Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie

Okładka książki Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie Agnieszka Biela
Okładka książki Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie
Agnieszka Biela Wydawnictwo: Edgard Seria: Samo Sedno poradniki
poradniki
Samo Sedno
Edgard
2015-04-28
2015-04-28
poradnik kreatywność

Rzetelna wiedza i mnóstwo przydatnych ćwiczeń posegregowanych w logiczny sposób. Wszystko to opisane zrozumiałym językiem - nic tylko zacząć trenować!

widać efekty

widać efekty

Mnóstwo inspiracji.

Mnóstwo inspiracji.

Ostatnio zrobił się szum wokół kreatywności. Pracodawcy, nieważne na jakie stanowiska, wymagają, aby przyszły pracownik był kreatywny, twórczy, pomysłowy. Tylko co to tak naprawdę znaczy i jak stać się taką osobą? Jak sprawić, abyśmy myśleli kreatywnie, w taki sposób rozwiązywali problemy? Nie jest to łatwe, zwłaszcza, gdy nie zna się dokładnie znaczenia tego terminu i nie wie się, jak zdobyć tę umiejętność. Na pomoc przychodzi Agnieszka Biela, która w swoim poradniku Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie wyjaśnia wszelkie zawiłości związane z tym terminem i pomoże teoretycznie i praktycznie obudzić w sobie kreatywność.

Trening kreatywności składa się z czterech części. W pierwszej z nich, autorka skupiła się na wyjaśnieniu terminu kreatywność, opisaniu takiego człowieka, a także wymienieniu i opisaniu sposobów na rozwijanie tej kreatywności u siebie. Kolejne części skupiają się na metodach treningu kreatywności, metodzie pięciu kroków oraz na typowo praktycznym zastosowaniu tych metod. Co to za metody, na czym polegają i jakie są ich etapy dowiecie się sięgając po tę pozycję. Nie musicie się obawiać nadmiaru niezrozumiałych słów, ponieważ Agnieszka Biela stosuje język prosty, zrozumiały, przejrzysty. Trudne terminy od razu wyjaśnia, przez co czytelnik nie musi zaglądać do innych źródeł, aby poznać odpowiedź na niektóre pytania.

Poradnik ten składa się z wiedzy teoretycznej i praktycznej. Z tym, że część praktyczna zdecydowanie przeważa nad teoretyczną. Znajdziemy tu bardzo wiele zadań, które mogą pomóc w rozwinięciu naszej kreatywności, nauczeniu się myślenia w tych kategoriach. Nie są to skomplikowane zadania, ale mimo to takie, które zmuszają nas do wyjścia poza własną sferę komfortu. Niby nic trudnego, a jednak wymagają skupienia, nieschematycznego myślenia. Rozwijają naszą spostrzegawczość, wzbogacają nasz słownik, wiedzę na dany temat, przyczyniają się do ćwiczenia koncentracji i pamięci.Zmuszają do sięgnięcia po kartkę, ołówek i do działania!

Dla przykładu zacytuję jedno z zadań, które wydaje się banalnie proste, a w rzeczywistości takie nie jest. Warto powtarzać je co kilka dni, aby sprawdzić, jak pracuje nasza pamięć. Z biegiem czasu można zauważyć poprawę naszej koncentracji, pamięci i wzbogacony zasób słów. Bardzo lubię to ćwiczenie i często je powtarzam. Zdarza mi się również je lekko modyfikować, dodając przeróżne opcje, np. konkretne kategorie.

Rzeczownik na literę...

Wypisz na małych kartkach wszystkie litery polskiego alfabetu (pomiń Ą, Ę, Ó, V, X, Y i Q). Następnie złóż karteczki tak, by nie było widać, co na nich jest. Stworzone w ten sposób "losy" wrzuć do koszyczka, pudełka lub kapelusza. Wylosuj jedną literę.

1. Wypisz na kartce jak najwięcej rzeczowników, które rozpoczynają się na tę literę.

2. Potem wypisz jak najwięcej czasowników, które zaczynają się na tę samą literę.

3. Na koniec wypisz jak najwięcej przymiotników rozpoczynających się na wylosowaną literę.

Litery Ć, Ś, Ń, Ź traktuj również jako "ci-", "si-", "ni-", i "zi-". [str. 86.]

Nie wiem, czy jestem osobą kreatywną w takim stopniu, jaki teraz społeczeństwo oczekuje od ludzi. Nie mam pojęcia. Jednak potrzebowałam motywacyjnego kopa, aby ruszyć głową i zacząć myśleć nieszablonowo. Wyjście ze strefy komfortu często powoduje, że tracę wiarę w siebie. Ale jednocześnie jest to najbardziej rozwijające dla nas. W końcu przekraczając granice naszych umiejętności... zdobywamy nowe! A nic tak nie buduje naszej wiary w siebie i w swoje możliwości jak świadomość, że wykonało się coś wcześniej niewykonalnego dla nas.

Choć może Wam się wydawać, że ten poradnik nic nowego nie wnosi to jesteście w dużym błędzie. Może i nie staniemy się kreatywnymi osobami od razu, może osobiście za mało nad tym pracowałam, ale na pewno mam głowę pełną pomysłów i wiem, że nie zawsze najbardziej uniwersalny sposób jest właściwy przy rozwiązywaniu problemów. A to, że posiadam nieco więcej wiedzy w tym temacie powoduje, że jestem pewniejsza siebie i coraz mniej jest mnie w stanie zaskoczyć (negatywnie). Jak najbardziej polecam Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie. Spodziewałam się kolejnego beznadziejnego poradnika, który zawiera w sobie zbiór mądrych słów przepisanych ze słowników, gdzie teorii jest zdecydowanie więcej niż praktyki. Na szczęście autorka miło mnie zaskoczyła, a do poradnika z przyjemnością wracam i ćwiczę, ćwiczę, ćwiczę...

W książce tej autorka bardzo mocno opiera się na wiedzy i doświadczeniu Krzysztofa J. Szmidta. Pani Agnieszka podkreśla, że wypracowanie w sobie kreatywności to ciężka praca i nie da się jej „obudzić” w ciągu kilku, kilkunastu godzin szkoleń.
W części I (teoretycznej) czytelnik poznaje odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: skąd się wzięła „moda na kreatywność”; czym kreatywność jest i o co w niej naprawdę chodzi. W części drugiej autorka przestawia koncepcję treningu twórczości Krzysztofa Szmidta, na bazie której opracowała trening indywidualny zawarty poradniku. Część III (czyli od strony 85) to początek praktyki, czyli faktyczny trening według metody 5 kroków: przełamywanie barier, przyjmowanie nowej perspektywy, budowanie skojarzeń, twórcze przekształcenia i rozwiązywanie problemów (łącznie – 67 ćwiczeń). Każdemu z nich poświęcono osobny rozdział. Za szczególnie wartościowy uważam ten dotyczący rozwiązywania problemów.

Recenzję można przeczytać pod adresem:

Świetna książka, a właściwie poradnik. Napisany bardzo przystępnym, a jednocześnie naukowym, językiem. Jasno i klarownie wskazuje co robić, żeby krok po korku rozbudzić własną twórczość.

Ku mojemu (pozytywnemu) zaskoczeniu, „Trening kreatywności…” Agnieszki Bieli to nie tylko praktyczny poradnik, ale także rzetelna publikacja popularnonaukowa o solidnych fundamentach psychologicznych – podparta obszerną bibliografią, pełna przypisów. Jednocześnie – nie tak ciężkostrawna w odbiorze dla laików jak chociażby publikacje E. Nęcki (psychologia twórczości). Przyznaję, miałam ochotę pominąć całą część teoretyczną i przejść od razu do praktyki. Jednak gdy już zaczęłam czytać, lektura mnie pochłonęła. Oczywiście cały poradnik został nie tylko świetnie napisany (przystępnym stylem),ale i jak zawsze – świetnie opracowany pod względem układu treści oraz szaty graficznej.
Według autorki, zrozumienie, czym tak naprawdę jest kreatywność, to podstawa jej rozwijania. Dlatego też w części I (teoretycznej) czytelnik poznaje odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: skąd się wzięła „moda na kreatywność”; czym kreatywność jest, a czym nie jest (po zweryfikowaniu powszechnie panujących mitów uruchomienie krytycyzmu pewne); czy prawdą jest, że kreatywność mieszka w prawej półkuli; jaki pomysł jest naprawdę twórczy; czym jest twórcza postawa, co na nią wpływa i jak ją w sobie rozwijać; kiedy osobowość przeszkadza twórczości i wiele, wiele innych. Co ważne, Biela nie uprawia żadnej „pseudonauki” – jej ujęcie kreatywności jest mocno osadzone na gruncie psychologii akademickiej. W części drugiej autorka przestawia koncepcję treningu twórczości Krzysztofa Szmidta, na bazie której opracowała trening indywidualny zawarty w recenzowanym poradniku. Od części III (czyli od strony 85) zaczyna się praktyka, czyli faktyczny trening według metody 5 kroków: przełamywanie barier, przyjmowanie nowej perspektywy, budowanie skojarzeń, twórcze przekształcenia i rozwiązywanie problemów (łącznie – 67 ćwiczeń). Każdemu z nich poświęcono osobny rozdział. Za szczególnie wartościowy uważam ten dotyczący rozwiązywania problemów – czytelnik uczy się ciekawych i praktycznych metod: burzy mózgu, map myśli, 6 myślowych kapeluszy de Bono, 3 krzeseł Disney’a oraz kilku innych.

Pełna recenzja na stronie:

"Przymiotnik "kreatywny" jest odmieniany przez wszystkie przypadki bodaj w każdym obszarze naszego życia".

Szukacie pracy? Musicie być kreatywni. Chcecie dostać awans? Wasz szef wymaga od Was kreatywności. Wychowujecie dziecko? Wasze metody wychowawcze powinny być kreatywne, by rozwijać małego człowieka. I tak dalej, i tak dalej. Dzisiejszy świat nie mógłby istnieć bez pojęcia kreatywności. Warto więc wiedzieć, co tak naprawdę to słowo oznacza i jak trenować tę umiejętność.

Agnieszka Biela to psycholożka i trenerka umiejętności społecznych, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Studium Pedagogicznego UJ. Autorka od 2011 r. prowadzi Ośrodek Twórczego Rozwoju "Skrzydlata Żyrafa" zlokalizowany w Sosnowcu. Organizuje warsztaty edukacyjne i rozwojowe dla przedszkoli, szkół i organizacji pozarządowych.

"Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie" to publikacja, na którą składają się zarówno wiedza teoretyczna odnosząca się do terminu kreatywności, jak również wiedza praktyczna pod postacią ponad 130 ćwiczeń, pozwalających zrozumieć istotę bycia kreatywnym. Oprócz tego książka pełna jest różnorodnych wskazówek, ułatwiających ćwiczenie tej niezbędnej umiejętności.

Przed rozpoczęciem mojej przygody z publikacją Agnieszki Bieli zastanawiałam się, w jaki sposób będzie wyglądał podział tej książki. Czy podobnie, jak w innych tego typu dziełach, czytelnik najpierw otrzyma możliwość stworzenia sobie bazy wiedzy teoretycznej, by następnie przejść do praktyki? Początkowo, układ treści w książce wskazywał na takie właśnie rozwiązanie, jednak dalej okazało się, że autorka zgrabnie wymieszała zarówno teorię jak i praktykę, dzięki czemu czytanie tej publikacji nie okazało się nużące. Cztery części, na które składa się cały trening to przeplatanie się między sobą wiedzy teoretycznej i praktycznej – połączenie idealne.

Agnieszka Biela dość często powołuje się na wiedzę i doświadczenie Krzysztofa J. Szmidta, którego książkę miałam już okazję poznać. Z tego też względu, duża część wiedzy teoretycznej zawarta w tej publikacji była dla mnie swoistym powtórzeniem tego, co już wiem i nadal sobie przyswajam. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż autorka wielokrotnie podkreśla, że nie warto wierzyć w natychmiastowe rezultaty różnorakich warsztatów prowadzonych przez coachów, gdyż kreatywności nie da się wypracować w ciągu dwóch dni szkolenia. Prostym językiem, zrozumiałym dla każdego, przeciętnego czytelnika, podpowiada jak rozwinąć własną twórczość. A porady te, dość proste, wytrwale ćwiczone, na pewno przyniosą określone rezultaty w przyszłości, bowiem kreatywności nie dziedziczy się cechach, można ją w sobie zwyczajnie wypracować.

Nie będę ukrywać, że najbardziej interesującą płaszczyzną tej publikacji okazały się dla mnie ćwiczenia praktyczne, jakich znajdziecie w książce dość sporą ilość. Wcielenie się w rolę MacGyvera, budowanie sieci skojarzeń czy też próbowanie metody trzech krzeseł Disneya - wszystkie te inspirujące zadania są dla każdego, zwyczajnego Kowalskiego do wykonania. Trzeba tylko chcieć. Niezwykle inspirującym rozdziałem, w którym znalazłam masę przydatnych informacji i wskazówek skłaniających do myślenia, okazał się dla mnie rozdział zatytułowany "Kreatywność w biznesie". Wszystkie ćwiczenia i porady, jakie autorka zawarła w tej części to niezwykle przydatne myśli, niezbędne w projektowaniu własnej działalności gospodarczej oraz ułatwiające spojrzeć z zupełnie innej perspektywy na interesujące nas zagadnienia.

Warto również wspomnieć o świetnej szacie graficznej książki Agnieszki Bieli, bowiem publikacja ta oprócz tekstu, zawiera także przydatne informacje, które warto zapamiętać, oprawione w ramki i ukazane na różnorodnych wykresach. W treści znajdują się także tabele, ukazujące pewne niuanse, dające sporo do myślenia. A samo estetyczne wydanie pod postacią dobrej jakości, śliskiej powierzchni okładki, wywołuje przyjemne uczucie.

"Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie" to książka, do której będę z pewnością wracać. Duża liczba ćwiczeń w niej zawartych, jakie autorka przygotowała dla swoich czytelników z pewnością starczy mi na długi czas. Być może już niebawem będę w stanie sobie wyobrazić skrzydlatą żyrafę. A Wy?

Jak pogłaskać po głowie żyrafę?

W każdej dziedzinie życia wymaga się dziś od człowieka kreatywności. W internecie znaleźć można mnóstwo artykułów, w których uczy się ludzi, jak być kreatywnym pracownikiem, szefem, rodzicem. Specjaliści pokazują, jak kreatywnie zarządzać czasem i być kreatywnym w biznesie. W niemal wszystkich ogłoszeniach o pracę wymaga się kreatywności. Jednak mimo tego, że jest ona już stałym elementem słownika współczesnego człowieka, wielu z nas nie będzie potrafiło powiedzieć, co znaczy być kreatywnym.

Agnieszka Biela, autorka książki „Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie”, zauważyła, że nie ma jednej magicznej metody, która uczy twórczego działania. Błędne jest też rozpoczynanie treningu kreatywności, kiedy nie ma się ugruntowanej wiedzy na jej temat. To przekonanie znalazło odzwierciedlenie w budowie poradnika. Najpierw czytelnik otrzymuje dużą porcję merytorycznej i rzetelnej wiedzy na temat kreatywności. Następnie pokazuje się w nim, jak można uzyskać realną oraz trwałą zmianę we własnym sposobie myślenia i patrzenia na świat. Dalej zdobywane we wcześniejszych częściach książki wiedza i umiejętności, zostają przełożone na codzienne funkcjonowanie, co zostaje uzyskane za pomocą ponad stu ćwiczeń, które mogą być wykonywane samodzielnie w domu.

Więcej na www.czytamto.pl

Jak pogłaskać po głowie żyrafę?

Publikacja Agnieszki Bieli stanowi niesamowicie bogatą bazę ćwiczeń pobudzających wyobraźnię oraz twórcze myślenie. Może być ogromną inspiracją dla rodziców, nauczycieli i korepetytorów pracujących z dziećmi, a także dla wszystkich tych, którzy pragną się rozwijać na wielu polach. To bardzo rzetelna i ciekawie zbudowana książka, z której korzystać można przez długi czas, za każdym razem zupełnie inaczej podchodząc do rozwiązywania zaproponowanych zadań.

Poradnik zawiera ponad 130 różnorodnych ćwiczeń pobudzających twórcze myślenie. Nie wymagają one specjalnych umiejętności - nie trzeba być wybitnym pisarzem ani rysownikiem, aby odpowiednio wypełnić polecenia.

Warto, polecam!

• Rozwój