Riese

reportaż
Studio SWD
2014-01-01
2014-01-01

Bardzo oszczędny jeśli chodzi o objaśnianie dotarcia do danych miejsc. Udało mi się kilka zobaczyć, ale przy jednym (tunelu między Grzmiącą a Jedlinką) nie byłam pewna, czy chodzi o ten most, a może o inny. Zdjęcia są w większości czarno-białe, co nieco utrudnia identyfikację. Ja zrozumiałam, że przy opisywaniu uszkodzonej tablicy i samego tunelu chodzi o ten sam. Mostek przed tunelem na nagraniu pt. „Miejsca Jareckiego”, wyglądał mi na metalowy, ale kiedy się przyjrzałam, porównałam… Na 99,9% jest mowa o jednym.
Ciekawe miejsca, przytoczone relacje świadków czy wspomnień pana Dariusza Kwietnia. Jeśli chodzi o odwiedzanie, przewodnik jest łatwiejszy do przyswojenia konkretnych informacji, jednak nadal… Rozczarował mnie brakiem precyzji opisów oraz umieszczonych map. Stanowi on pewną pomoc czy wstęp do własnych poszukiwań, ale gdyby nie moje samozaparcie, rzuciłabym w diabły szukanie choćby tego, co mi się udało w tym roku.
Zainteresowałam się tematem kilka lat temu; wtedy pierwszy raz byłam na Dolnym Śląsku i za mało przywiązałam wagę. Niedawno wróciłam z drugiego razu i uprzedzam, że nie jest to dla osób słabych fizycznie. Żałuję, że przed wyjazdem nie popracowałam więcej nad swoją kondycją.

Gdyby nie ta książka, nie dotarłabym do tych miejsc i nie poznała paru kwestii, których nigdzie nie słyszałam ani nie czytałam. Gdybym miała ująć poczucie zamieszania itd. itp. pewnie bym obniżyła o jedno. Także dowiedziałam się o sobie dobitnie, że powinnam była o wiele wcześniej się przygotowywać tak teoretycznie (ustalanie umiejscowienia czy kolejności odwiedzania), jak praktycznie (systematyczne uprawianie sportu, odpowiedni sposób jedzenia).

Nietypowy przewodnik pokazujący tereny Gór Sowich - w szczególności okolice Głuszycy. Autorzy opisują mało znane i całkiem nieznane miejsca, które warto zwiedzić. Z książką w dłoni można przejść kawał arcyciekawego terenu (są dokładne opisy jak gdzie trafić) odkrywając tajemnicze istniejące do dziś poniemieckie obiekty, do tej pory nienazwane, o nieznanym przeznaczeniu, obiekty często zapomniane przez historię. Książka dla ludzi lubiących wyprawy w teren, daleko od zgiełku mas turystów, dla lubiących odkrywać tajemnice przeszłości. Książka zawiera także opowieści naocznych świadków. Książka do której będę wracać i którą na pewno zabiorę w Góry Sowie. Czuję jednak niedosyt, chciałoby się czytać więcej. :) Może powstanie kiedyś druga część?

O ile Pan Dariusz Kwiecień wnosi mnóstwo kontrowersyjnych teorii dotyczących istnienia kompleksu Riese i okolic, to w tej książce próżno ich szukać. Ale chyba sama dałam się oszukać, bo na książce jak byk stoi, że jest to przewodnik a ja szukałam odjechanych teorii. :-)

Jest to krótki opis kilku szlaków i strategicznych miejsc kompleksu i okolic, które można zwiedzić, a o których niekoniecznie dowiemy się z innych przewodników. Ta jedna wartość podnosi ocenę o jedną gwiazdkę.

Książka niestety bez korekty polonistycznej, posiada dużo błędów stylistycznych, gramatycznych i nawet kilka ortograficznych. Ale to raczej zarzut do wydawcy.

Czekam. Może Pan Dariusz napisze kiedyś książkę, na którą czekam. :)

Książka jest zbiorem kilkunastu relacji ludzi mających do czynienia z projektem Reise oraz wskazówki autorów jak oprócz komercyjnych miejsc można obcować z poznawaniem nieznanego. Oczywiście opowieści te nie są do końca wiarygodne ale w każdym bajaniu coś jest ciekawego.

Świetna przewodnik po okolicach dolnego śląska które kiedyś napewno zwiedzę.Polecam kupić i przeczytać.

To żaden przewodnik. To stek bzdur.

To żaden przewodnik. To stek bzdur.

Dodaj cytat z książki Riese