokazanie stosunków polsko-żydowskich a kryminalna zagadka służy właśnie by owe stosunki pokazać. Książka dobra ale...
więcej Pokaż mimo toPrzyznam, że choć nie przepadam za klimatami retro, to jednak tę książkę czytałam z zaciekawieniem. Akcja nie jest banalna, czym odbiega znacznie od większości osadzonych we współczesności kryminałków. Autor zawarł mnóstwo wiedzy. No, a poza tym dość nieszablonowe postacie. Całość prezentuje się naprawdę imponująco. Zdecydowanie jest to wyższa literatura.
Przyznam, że choć nie przepadam za klimatami retro, to jednak tę książkę czytałam z zaciekawieniem. Akcja nie jest banalna, czym odbiega znacznie od większości osadzonych we współczesności kryminałków. Autor zawarł mnóstwo wiedzy. No, a poza tym dość nieszablonowe postacie. Całość prezentuje się naprawdę imponująco. Zdecydowanie jest to wyższa literatura.
Pokaż mimo toPo raz ósmy błąkamy się po Lublinie z komisarzem Maciejewskim. Tym razem autor umieścił akcję w niedoprecyzowanych latach trzydziestych XX wieku. Na żydowskiej jesziwie znaleziono ciało studenta utopione w mykwie. Samobójstwo, sprawa prosta. Jednak kiedy niedługo później powiesił się student KULu zaczęło się to robić podejrzane. Jak się okazało jeden był pupilem rabina drugi księdza rektora, obydwaj zdolni i "rokujący". Łączyło ich również figurowanie w aktach policyjnych za pobicie. Student z Katolickiego Uniwersytetu wraz z kilkoma kolegami pobili żydowskiego chłopaka. Czyżby jakaś moda na samobójstwa wśród młodych? To się niekiedy zdarza. Ale czy chłopcy, którzy byli faworyzowani na swoich uczelniach mieli powody do odebrania sobie życia? Czy jednak ktoś im pomógł? Akcja toczy się niespiesznie, momentami jest troszkę nudnawo ale poczucie humoru autora w przemyśleniach czy ripostach Zygi rekompensuje te słabsze momenty :)
Po raz ósmy błąkamy się po Lublinie z komisarzem Maciejewskim. Tym razem autor umieścił akcję w niedoprecyzowanych latach trzydziestych XX wieku. Na żydowskiej jesziwie znaleziono ciało studenta utopione w mykwie. Samobójstwo, sprawa prosta. Jednak kiedy niedługo później powiesił się student KULu zaczęło się to robić podejrzane. Jak się okazało jeden był pupilem rabina...
więcej Pokaż mimo toKolejne fascynujące spotkanie z komisarzem Maciejewskim.
Opowieść o Lublinie w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku, Lublin jakże prawdziwy i żywy na stronach tej książki, z charakterystycznymi dla tego okresu napięciami i konfliktami społecznymi i religijnymi.
a śledztwo? ... po raz kolejny ciekawe, zawiłe, świetnie zakorzenione w opisywanej przestrzeni dziejowej.
Kolejne fascynujące spotkanie z komisarzem Maciejewskim.
Pokaż mimo toOpowieść o Lublinie w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku, Lublin jakże prawdziwy i żywy na stronach tej książki, z charakterystycznymi dla tego okresu napięciami i konfliktami społecznymi i religijnymi.
a śledztwo? ... po raz kolejny ciekawe, zawiłe, świetnie zakorzenione w opisywanej przestrzeni dziejowej.